Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Σκέφτεστε όμως, όταν και αν φτάσουμε στα έσχατα, να υπάρχουν και εντός της Εκκλησίας διχογνωμίες ακόμη και τότε, άλλοι να λένε "όχι" και άλλοι να λένε για παράδειγμα "δεν πειράζει, το σφράγισμα αναιρείται"?

Τότε?
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24980
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από aposal »

panagiotisspy έγραψε:Σκέφτεστε όμως, όταν και αν φτάσουμε στα έσχατα, να υπάρχουν και εντός της Εκκλησίας διχογνωμίες ακόμη και τότε, άλλοι να λένε "όχι" και άλλοι να λένε για παράδειγμα "δεν πειράζει, το σφράγισμα αναιρείται"?

Τότε?
Στη συνάντηση του Φεβρουαρίου 2010 θέσαμε αυτό το θέμα στον πρωτοπρεσβύτερο π. Μ.Χ. η απάντησή του, όπως τν είχα καταγράψει τότε, ήταν:
Δεν πρέπει ο καθένας να κάνει ό,τι του υπαγορεύει η συνείδησή του. Αντίθετα πρέπει να κάνει υπακοή στην Εκκλησία, γιατί αυτό θέλει ο Θεός από εμάς. Η κεντρική ιδέα όλων ήταν:
«Μην ανησυχείτε γι' αυτά τα θέματα, γιατί η Εκκλησία θα πληροφορήσει τους πιστούς τι πρέπει να κάνουν. Ο καθημερινός αγώνας είναι πολύ πιο σημαντικός και γι' αυτόν πρέπει να ανησυχείτε και όχι για την εποχή του chip". Σε περίπτωση που εκείνες τις ημέρες η ηγεσία της Εκκλησίας ΔΕΝ πάρει συγκεκριμένη απόφαση, ο καθένας πρέπει να ενεργήσει όπως του πει ο οικείος Μητροπολίτης του. Γιατί τότε ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΤΟΤΕ είναι δικαιολογημένος από τον Θεό. Ακόμη και λάθος να κάνει ο Μητροπολίτης η υπακοή του πιστού προς αυτόν, του εξασφαλίζει την μη απομάκρυνσή του από τον Θεό.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24980
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από aposal »

Το σφράγισμα ΔΕΝ είναι η παραλαβή κάρτας. Το σφράγισμα είναι η τοποθέτηση του chip που περιέχεται στην κάρτα κάτω από το δέρμα. Επ' αυτού ο π.Μ.Χ. είπε:
Το chip αποτελεί αναίρεση βαπτίσματος και οριστική απώλεια από τον Παράδεισο. Δε υπάρχει, μετά από αυτό, περίπτωση μετανοίας και επιστροφής.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Ναι Αποστολε ετσι ειναι
αλλα τι γινεται που λεμε οτι καμια μα καμια αμαρτια δεν ειναι μεγαλυτερη απο την αγαπη και το ελεος του Θεου?
Σιγουρα θα παιξη ρολο το γιατι κανεις εφτασε στο σημειο και πηρε το σφραγισμα

δεν ξερω ειτανε η γνωμη μου ετσι νομιζω εγω :(
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24980
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από aposal »

Όποιος έχει καλή (ταπεινή) διάθεση θα "ειδοποιηθεί" ώστε να αποφύγει το σφράγισμα.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από fotios »

Το σφράγισμα θα είναι φανερή,συνειδητή άρνηση του Χριστού, όπως στα χρόνια των μαρτύρων.
Η ερώτηση θα είναι σαφής: Αρνείσαι τον Χριστό; Ναι ή όχι; Προσκυνάς τον "Νέο" Χριστό; ναι ή όχι;

Τώρα,με την κάρτα, είναι περισσότερο ζήτημα ελευθερίας και αξιοπρέπειας της ανθρώπινης προσωπικότητας, που
όμως πάλι πρέπει να πολεμηθεί με όλες μας τις δυνάμεις.

Περί της κάρτας ο Γέροντας Παΐσιος έλεγε:
Πίσω λοιπόν καί ἀπό τό τέλειο σύστηµα “κάρτας ἐξυπηρετήσεως”
ἀσφαλείας κοµπιούτερ, κρύβεται ἡ παγκόσµια δικτατορία, ἡ σκλαβιά τοῦ
ἀντιχρίστου...
Θά πλανεθοῦν, αὐτοί ποῦ τά ἐρµηνεύουν µέ τό µυαλό. Κί ἐνῶ τά σηµεία
φαίνωνται ξεκάθαρα˙ “τό θηρίο” στής Βρυξέλλες µέ τό 666 ἒχει σχεδόν
ρουφίξει ὂλα τά κράτη στό κοµπιοῦτερ. Ἡ κάρτα, ἡ ταυτότητα, “ἡ
εἰσαγωγή τοῦ σφραγίσµατος” τί φανερώνουν; Δυστυχῶς τό ράδιο µόνο
παρακολουθοῦµε τί καιρό θά ἒχουµε........
Μετά λοιπόν ἀπό τήν κάρτα, καί τήν ταυτότητα, “το φακέλλωµα” γιά
νά προχωρίσουν πονηρά στό σφράγισµα, θά λένε συνέχεια στήν
τηλεόραση, ὃτι πῆρε κάποιος τῆν κάρτα τοῦ δείνα, καί τοῦ σήκωεσε τά
χρήµατα ἀπό τήν τράπεζα. Ἀπό τήν ἂλλη µεριᾶ, θά διαφηµίζουν “τό
τέλειο σύστηµα” τό σφράγισµα στό χερι ἢ στό µέτωπο µέ ἀκτίνες λέϊζερ,
πού δέν θά διακρίνεται ἐξωτερικά, µέ τό 666 τό ὃνοµα τοῦ ἀντιχρίστου....
------------------------------------------

Τελικά ακούμε τους Πατέρες ή το μυαλό μας;
Merkourios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2006 5:00 am

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από Merkourios »



ΚΑΡΤΑ ΠΟΛΙΤΗ καί ΚΑΡΤΑ ΕΦΟΡΙΑΣ; ΣΙΓΑ ΤΑ ΛΑΧΑΝΑ...

ΕΠΙΣΤΟΛΗ:

" Εσείς οί Χριστιανοί, μού φαίνετε ότι είστε κάπου βαρεμένοι! Ήλθε προχθές στό καφενείο ένας από εσάς, κι΄ έπιασε συζήτηση μ΄ ένα φίλο, γιά τήν Kάρτα πολίτη πού θέλει να μάς δώσει ο πρωθυπουργός μας. Τί κουταμάρες αράδιασε δεν μπορώ να σάς πώ. Μούρθε να τού πώ: " βρέ ούστ απ΄ εδώ, μάς ζάλισες μέ τίς θεωρίες σου...", αλλά από ευγένεια κρατήθηκα. Έλεγε γιά κάποιον Μεσσία τών Εβραίων πού θά έλθει στόν κόσμο, καί οτι αυτή η κάρτα πολίτη καί Εφορίας πού θέλει να μάς δώσει ο Γιωργάκης μας, θάχει μέσα αυτόν τον Μεσάζοντα. Εγώ φίλε, αυτά δεν τα πιστεύω καί ούτε καί κανένας άλλος. Σιγά τα λάχανα ! Είστε βλάκες με πατέντα, ραμολιμέντα τής οκάς, πού μάς πουλάτε παραμύθια για να μάς τρομάξετε. Φασίστες, έ, παλιοφασίστες..."
Ερμής, Λάρισα

--------------------
Εικόνα

Η Κυβέρνηση τής φτωχής Ελλάδας πρωτοστατεί Παγκοσμίως στήν χρήση κάρτας πολίτη καί Εφορίας. Δέν καταλαβαίνουν άραγε οί βουλευτές της τό πόσο επικίνδυνο είναι ένα σχέδιο σάν κι΄ αυτό, πού ούτε προηγμένες χώρες τής Δύσης δέν σκέφθηκαν να εφαρμόσουν; Επιτέλους, ποιοί είναι αυτοί, καί τί καλάμι είναι αυτό πού καβάλλησαν λέγοντας ότι μάς εξέλεξε εν λευκώ ο λαός; Τού είπαν τού λαού προεκλογικά ότι θα κάνουν τέτοια πράγματα;
------------------------

ΑΠΑΝΤΗΣΗ :

Αγαπητέ φίλε "Ερμή από τήν Λάρισα" . Μάς λέτε βαρεμένους καί φασίστες γιατί ενημερώνουμε τον κόσμο για την κάρτα τού Πολίτη, αλλά πλήν τού "Μεσάζοντος" πού μάς γράφετε, φαίνεται ότι δέν έχετε ασχοληθεί καί περισσότερο με το θέμα.

Δικαίωμά σας βέβαια είναι αυτό, αλλά επιτρέψτε μας να πούμε κι΄ εμείς δυό λόγια, μιά καί καθίσαμε ήρεμοι καί σάς διαβάσαμε μέ την μεγαλύτερη δυνατή προσοχή μας.

Ότι σάς πούμε από εδώ καί κάτω, σάς παρακαλούμε πολύ, νά μή το πάρετε ώς πολιτικολογία μιά καί με την πολιτική δεν ασχολούμαστε γιατί ώς επί το πλείστον όλοι τους μπλέ, πράσινοι, κόκκινοι, άλλος περισσότερο καί άλλος λιγότερο, τα ίδια κάνουν...

Υπάρχει λοιπόν ένα βιβλίο αγαπητέ, μέσα στά Ευαγγέλια ( Καινή Διαθήκη πού λέμε ) πού το λένε "Αποκάλυψη" καί τόχει γράψει ένας μαθητής τού Χριστού, ο Ιωάννης ο Θεολόγος. Ελπίζουμε, ότι τέλος πάντων μέσα στίς τόσες ασχολίες σας κάτι θάχετε ακούσει καί για, κάποιον... Χριστό !

Μέσα λοιπόν σ΄ αυτό λοιπόν το βιβλίο πού έχει γραφτεί εδώ καί 2.000 χρόνια, αναφέρεται ότι θα έλθει κάποια εποχή πού θα εμφανιστεί στόν τότε υπάρχοντα κόσμο ( δηλαδή σ΄ εμάς τώρα ), ένα σημάδι, πού όποιος τό έχει επάνω του αυτός μόνο, εκείνη την εποχή, θα μπορεί να αγοράζει καί να πουλάει κι΄ έτσι να τρέφεται καί να ζεί αυτός καί η οικογένειά του. Χωρίς αυτό το σημάδι επάνω του θα πέσει σε διάφορους διωγμούς, πείνες, καί περιπέτειες...

Καί το σημάδι αυτό, λέει η Αγία Γραφή, θά έχει πάνω του κάποια χαράγματα μυστικά..., πού θά ισούνται άμα τα μετασχηματίσεις σε αριθμούς μέ τό 666 !

Όσοι θά πάρουν λοιπόν θεληματικά, σημάδι καί αριθμό, αυτοί θ΄ αλλάξουν αυτομάτως ιδιοκτησία κι΄ αντί νά ανήκουν στόν Χριστό ( άν ήσαν βαπτισμένοι Χριστιανοί ), θ΄ ανήκουν πιά στόν εχθρό τού Θεού, δηλαδή στόν διάβολο. Τό ίδιο θα πάθουν κι΄ εκείνοι πού μέχρι τώρα δεν πίστευαν στόν Χριστό, ήσαν Άθεοι, Ειδωλολάτρες, αλλόδοξοι, αβάπτιστοι, αιρετικοί, Βουδιστές, Μωαμεθανοί, Ινδοϊστές, εν ολίγοις άπιστοι...

Όλοι αυτοί, εφ΄ όσον πάρουν το χάραγμα, αλλάζουν αυτομάτως ιδιοκτησία μέ μία μυστική πνευματική αλλαγή πού δέν μπορεί εκ τών πραγμάτων ούτε νά αναιρεθεί αλλά ούτε καί να σβήσει !

Αυτές λοιπόν οί κάρτες, πού τώρα βιάζονται κάποιοι, σάν να τούς κυνηγάνε γιά να μάς δώσουν, καί πού κοστίζουν τεράστια ποσά εκατομμυρίων ευρώ για να εφαρμοστούν παρ΄ όλο το δημόσιο χρέος πού έχουμε, έχουν ψηφιακά τυπωμένες μέσα τους αυτόν τον σατανικό αριθμό πού λέγαμε, το 666 ! Αυτός, θά είναι καί το ψηφιακό κλειδί λειτουργίας όλων τών συναλλαγών, ώστε κανείς να μή μπορεί να αγοράσει, ή να πουλήσει χωρίς αυτές τίς κάρτες...

Η προφητεία λοιπόν τού Αγίου Ιωάννη τού Θεολόγου εκπληρώνεται τώρα. Ο αριθμός φάνηκε, καί μάλιστα είναι επάνω σε όλα τα προϊόντα πού κυκλοφορούν από χρόνια τώρα, ακόμη καί στα λεμόνια πού αγοράζουμε από τα σούπερ μάρκετ !

Ξέρεις τώρα Ερμή μου τί σημαίνει αυτό;

Σημαίνει, ότι εφ΄ όσον οί προφητείες τού Χριστιανισμού βγαίνουν αληθινές, άρα ο Χριστιανισμός είναι η Θρησκεία τού μόνου καί Αληθινού Θεού καί ότι όλες οί άλλες είναι απλά θρησκεύματα, όχι θρησκείες. Μία λοιπόν η Θρησκεία, όπως καί ο Αληθινός Θεός είναι Ένας καί μόνο, καί ουδείς έτερος !

Τώρα, όλες αυτές οί κάρτες μπορεί νά μη είναι καί το τελικό χάραγμα επάνω μας ( στό χέρι, ή στό μέτωπο πού λέει καί η Αποκάλυψη...), αλλά σιγά σιγά θα μάς ζητηθεί να φθάσουμε καί σ΄ αυτό, μέ αφορμή τήν τάξη καί τήν ασφάλειά μας...

Γι΄ αυτό πιθανότατα έχουν αφήσει την εγκληματικότητα, τούς μετανάστες, κλπ σε ασυδοσία καί ανεξέλεγκτους, ώστε νά έλθει ο κόσμος σε αγανάκτηση καί να ζητήσει μόνος του ασφάλεια καί τάξη έστω καί μέ μαρκάρισμα, ώστε " να ξέρουμε ποιοί είναι οί κακοποιοί..." Έτσι τουλάχιστον θα μάς πούνε τότε.

Καί τώρα ίσως αναρωτηθείτε: "πρός τί λοιπόν όλη αυτή η τεράστια καί Παγκόσμια προετοιμασία;"

Η απάντηση αδελφέ, είναι μία καί μόνη. Όλα αυτά γίνονται γιά να ετοιμασθεί ο δρόμος τού εχθρού τού Θεού πού είπαμε παραπάνω, ο οποίος θά απαιτήσει όλοι οί άνθρωποι επί τής γής να πάρουν αυτό το χάραγμα, γιατί τούς θέλει όλους δικούς του!

Τό όνομα τού σατανικού αυτού ανθρώπου πού η Αποκάλυψη μάς το λέει μυστικά ώς χξστ΄ όταν το μετασχηματίσουμε σε αριθμούς θά ισούται με το άθροισμα = 666.

Πολλά ονόματα στό διάβα τών αιώνων έχουν ειπωθεί με τέτοιο άθροισμα, όπως τό Λατείνος, ο Βενέδικτος, ο Χάκλεϊ, κλπ .

Όταν έλθει αυτός ο σατανάθρωπος, ( άν ώς τότε ζούμε ), εμείς σάν Χριστιανοί θα τον αναγνωρίσουμε.
Καί θα επιβεβαιωθούμε ότι αυτός πράγματι είναι, ώστε νά μη ξεγελασθούμε μιά καί θα παριστάνει με ψευτοθαύματα τον Χριστό, όταν δούμε να εμφανίζονται πάλι στήν γή καί οί δύο προφήτες Ηλίας καί Ενώχ καί νά τόν καταγγείλουν δημόσια ώστε να μάς προστατεύσουν λέγοντάς μας ότι αυτός πού βλέπετε τώρα δέν είναι ο Χριστός, αλλά ο πλαστογράφος τού Χριστού, ο λεγόμενος Αντίχριστος!

Όμως τώρα, πλέον τών άλλων, μέ την κάρτα πολίτη στενεύει η ατομική παρακολούθηση τού καθ΄ ενός μας, καί τό πού πήγες χθές, τί έφαγες, τί ψώνισες, θα καταχωρούνται σε βάσεις δεδομένων καί τό παρόν καί το παρελθόν τού καθ΄ ενός μας ( πλήν εκείνων πού δεν θα πάρουν κάρτα ), θά τόχει ο οποιοσδήποτε θα έχει πρόσβαση στίς πηγές μέσω φιλικών γνωριμιών, κουμπάρων, νονών, "καί ο φίλος τού φίλου...", καί "κοίταξε κύριε πολιτικέ μου καί βουλευτά μου καί γιά εκείνο τό άτομο πού σούλεγα τί σόϊ είναι..." Ξέρεις τώρα άλλωστε, πώς γίνονται όλα αυτά στήν Ελλάδα μας...

Ακόμη καί μιά οδοντογλυφίδα πού αγόρασες από το περίπτερο, πού θά έχει υποχρεωτικά μηχάνημα POS, θά σού καταχωρείται στόν φάκελο...

Τό κανονικό χρήμα σιγά - σιγά θα το εξαφανίσουν για να μή έχουμε δυνατότητα ελεύθερων συναλλαγών εμπορίας καί αγοράς τροφών καί πραγμάτων, καί να εξαρτώμαστε απολύτως απ΄ τόν ψευτοΜεσία πού λέγαμε καί την Παγκόσμια Κυβέρνησή του...

Μιά Κυβέρνηση, για την οποία ο πρωθυπουργός μας κόπτεται στίς δημόσιες ομιλίες του, να γίνει το συντομότερο !
Καί κανένας βουλευτής του δυστυχώς, δεν ανοίγει το στόμα του να πεί ένα λόγο. Μόνο αντιστασιακές περγαμηνές ξέρουν κάποιοι να ανεμίζουν, μιλώντας ηρωϊκά γιά δικτατορίες καί Χούντες, καί εδώ πού πραγματικά χρειάζεται πατριωτισμός καί αντίσταση σιωπούν.

Τόν κοιτάζουν μόνο σάν μαγεμένοι χάνοι, δίνοντας τήν εντύπωση ότι φοβούνται μή τούς διώξει !

Όταν λοιπόν γίνουν όλα αυτά, πού πιθανόν ο καλός Θεός να τό επιτρέψει για τίς αμαρτίες μας καί για να ξεκαθαρίσει η ήρα από το στάρι, ποιοί δηλαδή είναι μαζί Του καί ποιοί είναι με τον διάβολο, τότε θα κυκλοφορεί μόνο πλαστικό χρήμα καί τίτλοι άϋλοι .

Δηλαδή, σκέτος ψηφιακός αέρας πού με μιά τεχνητή διαγραφή, μ΄ ένα σαμποτάζ, μ΄ ένα ηλεκτρομαγνητικό κράχ θά βρεθούμε μετέωροι χωρίς λεφτά καί χαρτιά στα χέρια μας...

Μή το θεωρείτε απίθανο !

Ευχόμαστε αδελφέ, να αντιληφθείτε ότι το θέμα δεν είναι τόσο απλό όπως εξωτερικά φαίνεται, αλλά ότι έχει βάθος ασύλληπτο με αιώνιες προεκτάσεις, καί πολλοί θα παρασυρθούν πέφτοντας στήν στημένη παγίδα...

Καί μπορεί ο κάθε κυβερνήτης μας να κόβεται να πάρουμε όλοι κάρτες, αλλά εκείνο πού εμείς οφείλουμε πιά να κάνουμε απέναντι σ΄ ένα τέτοιο οργανωμένο σχέδιο πού βλέπουμε, είτε εξ΄ αφελείας τών κυβερνώντων, είτε εξ΄ αγνοίας αυτών ( δεν λέμε καί προδοσίας... ), είναι να αντισταθούμε όσο μπορούμε !

Καί ο καλός Θεός, βλέποντας τήν άρνησή μας στήν ζητούμενη διαβολική αυτή υποδούλωση, θα μάς προστατεύσει καί θά μάς απαλλάξει μέσα από περίεργες καταστάσεις πού μόνο ένας Θεός ξέρει να δημιουργεί...Διότι:

«γέγραπται γάρ απολώ την σοφία των σοφών, και την σύνεσιν των συνετών αθετήσω» ( διότι είναι γραμμένο από τον Θεό, ότι θα καταστρέψω την ψεύτικη σοφία των σοφών, και την σύνεσιν πού τάχα έχουν ως λεγόμενοι συνετοί θα τήν εξαφανίσω… ) ( Α΄ Κορινθ.α΄19 ).


Απαντούμε στίς α πορίες σας... ΝΕΟ !

http://www.kivotoshelp.gr
http://www.kivotoshelp.gr/Pages/neotera.htm

Merkourios
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από panagiotisspy »

fotios έγραψε:Το σφράγισμα θα είναι φανερή,συνειδητή άρνηση του Χριστού, όπως στα χρόνια των μαρτύρων.
Η ερώτηση θα είναι σαφής: Αρνείσαι τον Χριστό; Ναι ή όχι; Προσκυνάς τον "Νέο" Χριστό; ναι ή όχι;
Εδώ είναι το θέμα αδελφέ Δημήτρη.
Θάναι άραγε τα πράγματα προφανή, σαφή και ολοκάθαρα?

Θα προσπαθήσω να περιγράψω, πώς έχω στο μυαλό μου την εικόνα για την έσχατη εποχή.
Φυσικά δεν ξέρω αν θα είναι έτσι, μακάρι η εκτίμησή μου να είναι λάθος.

Εγώ αισθάνομαι ότι τις μαύρες εκείνες μέρες, θα είναι κάπως αλλιώς οι συνθήκες.

Θα επικρατεί ζόφος και σύγχυση.
Ολα θα είναι "αντικρουόμενα" και "συγκεχυμένα".

Η περιρρέουσα ατμόσφαιρα πνιγηρή.

Ολα θάναι "έμμεσα".

"Κάνε το τάδε πράγμα, για να πάρεις φάρμακα"
"Κάνε εκείνο, για να γράψεις το παιδί σου στο σχολείο"
"Κάνε αυτό, για να γίνει το άλλο"
Ατέλειωτη "λίστα" υποτιθέμενων "υποχρεώσεων".
Υποχρεώσεων πρωτόγνωρων, που άλλη φορά δεν θάχει χρειαστεί ποτέ να τις τηρήσουμε.

Πνεύμα, ύλη, καθημερινότητα θάχουνε γίνει όλα "χαρμάνι".

Θα πρέπει συνεχώς να διαλέγεις, προσέχοντας πάντα πως θα καταφέρεις να είσαι "πνευματικά εντάξει", αλλά με όσο το δυνατόν μικρότερο "κοσμικό - καθημερινό κόστος".

Πιστεύω (αυτό είναι και το χειρότερο), ότι ακόμα και εντός της Εκκλησίας θα υπάρχουν διάφορες φωνές με διαφορετικές προσεγγίσεις.
Και αυτό θα δημιουργεί ακόμα μεγαλύτερη απόγνωση.

Και ίσως, η καθημερινή τριβή με όλα αυτά, να "ταλαιπωρεί" τόσο πολύ τους ανθρώπους, που να οδηγεί στην Πτώση πολλούς από αυτούς, χωρίς καν σφραγίσματα και τσιπάκια.
Δηλαδή θέλω να πω, ότι ακόμα και κάποιοι από αυτούς που υποτίθεται ότι "άντεξαν" και δεν σφραγίστηκαν, θα έχουν αναγάγει σε τέτοια "πανάκεια" το μη σφράγισμα, (δεν σφραγίζομαι = άρα σώζομαι), ώστε να έχουν χάσει "τον μπούσουλα" σε όλα τα άλλα.

Κάποιοι άλλοι αντιστρόφως μπορεί να πουν "έλα μωρέ τώρα, ας σφραγιστούμε να μπορέσουμε πρόσκαιρα να αντισταθούμε (να αντισταθούμε ακόμη και "πνευματικά"!!), να ανασυγκροτηθούμε και μετά περνάμε στην αντεπίθεση), ξεσφραγιζόμαστε αργότερα" κλπ κλπ κλπ.

Δηλαδή ίσως η απομάκρυνση από την Πίστη και η άρνηση του Θεού, να γίνεται "και με τους δύο τρόπους"


Στις εποχές εκείνες τις "αποπνικτικές", θα βλέπει ο καθένας ανθρώπους που δεν είχαν ως τότε σχέση με την Πίστη, να ομολογούν Πατέρα, Υιό και Αγιον Πνεύμα. Και ομοίως θα υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι υποτίθεται ότι ήταν εντός της Ορθοδοξίας να "αποσκιρτούν" για να "επιβιώσουν" κοσμικά, αλλά "πεθαίνοντας" πνευματικά.

Αυτά..

Μην με παρεξηγήσετε ότι παριστάνω τον "προφήτη" -άπαγε της βλασφημίας-, απλά κάπως έτσι το φαντάζομαι.

Και μου φαίνεται, ότι αυτή η εποχή των "αμφιταλαντεύσεων" και των "εμμεσοτήτων", ίσως νάχει αρχίσει.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από ψυχουλα »

θα συμφωνησω με τον Παναγιωτη. Ουτε εγω πιστευω οτι θα ειναι σαφες- τουλαχιστον στην αρχη. Ηδη το βλεπουμε.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από fotios »

Αδερφέ μου Παναγιώτη το σφράγισμα θα είναι καθαρή, συνειδητή άρνηση του Χριστού και
προσκύνημα του Αντιχρίστου. Δεν θα επικαλεστώ τους Πατέρες, που το είπαν ξεκάθαρα,
δεν θα επικαλεστώ τον μέγιστο Θεολόγο Ιωάννη που το είπε ξεκάθαρα στην
Αποκάλυψη, αλλά θα επικαλεστώ τον Ίδιο τον Κύριο των πάντων:
«Εγώ ελήλυθα εν τω ονόματι του πατρός μου, και ου λαμβάνετέ με· εάν άλλος έλθη εν τω ονόματι τω ιδίω εκείνον λήψεσθε» (Ιωαν. ε΄ 43)
, ο άλλος "Χριστός" που θα έρθει και ο πολύς ο κόσμος θα δεχτεί είναι φυσικά ο Αντίχριστος, τον οποίο συνειδητά ο κόσμος
θα προσκυνήσει ως Θεό, μάλιστα ο ίδιος θα επιβάλλει την προσκύνησή του ως Θεό.
Έτσι πιστεύω, πάλι όπως νομίζεις.

Εξάλλου , εάν δεν ήταν συνειδητό και ήταν κάπου κρυμμένο, κάπως αν μας παραπλανούσαν τότε
δεν θα είχε και αξία ενώπιον του Θεού και θα μας έσωζε σφραγισμένους ή όχιαφού ο Κύριος
κοιτάει στις καρδιές και όχι σε εξωτερικά σχήματα. Όμως
μετά το σφράγισμα δεν υπάρχει επιστροφή σύμφωνα με το Ευαγγέλιο, άρα είναι κάτι
πολύ συνειδητό, φανερό, κατανοητό σε όλους,είναι άρνηση του σφραγίσματος του Βαπτίσματος, άρνηση του Αγίου Τριαδικού Θεού.
Καλή φώτιση λοιπόν! Δεν θα επανέλθω για να μην ξεφύγει από την ουσία το θέμα.
Χαίρεται!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”