Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Εύχομαι να μην προλάβουν, να έχει διαλύσει τα σχέδιά τους ΄΄η συγκυρία΄΄( ο πέλεκυς του Θεού).

Πάντως είναι γεγονός η πρακτική εφαρμογή του μέτρου σίγουρα θα δημιουργήσει αγανάκτηση σε μεγάλο μέρος του κόσμου, π.χ. ηλικιωμένοι, ασθενείς, μικροί επαγγελματίες, αλλά και σε όλους τους πολίτες, διότι θα υπάρχουν προβλήματα που δεν τα φαντάζεσθε. Το θέμα δεν έχει μόνο την πνευματική του διάσταση. Η κοινωνικοικονομική πλευρά είναι επίσης σπουδαία.
Απορώ με αυτούς που εκ των προτέρων δηλώνουν ότι αν δεν υπάρξει κατευθυντήρια υπόδειξη απο την Εκκλησία , θα παραλάβουν τις κάρτες αμαχητί. Αν περιμένουν να βγάλουν κάποιοι άλλοι το φίδι απο την τρύπα ατύχησαν, το φίδι θα τους φάει όλους. Επειδή δε όλοι λίγο πολύ στο ίδιο καζάνι βράζουμε, μόνη ελπίδα ο Θεός και δύναμή Του.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Είχα κι' εγώ δηλώσει παλιότερα, ότι είχα επιφυλάξεις και ήμουν πιό κοντά περισσότερο στο να πάρω την κάρτα από το να την αρνηθώ.
Ε, λοιπόν, άλλαξα γνώμη.
Συγχωρέστε μου την κυκλοθυμία και την αντιφατικότητα.. :(
Αλλά δεν είναι κακό καμμιά φορά να αλλάζουμε και γνώμες.
Γι' αυτό άλλωστε συζητάμε, συμμετέχουμε σε φόρουμ, λέμε τη γνώμη μας, συμφωνούμε και διαφωνούμε.
Νάναι Ευλογημένο.

Εχω την αίσθηση ότι φαίνονται όλα διά γυμνού οφθαλμού πλέον, η κάρτα αυτή δεν είναι το ίδιο πράγμα με ό,τι υπάρχει ως τώρα.

Εξακολουθώ βέβαια να λέω ότι η κάρτα δεν αποτελεί σφράγισμα ή κάτι τέτοιο, σε επίπεδο πνευματικό, τουλάχιστον προς το παρόν.

Αλλά όμως είναι φακέλωμα κανονικό.

Δύο ενδεχόμενα υπάρχουν από πλευράς της Εκκλησίας:
1. Είτε να μας πει "μην παίρνετε την κάρτα"
2. Είτε να μας πει "κάντε ό,τι θέλετε ο καθένας" (αυτό είναι και το πιθανότερο).

Ηρθε ίσως ο καιρός σιγά-σιγά, για τις πρώτες μικρές προσωπικές μάχες του καθενός μας.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από aposal »

Μ.Δ.Κ. έγραψε:Απορώ με αυτούς που εκ των προτέρων δηλώνουν ότι αν δεν υπάρξει κατευθυντήρια υπόδειξη απο την Εκκλησία , θα παραλάβουν τις κάρτες αμαχητί. Αν περιμένουν να βγάλουν κάποιοι άλλοι το φίδι απο την τρύπα ατύχησαν, το φίδι θα τους φάει όλους. Επειδή δε όλοι λίγο πολύ στο ίδιο καζάνι βράζουμε, μόνη ελπίδα ο Θεός και δύναμή Του.
Κυριάκο, ο Θεός βλέπει πώς αντιδρούν οι Ιεράρχες και θα κάνει ό,τι Αυτός θεωρεί πιο επωφελές για μας. Ίσως θέλει να δώσει μια τελευταία ευκαιρία στους ποιμένες, που ο Ίδιος όρισε πριν στείλει τον προφήτη Ηλία με την ακονισμένη μαχαίρα του να πάρει κεφάλια.
Γιατί τα δικά τους είναι αμαρτήματα, ενώ τα δικά μας αγνοήματα.
Αυτό όμως επ' ουδενί δεν μας νομιμοποιεί να κάνουμε του κεφαλιού μας. Αυτός που θα σωθεί θα είναι ο ταπεινός. Ο ταπεινός ΠΟΤΕ δεν θα κατηγορήσει τον Ιεράρχη του, αλλά θα υπακούσει την Ιεραρχία της Εκκλησίας. Η υπακοή είναι το Νο 1 στάδιο της ταπείνωσης. Εάν εκλείπει η υπακοή θα εκλείπει και η ταπείνωση και τότε, μας πήρε και μας σήκωσε.
Ο ρόλος των Ιεραρχών είναι να ποιμένουν. Για όσους δεν ανταποκρίνονται στο ρόλο τους ο πέλεκυς θα είναι ΒΑΡΥΣ.
Ο ρόλος μας είναι να παραμένουμε εντός τη Εκκλησίας, να ακολουθούμε επομένως τις εντολές των κληρικών (Ιερά Σύνοδος, οικείος Μητροπολίτης, πνευματικός). Όσοι δεν ανταποκριθούμε στο ρόλο μας, όσο καλοί και να είμαστε θα πλανηθούμε και θα χαθούμε μια για πάντα. Ακόμη και λάθος να είναι ο ποιμένας μας, εάν επιδείξουμε ταπείνωση ο Πλάστης θα μας δείξει τον δρόμο της σωτηρίας. Γι' αυτό δεν έχω ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Η Εκκλησία, αλλά και κανένας πνευματικός δεν πρόκειται να μας πει "Σας δίνω εντολή να πάρετε υποχρεωτικά την κάρτα του πολίτη".
Είπα και πριν:
panagiotisspy έγραψε:Δύο ενδεχόμενα υπάρχουν από πλευράς της Εκκλησίας:
1. Είτε να μας πει "μην παίρνετε την κάρτα"
2. Είτε να μας πει "κάντε ό,τι θέλετε ο καθένας" (αυτό είναι και το πιθανότερο).
Εδώ όμως κατά τη γνώμη μου ισχύει απολύτως το "συν Αθηνά και χείρα κίνει".
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από aposal »

Το θέμα της κάρτας είναι πνευματικό και μόνον η Εκκλησία έχει την αρμοδιότητα να μας πει τι θα κάνουμε. Εάν η Ιερά Σύνοδος δεν πάρει σαφή θέση, πχ:
1. Ναι, να την πάρετε διότι δεν πρόκειται να βλαφθείτε πνευματικά, ή
2. Όχι να μην την πάρετε διότι περιέχει τον κωδικό αριθμό 666
Τότε λυπούμαι πραγματικά γι' αυτήν. Στην περίοπτωση αυτή θα κάνω ό,τι μου πει ο οικείος Μητροπολίτης (ανήκω στην Ι. Μητρόπολη Αθηνών) και εάν δεν πάρει θέση ο σεβασμιώτατος, τότε θα υπακούσω σε ό,τι μου πει ο πνευματικός μου.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από filotas »

aposal έγραψε:Το θέμα της κάρτας είναι πνευματικό και μόνον η Εκκλησία έχει την αρμοδιότητα να μας πει τι θα κάνουμε. Εάν η Ιερά Σύνοδος δεν πάρει σαφή θέση, πχ:
1. Ναι, να την πάρετε διότι δεν πρόκειται να βλαφθείτε πνευματικά, ή
2. Όχι να μην την πάρετε διότι περιέχει τον κωδικό αριθμό 666
Τότε λυπούμαι πραγματικά γι' αυτήν. Στην περίοπτωση αυτή θα κάνω ό,τι μου πει ο οικείος Μητροπολίτης (ανήκω στην Ι. Μητρόπολη Αθηνών) και εάν δεν πάρει θέση ο σεβασμιώτατος, τότε θα υπακούσω σε ό,τι μου πει ο πνευματικός μου.
Έχω την εντύπωση Απόστολε ότι παραπάνω είχες ξαναγράψει ακριβώς τα ίδια :mrgreen: .

Όπως καταλαβαίνετε, εμείς τουλάχιστον οι τακτικοί "θαμώνες" του forum ότι είχαμε να πούμε για το θέμα το είπαμε και παραπάνω από μια φορά μάλιστα. Ας αφήσουμε κανένα καινούργιο να εκφράσει την άποψή του, κι αν χρειαστεί ν΄απαντήσουμε βλέπουμε. Το πιθανότερο είναι ότι, μετά από 28 σελίδες συζήτησης, δεν υπάρχει περίπτωση να ακουστεί κάτι διαφορετικό απ' όσα έχουν ήδη λεχθεί.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από dionysisgr »

Και γιατι να μην τα ξαναπουμε Νικολαε;

Επαναληψη μητηρ μαθησεως..
δεν ελεγαν οι σοφοι στα ανθρωπινα, αρχαιοι μας προγονοι;

Mηπως εχει αρχισει και γεμιζει ο Server του Νικου,
και φοβασαι οτι δεν θα εχουμε που να γραψουμε; :lol:

Καλα τα λεει ο Αποστολος, αλλα του ξεφευγει κατι σημαντικο.

Το αυτεξουσιο, το μεγιστο δωρο του Θεου,
το οποιο, η μας σωζει, η μας καταδικαζει,
αναλογα με το πως θα το ξοδεψουμε,
αλλα ειναι και αυτο το οποιο μας κανει Ανθρωπους.

Γιατι για να γινεις κατα χαριν θεος,
πρεπει να γινεις πρωτα
κατα φυση Ανθρωπος..


Και για να γινεις Ανθρωπος,
πρεπει να μην συμπεριφερεσαι, -γενικα μιλαω-,
σαν αλογο βιολογικο ζωον,
παρασυρμενο χωρις γνωμη και βουληση,
αλλα σαν 'ζωον' θεουμενον,
κατα το αειμνηστο θεολογο Παναγιωτη Νελλα,
σαν ενας εν δυναμει κεκελευσμενος θεος,
που σταυρωθηκε ο Ιδιος ο Λογος για χαρη σου.


Εαν λοιπον αφαιρεσουμε την προσωπικη ευθυνη,
και την απολυτη χρηση του αυτεξουσιου,
θα μπορουσαμε να καθησουμε και να σφραγιστουμε,
και μετα να πουμε το πολυ ωραιο και "σοφοτατο":

"..Ε, κοιταξτε, Εγω δεν ειχα αποψη,
εβλεπα τι κανανε οι αλλοι, οι "παραπανω",
και εκανα υπακοη.. Τι να εκανα δηλαδη;

Αμ, δε!

Οπως υπαρχει καλη ανυπακοη,
ετσι υπαρχει και κακη υπακοη,
σε ζητηματα Πιστεως και σωτηριας,
για τους ιδιους λογους και τα δυο.

Φανταστειτε να κανανε ολοι υπακοη στον.. Αρειο η στον Νεστοριο,
τι θα ειχε απογινει η Εκκλησια;

Θα εορταζαμε τωρα αντι της Αναστασεως του Κυριου,
τον.. "θανατο του Ιησου", σαν τους ιεχωβαδες!!!
(απαγε της βλασφημιας)

Εαν δεν ορθοτομει το λογο της αληθειας ο Επισκοπος,
εμεις παιρνουμε φορα και παμε απο πισω, για να παμε,
ολοι μαζι στον γκρεμο, απλα για την.. υπακοη;

Η υπακοη εχει νοημα, οταν σωζει, οχι οταν καταστρεφει..

Το λενε οι Αγιορειτες, αυτο που κατι ξερουν απο υπακοη,
δεν το λεει ο Διονυσης, που μπορει να πουν και καποιοι,
οτι καβαλησε το καλαμι, και πλανεθηκε, και δεν θελει να κανει
υπακοη, γιατι τον "καλο" τον λογο, ευκολο τον εχουμε ολοι..

Ο νοών νοείτω. Ο έχων ώτα ακούειν ακουέτω…
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από aposal »

Διονύση το αυτεξούσιο δεν είναι αντικρουόμενο με την υπακοή.
Επιλέγω να κάνω υπακοή (ή όχι) κινούμενος μέσα στο πλαίσιο της ελευθερίας (αυτεξούσιο) που μας έδωσε ο Θεός.
Αν όμως φτάσουμε στο σημείο να πιστεύουμε:
dionysisgr έγραψε: Εαν δεν ορθοτομει το λογο της αληθειας ο Επισκοπος,
εμεις παιρνουμε φορα και παμε απο πισω, για να παμε,
ολοι μαζι στον γκρεμο, απλα για την.. υπακοη;
Η υπακοη εχει νοημα, οταν σωζει, οχι οταν καταστρεφει..
θεωρώ ότι θα το χάσουμε το τραίνο της σωτηρίας.
Η σωτηρία είναι πάντοτε εντός της Εκκλησίας, επομένως κάποιος από τους τρεις θεσμούς που παρέθεσα ανωτέρω (1. Ιερά Σύνοδος, 2. Οικείος Μητροπολίτης, 3. πνευματικός) πρέπει να μας οδηγεί.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από dionysisgr »

Δηλαδη Αποστολε,
ο οσιος πατερας ημων, και μεγας θεολογος,
ο Μαξιμος ο Ομολογητης, τον 7ο αιωνα,
που ηταν σε γραμμη εντελως "εκτος" επισημης Εκκλησιας,
και τον κυνηγουσανε σχεδον ολοι,
οταν κυριαρχουσε μεχρι και στο Πατριαρχειο της Κωνσταντινουπολης, η φοβερη αιρεση του μονοθελητισμου,
και η τοτε εξουσια σχεδον τα ειχε "βρει" με την ποιμαινουσα Εκκλησια, για να μην "τσακωνεται" ο λαος,
τι μου θυμιζει, τι μου θυμιζει,
επρεπε να κανει υπακοη,
και σημερα να ειμαστε ολοι σχεδον.. ισλαμιστες;

Πως το βλεπετε; Εκανε κακως που εκανε ανυπακοη στον Πατριαρχη ακομα δε και στον ιδιο τον Αυτοκρατορα;

Εκ του αποτελεσματος, δεν νομιζω.

Η Εκκλησια εκτοτε τον τιμα ιδιαιτερα,
αφοτου δηλαδη δικαιωθηκε εντελει, ως εναν απο τους μεγαλυτερους των θεολογων και πατερων της.

Εφερα ενα μονο παραδειγμα για να δουμε οτι η υπακοη εχει νοημα, οταν δεν τιθεται ζητημα Πιστεως.

Σε ολα τα αλλα ναι, ειμαι υπερ της υπακοης, αναφανδον. Δεν το συζητω. Εννοειται.

Αλλα δεν ειναι εδω το θεμα τετοιο. Ειναι ζητημα πιστεως και αρνησεως και ομολογιας.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από dionysisgr »

Και να σε ρωτησω και το αλλο Αποστολε.

Εαν σου πει ο Αρχιεπισκοπος παρε κανονικα την καρτα.

Ο Μητροπολιτης σου, οτι δεν εχει αποψη, κανε οτι θες.

Και ο Πνευματικος σου, μην τυχον και την παρεις.

Τι θα κανεις; Και ποιος απο ολους πλανηθηκε και ποιος ειναι ο σωστος;
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”