Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από Thomas15n »

Λοιπόν ασχέτως τί θα κάνει η Ιεραρχία της Εκκλησίας, έχω την υπόνοια ότι μάλλον δεν είναι κατά και το αιτιολογώ αμέσως.

«ΣΙΩΠΗΤΗΡΙΟΝ» ΕΖΗΤΗΣΕΝ Ο ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ
ΑΠΟ ΤΟΥΣ «ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΥΣ» ΕΠΙΣΚΟΠΟΥΣ Ουσιαστικώς αξιώνει αφωνίαν δια τα μεγάλα εθνικά, κοινωνικά και εκκλησιαστικά ζητήματα, ενώ ζητεί μετάνοιαν τόσον διά την αντιμετώπισιν της οικονομικής κρίσεως όσον και διά τα ενδοεκκλησιαστικά προβλήματα. Η Ι. Σύνοδος της Ιεραρχίας ησχολήθη κατά την πρώτην ημέραν των εργασιών της με την αύξησιν του μετοχικού της κεφαλαίου εις την Εθνικήν Τράπεζαν, αλλά όχι και με την «Κάρταν του Πολίτου» ή τα Θρησκευτικά.
(από τον τελευταίο Ορθόδοξο Τύπο)

Εν τω μεταξύ και αυτή η ιστορία με τα σχολικά βιβλία! Γιατί άραγε ανοίγει τώρα; Ήδη έχουν αρχἰσει να σχολιάζουν οι εφημερίδες στο στυλ "δεν είμαστε Αφγανιστάν, τί δουλειά έχει η Εκκλησία και ασχολείται με τέτοια θέματα" Μετά άντε να ασχοληθεί με την κάρτα του Πολίτη, θα έχει μπει ήδη στην γωνία και δεν θα πιάσει τόπο ο λόγος της γιά την κάρτα του πολίτη, δεν είμαι καχύποπτος αλλά όταν διάβασα το θέμα των σχολικών βιβλίων δεν μου άρεσε η χρονική συγκυρία που επιλέχθηκε. Ζητάει ο Αρχιεπίσκοπος να μην μιλούν οι επίσκοποι (με ποιό δικαίωμα άραγε;) τί είναι τώρα ο Αρχιεπίσκοπος επίσκοπος ή λοχαγός;
Συγγνώμη γιά αυτό που θα πω αλλά δεν μπορώ να εμπιστευτώ την Ιεραρχία έχει βεβαρημένο παρελθόν ενδοτισμού στην εξουσία πράγμα απαράδεκτο ή θα μιλάμε χωρίς μέτρο όπως ο πρώην ή μουγκαμάρα όπως ο νυν, δηλαδή δεν υπάρχει μέτρο.

Δεν συμφωνώ με το "σιωπητήριο"ο κάθε επίσκοπος έχει κάθε δικαίωμα και υποχρέωση να εκφράζει την γνώμη του αλλά και την γνώμη του ποιμνίου του σε καίρια θέματα της κοινωνίας.
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από Thomas15n »

Όσον αφορά τους πολίτες πάλι πιστεύω ότι δεν πρέπει να πάρουμε την κάρτα του πολίτη, γιά έναν πολύ απλό λόγο είναι δυνατόν να έχω ένα κρατικό έγγραφο επάνω μου χωρίς να γνωρίζω τί γράφει και τί περιέχει ειδικά όταν με αφορά άμεσα! Και που ξέρω τί θα αναφέρει γιά εμένα αφοὐ έχει την δυνατότητα να ενημερώνεται συνεχώς.
Οι αστυνομικές ταυτότητες αναφέρουν κάποια στοιχεία που τα βλέπω και επειδή αφορούν εμένα ως άτομο πρέπει να τα βλέπω και να έχω πρόσβαση σε αυτά δεν μου κάνει χάρη το κράτος είναι δικαιωμά μου, δικαίωμα όλων μας ας το προσέξουμε καλά όλοι μας.
Όπως και την κάρτα αγορών με ποιό δικαίωμα θέλει το κράτος να γνωρίζει ανά πάσα στιγμή τί αγοράζω, είναι δικαίωμά μου να αγοράζω ότι και όσο θέλω από οποιοδήποτε προϊόν, εφ'όσον υπάρχει νόμιμα στην αγορά, αυτές οι κάρτες παραβιάζουν τα ατομικά μας δικαιώματα.
Το κράτος με αυτές τις κάρτες παρανομεί κατάφορα κατά των δικαιωμάτων μας, και μην πει κανείς "τί σε πειράζει άμα είσαι νομοταγής δεν έχεις να φοβηθείς"και κάτι τέτοιες μπούρδες, η απάντηση είναι "δικαίωμά μου να αγοράζω ότι θέλω χωρίς να το ελέγχει ανά πάσα στιγμή το κράτος, αν κάτι είναι παράνομο να το αποσύρει από την αγορά"
Σε λίγο θα ζητήσουν αν είναι δυνατόν να μας ελέγχουν απόλυτα ακόμη και την σκέψη μας. Ε ΟΧΙ δεν πρέπει επ'ουδενί να έπιτρέψουμε να συμβεί αυτό, αυτό πάει να γίνει ηλεκτρονική δικτατορία, να φτάσουμε να κουβαλάμε τον "φάκελό" μας μαζί μας, αν είναι δυνατόν!
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Thomas15n έγραψε:Όσον αφορά τους πολίτες πάλι πιστεύω ότι δεν πρέπει να πάρουμε την κάρτα του πολίτη, γιά έναν πολύ απλό λόγο είναι δυνατόν να έχω ένα κρατικό έγγραφο επάνω μου χωρίς να γνωρίζω τί γράφει και τί περιέχει ειδικά όταν με αφορά άμεσα! Και που ξέρω τί θα αναφέρει γιά εμένα αφοὐ έχει την δυνατότητα να ενημερώνεται συνεχώς.
Οι αστυνομικές ταυτότητες αναφέρουν κάποια στοιχεία που τα βλέπω και επειδή αφορούν εμένα ως άτομο πρέπει να τα βλέπω και να έχω πρόσβαση σε αυτά δεν μου κάνει χάρη το κράτος είναι δικαιωμά μου, δικαίωμα όλων μας ας το προσέξουμε καλά όλοι μας.
Όπως και την κάρτα αγορών με ποιό δικαίωμα θέλει το κράτος να γνωρίζει ανά πάσα στιγμή τί αγοράζω, είναι δικαίωμά μου να αγοράζω ότι και όσο θέλω από οποιοδήποτε προϊόν, εφ'όσον υπάρχει νόμιμα στην αγορά, αυτές οι κάρτες παραβιάζουν τα ατομικά μας δικαιώματα.
Το κράτος με αυτές τις κάρτες παρανομεί κατάφορα κατά των δικαιωμάτων μας, και μην πει κανείς "τί σε πειράζει άμα είσαι νομοταγής δεν έχεις να φοβηθείς"και κάτι τέτοιες μπούρδες, η απάντηση είναι "δικαίωμά μου να αγοράζω ότι θέλω χωρίς να το ελέγχει ανά πάσα στιγμή το κράτος, αν κάτι είναι παράνομο να το αποσύρει από την αγορά"
Σε λίγο θα ζητήσουν αν είναι δυνατόν να μας ελέγχουν απόλυτα ακόμη και την σκέψη μας. Ε ΟΧΙ δεν πρέπει επ'ουδενί να έπιτρέψουμε να συμβεί αυτό, αυτό πάει να γίνει ηλεκτρονική δικτατορία, να φτάσουμε να κουβαλάμε τον "φάκελό" μας μαζί μας, αν είναι δυνατόν!

Εχει δίκιο ο Θωμάς. Πάρα πολύ σωστός ο συλλογισμός του, κατά τη γνώμη μου.

Εχουμε συζητήσει πάρα πολύ τις ενδεχόμενες πνευματικές "επιπτώσεις" της κάρτας του πολίτη και δεν έχουμε ομοφωνήσει.

Να όμως που υπάρχουν ΚΑΙ άλλοι λόγοι που καθιστούν την εν λόγω κάρτα αμφιλεγόμενη και "ύποπτη".
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από Andreasmas »

Στην σκιά του απόλυτου ελέγχου...!
Το "Ελληνικό Πείραμα", οι κάρτες του πολίτη και η παγκόσμια διακυβέρνηση - Όμορφος κόσμος "δημοκρατικά" πλασμένος...!

Τελικά θα πρέπει να θεωρούμε δεδομένη την πρόθεση των εξουσιαστών να καταστήσουν την χώρα μας ένα πειραματόζωο της παγκόσμιας διακυβέρνησης. Άλλωστε αυτό είναι και το ζητούμενο από τα πλέον επίσημα χείλη.
Ο τρίτος (και φαρμακερός) Παπανδρέου αναφέρθηκε κατ' επανάληψη στην αναγκαιότητα της παγκόσμιας διακυβέρνησης ορίζοντάς την μάλιστα ως τον... τέταρτο δρόμο για την ανθρωπότητα, όταν ο «σοσιαλισμός» του τελείωσε, μαζί με τα λεφτά που (τελικά) δεν υπάρχουν!
«Αυτός ο δρόμος βασίζεται σε υπεύθυνους, δημοκρατικούς θεσμούς, που βάζουν την παγκόσμια αλληλεγγύη πάνω από τα εθνικά συμφέροντα», είχε δηλώσει το παιδί της Μαργαρίτας σε αμερικανική εφημερίδα και φυσικά έχει πει και χειρότερα.
Ποιος μπορεί να ξεχάσει τον ίδιο να δηλώνει πως το χρέος της χώρας «αφαιρεί ένα κομμάτι της εθνικής κυριαρχίας». Μια δήλωση υποταγής, που έρχεται να ομολογήσει το ξεπούλημα της ανεξαρτησίας μας στους παγκόσμιους τοκογλύφους. Ας μην πέφτουμε απ' τα σύννεφα όμως. Οι έσωθεν εφιάλτες δεν έκρυψαν ποτέ τις προθέσεις τους, το ίδιο και τα μεγάλα αφεντικά τους. Στην πραγματικότητα η Εθνική μας κυριαρχία δεν κινδυνεύει από το χρέος αλλά από τους ίδιους! Αυτοί είναι οι ένοχοι για το σημερινό κατήφορο της πατρίδας μας σε όλα τα επίπεδα και αν δεν υπάρξουν ριζικές αλλαγές στο άμεσο διάστημα, το πολυσυζητημένο «λεφτά υπήρχαν αλλά που πήγαν» θα γίνει «Ελλάδα υπήρχε αλλά τι απέγινε;»
Για να περάσουν τα «δημοκρατικά» σχέδιά τους χρειάζονται κάποια απαραίτητα συστατικά. Για παράδειγμα κανείς δεν έρχεται να σου ζητήσει να σου αδειάσει το σπίτι. Υπάρχουν αποδοτικότεροι τρόποι να σε κλέψει: Να χτυπήσει το κουδούνι για να δει αν είσαι μέσα ή να εισβάλλει με όπλο και να σε ακινητοποιήσει. Αντιστοίχως για να πουλήσουν την Πατρίδα και να κλέψουν τις ζωές μας, θα υπάρξει και ανάλογο σχέδιο το οποίο ήδη τίθεται σε εφαρμογή. Ξεκινά με την χειραγώγηση των ΜΜΕ, όπου συχνά χρησιμοποιείται ο «νέος πατριωτισμός» για να αγγίξουμε και το συναίσθημα του μαζανθρώπου και συνεχίζει με τον φόβο που είναι απείρως πιο αποτελεσματικός. Άγχος για την καθημερινή επιβίωση, την ανεργία, τα χρέη, φόβος για την ίδια την ζωή λόγω της ανεξέλεγκτης εγκληματικότητας.
Μέχρι εδώ όλα «καλά». Τι γίνεται όμως με εκείνους που απομένουν και δεν καταπίνουν ούτε το χάπι του «νέου πατριωτισμού» αλλά ούτε και του φόβου; Εκεί υπάρχει ένα μικρό κενό, για το οποίο όμως η παγκόσμια διακυβέρνηση που οραματίζεται ο Jeffrey, έχει προνοήσει. Το χάπι αυτό είναι ο Έλεγχος. Ο Απόλυτος Έλεγχος.
Δεν πάει καιρός που δημοσιεύθηκε για την νέα κάρτα του Πολίτη, που έρχεται του χρόνου να αντικαταστήσει τις αστυνομικές ταυτότητες. Από το όνομα και μόνο, ο συνειρμός είναι αναπόφευκτος: θα είναι χρήσιμη στον Πολίτη, όσο είναι και το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη; Η ταυτότητα αυτή μας λένε, θα έχει την μορφή πιστωτικής κάρτας και θα περιέχει ένα «έξυπνο» τσιπ στο οποίο θα ενσωματωθούν ο αριθμός δημοτολογίου κάθε πολίτη, το ΑΦΜ, ο ΑΜΚΑ, καθώς και ο αριθμός της αστυνομικής ταυτότητας. Στη μία όψη της κάρτας θα υπάρχει φωτογραφία του κατόχου, καθώς και δακτυλικό αποτύπωμα.
Κάπου εδώ δημιουργείται μια εύλογη απορία. Αφού θέλουν να προσθέσουν κάποια στοιχεία παραπάνω, γιατί δεν αλλάζουν απλώς τις παρούσες ταυτότητες (όπως έχουν κάνει και στο παρελθόν για το θρήσκευμα) και θέλουν να χρησιμοποιήσουν το «έξυπνο» τσιπ; Τις τελευταίες ημέρες αποκαλύφθηκε και αυτό το. μυστήριο της παγκόσμιας διακυβέρνησης. Σκέφτονται λέει, να ενσωματώσουν στην κάρτα-ταυτότητα και την φοροκάρτα, που είναι μια άλλη κάρτα αλλά τελικώς θα την πάρουμε πακέτο όλα σε ένα. Η-αρχική- φοροκάρτα θα φέρει μαγνητική ταινία, θα μοιάζει όπως η χρεωστική και το κάθε μέλος της οικογένειας θα έχει τη δική του, γιατί η κοσμαγάπητη κυβέρνηση σκέφτεται το καλό όλων μας και δεν θέλει να ταλαιπωρούμαστε μαζεύοντας δεκάδες αποδείξεις. Θα πηγαίνεις να αγοράσεις νερό ή ψωμί, θα δείχνεις την κάρτα και τα δεδομένα θα περνάνε στην βάση του Taxis. Μόνο που δεν θα πηγαίνει έστω κατ' ευθείαν, αλλά μέσω... τραπεζών. Πως σας φαίνεται, καλό; Αν είστε από τους αντιδραστικούς που μιλάνε για φακέλωμα δεν είστε υποχρεωμένος να την παραλάβετε. ακόμα. Η φοροκάρτα big brother, θα είναι προαιρετική στις αρχές του 2011, αλλά επειδή κανείς δεν θα την παραλάβει θα ενσωματωθεί λίγους μήνες μετά στην κάρτα του πολίτη, ώστε κανείς να μην ξεφύγει από τον Έλεγχο.Όλα τα παραπάνω δεν είναι σενάρια θρησκευτικών προεκτάσεων. Ούτε αποτελούν απόρρητα μυστικά της λέσχης Bilderberg. Έχουν ανακοινωθεί ήδη και έχουν δημοσιευθεί παντού. Τώρα είναι η στιγμή της σφυγμομέτρησης. Το πείραμα μπαίνει στην τελική του ευθεία και η σκιά του ελέγχου αρχίζει να φαίνεται στον ορίζοντα πιο βαριά από ποτέ. Ελλάδα σημαίνει Ελευθερία. Ότι από τα δύο και αν διαβάλλεται είναι ακριβώς το ίδιο. Και εμείς δεν ψάχνουμε άλλον... δρόμο για να πορευτούμε. Υπάρχει ένας μονάχα δρόμος και αυτός λέει: ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/1 ... .html#more
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
paratiritis88
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2007 6:00 am

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από paratiritis88 »

Μετά τίς "αποφάσεις" πού πήρε η τελευταία Συνοδική συνεδρίαση για την Κάρτα τού Πολίτη, καί παρ΄ όλες τίς παροτρύνσεις εξωσυνοδικών Ιεραρχών να συζητηθεί το θέμα τής κάρτας "γιατί πρέπει να απαντήσουμε υπεύθυνα στον πιστό λαό..."( σ. Κοσμάς Αιτωλ/νίας, Άνθιμος Θεσ/κης), νομίζω ότι ο παρακάτω διάλογος πού πρό ημερών παρετέθη τώρα δικαιώνεται...

Ο "Συνοδικός υπάλληλος " λοιπόν ήξερε από πρώτο χέρι καί από τίς συζητήσεις πού άκουγε, τί απόφαση τελικά θα βγεί.

Είναι η απόφαση τής "αιδημόνου Συνοδικής σιωπής", για να μή στενοχωρηθεί τό κόμμα. Καί μή έλθει τώρα κανένας καί μάς πεί ότι πολιτικολογούμε, γιατί καί οί προηγούμενοι τα ίδια έκαναν...

Ο Κύριος να μάς ελεήσει αδελφοί, γιατί πιθανότατα μ΄ αυτά τα μυαλά, θά δούμε καί χειρότερα...

ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΚΑΙ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΞΕΧΝΟΥΜΕ...



Πολύ φοβούμαι πώς κάποιοι Μητροπολίτες θα πάρουν τον λαό στόν λαιμό τους, καί θα αμνηστεύσουν ακόμη καί τον φανερωθέντα Αντίχριστο, λέγοντάς μας :

" μά τί κάνετε; δέν βλέπετε ότι αυτός είναι ο Χριστός;"

Σάν να είχε δίκιο μού φαίνεται, κάποιος φίλος πού έγραφε σε προηγούμενη ανάρτηση:

===========================

"...ΑΠΟ ΑΣΦΑΛΕΙΣ ΣΥΝΟΔΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ Η ΝΟΜΟΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΘΑ ΕΙΣΗΓΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΣΥΝΟΔΟ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΜΚΑ.

ΕΠΙΣΗΣ ΣΥΖΗΤΕΙΤΑΙ ΚΑΙ Η ΕΠΙΠΛΗΞΗ Η΄ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ ΣΑΡΑΝΤΗ ΓΙΑ ΑΣΕΒΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΙΕΡΑ ΣΥΝΟΔΟ
ΕΝΑΣ ΣΥΝΟΔΙΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ......"

20 Σεπτεμβρίου 2010 4:43 μ.μ.


"ΣΥΝΟΔΙΚΕ ΥΠΑΛΛΗΛΕ" πως προγνωρίζεις τόσο καλά τη Συνοδική απόφαση; Κι αν τα πράγματα έχουν όπως τα γράφεις τότε τι θα συζητήσουν οι Συνοδικοί; Απλώς θα επικυρώσουν μια απόφαση που έχουν λάβει από πριν κάποιοι λίγοι σύμβουλοι του Αρχιεπισκόπου;
20 Σεπτεμβρίου 2010 5:19 μ.μ.

Ο/Η Ανώνυμος είπε...
Αν, οπως υποστηριζει ο συνοδικο υπαλληλος, η Ιερα συνοδος παρει μια τετοια αποφαση θα φτασουμε κυριολεκτικα στο χειλος του γκρεμου. Οι απλοι χριστιανοι οφειλουν να συσπειρωθουν και να αντιδρασουν εντόνως αν παρθει αυτη η θεση απο την επισημη Εκκλησια. Δυστυχως ζούμε στην εποχη που δεν ξερουμε να που να ακουμπήσουμε και να στηριχθούμε.Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε έιναι να προσευχομαστε θερμά να αναδειχθούν ηγέτες μέσα στην Εκκλησια που θα λάβουν τις ορθές αποφάσεις για τα τρέχοντα ζητήματα.
Ο θεός να βάλει το χέρι του.
20 Σεπτεμβρίου 2010 6:55 μ.μ.
---------------
Ο/Η Ανώνυμος είπε...
Αγαπητοι μου αδελφοί,
Επανέρχομαι για να σας πω οτι ήδη έχει συζητηθεί το θέμα της Καρτας του Πολίτη στην Νομοκανονική Επιτροπή. Ούτε η Ιεραρχία θα συγκλιθεί απλά θα γίνει μία λακωνική ανακοίνωση της ΔΙΣ, οτι δεν υπαρχει θέμα πίστεως εν σχέσει με την παραλαβή της κάρτας.

Δυστυχως μαζί με σας είμαι και εγω προβληματισμένος με το τί το δέον γενέσθαι. Είμαι πικραμένος με τήν αδιαφορία καί τη διάθεση απαξίωσης του θέματος από΄πολλούς ιεράρχες, ακόμη καί από κάποιους που θεωρούσαμε παραδοσιακούς.Έχω δει ιεράρχες να γελούν ειρωνικά καί να αστειεύονται για την Κάρτα.Λυπάμαι που μεταφέρω τέτοια είδηση.

ΛΕΩ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΣΥΝΟΔΟΥ.

Τέλος αναφορικά με τόν πατέρα Σαράντη, όντως μεθοδεύεται μια επίπληξη για τό ύφος των επιστολών του στην Σύνοδο.΄Κάποιοι διαφωνούν γιατι φοβούνται τις αντιδράσεις των ταλιμπάν... όπως λένε.Θά δείξει τό άμεσο μέλλον
Με αγάπη Χριστού
Ένας συνοδικός υπάλληλος

21 Σεπτεμβρίου 2010 12:55 π.μ.


http://thriskeftika.blogspot.com/2010/0 ... _4166.html



[/b]
paratiritis88
lathras
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 24, 2009 2:41 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από lathras »

Μην αγχώνεστε και μην απογοητεύεστε.....μην ξεχνάτε ότι ο Χριστός λειτουργείτε στη σιωπή, την υπομονή και την ταπείνωση και όχι στις φωνές και στις περίτρανες δηλώσεις.....ούτε στους μεγάλους αριθμούς τους πολέμους και τα συλλαλητήρια.

Και μην ξεχνάς ..... "Lathra βίωσε"
efadamop
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 30, 2009 8:54 am
Τοποθεσία: Παλλήνη Αττικής

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από efadamop »

Μια καινούρια ιστοσελίδα που περιέχει διάφορα ενδιαφέροντα άρθρα σχετικά με το θέμα μας

http://id-ont.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από panagiotisspy »

efadamop έγραψε:Μια καινούρια ιστοσελίδα που περιέχει διάφορα ενδιαφέροντα άρθρα σχετικά με το θέμα μας

http://id-ont.blogspot.com/
Αντιγράφω από την παραπάνω διεύθυνση:

"Με ταχύτητα που εκπλήσσει, και κάτω από συνθήκες που έχουν ήδη προκαλέσει σοβαρές αναταραχές στην Κοινωνία, η Κυβέρνηση, προωθεί με ταχύτητα την επιβολή ηλεκτρονικής ταυτότητας.
Μπορεί σαν μέτρο να ακούγεται ότι θα μας εξυπηρετήσει και θα μας γλυτώσει από την ταλαιπωρία συγκέντρωσης αποδείξεων και επειδή ακόμη με μία κάρτα θα κάνουμε τα πάντα.
Όμως υπάρχουν πάρα πολλά ζητήματα που πρέπει να σας απασχολήσουν πριν συμφωνήσετε:

1. Η σημερινή σας ταυτότητα περιέχει στοιχεία που είναι ευανάγνωστα και καθορισμένα. Στην περίπτωση της νέας ταυτότητας δεν θα μπορείτε να διαβάσετε τι στοιχεία έχουν γράψει σε βάρος σας . Και ναι μεν λένε τι στοιχεία θα εγγραφούν (ΑΦΜ, ΑΜΚΑ, στοιχεία ταυτότητας, στοιχεία τραπεζικών λογαριασμών, Ιατρικό απόρρητο), αλλά με έξυπνες αναβαθμίσεις που θα γίνονται εν αγνοία σας, μπορεί να προστίθενται και πολλά άλλα στοιχεία, όπως πολιτικό προφίλ, ποινές κώδικα οδικής κυκλοφορίας, ποινές άλλης φύσης κλπ Με λίγα λόγια, θα υπάρξει σαφέστατη παραβίαση των ατομικών σας απορρήτων πληροφοριών.
2. Σε μια πιθανή απώλεια της σημερινής σας ταυτότητας, γνωρίζετε πολύ καλά ότι υπάρχει κίνδυνος κακής χρήσης της σε βάρος σας. Με την νέα ταυτότητα, και με την δυνατότητα υποκλοπής στοιχείων από αγνώστους, οι κίνδυνοι για εσάς και την οικογένεια σας θα είναι πολύ μεγαλύτεροι. Σκεφτείτε ότι άνθρωποι που έχασαν στο παρελθόν την ταυτότητα τους βρέθηκαν μπλεγμένοι σε υποθέσεις ποινικές. Με την νέα ταυτότητα, θα θα εγγράψουν στο τσιπάκι και τα βιομετρικά σας στοιχεία (DNA κλπ) και θα έχετε ακόμα μεγαλύτερα προβλήματα. Εκτός αν στο μέλλον υιοθετήσετε και τσιπάκι στο σώμα σας για να μην χάσετε την «έξυπνη» κάρτα σας (μήπως αυτός είναι ο τελικός στόχος;)
3. Με τα στοιχεία που θα συγκεντρώνονται στο ΚΕΠΥΟ θα δημιουργηθούν τεράστιες βάσεις δεδομένων με τις επιλογές σας σε βιβλία, εφημερίδες, άλλα καταναλωτικά είδη κλπ. Η εγγραφή αυτών των στοιχείων θα γίνεται με την χρήση των γνωστών scanners που διαβάζουν τους γραμμωτούς κώδικες σε κάθε προϊόν (από εφημερίδα έως όποιο προϊόν κυκλοφορεί). Θα μπορούν άνετα να σχηματίσουν το πολιτικό και κοινωνικό σας προφίλ (από το ποιες εφημερίδες, περιοδικά και βιβλία διαβάζετε. Φανταστείτε ακόμη, την υποθετική περίπτωση ενός φοιτητή κοινωνιολογίας που έχει αναλάβει να μελετά την ιστορία των αναρχικών κινημάτων. Και φανταστείτε, την αντιτρομοκρατική υπηρεσία, μετά από ψηφιακή ανίχνευση ατόμων που διαβάζουν βιβλία με αναρχικό περιεχόμενο, να καταλήγουν ότι ο ανωτέρω φοιτητής είναι ύποπτος τρομοκρατικής δράσης. Ή φανταστείτε να ψάχνουν τον υπαίτιο μιας τρομοκρατικής ενέργειας, και οι περιγραφές των μαρτύρων να μιλούν για ένα κουτσό, ξανθό, κλπ που διαμένει στην περιοχή τάδε. Πως διαφυλάσσεσθε ότι τα τζιμάνια της αντιτρομοκρατικής δεν θα καταλήξουν σε ανακρίσεις χιλιάδων αθώων συμπολιτών μας;
4. Στην Γερμανία, έγινε μεγάλη αναταραχή μήνες πριν, όταν δημοσιεύθηκε πληροφορία ότι θα υπάρξει καταγραφή του ιστορικού κάθε εργαζομένου. Που δούλεψε σε ποιες θέσεις, πότε απουσίασε, πότε απολύθηκε, γιατί απολύθηκε, πόσες φορές αρρώστησε, από τι αρρώστησε κλπ Ποιος σας διαφυλάσσει ότι μέσα από ένα συνδυασμό ΑΜΚΑ, ταυτότητας, ΑΦΜ, κλπ, δεν σας απορρίπτει μια επιχείρηση από μια προκηρυχθείσα θέση εργασίας; Φαντάζεστε, οι εργοδότες να παίρνουν πρόσβαση σε τέτοιες πληροφορίες στο μέλλον;
5. Η συγκεκριμένη ταυτότητα θα χρησιμοποιείται για ταξίδια σε όλη την Ευρώπη. Γιατί, οι Ευρωπαίοι θα πρέπει να έχουν πρόσβαση σε στοιχεία που δεν θα τους ενδιαφέρουν; Μήπως γιατί είμαστε τα πειραματόζωα για μια μελλοντική εκτεταμένη υιοθέτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας για όλους τους Ευρωπαίους;
6. Φανταστείτε, στην χώρα της διαφθοράς, κάποιες Πολυεθνικές να επιθυμήσουν καταλόγους όλων εκείνων των υπηκόων που έχουν συγκεκριμένες καταναλωτικές προτιμήσεις. Έναντι χορηγιών προς τα κόμματα, θα ζητούν και θα παίρνουν απόρρητες καταναλωτικές σας πληροφορίες.
7. Σκεφτείτε μικρούς αγρότες, εμπόρους Λαϊκής, που θα υποχρεωθούν να αποκτήσουν υποδομές για να ενημερώνουν την κάρτα σας. Να σας πούμε το αποτέλεσμα; Θα είναι ο θάνατος των μικρών.
8. Σκεφτείτε τέλος τους κατοίκους απομακρυσμένων χωριών, που δεν έχουν πρόσβαση σε καμία τεχνολογία και δεν έχουν επίγνωση απλών σύγχρονων τεχνολογιών. Μπορείτε να τους φανταστείτε να χρησιμοποιούν ηλεκτρονικές κάρτες;
Θέλετε να γίνετε πειραματόζωα του ΔΝΤ και της Ευρώπης σε μια Χώρα με Ιστορία Διαφθοράς και αναξιοπιστίας των Πολιτικών μας; Θέλετε να παραβιασθούν όλα σας τα απόρρητα; Θέλετε να κοινοποιείται στο κάθε ενδιαφερόμενο το ιατρικό σας απόρρητο, το πολιτικό σας προφίλ, οι καταναλωτικές σας προτιμήσεις, οι θρησκευτικές σας πεποιθήσεις, το εργασιακό σας παρελθόν (με τις απολύσεις, τις απεργίες, τα σχόλια των εργοδοτών σας) ;
Αν ναι, διαλέξατε την κατάλληλη Χώρα. Αν Όχι, τότε Αντιδράστε Ειρηνικά μεν, αλλά Δυναμικά δε."


Ο κλοιός σφίγγει, τόσο σε κοινωνικό, όσο και σε πνευματικό επίπεδο δυστυχώς.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από dionysisgr »

Oταν φωναζουμε τοσο καιρο, και λεμε ξανα και ξανα,
οτι στηνεται ενα συστημα τοσο απανθρωπο, αντιθεο και ολοκληρωτικο, που ομοιο του δεν ειδε ποτε ξανα ο κοσμος,
αλλα ουτε και θα ξαναζησει, γιατι μπαινουμε ουτως η αλλως στην τελικη ευθεια,
μας κατηγορουν και μας εχουν κολλησει και ταμπελες,
οχι κατ'αναγκην, εδω στο φορουμ, μιλαω και για παραεξω.

Δυστυχως ομως αδελφοι, πρεπει πολλοι, να φανε πρωτα την κατραπακια, στο μετωπο, να πεσουν κατω, να ζαλιστουν,
και μετα μολις προσπαθησουν να ξανασηκωθουν και δεν τους αφηνουν, ΤΟΤΕ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ, ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΡΓΑ!!

Η ιστορια επαναλαμβανεται, παλι, και παλι, απλα καθε φορα με κλιμακουμενη προς τα ανω και πολυ χειροτερα αποτελεσματα..

Εαν ανατρεξετε στην Παλαια Διαθηκη, οταν κατασκευαζε ο Νωε την Κιβωτο, επι αρκετα χρονια, και ενω προειδοποιουσε και φωναζε γιαυτο που ερχεται, ολοι σχεδον τον κοροϊδευαν, και ακομα και οταν μπηκε το τελευταιο καρφι, στην κιβωτο και αρχισε να κλεινει ο ουρανος, και φαινοταν οτι θα γινουν αυτα που ελεγε ο Νωε, παλι ελεγαν: Ρε τι παθαμε, τελειωνει το εργο του πλανεμενου, και θα μεινουμε χωρις δουλεια.. Καλα την ειχαμε βολεψει μεχρι τωρα. Και φυσικα γελουσαν με το ενδεχομενο να αφανιστουν ολοι απο εναν κατακλυσμο..

Λοιπον, καπως ετσι ειναι και η εποχη μας. Ξεκαθαρα εσχατολογικη, με τα σημεια να πληθαινουν σε εξοφθαλμο βαθμο,
και να εκπληρωνονται παλαιες προφητειες οχι καποιων επιδοξων προφητων,
αλλα του Ιδιου του Κυριου, των Αποστολων, των Αγιων, και της Ιερας Αποκαλυψεως, η μια μετα την αλλη.

Και ειναι τραγικα λιγοι, οι ανησυχουντες, οι αγωνιζομενοι, οι προσευχομενοι, οι ανυστακτοι, οι μη ραθυμουντες, η μη αρνουμενοι την πραγματικοτητα, και αυτοι οι οποιοι θα δωσουν τον αγωνα τον καλον.

Μακαρι ο καλος και αγαθος Θεος μας, να φωτισει, και, φυσικα θα το κανει, και να καλεσει, να επιστρατευσει, εαν θελετε,
με την παναγαπη Του, νεους και θαρραλεους στρατιωτες εις το σωμα της παραταξεως Χριστου,
γιατι ο αγωνας, θα ειναι αδυσωπητος, εξοντωτικος, σκληρος και μεχρι τελικης πτωσης,
με μοναδικο επαθλο τις κατα χαριν αθανατες ψυχες μας.

Αυτο να εχουμε κατα νουν, και οσοι δεν εχουν ΞΥΠΝΗΣΕΙ ακομα, καλουνται να το κανουν ΑΜΕΣΑ, χωρις πολλα λογια, και επιφυλαξεις,
εαν θελουν να σωσουν οτι περισωζεται, και να αξιοποιησουν τον καιρο που μας διδεται φιλανθρωπα, και μακροθυμα απο τον Θεο.

Δικαιολογια και βοηθεια μετα δεν θα δοθει, γιατι και ενημερωση εχει δοθει και προειδοποιηση και χρονος μετανοιας, οποτε..

Μακαρι λοιπον να γινει ετσι, και μακαριοι θα ειναι οσοι ξυπνησουν,
και αγωνιστουν, γιατι θα στεφανωθουν με μισθο ουρανιο,
και οχι γηινο, σαν αυτον που τους περικοπτουν συνεχως,
τα πασης φυσεως λαμογια, για να κελψουν περισσοτερα,
αφου δεν τους φτανουν αυτα που εκλεβαν επι δεκαετιες..

Αυτος ο μισθος ο εν τοις ουρανοις,
δεν δαπαναται, δεν κλεβεται, δεν χανει "τοκους".

Φυλασεται και ειναι γραμμενος στην Βιβλο της Ζωης,
και θα δοθει οχι μονο ακεραιος, αλλα και περισσον αυτου θα δοθει,
απο τον Δομητορα και Δωρεοδοτη, και Χορηγο της Ζωης,
τον, Κυριο των κυριευοντων, τον Βασιλεα των βασιλευοντων,
και Παντοκρατορα Ιησου Χριστον, τον Ανασταντα Θεανθρωπο.

Ας το εχουμε ολοι αυτο κατα νουν. Εχει ο Θεος για ολους. Αρκει να θελουν.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από panagiotisspy »

dionysisgr έγραψε:Μακαρι ο καλος και αγαθος Θεος μας, να φωτισει, και, φυσικα θα το κανει, και να καλεσει, να επιστρατευσει, εαν θελετε,
με την παναγαπη Του, νεους και θαρραλεους στρατιωτες εις το σωμα της παραταξεως Χριστου,
γιατι ο αγωνας, θα ειναι αδυσωπητος, εξοντωτικος, σκληρος και μεχρι τελικης πτωσης,
με μοναδικο επαθλο τις κατα χαριν αθανατες ψυχες μας.
Πάμε για πνευματικό "αντάρτικο"... :smile:
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”