Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από ψυχουλα »

Νομιζω οτι τα παθη μας και τα σωψυχα μας αφορουν το Θεο και τον πνευματικο μας κανεναν αλλο κι εκει τα καταθετουμε. Αυτό είναι όλο.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από dionysisgr »

Νικολαε, πραγματικα μερικες φορες νομιζω οτι εισαι αλλο προσωπο απο αυτο που συνδιαλεγομαστε.

Και ερωτω. Τι θελουμε επιτελους; Θελουμε την ουσια, η κουτσομπολιο να γινεται, αναλογα με το τι δουλεια κανει ο καθενας;
Πως θα δουμε τα θεματα σωτηριας που ανοιγονται εμπροσθεν των οφθαλμων μας;

Ως χημικοι, ως επαγγελματιες της πληροφορικης, ως φυσικοι, ως γιατροι, ως βοσκοι, πως;
Η ως πιστοι δουλοι του Χριστου;

Θα πορευθουμε συμφωνα με με το πνευμα του κοσμου τουτου εις τελους,
η,
συμφωνα με το Πνευμα του Θεου, εκ του οποιου, ανωθεν αναγεννηθηκαμε,
αφου το ενδυθηκαμε πρωτα κατα το Αγιον Βαπτισμα μας;

Ας αναρωτηθει ο καθενας ειλικρινα με τον εαυτο του και την συνειδηση του.

Εχουν οι Λογοι του Χριστου και οι Αγιες Γραφες, καθοριστικο χωρο στην καρδια και την ζωη μας,
η απλα ειναι πασατεμπος για να περνα η ωρα,
και ενα ευχαριστο διαβασμα για να μας παρει ο υπνος το βραδυ;

Εγω ασχολουμαι 25 χρονια με τα ρημαδιασμενα τα κομπιουτερ, και απο αυτα βγαζω το ψωμι μου.
Εχουμε τονισει 1.000.000 φορες οτι η ιδια η Τεχνολογια και η Επιστημη, δεν ειναι προς θανατον, αλλα η χρηση της,
σε στελνει προς θανατον, τοσο σωματικο, οσο και πνευματικο που ειναι και ο χειροτερος.

Δεν προκειται περι αυτου. Και ο σεβαστος επιστημονας, που μολις παρεθεσες, εχει πιασει το θεμα, εντελως απο λαθος οπτικη γωνια, με ξεκαθαρα κοσμικο πνευμα, και σιγουρα οχι οπως το εθεσαν κατα σειρα,
ο Κυριος μας και Λυτρωτης μας, ο Αγιος Ιωαννης ο Ευαγγελιστης ο θεολογος, οι Αγιοι Πατερες μας, οι Αγιορειτες μας, οι Ποιμενες μας, οι Πνευματικοι μας.

Ετσι; Το πως θα λυσεις καθε θεμα, εξαρταται καθοριστικα απο ποια γωνια το προσεγγιζεις. Αυτο ισχυει ως αξιωμα.

Τα κοσμικα θεματα, θελουν γνωση ανθρωπινη, ειδικευση, τριβη και εμπειρια, μεσα απο το αντικειμενο το σχετικο με αυτα.
Ετσι ο υδραυλικος ξερει πως θα στειλει το νερο, εκει που πρεπει, με την δυναμη που πρεπει, και με την ασφαλεια που πρεπει.

Αντιστοιχα τα πνευματικα, θελουν πνευματικη αντιμετωπιση, θελουν προσευχη, θελουν εμπιστοσυνη στους λογους του Θεου και τις Γραφες Του, και στους Πατερες μας, θελουν να εχουμε το βλεμμα καρφωμενο στον Χριστο, οτι και να γινει, και θελουν αποστασιοποιηση απο την κοσμικη μεριμνα και την γνωμη, που διαμορφωνει ο καθενας υποκειμενικα.

Γιατι εαν παρουμε το θεμα του αντιχριστιανικου συστηματος ολοκληρωσης των παντων,
πληροφοριων, διακυβερνησης, ελεγχου, πορων, τροφιμων, συνορων,
και με εναν λογο την παγκοσμοιοποιημενη νεα ταξη και εποχη,
ο καθενας θα το δει αναλογα με το πνευμα απο το οποιο εμφορειται.

Αλλος πεταει στην σκουφια του, αφου θα γινουμε ενα χωριο, και με εναν αριθμο η ενα τσιπακι, η ενα υποδοριο χαραγμα-τατουαζ,
θα πηγαινει οπου θελει, θα ψωνιζει οτι θελει, και δεν τον ενδιαφερει τιποτα αλλο..

Αλλος θα προβληματισθει προς στιγμην και θα πει: E, αφου ειναι για το καλο μας, οπως μας λενε, αυτοι κατι θα ξερουν, και τελος..

Αλλος θα πει: Για στασου ρε, τι γινεται προβατα ειμαστε η γιδια, να μας μαρκαρουν, οχι δεν τα σηκωνει ο εγωϊσμος μου εμενα..

Αλλος θα πει: Τι ειπε ο Χριστος; Τι λεει η Αγια Γραφη; Τι λεει η Αποκαλυψη και ο Ιωαννης; Tι λενε οι Πατερες 20 αιωνες τωρα;
Nατα! Ηρθανε, αυτα που μας εχουν προγνωρισει, και προειδοποιησει, και ειμαστε ετοιμοι να παρουμε θεση αρνητικη απεναντι στον κοσμοκρατορα του κοσμου τουτου, ως Στρατιωτες παραταξεως Ιησου Χριστου εως τελους.

Λοιπον.. Αναλογα πως το βλεπει ο καθενας, θα παρει θεση.

Ολοι φοβουνται, ολοι ειναι ανθρωποι, με σαρκα και οστα, με αναγκες και προσωπα αγαπημενα, με ολα αυτα που μας καθιστουν ευαλωτους και αδυναμους.

Αλλα δεν υπαρχει αλλος δρομος, δεν υπαρχει αλλος τροπος,
εαν θελουμε ΕΜΕΙΣ, να ειμαστε τεκνα φωτος,
στρατιωτες παραταξεως Χριστου του Κυριου, και κληρονομοι της Βασιλειας Του,
ΠΡΕΠΕΙ να παρουμε θεση,
εφοσον θελουμε να ακολουθησουμε αυτους που τιμουμε ως αγιους και προπατορες μας.

Θελουμε; Εχει καλως, δεν θελουμε, ας παει ο καθενας οπου νομιζει.

Δεν μπορουμε να μπερδευουμε τα πραγματα.
Πλεον εχουν ξεκαθαρισει παρα πολυ. Φαινεται δια γυμνου οφθαλμου αυτο που ερχεται.

Δεν μπορουμε να αναπαυουμε τον λογισμο και την συνειδηση μας, με το τι λεει ο καθενας για τους δικους του λογους.

Ειμαστε και ενημερωμενοι και ειδοποιημενοι εδω και 20 αιωνες. Δεν εχουμε δικαιολογια.

Το μονο που εχουμε πραγματικα αναγκη, ειναι Δυναμις εξ'υψους, ενισχυση και θαρρος απο τον Αρχηγο και Τελειωτη της Πιστεως μας,
Χριστον τον Θεον, ωστε να περασουμε δια μεσου των θλιψεων και να στεφανωθουμε οπως αναριθμητοι αδελφοι μας ηδη το εκαναν.

Θα το κανουμε, η θα μεινουμε με τις αμφιβολιες και τον εφησυχασμο, οτι ολα αυτα, "εχουν ξαναγινει" με αλλο τροπο,
και δεν τρεχει τιποτα..

Ας λαβει ο καθενας την ευθυνη, της ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΤΟΥ.

Βλεπει ο Θεος και κρινει, κατα την καρδια μας, την προαιρεση μας, αλλα και κατα την πραξη και σταση μας, απεναντι Του.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Φανταζεστε μια συναντηση μελλων του φορουμ
με τον Διονυση και Νικο?? :mrgreen:
πρωτα θα πλακωθουνε αναμεταξη τους
και μετα θα τους κανω εγω μπλε μαρε
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από Andreasmas »

Η Αρχή Προστασίας Δεδομένων για την «Κάρτα του Πολίτη»
Χρήστος Γεραρής
Την ανησυχία του για την «Κάρτα του Πολίτη» εξέφρασε ενώπιον της Επιτροπής Θεσμών και Διαφάνειας της Βουλής, ο...


πρόεδρος της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, Χρίστος Γεραρής.

«Φυσικά και ανησυχούμε για την "Κάρτα του Πολίτη", αλλά δεν μπορούμε να επιλαμβανόμεθα με βάση δημοσιεύματα», τόνισε ο κ. Γεραρής και πρόσθεσε ότι «όταν η κυβέρνηση ανακοινώσει επισήμως το περιεχόμενο του σχετικού νομοσχεδίου (και πολύ περισσότερο, όταν το θέσει προς δημόσια διαβούλευση), η Αρχή θα τοποθετηθεί».

Παράλληλα, ο κ. Γεραρής επαναβεβαίωσε την αντίθεση της Αρχής στην τοποθέτηση καμερών από την Αστυνομία με απλή επίκληση των αρμοδιοτήτων της και σημείωσε πως άποψη της Αρχής είναι πως οι κάμερες θα πρέπει να χρησιμοποιούνται μονάχα για τη διαφύλαξη της εθνικής άμυνας και ασφάλειας, την αποτροπή και καταστολή σοβαρών αξιόποινων πράξεων και τη διαχείριση της κυκλοφορίας.

Είχαν προηγηθεί παρατηρήσεις της βουλευτού του ΚΚΕ, Λιάνας Κανέλλη, η οποία αναφέρθηκε στους κινδύνους που εγκυμονεί η πολυχρηστική «Κάρτα του Πολίτη» για την προστασία της ιδιωτικής ζωής και δεδομένων, ακόμα και σε χρηστικό επίπεδο.

«Υπάρχει τέτοια αυστηρότητα στο επίπεδο των ασφαλιστικών καλύψεων εκ μέρους των ασφαλιστικών εταιρειών, που η πάσα παράβαση εκ μέρους του ασφαλισμένου (π.χ. κάπνισμα) μπορεί να συνεπάγεται ακύρωση συμβολαίου. Αν δεν αντιμετωπιστούν αυτά, η επαπειλούμενη γενίκευση κανόνων υπό το πρόσχημα της τεχνολογίας, θα καταργήσει την Αρχή σας ως Αρχή» ανέφερε η κα Κανέλλη.


http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/1 ... _2101.html
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από filotas »

Τελικά Διονύση, που έχουν κάνει λάθος οι δυο συνάθρωποι μας, στα επιχειρήματα που παρέθεσαν; Παρά τη μακροσκελή απάντησή σου δεν βλέπω πουθενά να αντικρούεις το επιχείρημα: αν η "κάρτα του πολίτη" είναι απλά για την καλύτερή μας εξυπηρέτηση και την καλύτερη οργάνωση των υπηρεσιών του κράτους και δεν συνδέεται με κάτι πνευματικά επιλήψιμο, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην τη χρησιμοποιήσουμε.

Αναρωτιέμαι ειλικρινά, γιατί δεν απαντάμε επί της ουσίας σε υπαρκτά γεγονότα και επιχειρήματα, αλλά θεολογούμε και φιλοσοφούμε επί των υποθέσεων, που κάνει ο καθένας:

- Αν περιέχει το 666 (δεν ξέρουμε όμως αν θα το περιέχει).
- Αν αργότερα μας ζητήσουμε να μετατρέψουμε την κάρτα σε τσιπάκι (αυτή είναι μια ακόμη πιο αστήρικτη υπόθεση).
- Αν μας παρακολουθούνε τι αγοράζουμε ή πως διαχειριζόμαστε τα χρήματά μας (ε, και ποιο είναι το πνευματικό πρόβλημα σ' αυτό;).
- Αν ....

Πότε θα μάθουμε να μιλάμε με γεγονότα και επιχειρήματα; Μάλλον ποτέ, αφού οι περισσότεροι είμαστε προχειρολόγοι και προτιμούμε να βασιζόμαστε σε υποθέσεις και στο λογισμό μας. Γι αυτό μια ζωή πέφτουμε θύματα των λαϊκιστών και των απατεώνων και δυστυχώς όχι μόνο στην πολιτική.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από dionysisgr »

Παυλου Επιστολη προς Τιμοθεον Β' κεφ 3..

Τοῦτο δὲ γίνωσκε, ὅτι ἐν ἐσχάταις ἡμέραις ἐνστήσονται καιροὶ χαλεποί·
ἔσονται γὰρ οἱ ἄνθρωποι φίλαυτοι, φιλάργυροι, ἀλαζόνες, ὑπερήφανοι,
βλάσφημοι, γονεῦσιν ἀπειθεῖς, ἀχάριστοι, ἀνόσιοι, ἄστοργοι, ἄσπονδοι,
διάβολοι, ἀκρατεῖς, ἀνήμεροι, ἀφιλάγαθοι, προδόται, προπετεῖς,
τετυφωμένοι, φιλήδονοι μᾶλλον ἢ φιλόθεοι,
ἔχοντες μόρφωσιν εὐσεβείας, τὴν δὲ δύναμιν αὐτῆς ἠρνημένοι.
καὶ τούτους ἀποτρέπου.
ἐκ τούτων γάρ εἰσιν οἱ ἐνδύνοντες εἰς τὰς οἰκίας
καὶ αἰχμαλωτίζοντες γυναικάρια σεσωρευμένα ἁμαρτίαις,
ἀγόμενα ἐπιθυμίαις ποικίλαις,
πάντοτε μανθάνοντα καὶ μηδέποτε εἰς ἐπίγνωσιν ἀληθείας ἐλθεῖν δυνάμενα.
ὃν τρόπον δὲ Ἰαννῆς καὶ Ἰαμβρῆς ἀντέστησαν Μωϋσεῖ,
οὕτω καὶ οὗτοι ἀνθίστανται τῇ ἀληθείᾳ,
ἄνθρωποι κατεφθαρμένοι τὸν νοῦν, ἀδόκιμοι περὶ τὴν πίστιν.
ἀλλ’ οὐ προκόψουσιν ἐπὶ πλεῖον·
ἡ γὰρ ἄνοια αὐτῶν ἔκδηλος ἔσται πᾶσιν, ὡς καὶ ἐκείνων ἐγένετο.

Ας προσεχουμε λοιπον, εκεινους που ειναι ικανοι να παραθεσουν χωρια Αγιογραφικα, και να "θεολογησουν",
ωστε να εξαπατησουν και να καθησυχασουν τα προβατα του Χριστου, οτι ο λυκος που ερχεται να τα καταβροχθισει,
ειναι ανυπαρκτος, η ειναι για το καλο τους, η ειναι το κακο "συμβολικα", η ειναι ολα καλα και αγια..

Αλλωστε και οι αιρετικοι, χρησιμοποιουσαν τοτε και τωρα και παντα, κατα κορον, τις Αγιες Γραφες,
αλλα αυτο σημαινει απλα την διαστροφη τους, και οχι την οικοδομη μεσω αυτων, των ακουοντων αυτους.

Εαν αυτος που παραθετει χωρια, δεν εχει πνευμα και φοβο Θεου, η Αγια Γραφη, μπορει στα χερια του,
να γινει το πιο επικινδυνο βιβλιο που εχει γραφθει ποτε, και να πλανησει αυτον που δεχεται τον λογο.

Μην ψαρωνετε, και μην πεφτετε σε συγχυση οταν σας παραθετουν χωρια, η αλλα πειστικα-λογικα, επιχειρηματα,
οτι ταχα μου, δεν τρεχει τιποτα, και ουτε προκειται να γινουν τα γεγραμμενα.

Αντιπαραβαλλετε, αυτα που σας λενε, με τους Πνευματικους σας, με τους Πατερες μας, περνατε τα απο το φιλτρο του Χριστου,
και της προσευχης, και της Εκκλησιας μας.

Ειναι πολυ πονηρες οι μερες, θα προσπαθησουν καποιοι, να κανουν το ασπρο μαυρο, και να θολωσουν τα ηδη θολωμενα νερα.

Ο Χριστος μας εχει προειδοποιησει ξεκαθαρα για το τι θα γινει και τι περιμενουμε, και τι σταση θα πρεπει να παρουμε,
εαν Τον θελουμε, και Τον αγαπουμε, και οχι με το ζορι η τον φοβο.

Προσεχετε εαυτοις.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από filotas »

filotas έγραψε:Τελικά Διονύση, που έχουν κάνει λάθος οι δυο συνάθρωποι μας, στα επιχειρήματα που παρέθεσαν; Παρά τη μακροσκελή απάντησή σου δεν βλέπω πουθενά να αντικρούεις το επιχείρημα: αν η "κάρτα του πολίτη" είναι απλά για την καλύτερή μας εξυπηρέτηση και την καλύτερη οργάνωση των υπηρεσιών του κράτους και δεν συνδέεται με κάτι πνευματικά επιλήψιμο, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην τη χρησιμοποιήσουμε.
Εξακολουθείς, Διονύση, να πετάς τη μπάλα στην κερκίδα :wink: .

Ούτε αυτή η απάντηση έχει σχέση με το θέμα που συζητάμε. Ποιός παρέθεσε χωρία για να μας πείσει για κάτι αντίθετο με την πίστη μας; Εσύ μόνο παραθέτεις χωρία που δεν έχουν σχέση με το θέμα.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από dionysisgr »

Νικολαε, βλεπω οτι εχεις διαμορφωσει αποψη, και την σεβομαι.

Οποτε τι να σου πω τωρα εγω, οτι ειχα να πω το ειπα.
Θες να την παρεις την καρτα ρε παιδι μου;
Παρτην, με γεια σου, με χαρα σου, σε βασταει κανενας;

Δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα.
Θες να σε τσιπαρουν, να σου κανουν τατουαζ, να σου βαλουν και χαλκα;
Καντα.

Δικαιωμα σου ειναι, και περιμενε υπομονετικα,
να δεις που θα σταματησουν, με την "εξυπηρετηση" σου.

Οπως σκιστηκαν να σε εξυπηρετουν τοσα χρονια.. Ειδες πονος;

Θελεις να παμε στο δια ταυτα. Να παμε.

Ελα τωρα, σε παρακαλω, που κανεις οτι δεν ξερεις που καταληγει το ποταμι αυτο..
Μην δουλευομαστε και μεταξυ μας, σε τελικη αναλυση, ντροπη ειναι, και αμαρτια μαζι.

Μυρωμενοι ειμαστε,
βαπτισμενοι ειμαστε,
εκκλησιαζομενοι ειμαστε,
εξομολογημενοι και κοινωνημενοι ειμαστε,
κατω απο την ευχη και το πετραχηλι του Πνευματικου ειμαστε,
διαβασμενοι ειμαστε,
του Χριστου ειμαστε,
(θελουμε να ειμαστε;),
ε, κοροϊδα δεν ειμαστε..

Ελα ρε Νικο τωρα, που μου, προβληματιστηκες,
με τον.. χημικο,
και τον πληροφορικαριο με τα μεταπτυχιακα..

Αδικεις τον εαυτο σου, και δεν το βλεπεις;
Εγω τουλαχιστον σε εχω για πιο ψηλα και μεγαλα πραγματα..

Λαθος εντυπωση εχω σχηματισει;
Γιατι με κανεις και αμφιβαλω;
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
efangelos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Ιουν 02, 2010 7:16 am
Τοποθεσία: Χαλάνδρι

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από efangelos »

filotas έγραψε:Τελικά Διονύση, που έχουν κάνει λάθος οι δυο συνάθρωποι μας, στα επιχειρήματα που παρέθεσαν; Παρά τη μακροσκελή απάντησή σου δεν βλέπω πουθενά να αντικρούεις το επιχείρημα: αν η "κάρτα του πολίτη" είναι απλά για την καλύτερή μας εξυπηρέτηση και την καλύτερη οργάνωση των υπηρεσιών του κράτους και δεν συνδέεται με κάτι πνευματικά επιλήψιμο, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην τη χρησιμοποιήσουμε.

Και γιατί να μην συμβαίνουν και τα δύο ταυτόχρονα δηλαδή η κάρτα ΒΕΒΑΙΩΣ είναι για την καλύτερή μας εξυπηρέτηση και την καλύτερη οργάνωση των υπηρεσιών του κράτους ΚΑΙ συνδέεται με κάτι πνευματικά επιλήψιμο. Απλά σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να κάνουμε επιλογή μεταξύ του εύκολου δρόμου ( δέλεαρ :εξυπηρέτηση , ταχύτητα με αντίτιμο τα πνευματικά ) ή του δυσκολου δρόμου (δέλεαρ τα πνευματικά με αντίτιμο την εξυπηρέτηση, περιθωριοποίηση, δυσκολίες κτλ.)

Αναρωτιέμαι ειλικρινά, γιατί δεν απαντάμε επί της ουσίας σε υπαρκτά γεγονότα και επιχειρήματα, αλλά θεολογούμε και φιλοσοφούμε επί των υποθέσεων, που κάνει ο καθένας:

- Αν περιέχει το 666 (δεν ξέρουμε όμως αν θα το περιέχει).
- Αν αργότερα μας ζητήσουμε να μετατρέψουμε την κάρτα σε τσιπάκι (αυτή είναι μια ακόμη πιο αστήρικτη υπόθεση).
- Αν μας παρακολουθούνε τι αγοράζουμε ή πως διαχειριζόμαστε τα χρήματά μας (ε, και ποιο είναι το πνευματικό πρόβλημα σ' αυτό;).
- Αν ....

Η περιγραφή της κάρτας και των λειτουργειών της ταιριάζει γάντι σε τόμους προφητειών πατέρων , γερόντων και Αγίων.

Τι θέλουμε δηλαδή για να πειστούμε ? Να έχει το οικόσημο του εξαποδώ και από κάτω κενό για να συμπληρώσουμε την υπογραφή και ένδειξη "υπογράψτε με το αίμα σας" ?

ή περιμένουμε να μας πουν οτι ναι αυτή είναι η κάρτα προάγγελος του σφραγίσματος και πάρτε την όσοι δεν είστε χριστιανοί ?

Αντιστρέφω τα ερωτήματα και λέω : Ωραία , ΤΙ χρειάζεται να έχουμε ως στοιχείο ή γεγονός ωστε να βεβαιωθούμε για την μη-Χριστιανικότητα της κάρτας ? Περιμένω εισηγήσεις ......


Πότε θα μάθουμε να μιλάμε με γεγονότα και επιχειρήματα; Μάλλον ποτέ, αφού οι περισσότεροι είμαστε προχειρολόγοι και προτιμούμε να βασιζόμαστε σε υποθέσεις και στο λογισμό μας. Γι αυτό μια ζωή πέφτουμε θύματα των λαϊκιστών και των απατεώνων και δυστυχώς όχι μόνο στην πολιτική.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από filotas »

Δεν προβληματίστηκα Διονύση από τα επιχειρήματα αυτών των δυο συνανθρώπων μας, απλά τα παρέθεσα σε ενίσχυση των δικών μου όμοιων επιχειρημάτων, που είχα δημοσιεύσει από την αρχή αυτής της συζήτησης. Άλλωστε τον ένα άνθρωπο (το χημικό) ούτε που τον ξέρω, τον άλλο τον γνωρίζω μόνο από τις συζητήσεις μας στο http://www.athonite.gr/forum (του Χρήστου), κι από το site του Ι.Ν. Αγίων Αποστόλων της Πεύκης του έχει κατασκευάσει και υποστηρίζει ο ίδιος.

Για ψηλά πράγματα, ελπίζω πως είμαι και το παλεύω όσο μπορώ, αλλά προς το παρόν βρίσκομαι ακόμη στη γη κι είμαι αναγκασμένος, όπως όλοι μας, ν' ασχολούμαι και με τα καθημερινά. Επομένως προσπαθώ να βρω λύσεις στα καθημερινά μου προβλήματα, που να μην με απομακρύνουν από το Θεό και την Εκκλησία, αλλά να διευκολύνουν την καθημερινότητά μου.

Αντιμετωπίζω με τον ίδιο σκεπτικισμό τους κυβερνώντες και όλο τον πολιτικό κόσμο της χώρας, επειδή μέχρι τώρα έχουν δείξει άσχημα δείγματα αξιοπιστίας, αλλά δεν αντιμετωπίζω κάθε πράξη τους με φοβία, επειδή έχω εμπιστοσύνη στην Πρόνοια του Θεού και στην Εκκλησία.

Αν χρειαστεί ν' αγωνιστούμε για την πίστη μας, ελπίζω όλοι να συναντηθούμε στα χαρακώματα του κοινού αγώνα, αλλά μέχρι τότε θα προτιμήσω ν' αγωνίζομαι για την προσωπική μου βελτίωση, αντί να σπαταλάω τις δυνάμεις μου να μάχομαι με φαντάσματα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”