ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ...ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΔΥΝΑΜΗ

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ...ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΔΥΝΑΜΗ

Δημοσίευση από theodore »

Καλημέρα σε όλα τα αδέρφια μου,
Θα ήθελα να μοιρασθώ μαζί σας τον μικρό αγώνα μου για να μπορέσω να πάω να προσκυνήσω την Παναγιά.Νηστεία, προσευχή και πάρακληση στην Παναγιά για να με αξιώσει να πάω κοντά της.Χωρίς την δική της βοήθεια δεν θα καταφέρω τίποτα.Το μονοπάτι αυτό δεν είναι εύκολο για μένα που έχει μάθει στην καλοπέραση και στην ευχαρίστηση της κοσμικής ζωής.
Πρέπει να ταπεινώσω σώμα και ψυχή έτσι ώστε η προσευχή που θα εναποθέσω όταν προσκυνήσω να πάει πολύ ψηλά στον Ουρανό.Να μεσιτεύσει για μένα στον "Κύριο" να με ελεήσει.
Σας παρακαλώ δώστε μου δύναμη πνευματικά αδέλφια μου να καταφέρω να διαβώ αυτό το μονοπάτι που λόγω των αμαρτιών μου, είναι πάρα πολύ δύσκολο.
Θέλω όμως να είμαι εκεί με όλη την ψυχή μου και με όλη την διάνοια μου.
Τα αδύνατα παρ΄ ανθρώποις δυνατά παρά τω Θεώ.
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ...ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΔΥΝΑΜΗ

Δημοσίευση από stathisekp »

theodore έγραψε:Καλημέρα σε όλα τα αδέρφια μου,
Θα ήθελα να μοιρασθώ μαζί σας τον μικρό αγώνα μου για να μπορέσω να πάω να προσκυνήσω την Παναγιά.Νηστεία, προσευχή και πάρακληση στην Παναγιά για να με αξιώσει να πάω κοντά της.Χωρίς την δική της βοήθεια δεν θα καταφέρω τίποτα.Το μονοπάτι αυτό δεν είναι εύκολο για μένα που έχει μάθει στην καλοπέραση και στην ευχαρίστηση της κοσμικής ζωής.
Πρέπει να ταπεινώσω σώμα και ψυχή έτσι ώστε η προσευχή που θα εναποθέσω όταν προσκυνήσω να πάει πολύ ψηλά στον Ουρανό.Να μεσιτεύσει για μένα στον "Κύριο" να με ελεήσει.
Σας παρακαλώ δώστε μου δύναμη πνευματικά αδέλφια μου να καταφέρω να διαβώ αυτό το μονοπάτι που λόγω των αμαρτιών μου, είναι πάρα πολύ δύσκολο.
Θέλω όμως να είμαι εκεί με όλη την ψυχή μου και με όλη την διάνοια μου.
Καλέ μου αδελφέ, δυστυχώς έτσι είμαστε όλοι μας. Μας ταλαιπωρούν τα πάθη μας, μικρά ή μεγαλύτερα, αλλά με λίγη πίστη μέσα από τη καρδιά μας, ο Κύριος και η Παναγία μας, πάντα μας βοηθούν. Βοήθειά σου, καλό προσκύνημα να έχεις!!!
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ...ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΔΥΝΑΜΗ

Δημοσίευση από aposal »

Αδελφέ εύχομαι να πετύχεις την ταπείνωση που ψάχνεις. Αυτό βέβαια δεν είναι κάτι που αποκτάται από τη μία μέρα στην άλλη, αλλά μετά από συνεχείς αγώνες τόσο για το κτήσασθαι, όσο και για το φυλάξαι. Το βασικό είναι να έχεις καλή σχέση με τον πνευματικό σου, γιατί μέσω αυτού θα μπορέσεις να αυξήσεις τα τάλαντα που σου έχει δώσει ο Κύριος.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Re: ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ...ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΔΥΝΑΜΗ

Δημοσίευση από max1 »

Εγώ ήξερα ότι πάμε να προσκυνήσουμε για να πάρουμε δύναμη, όχι ότι χρειαζόμαστε δύναμη για να πάμε να προσκυνήσουμε :?: :?: :?:
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Re: ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ...ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΔΥΝΑΜΗ

Δημοσίευση από theodore »

max1 έγραψε:Εγώ ήξερα ότι πάμε να προσκυνήσουμε για να πάρουμε δύναμη, όχι ότι χρειαζόμαστε δύναμη για να πάμε να προσκυνήσουμε :?: :?: :?:
Αγαπητέ αδερφέ μην με παρεξηγείς.Εννοώ να πάρω δύναμη και να μπορέσω να κρατήσω την νηστεία μου,να ταπεινωθώ,να εξομολογηθώ, να απέχω από φιλονικίες και πάθη και οτιδήποτε μπορεί να σκιάσει,να λερώσει την ψυχή μου.
Ακόμα και την φωνή που μου λέει, "που πας και τρέχεις να προσκυνήσεις...κάτσε με την παρέα σου εκείνη την ημέρα να φας, να πιείς και οτιδήποτε θελήσει η σάρκα σου να κάνεις...", πρέπει να την νικήσω.
Ευελπιστώ όμως να με αξιώσει η Παναγιά να προσκυνήσω και να κοινωνήσω των Αχράντων Μυστηρίων.

Αυτήν την δύναμη εννοώ αδελφέ μου.Να ξεπεράσω τον κοσμικό ευατό του.Να ξεπεράσω τα πάθη μου και να προσεύχομαι για την κάθε μέρα ζωής που μου χαρίζει ο "Κύριος".
Αδερφέ μου ελπίζω να τα καταφέρω να κάνω όλα αυτά για να πάρω όχι απλώς δύναμη, αλλά για να "φύγω έστω και για λίγο στον Ουρανό", εκεί ψηλά.
Την δύναμη αδελφέ μου την έχω καθημερινά από τον "Κύριο" και Ουράνιο Πατέρα μου.Τίποτα από ότι έχουν συμβεί στην ζωή μου δεν τα έχω πετύχει μόνος μου.
"Να φύγω έστω και για λίγο στον Ουρανό " όπως είπα, πίστεψε με, είμαι μια αιωνιότητα.

Σου ζητώ συγνώμη, εαν δεν ήμουν σαφής.Είμαι πολύ μικρός "πνευματικά" και χρειάζομαι δύναμη ΠΙΣΤΗΣ στα πρώτα μου βήματα προς εκείνον.Στα πρώτα μου βήματα στο κατ'ομοίωσιν.Ελπίζω στο έλεος Του.
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Re: ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ...ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΔΥΝΑΜΗ

Δημοσίευση από theodore »

πίστεψε με, είναι μια αιωνιότητα.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ...ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΔΥΝΑΜΗ

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Καλό κι ευλογημένο προσκύνημα!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”