Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Κάθε φορά που πάω να φορέσω τον σταυρό μου, να τον κρεμάσω στο στήθος πάνω από την καρδιά, νιώθω ότι κάποιος με αγκαλιάζει και με αγαπά. Μέχρι σήμερα δε μπόρεσα να βρω πιο δυνατό σύμβολο αγάπης. Υπάρχει πιο ερωτική πράξη από την Σταύρωση του Χριστού; Μετά Χριστό η αγάπη μετριέται με την θυσία. Κι ο παράδεισος με το πόσο βαθιά μπορείς να κατέβεις στην κόλαση του άλλου. Κάθε φιλί έχει πλέον γεύση Ανάστασης…

π. λίβυος
Χαράλαμπος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Κάρφωμα και ξεκάρφωμα

Ένας μεγάλος ζωγράφος που λεγόταν Γουλιέλμος Άχτερμαν είχε φτιάξει μια αριστουργηματική εικόνα της Αποκαθήλωσης. Σε αυτήν έχει ζωγραφίσει διάφορους ανθρώπους, να προσπαθούν να κατεβάσουν το σώμα του Χριστού από το σταυρό, όπως το έχουμε και στην εκκλησία την Μεγάλη Παρασκευή. Τότε βγάζουμε τα καρφιά και κατεβἀζουμε το σώμα του Χριστού από το Σταυρό. Εκεί λοιπόν, στην εικόνα αυτή πάει ένας άνθρωπος, την κοιτάζει και λέει:
– Παιδάκι μου, εδώ δεν είσαι συ;
– Ήταν ένα πρόσωπο φτυστό με την φάτσα του ζωγράφου.
– Ναι εγώ είμαι.
– Και πώς τον έβαλες τον εαυτό σου εκεί;
– Λέει ο Άχτερμαν:
– Να σου πω... Μέχρι τώρα Του και εγώ κάρφωνα καρφιά του Χριστού. Με τις πράξεις μου. Κάθε πράξη για ένα μεγάλο διάστημα της ζωής μου, ήταν και ένα καρφί στην καρδιά του Χριστού! Αλλά κάποια στιγμή το συναισθάνθηκα και είπα:
– Τέρμα! Πρέπει να αρχίσω να βγάζω κανένα καρφί από τα χέρια και τα πόδια του Χριστού! Τουλάχιστον από εκείνα που του έβαλα εγώ. Το προσπαθώ. Και θα το προσπαθώ.

Ο Άγιος Ιωάννης της Κλίμακος ο μεγάλος αυτός διδάσκαλος της Εκκλησίας λέει:
Σε όσο υψηλή πνευματική ζωή και αν φθάσουμε, αν δεν κάνουμε την καρδιά μας πονόψυχη, η πνευματική μας ζωή θα είναι ψεύτικη και υποκρισία! Ο άνθρωπος αρχίζει να έχει πονόψυχη καρδιά, τότε που αρχίζει να μην θέλει πια να βάλει και άλλα καρφιά στους άλλους, αλλά και να βγάλει εκείνα που σε εποχή πνευματικής καθίζησης έβαλε.

Πηγή: Μητροπολίτου Νικοπόλεως Μελετίου, Κάρφωμα και ξεκάρφωμα.
http://istologio.org/
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Είναι κάτι ψυχές που σήμερα το βράδυ δεν θα κατέβουν απο τον Σταυρό. Που δεν μπορούν να συμμεριστούν την χαρά της Αναστάσεως. Θέλουν μα δεν σκάει το γέλιο στα χείλη τους. Θέλω να τους πω λοιπόν ότι όλοι μας έχουμε περάσει παρόμοιες αν όχι και ίδιες καταστάσεις. Τότε που όλα μύριζαν κόλαση και δυσκολευόμασταν να βρούμε το άρωμα του παραδείσου, να αναπνεύσουν άνοιξη τα μέσα μας. Τότε που ο πόνος σαν βαθύ πέπλο κύκλωνε την ψυχή και η χαρά των πολλών μας κούραζε. Είναι οι στιγμές αυτές που λες, μακάρι να ερχόταν ένας να μου πει, οτι κι αυτός πονάει, να μοιάσουμε, να μιλήσουμε, να συνεννοηθούμε, να μην νιώθω μόνος σε αυτό το σκοτάδι.

Σας καταλαβαίνω. Όμως ένα πράγμα θέλω να θυμάστε και να είστε βέβαιοι γι αυτό, ότι ο Σταυρός θα γίνει Ανάσταση. Θα έρθει η μέρα που θα γελάσετε πάλι και θα χαρείτε. Τώρα μοιάζει μακρινό, αλλά θα γίνει, να το θυμάστε. Η Ανάσταση του Χριστού είναι η νίκη της ζωής απέναντι στον θάνατο. Ο θάνατος, και το κακό σήμερα δέχονται πλήγμα αφού η παντοδυναμία τους, η απειλή τους τερματίζει. Πλέον και στα πιο βαθιά σκοτάδια εισήλθε το Φως. Και στις πιο δύσκολες στιγμές φάνηκε η ελπίδα. Εκεί που όλα μοιάζουν νεκρά χωρά ξανά η ζωή, το νόημα, η ανάσταση. Μετα Χριστό τίποτε πλέον, δεν μπορεί να νικήσει την ζωή. Οσο, μα όσο κι αν αργεί, θα ξημερώσει.....

π. λίβυος
Χαράλαμπος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Μην ανησυχείς, Χριστός Ανέστη!

π. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Πάντα υπάρχει κάποιος για τον οποίο είσαι ξεχωριστός.
Κι ας μην στο είπε ποτέ...

π. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Επειδή δεν σε καταλαβαίνουν οι άλλοι δεν σημαίνει ότι κάνεις κάτι λάθος.

π. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Σπίτι είναι ο τόπος όπου η μάνα σου πάντα θα σε περιμένει.
Για μας, τους μοναχούς, υπάρχουν δυο σπίτια. Το σπίτι όπου η γυναίκα που μας έφερε στην ζωή, η μάνα μας, κατοικεί· αλλά και ο τόπος όπου η Μάνα Παναγιά μας ανέχεται, μας φυλάσσει, μας αποδέχεται και μας ενδυναμώνει στους ασκητικούς αγώνες.
----------------------------------
Το μοναστήρι της Παναγίας Δοβρά στην Βέροια είναι το σπίτι μου. Μεγάλη ευλογία να έχεις ένα τέτοιο σπίτι. Να έχεις όχι μόνο μια τέτοια Μάνα αλλά να έχεις μια τέτοια οικογένεια, αδελφούς που σε νοιάζονται, σε ανέχονται, σε προστατεύουν, σε συμβουλεύουν.
----------------------------------
Το μοναστήρι μας εορτάζει στην Κοίμηση της Θεοτόκου αλλά και στην Εορτή της Ζωοδόχου Πηγής λόγο του θαυματουργού Αγιάσματος που υπάρχει στον προαύλιο χώρο του μοναστηριού.
----------------------------------
Η οικογένειά μας όμως μεγαλώνει την ημέρα του πανηγυριού μας!
Έτσι λοιπόν την Πέμπτη 20 Απριλίου στις 6:30 μ.μ. θα τελεστεί Μέγας Πολυαρχιερατικός Εσπερινός στο Καθολικό της Ιεράς Μονής μας και εν συνεχεία κουρά νέου μοναχού.
Το πρωί της Παρασκευής 21 Απριλίου θα τελεστεί Πανηγυρική Πολυαρχιερατική Θεία Λειτουργία και χειροτονία διακόνου υπό του Μητροπολίτου Σμύρνης κ. Βαρθολομαίου, ο οποίος να σημειώσουμε υπήρξε αδελφός του μοναστηριού μας.
----------------------------------
Είστε όλοι και όλες καλεσμένοι στην χαρά του σπιτιού μας, του σπιτιού σας, γιατί η Παναγιά είναι Μάνα όλων μας.

π. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Mην τρομάζεις που κάποιος δείχνει ενδιαφέρον για σένα, που νοιάζεται και σε αγαπά.

Πολλές φορές τρομάζουμε, σοκαριζόμαστε που υπάρχει κάποιος άνθρωπος που μας πλησιάζει γεμάτος ενθουσιασμό που μας γνώρισε, που μας αποδέχεται χωρίς κρατούμενα. Αγχωνόμαστε στην ιδέα ότι κάποιος ενδιαφέρεται γνήσια και άδολα· συνήθως είναι λόγο της ανασφάλειας που νιώθουμε για τον εαυτό μας, μήπως και φανούμε λίγοι και ανεπαρκείς σ'αυτήν την σχέση που φαίνεται να γλυκοχαράζει.
Σαν να νιώθουμε ένοχοι που μας αγαπάνε και μας αποδέχονται.

Μην φρικάρεις, αξίζεις ν'αγαπηθείς!

π. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Με την αγάπη οι σαράβαλες καρδιές μας αρπάζουν ότι έμεινε από την ευτυχία της ζωής.

π. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Μη φοβάσαι ένα κορμί ν’ αγγίξεις, ένα χέρι να κρατήσεις, ένα φιλί να δώσεις, να γίνεις μια ζεστή αγκαλιά για κείνους που κρύωσαν στην μοναξιά και τον φόβο.Να σταθείς στην κόλαση τους και να κατέβεις μες στις φλόγες της. Η αγάπη θα σε δροσίζει, ο Χριστός θα σε ενισχύει. Μην φοβάσαι την «αμαρτία», γιατί μπορεί να είναι η πιο μεγάλη σου αρετή…

π. λίβυος
Χαράλαμπος Παπαδόπουλος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”