- Τι αμαρτίες έχεις κάνει;

θεματική ενότητα με Πνευματικά Ανέκδοτα.

Συντονιστής: Συντονιστές

nefeli
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2007 5:00 am

Re: - Τι αμαρτίες έχεις κάνει;

Δημοσίευση από nefeli »

smarti έγραψε:Η πεθερά στα Ιεροσόλυμα

Πάει η πεθερά ενός τύπου στα Ιεροσόλυμα. Εκεί έπαθε εγκεφαλικό, και
σύντομα πέθανε. Παίρνουν τηλέφωνο στην Αθήνα, τον γαμπρό της για τα
τυπικά της κηδείας:

- Για να γίνει η κηδεία Αθήνα χρειάζονται τουλάχιστον 5000 ευρώ, ενώ εδώ μόνο 1000.

Το σκέφτεται λίγο ο γαμπρός της και απαντά:
- Αθήνα!!

- Α, εσείς νοιάζεστε πολύ. Θα σας κάνουμε καλύτερη τιμή! Αθήνα 5000 ευρώ, εδώ 800.

- Όχι, να την φέρετε εδώ.

- Αθήνα 5000, εδώ 600!!

- Όχι, όχι, εδώ!!!!

- Αθήνα 5000, εδώ 200!!!

- Μα δεν καταλαβαίνετε τι σας λέω;;; Εδώ είπαμε!!

- Συγνώμη ρε φίλε να σου κάνω μια ερώτηση; Τόσο πολύ την αγάπαγες την πεθερά σου;

- Κοίταξε να δεις, πριν πολλά πολλά χρόνια, ένας δικός σας κηδεύτηκε εκεί πέρα, και μετά αναστήθηκε! Δεν το διακινδυνεύω!!!

Νασαι καλά γέλασα.
Νεφλελη
nefeli
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2007 5:00 am

Re:

Δημοσίευση από nefeli »

sokratism έγραψε:Ανέκδοτο αντιπαράθεσης μηχανικών - δικηγόρων.

Πεθαίνει ένας μηχανικός και γίνεται κάποιο διαδικαστικό λάθος στα χαρτιά και αντί να πάει στον παράδεισο πάει στην κόλαση.
Στην κόλαση ο διάβολος μόλις είδε ότι του ήρθε μηχανικός έβαλε με το μυαλό του σχέδια αναπτυξιακά. Του λέει λοιπόν.
"Εδώ στην κόλαση έχουμε πολύ ζέστη. Αφόρητη. Πρέπει να μας φτιάξεις ένα δυνατό σύστημα κλιματισμού."
Παίρνει λοιπόν ο μηχανικός χαρτιά, υπολογιστές, μολύβια και επειδή ήταν και φιλότιμος και αλάνι στη δουλειά του, μετά από ένα μήνα είχε φτιάξει ένα φοβερό σύστημα κλιματισμού. Η θερμοκρασία πλέον ήταν σταθερή στους 20 βαθμούς κελσίου.
Μόλις το είδε ο διάβολος αυτό σκέφτηκε: "αυτός ο μηχανικός είναι κελεπούρι, μπορούμε να φτιάξουμε πολλές εγκαταστάσεις εδώ" του λέει λοιπόν:
"κύταξε ναβάλουμε μπροστά να φτιάξουμε ξενοδοχεία, μαρίνες, πλαζ να το κάνουμε λίγο πιο ανθρώπινα εδώ"
Άλλο που δεν ήθελε και ο μηχανικός και στρώθηκε στη δουλειά. Βλέπετε ήταν πολύ καλός στην επιστήμη του.

Την ίδια στιγμή ο Άγιος Πέτρος κυτούσε τα χαρτιά του και είδε ότι του έλειπε ο μηχανικός, οπότε σκέφτηκε αμέσως ότι θα είχε πάει κατά λάθος κάτω στο διάβολο.

Κατεβαίνει ο Άγιος Πέτρος στην κόλαση για να δεί και αμέσως απόρησε. Μπα λέει, εδώ έχει δροσιά το κλίμα είναι καλό. Κυτάει τι να δει. Όλοι στην κόλαση κάναν διακοπές σε πολυτελέστατα ξενοδοχεία.
-Έλα εδώ βρε διάβολε, τι έκανες με το μηχναικό μου.
-Α όλα και όλα, ο μηχανικός είναι δικός μου. Του λέει ο διάβολος.
-Τι δικός σου βρε, ο άνθρωπος ήταν να έρθει πάνω και έγινε λάθος.
-Α δε ξέρω τίποτα. Εδώ από τότε που ήρθε ο μηχανικός κάναμε την κόλαση παράδεισο. Δεν στο δίνω πίσω. Θα μείνει μαζί μου στην κόλαση. Έχουμε να φτιάξουμε τεχνητά νησιά.
-Πρόσεξε διάβολε του λέει ο Άγιος Πέτρος θα το μετανιώσεις αν δεν πάρω τον μηχανικό στον παράδεισο.
-Ναι; και τι θα μου κάνεις; του λέει ο διάβολος.
-Θα σου βάλω δικηγόρο. Του λέει ο Άγιος Πέτρος.
και του λέει και ο διάβολος
-Γιατί νομίζεις ότι θα βρεις κάνενα δικηγόρο στον παράδεισο;

άν το διαβάσατε όλο τώρα πρέπει να γελάσετε :D
-------------
Και βέβαια γελάσα...
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: - Τι αμαρτίες έχεις κάνει;

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Στον παράδεισο δεν παντρεύονται δεν ερωτεύονται.. Ενώ στην κόλαση όλλα επιτρέπονταιιι Και απαντά ο φίλος του. Γιαυτό δεν βρίσκεις εισητήριο για την κόλαση, όλλα έχουν πουλιυεί!!!
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: - Γκολφ!

Δημοσίευση από smarti »

Είναι τώρα ο Μωυσής, ο Χριστός και ένας γεράκος και παίζουν γκολφ...΄
Χτυπάει το μπαλάκι πρώτος ο Μωυσής...μπλούμ!πέφτει μέσα στο ποτάμι...
Κάνει μία "έτσι" τα χέρια του (δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς) χωρίζει το ποτάμι,κάνει στεριά,χτυπάει πάλι το μπαλάκι....μέσα το μπαλάκι στην τρύπα.....
Πάει ο Χριστός , ρίχνει και αυτός τη βολή του , χτυπάει σε ένα δέντρο...μπλούμ!Πέφτει μέσα στο ποτάμι το μπαλάκι...Το ποτάμι όμως βαθύ , το μπαλάκι από την απέναντι πλευρά του ποταμού...περπατάει λοιπόν άνετος πάνω στα νερά ,βγάζει το μπαλάκι,το στήνει ,χτυπάει και σκοράρει!!
Σειρά είχε ο γεράκος ο οποίος ίσα ίσα που έπαιρνε τα πόδια του.Χτυπάει το μπαλάκι αλλά τόσο αδύναμα που...μπλούμ!!και αυτουνού μες το ποτάμι...
Περνάει ένα ψάρι το βάζει στο στόμα και συνεχίζει προς τα κάτω το "πέρασμα" του....ένα άλλο ψάρι όμως μεγαλύτερο περνάει και το βουτάει!Μια χαψιά το έκανε!!!Είναι πιο κάτω ένας ψαράς με το καλάμι του και εκεί που είναι ήρεμος...τσιμπάει το ψάρι....Ήταν όμως τέτοια η αντίσταση που έφερνε το ψάρι που όταν επιτέλους κατάφερε να το τραβήξει έξω το ψάρι ξαγκιστρώθηκε και πετέχτηκε στον αέρα...Περνάει ένας αετός , το γραπώνει με τα νύχια του και έτσι όπως το πίεσε πετιέται το μικρό ψαράκι έξω και πέφτει στο έδαφος...Από την πτώση του λοιπόν αυτή...βγαίνει το μπαλάκι του γεράκου έξω και σκάει μες την τρύπα...
Πετιέται τότε ο Χριστός και λέει:
"ΒΡΕ ΠΑΤΕΡΑ!!ΕΝΑ ΓΚΟΛΦ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ!ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΕΙΣ!!!!"
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Είναι κανείς άλλος εκεί πάνω;

Δημοσίευση από smarti »

Είναι κανείς άλλος εκεί πάνω;

Ένας άνδρας που το όνομα του ήταν Τζακ, μια μέρα, περπατούσε μόνος του σε μια απότομη πλευρά ενός γκρεμού, όταν ξαφνικά πήγε πολύ κοντά στην άκρη και έπεσε.
Καθώς έπεφτε, πιάστηκε από ένα κλαδί το οποίο σταμάτησε προσωρινά την πτώση του. Κοίταξε κάτω και μες στο φόβο του είδε ότι στο φαράγγι που έπεσε ήταν πάνω από εκατό πόδια.
Δεν μπορούσε να κρατηθεί σφιχτά στο κλαδί για πολύ, και δεν υπήρχε τρόπος γι αυτόν να σκαρφαλώσει στο τοίχωμα του γκρεμού για να ανέβει.
Έτσι ο Τζακ άρχισε να φωνάζει για βοήθεια, με την ελπίδα ότι κάποιος διερχόμενος που θα τον άκουγε, θα κατέβαζε κάποιο σχοινί ή κάτι άλλο.
"Βοήθεια, βοήθεια! Είναι κανείς εκεί πάνω; Βοήθεια!"
Φώναζε για πολλή ώρα αλλά κανείς δεν τον άκουγε. Είχε πια απελπιστεί, όταν ξαφνικά άκουσε μια φωνή.
"Τζακ. Τζακ. Μ’ ακούς;"
"Ναι, ναι! Σ’ ακούω. Είμαι εδώ κάτω!"
"Σε βλέπω, Τζακ. Είσαι εντάξει;"
"Είμαι, αλλά ποιος είσαι, που είσαι;"
"Είμαι ο Κύριος, Τζακ. Είμαι παντού"
"Ο Κύριος; Εννοείς ο Θεός;"
"Ναι εγώ είμαι"
"Θεέ, σε παρακαλώ βοήθησέ με! Εάν με σώσεις, σου υπόσχομαι, να σταματήσω να αμαρτάνω. Θα γίνω πραγματικά καλός άνθρωπος. Θα σε υπηρετήσω σε όλη την υπόλοιπη μου ζωή."
"Είσαι εύκολος στις υποσχέσεις Τζακ. Ας ανέβεις πάνω και μετά θα μιλήσουμε. Τώρα άκουσε τι θέλω να σου πω. ’κουσε με προσεκτικά."
"Θα κάνω τα πάντα, Κύριε. Απλά πες μου τι θέλεις να κάνω."
"Εντάξει. Άφησε τα χέρια σου από το κλαδί."
"Τι;"
"Σου είπα, άφησε το κλαδί. Απλά εμπιστέψου με. Κάντο."
Τότε έγινε μια μεγάλη βουβαμάρα.
Έπειτα ο Τζακ, φώναξε ξανά:

"ΒΟΗΘΕΙΑ! ΒΟΗΘΕΙΑ! ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ;"
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Η ευχη

Δημοσίευση από smarti »

Ένας άντρας έκανε τη συνηθισμένη του βόλτα περπατώντας στους δρόμους της Αθήνας λέγοντας την προσευχή του. Ξαφνικά λέει δυνατά:...
- Θεέ μου σε παρακαλώ, άσε με να σου κάνω μια ευχή! Και τότε μονομιάς, οι ουρανοί σκοτεινιάζουν, σύννεφα απλώνονται από πάνω του και η φωνή του Θεού από το υπερπέραν ακούγεται να λέει:
- Επειδή ανέκαθεν προσπαθούσες και ήσουν πιστός σε Εμένα με κάθε τρόπο, θα σου δώσω την ευκαιρία να κάνεις την ευχή σου.
Κι ο τύπος λέει:
- Θέλω να φτιάξεις μια γέφυρα μέχρι την Αντίπαρο, έτσι ώστε να πηγαίνω με το αμάξι μου όποια ώρα θελήσω.
Ο Κύριος του απαντάει:
- Το αίτημα σου είναι καθαρά τεχνοκρατικό. Φαντάσου τις δαπάνες ενός τέτοιου εγχειρήματος. Τα χιλιάδες στηρίγματα που θα χρειάζονταν και θα έφταναν τα βάθη του Αιγαίου! Το τσιμέντο και το ατσάλι που θα χρειαζόταν! Μπορώ να το κάνω αλλά μου είναι δύσκολο να εκπληρώσω την επιθυμία σου για ένα ζήτημα τόσο πεζό. Μπορείς να σκεφτείς κάτι άλλο; Μια ευχή που θα με τιμούσε και θα με δόξαζε.
Ο άντρας σκεφτόταν για πολύ, πολύ ώρα. Τελικά λέει:
- Θεέ μου, εύχομαι να μπορούσα να καταλάβω τις γυναίκες. Θέλω να ξέρω πώς νοιώθουν μέσα τους, τι έχουν στο μυαλό τους όταν δε μιλούν, γιατί κλαίνε, τι εννοούν όταν λένε "όχι" και πώς μπορώ να κάνω μια γυναίκα αληθινά ευτυχισμένη.
Μετά από λίγα λεπτά σκέψης ο θεός του λέει:
- Θέλεις δύο λωρίδες ή τέσσερις σε εκείνη τη γέφυρα;
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: - Τι αμαρτίες έχεις κάνει;

Δημοσίευση από theodora »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: !!!!!!!!!!!
Άψογη όπως πάντα!! Keep going Σμάρω μου!!! 8)
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: - Τι αμαρτίες έχεις κάνει;

Δημοσίευση από smarti »

Παιδια συγνωμη.....δεν ηταν σωστο που εγραψα για το θεο μεσα στα αστεια μου....δεν θα το ξανακανω!!!! :aiwebs_003 :aiwebs_003 :aiwebs_003 :aiwebs_003 :aiwebs_003 :aiwebs_003 :aiwebs_003
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
nektarios73
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Δεκ 23, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: - Τι αμαρτίες έχεις κάνει;

Δημοσίευση από nektarios73 »

Ο πατέρας ακούει κρυφά το μικρό γιο να κάνει τη νυχτερινή του προσευχή:
“Θεέ μου φύλαγε τον μπαμπά μου, την μαμά μου, τη γιαγια μου και δώσε χαιρετίσματα στον παππού μου”
Παραξενεύτηκε λίγο, αλλά δεν έδωσε σημασία. Την άλλη μέρα ο παππούς πέθανε.
Μετά από λίγο καιρό πάλι τα ίδια ο μικρός:
“Θεέ μου φύλαγε τον μπαμπά μου, την μαμά μου, και δώσε χαιρετίσματα στην γιαγιά μου”
Την άλλη μέρα η γιαγιά πέθανε. Ο πατέρας παραξενεύτηκε για τα καλά. Μετά από λίγο καιρό πάλι τα ίδια ο μικρός:
“Θεέ μου φύλαγε την μαμά μου και δώσε χαιρετίσματα στον μπαμπά μου”
Τρελάθηκε ο πατέρας, ξύπνησε νωρίς, για να μην πέσει σε κυκλοφορία μεγάλη, πήγε δουλειά και γύρισε στο σπίτι μετά τα μεσάνυκτα. Ήταν ακόμα ζωντανός.
“Συγνώμη αγάπη μου” είπε “αλλά ήταν μια δύσκολη μέρα στο γραφείο σήμερα”.
“Εσύ είχες δύσκολη μέρα ;” είπε η σύζυγος.
“Εγώ τι να πω, που πέθανε ο ταχυδρόμος μπροστά στην πόρτα του σπιτιού μας, το πρωί ;”
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ανέκδοτα”