- Τι αμαρτίες έχεις κάνει;

θεματική ενότητα με Πνευματικά Ανέκδοτα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

αγαπητη σμαρω τελος
δεν παιζει κανεις μπαλα ..........γραφω μονος :violent1: :violent1:
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
sokratism
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Σωκράτης@Βόλος

Δημοσίευση από sokratism »

Ανέκδοτο αντιπαράθεσης μηχανικών - δικηγόρων.

Πεθαίνει ένας μηχανικός και γίνεται κάποιο διαδικαστικό λάθος στα χαρτιά και αντί να πάει στον παράδεισο πάει στην κόλαση.
Στην κόλαση ο διάβολος μόλις είδε ότι του ήρθε μηχανικός έβαλε με το μυαλό του σχέδια αναπτυξιακά. Του λέει λοιπόν.
"Εδώ στην κόλαση έχουμε πολύ ζέστη. Αφόρητη. Πρέπει να μας φτιάξεις ένα δυνατό σύστημα κλιματισμού."
Παίρνει λοιπόν ο μηχανικός χαρτιά, υπολογιστές, μολύβια και επειδή ήταν και φιλότιμος και αλάνι στη δουλειά του, μετά από ένα μήνα είχε φτιάξει ένα φοβερό σύστημα κλιματισμού. Η θερμοκρασία πλέον ήταν σταθερή στους 20 βαθμούς κελσίου.
Μόλις το είδε ο διάβολος αυτό σκέφτηκε: "αυτός ο μηχανικός είναι κελεπούρι, μπορούμε να φτιάξουμε πολλές εγκαταστάσεις εδώ" του λέει λοιπόν:
"κύταξε ναβάλουμε μπροστά να φτιάξουμε ξενοδοχεία, μαρίνες, πλαζ να το κάνουμε λίγο πιο ανθρώπινα εδώ"
Άλλο που δεν ήθελε και ο μηχανικός και στρώθηκε στη δουλειά. Βλέπετε ήταν πολύ καλός στην επιστήμη του.

Την ίδια στιγμή ο Άγιος Πέτρος κυτούσε τα χαρτιά του και είδε ότι του έλειπε ο μηχανικός, οπότε σκέφτηκε αμέσως ότι θα είχε πάει κατά λάθος κάτω στο διάβολο.

Κατεβαίνει ο Άγιος Πέτρος στην κόλαση για να δεί και αμέσως απόρησε. Μπα λέει, εδώ έχει δροσιά το κλίμα είναι καλό. Κυτάει τι να δει. Όλοι στην κόλαση κάναν διακοπές σε πολυτελέστατα ξενοδοχεία.
-Έλα εδώ βρε διάβολε, τι έκανες με το μηχναικό μου.
-Α όλα και όλα, ο μηχανικός είναι δικός μου. Του λέει ο διάβολος.
-Τι δικός σου βρε, ο άνθρωπος ήταν να έρθει πάνω και έγινε λάθος.
-Α δε ξέρω τίποτα. Εδώ από τότε που ήρθε ο μηχανικός κάναμε την κόλαση παράδεισο. Δεν στο δίνω πίσω. Θα μείνει μαζί μου στην κόλαση. Έχουμε να φτιάξουμε τεχνητά νησιά.
-Πρόσεξε διάβολε του λέει ο Άγιος Πέτρος θα το μετανιώσεις αν δεν πάρω τον μηχανικό στον παράδεισο.
-Ναι; και τι θα μου κάνεις; του λέει ο διάβολος.
-Θα σου βάλω δικηγόρο. Του λέει ο Άγιος Πέτρος.
και του λέει και ο διάβολος
-Γιατί νομίζεις ότι θα βρεις κάνενα δικηγόρο στον παράδεισο;

άν το διαβάσατε όλο τώρα πρέπει να γελάσετε :D
αδερφέ μου συγχώρα με γιατί στις συμβουλές είμαι πρώτος αλλά στην εφαρμογή τελευταίος
efraim21
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από efraim21 »

Ένας Ζακύνθιος χάνει ένα τάληρο στην άμμο, προσεύχεται στο άγιο Διονύσιο <<άγιε μου Διονύση να βρω το τάληρο και θα σου ανάψω μιά δραχμή κερί>>συνεχίζει να τάζει αφού δεν το βρίσκει <<άγιε μου Διονύση
να βρω το τάληρο και θα σου ανάψω δύο δραχμές κερί>>σκάβει και τάζει
τρείς δραχμές,τέσσερις,τέσσερις και μισή...Τέλος λέει <<θα σου ανάψω όλο το τάληρο κερί>> αμέσως μετά απ' αυτό βρίσκει αμέσως το τάληρο.Και τότε λέει <<άκουσε να σου πω Άγιε, μου φένεται ότι τα θες όλα δικά σου, δεν έχει κερί>>.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: - Τι αμαρτίες έχεις κάνει;

Δημοσίευση από smarti »

Η πεθερά στα Ιεροσόλυμα

Πάει η πεθερά ενός τύπου στα Ιεροσόλυμα. Εκεί έπαθε εγκεφαλικό, και
σύντομα πέθανε. Παίρνουν τηλέφωνο στην Αθήνα, τον γαμπρό της για τα
τυπικά της κηδείας:

- Για να γίνει η κηδεία Αθήνα χρειάζονται τουλάχιστον 5000 ευρώ, ενώ εδώ μόνο 1000.

Το σκέφτεται λίγο ο γαμπρός της και απαντά:
- Αθήνα!!

- Α, εσείς νοιάζεστε πολύ. Θα σας κάνουμε καλύτερη τιμή! Αθήνα 5000 ευρώ, εδώ 800.

- Όχι, να την φέρετε εδώ.

- Αθήνα 5000, εδώ 600!!

- Όχι, όχι, εδώ!!!!

- Αθήνα 5000, εδώ 200!!!

- Μα δεν καταλαβαίνετε τι σας λέω;;; Εδώ είπαμε!!

- Συγνώμη ρε φίλε να σου κάνω μια ερώτηση; Τόσο πολύ την αγάπαγες την πεθερά σου;

- Κοίταξε να δεις, πριν πολλά πολλά χρόνια, ένας δικός σας κηδεύτηκε εκεί πέρα, και μετά αναστήθηκε! Δεν το διακινδυνεύω!!!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: - Τι αμαρτίες έχεις κάνει;

Δημοσίευση από smarti »

Μετά από 20 χρόνια γάμου, το ζευγάρι πάει κρουαζιέρα.
Μια νύχτα με πανσέληνο βρίσκονται στο κατάστρωμα και με πολύ ρομαντική διάθεση λέει η
γυναίκα:
- Αγάπη μου, αν έπεφτα στη θάλασσα, θα έπεφτες να με σώσεις;
- Αν σου πω "ναι", θα πέσεις; :lol:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: - Τι αμαρτίες έχεις κάνει;

Δημοσίευση από smarti »

Σοφή κουβέντα


- Γιατί ο Θεός έκανε πρώτα τον άντρα και μετά την γυναίκα;
- Γιατί έκανε πρώτα το πείραμα και μετά το θαύμα !!!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: - Τι αμαρτίες έχεις κάνει;

Δημοσίευση από smarti »

Ο άντρας ρωτάει το Θεό

Ο άντρας ρωτάει το Θεό:
- Θεέ, γιατί δημιούργησες τις γυναίκες τόσο όμορφες;
- Για να τις ερωτεύεστε!
Μα γιατί όμως είναι τόσο κουτές;
- Για να σας ερωτεύονται! :lol: :lol: :lol:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Dimitra79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 10, 2008 8:52 pm

Re: - Τι αμαρτίες έχεις κάνει;

Δημοσίευση από Dimitra79 »

Μπράβο παιδιά!!! πολύ ωραία όλα τα ανεκδοτάκια!! γέλασα με την ψυχή μου!! :D
Γνωρισόν μοι Κύριε, οδόν εν η πορεύσομαι, ότι προς σέ ήρα την ψυχήν μου..
nikolaos-9

Re: - Τι αμαρτίες έχεις κάνει;

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

Βρισκόμαστε στο μέλλον, η επιστήμη έχει προχωρήσει σε τρομακτικά επίπεδα και οι άνθρωποι έχουν καταφέρει να φτιάχνουν άλλους ανθρώπους μόνο με χώμα και νερό. Πανυγηρίζουν γιά τα κατορθώματά τους και λένε πλεον πως "εφ΄όσο μπορούμε να φτιάξουμε μόνοι μας άνθρωπο, δεν τον χρειαζόμαστε το Θεό".

Αποφασίζουν λοιπόν να ζητήσουν συνάντηση με το Θεό και δείχνοντάς του το κατόρθωμά τους.
Καθορίζεται η ημέρα συνάντησης και πηγαίνει η ομάδα των επιστημόνων μπροστά στο Θεό:

-Καλώς τους!

-Ήρθαμε Θεέ να σου δείξουμε πως μπορούμε πλέον να κάνουμε τα πάντα! Ακόμη και να φτιάχνουμε ανθρώπους μόνοι μας, με χώμα και νερό, οπότε εσένα δε σε χρειαζόμαστε πιά, δε σε θέλουμε.

-Ξεκινάτε...

Αρχίζουν οι επιστήμονες, παίρνουν νερό και χώμα και πάνε να ξεκινήσουν. Και τότε τους λέει και ο Θεός:

Επ! Που πάτε; ΜΕ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΝΕΡΟ!!!
nefeli
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2007 5:00 am

Re: - Τι αμαρτίες έχεις κάνει;

Δημοσίευση από nefeli »

Χωμα και νερό, Mε τι δύναμη να το φτιάξουν?
ΩΡΑΊΟ!!!
Νεφέλη
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ανέκδοτα”