Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από Domna »

Πάτερ Αντώνιε , ευλογείται !

Πάτερ μου , θα ήθελα σας παρακαλώ την συμβουλή σας .

Τέλη Ιουνίου ο ιερατικώς προιστάμενος της ενορίας μου μου πρότεινε να αναλάβω το κατηχητικό αφού η κοπέλλα που έκανε το κατηχητικό έφυγε οριστικά για Ελλάδα . Χάρηκα πάρα πολύ που μου έκανε αυτή την εξεραιτική τιμή γιατί δεν περίμενα ποτέ κάτι τέτοιο και αναρωτιέμαι πως ο καλός Θεός με αξιώνει να αναλάβω τελικά ένα τέτοιο μεγάλο έργο . Δεν ανέλαβα ποτέ ένα τέτοιο σοβαρό έργο αλλά γνωρίζω πάρα πολύ καλά ότι θα έχω μια πάρα πολύ μεγάλη ευθύνη αφού θα εξαρτάται και από εμένα το πως τα παιδιά θα δουν την Πίστη μας . Δυστυχώς η κοπέλλα που έκανε το κατηχητικό μου εξαιτίας της μετακομίσεως της , δεν είχε καθόλου χρόνου να μου δώσει κάποιες συμβουλές για το κατηχητικό . Μου έδωσε ένα βιβλίο με τίτλο
"Ο Φίλος του παιδιού" από τις εκδόσεις αδελφότητος θεολόγων "Ο ΣΩΤΗΡ" το οποίο περιέχει μικρές ιστορίες . Τώρα που το ξεφύλιζα , διάβασα μια ιστοριούλα με τίτλο "O Θεός σε βλέπει" . Αυτή η ιστορία διειγήται έναν πατέρα ο οποίος ετοιμαζόταν να φύγει από το σπίτι για να κάνει τα πρωινά του ψώνια και πριν βγει έξω , μέτρησε τα χρήματα μέσα στο πορτοφόλι του και ανακάλυψε ότι έλειπαν χρήματα . Υποψιάστηκε τότε ότι ήταν ο μεγαλύτερος υιός του γιατί δεν έλειπαν πρώτη φορά χρήματα από το πορτοφόλι του . Φωνάζει λοιπόν τον υιόν του και τον ρωτάει εαν πήρε χρήματα από το πορτοφόλι του αλλά ο υιός του αρνήθηκε ότι έκανε κάτι τέτοιο . Ο πατέρας όμως επέμενε και ο υιός του άρχισε να διαμαρτηρήτε και να φωνάζει . Τότε ο πατέρας του λέει ότι αν και δεν τον είδε ότι ο υιός του πήρε χρήματα από το πορτοφόλι του , να ξέρει όμως ότι τον είδε ο Θεός . Μετά ο πατέρας βγήκε έξω να ψωνίσει και αγόρασε και μια εικόνα η οποία παρίστανε ένα μεγάλο μάτι , ένα μεγάλο αυτί και ένα μεγάλο χέρι που έγραφε . Κάτω από το μάτι ήταν οι λέξεις "Ο Θεός βλέπει" , κάτω από το αυτί ήταν οι λέξεις "Ο Θεός ακούει" και κάτω από το χέρι ήταν οι λέξεις "Ο Θεός γράφει" γραμμένες . Ο πατέρας έδειξε αυτή την εικόνα στον υιό του για να την περιεργασθεί . Κάποια στιγμή ρώτησε ο υιός τον πατέρα του τι ήθέλε να πει αυτή εικόνα και ο πατέρα του του είπε ότι αν και δεν βλέπουμε εμείς τον Θεό , αυτός όμως δεν πάυει ούτε στιγμή να μας βλέπει , ακόμη και την νύχτα . Βλέπει , ακούει και γράφει όλα τις καλές και κακές πράξεις μας . Του είπε ακόμη ότι δεν μπορούμε ποτέ να κρυφθούμε από το μάτι του Θεού και γι´αυτό πρέπει να κάνουμε πάντα καλά έργα και να αποφεύγουμε να κάνουμε κακές πράξεις . Ο υιός του τότε ρώτησε τι θα μας κάνει ο Θεός εαν κάνουμε κακές πράξεις και ο πατέρας απάντησε ότι θα μας τιμωρήσει κάποια μέρα γιατί μια μέρα θα φύγουμε από αυτή την ζωή και θα πάμε στον ουρανό και τότε θα βρεθούν γραμμένες σε ένα βιβλίο όλες οι κακές μας πράξεις . Και εαν δεν τις έχουμε διορθώσει τότε βέβαια θα μας τιμωρήσει ο Θεός και θα μας πει να φύγουμε από κοντά Του γιατί δεν ήμαστε δικά του παιδιά και ούτε θα μας θέλει στην Βασιλεία μου .

Πάτερ μου , εγώ προσωπικά απεχθάνουμε εντελώς αυτό , δηλαδή απεχθάνουμε να πω κάτι τέτοιο στα παιδιά του κατηχητικού γιατί δεν θέλω να παριστάνω στα παιδιά έναν Θεό τιμωρό !!! Και όχι μόνο αυτό αλλά όταν θα κάνουν καλές πράξεις δεν θα τις κάνουν από αγάπη για τον Θεό και τον συνάνθρωπο .

Χίλια συγγνώμη που σας κούρασα αλλά αφού ήσαστε παιδοψυχίατρος και ιερέας θα ήθελα πάρα πολύ την συμβουλή σας .
Επίσης θα ήθελα εαν δεν σας κάνει κόπο να μου πήτε , εαν είναι σωστό να μιλήσω στα παιδιά και για τα φρικτά βασανιστήρια που πέρασαν ορισμένοι μεγαλομαρτύρες .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από filotas »

Προσωπικά πιστεύω ότι ο Θεός δεν τιμωρεί, πως θα μπορούσε άλλωστε αφού από τη φύση Του είναι ξένος από κάθε κακό. Ο Θεός μερικές φορές επιτρέπει για λόγους παιδαγωγίας, να υφιστάμεθα τις συνέπειες του φυσικού ή του ηθικού κακού, που τις περισσότερες περιπτώσεις (όχι όμως πάντοτε) προέρχεται από τα δικά μας λάθη ή παραλείψεις.

Πρέπει να είμαστε ευγνώμονες προς το Θεό, όταν επιτρέπει να υποστούμε τις συνέπειες ενός μεγάλου λάθους μας, γιατί μας δίνει έτσι την ευκαιρία να διορθωθούμε και να μην το επαναλάβουμε.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από aposal »

+1
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από filotas »

Όσο για την τιμωρία μας ή όχι, όταν συναντήσουμε το Χριστό μετά την αναχώρησή μας απ' αυτή τη ζωή, το έχουμε συζητήσει πολλές φορές. Δεν είναι τιμωρία αλλά αποτέλεσμα του τρόπου που διαχειριστήκαμε το χρόνο μας σ' αυτή τη ζωή.

Αν δεν γνωρίζουμε το Χριστό, όχι επειδή δεν είχαμε την ευκαιρία, αλλά επειδή δεν θέλαμε να τον γνωρίσουμε, τότε και στην άλλη ζωή θα μας είναι ξένος και δεν θα μπορέσουμε να ενωθούμε μαζί Του, επειδή ο Χριστός δεν θέλει να παραβιάσει τη θέλησή μας, όπως έχει εκφραστεί μέσα από τις πράξεις μας και να μας επιβάλει την παρουσία Του στην αιωνιότητα.

Αντίθετα όσοι από μας Τον γνωρίσουμε και ποθήσουμε πάνω από κάθε τι άλλο να βρεθούμε κάποτε κοντά Του, θα μας δεχτεί κοντά Του, ακόμη κι αν στην πορεία να Τον συναντήσουμε εφαρμόζοντας το θέλημά Του έχουμε κάνει πολλά λάθη, αλλά έχουμε ειλικρινά μετανοιώσει γι αυτά.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από Domna »

Αιντεεεεεεε , !!! Φιλοτα , διάβασες το θέμα μου καλά ; Γράφω για παιδιά και όχι για μεγάλους . Συγγνώμη , το τι πιστεύεις εσύ για τον Θεό δεν παίζει έδώ ρόλο !!!
ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Δημοσίευση από ntinoula »

Domna έγραψε:απεχθάνουμε να πω κάτι τέτοιο
Ποιος σε αναγκάζει να το πεις; :smile: Αν θες να τους μιλάς για τον Θεό της αγάπης, να τους μιλάς. Μπορείς να τους πεις ότι ο Θεός βλέπει τα πάντα αλλά δε χρειάζεται να τους πεις ότι ο Θεός τιμωρεί, αλλά ότι αν κάνουν κακές πράξεις πχ ο άγγελος τους στεναχωριέται, η Παναγία θλίβεται κτλ πράγματα που καταλαβαίνουν και μπορούν να τους αγγίξουν. Ή ότι ο Θεός χαίρεται όταν είναι καλά παιδιά και τα ακούει πιο εύκολα και τα βοηθάει πιο πολύ. Τέτοια παραδείγματα. Δε χρειάζεται απαραιτήτως να μιλήσεις για ένα Θεό τιμωρό, ειδικά όταν δεν το νιώθεις έτσι. Ό,τι αφορά "τιμωρίες", έστω και παιδαγωγικές, να τις χειρίζεσαι με λεπτότητα.

Ρώτα και τον ιερέα της ενορίας σας για σιγουριά, που σου ανέθεσε κι όλας αυτό το έργο. :25
Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.
Fwteinh
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 07, 2007 6:00 am

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από Fwteinh »

Πρωσωπικά πιστεύω ότι ἀκόμη καί τά παιδά πρέπει νά μπαίνουν σιγά σιγά στό κλίμα τῆς ὀρθοδόξου πνευματικότητας, τό ὁποῖο ἐκφράζεται ἄριστα μέσα ἀπό τήν ὑμνολογία τῆς Ἐκκλησίας μας. Θά ἦταν πολύ ἐνδιαφέρον νά πειραματιστεῖς μέ κείμενα τῆς ἴδιας τῆς Ἁγίας Γραφῆς πού εἶναι ἐνσωματωμένα στήν ὀρθόδοξη λατρεία καί τά ἀκοῦμε πολύ συχνά, ἀλλά οἱ περισσότεροι ἀπό μᾶς δέν συνειδητοποιοῦμε ἀπό ποῦ εἶναι παρμένα.
Π.χ. ἀκοῦμε τό Πάσχα:
" Ἀναστήτω ὁ Θεός καί διασκορπιστήτωσαν οἱ ἐχθροί Αὐτοῦ..."
Αὐτό εἶναι κομμάτι ἀπό τόν ψαλμό 67 τοῦ Δαβίδ. Τό ἤξερες; Οὔτε ἐγώ (!), τώρα ἔκανα τό search ;)
Θέλω νά πῶ, ὅτι ἄν αρχίσει κανείς νά μελετάει συστηματικά τήν Ἁγία Γραφή (τό ἐκκλησιαστικό κείμενο παράλληλα μέ τή μετάφραση), μπορεῖ σιγά σιγά νά χτίσει μιά ἄριστη θεολογική κατανόηση τοῦ μυστηρίου τῆς πίστεως καί τῆς σωτηρίας. Ἔχω τήν ἐντύπωση ὅτι τά κατηχητικά βοηθήματα σάν αὐτό πού σοῦ ἔδωσε ἡ προκάτοχός σου, γράφτηκαν σέ μιά ἐποχή πού ἡ Ἐκκλησία τῆς Ἑλλάδος εἶχε ἀπομακρυνθεῖ ἀπό τίς πηγές τῆς ὀρθοδόξου πνευματικότητος (πού εἶναι ἡ ἴδια ἡ Γραφή καί οἱ Ἅγιοι Πατέρες) καί ἔψαχνε τίς ἀπαντήσεις στή δύση, γιατί τότε ἦταν ὑποχρεωτικό οἱ ἕλληνες καθηγητές θεολογίας νά σπουδάζουν ἤ νά μετεκπαιδεύονται στή Δύση. Καί μάλλον ξέρεις καλά, ὅτι ἡ Δύση εἶναι λίγο πιό προσκολλημμένη στήν ἠθικιστική διδασκαλία καί στά "μή", χωρίς νά βάζει πρῶτα τίς βάσεις μέσα στίς ψυχές τῶν ἀνθρώπων, οἱ ὁποῖες εἶναι ἡ ἀγάπη πού γεννιέται γιά τό Θεό, ὅταν ὁ ἄνθρωπος γνωρίσει τίς ἀπέραντες εὐεργεσίες πού Ἐκεῖνος σχεδίασε καί πραγματοποίησε γιά μᾶς ἀπό τήν ἀρχή τῆς ἱστορίας τοῦ κόσμου.
Μέ λίγα λόγια, τό ἁπλούστερο πού μπορῶ νά σοῦ προτείνω, εἶναι νά δώσεις στά παιδιά ἱστορίες ἀπό τήν Ἁγία Γραφή, κατά προτίμηση ξεκινῶντας μέ τή σειρά ἀπό τήν ἀρχή, δηλαδή τή Γένεση καί τήν Ἔξοδο καί νά εἶσαι σίγουρη ὅτι θά σέ ρωτήσουν: "Γιά ποιό λόγο τιμωρεῖ ὁ Θεός τούς Αἰγυπτίους; Ἤ τούς ὁποιουσδήποτε ἄλλους ἐχθρούς τῶν Ἰσραηλιτῶν; Σάμπως ὁ Ἴδιος δέν τούς ἔφτιαξε κι αὐτούς;" Κι ἔπειτα ἐκεῖ μέσα (στήν Ἁγ. Γραφή) θά βρεῖς καί τίς ἐννέα ὠδές πού ψέλνονται κι αὐτές στήν Ἐκκλησία μας εἴτε ὁλόκληρες εἴτε ἀποσπασματικά - π.χ. "Πρόσθες αὐτοῖς κακά, Κύριε, πρόσθες αὐτοῖς κακά τοῖς ἐνδόξοις τῆς γῆς" (Στίχος ἀλληλουϊαρίου τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος ἀπό τήν προφητεία τοῦ Ἡσαϊα), καί θά ἔχεις καί πάλι τήν ἴδια ἐρώτηση ἀπό τά παιδιά.
Δέν εἶμαι θεολόγος καί δέν μπορῶ νά ἰσχυριστῶ ὅτι ἡ ἀπάντησή μου θά εἶναι καί ἡ σωστή, ἄλλωστε καταχρηστικῶς ἀπαντᾶμε ἐμεῖς οἱ ὑπόλοιποι σέ ἐρωτήσεις πού ἀπευθύνονται πρός τόν π. Ἀντώνιο, άλλά θά πῶ μιά ἄποψη:
Ὁ Θεός δέν εἶναι κακός καί δέν θέλει τήν τιμωρία μας, ἀφοῦ ἄλλωστε ἔστειλε τόν ἴδιο τό Γιό Του, ξέροντας ὅτι θά πονοῦσε πάρα πολύ, προκειμένου νά πληρώσει Ἐκεῖνος γιά ὅλα τά λάθη πού κάναμε, κάνουμε καί θά ἐξακολουθοῦμε νά κάνουμε ἐμεῖς οἱ μικροί σέ δυνάμεις ἄνθρωποι, οἱ ὁποῖοι παραπλανῶμαστε εὔκολα ἀπό κάθε τί πού θά μᾶς κάνει "κλικ" δεξιά κι ἀριστερά. Ἄν ὑποθέσουμε ὅμως ὅτι ὡς μικροί καί ἀδύναμοι ἄνθρωποι εἴμαστε κάτι ἀνάλογο μέ μικρά παιδιά πού δέν ξέρουν τό συμφέρον τους, τότε μποροῦμε νά ποῦμε, ἀναλογικά καί πάλι, ὅτι ὁ Θεός εἶναι ὁ Πατέρας πού καμιά φορά χρειάζεται νά δώσει καί λίγο ξύλο στό παιδί, γιά νά μάθει τό παιδί ὅτι τά λάθη ἔχουν συνέπειες καί πονᾶνε. Μιλάω βέβαια γιά τήν παιδαγωγία τοῦ Θεοῦ, τήν ὁποία πιστεύω ὅτι κι ἕνας μικρός "ἑρευνητής" τῶν Γραφῶν θά μπορέσει νά συνειδητοποιήσει, ἐάν γίνουν μερικές σχετικές ἐπισημάνσεις τήν ὥρα τῆς συζήτησης στό κατηχητικό.

Σημείσωση: Ἄν χρειαστεῖς μεταφράσεις κειμένων ἤ παραλληλισμούς ψαλλομένων ὕμνων μέ κείμενα τῆς Ἅγίας Γραφῆς, πιθανόν νά μπορῶ νά σοῦ στείλω. Μή διστάσεις νά μέ ρωτήσεις.

Π. Ἀντώνιε τήν εὐχή σας, συγχωρέστε με γιά τήν πολυλογία.

ΥΓ
Ἄν παραξενεύεστε πῶς μπορεῖ κάποιος ἄνθρωπος τοῦ σήμερα νά διατηρεῖ ἀναλείωτο τόν κλασσικό - στάνταρ τρόπο τῆς ἑλληνικῆς γραφῆς πού πολλοί ἀπό μᾶς προλάβαμε νά διδαχθοῦμε στό σχολεῖο πρίν τόν πάρει ἡ ...μπουλντόζα τοῦ μονοτονικοῦ, δοκιμάστε νά ... κάνετε κι ἐσεῖς τό ἴδιο. Γιατί πολύ φοβᾶμαι, ὅτι σέ λίγα χρόνια δέν θά ξέρουμε νά γράφουμε οὔτε σέ greeklish! (Δέν τούς πειράζει βέβαια ἐκείνους πού θέλουν νά μᾶς κατευθύνουν, ἄς ἀνεβοῦμε καί στά δένδρα. Ἄς γυρίσουμε καί πίσω στή λατρεία τῶν νεράϊδων... ! )
Άβαταρ μέλους
evita_gr
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 5:42 pm

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από evita_gr »

Ο Θεός δεν τιμωρεί!Η χάρη Του απομακρύνετε!Και μαζι με αυτή και ο καλός φίλος των παιδιών ο φύλακας άγγελος!Τότε τη θέση του παίρνει ο κακός διάβολος και τα παιδάκια χωρις προστασία πια είναι εκτεθημένα στις ορέξεις του.Αυτή είναι απ΄όσο ξέρω η πιό κατανοητή ιστορία για ένα παιδάκι του δημοτικού.Ειναι η άποψη μου ως κατηχήτρια(παλαιότερα)και σαν μητέρα !
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από Domna »

ΧΙΛΙΑ ΘΕΡΜΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ , evita μου , αυτός είναι πολύ ωραίος τρόπος για να το πω στα παιδιά !!! :6 :6 :6
:wav
Πο , πο, πως δεν το σκέφτηκα και εγώ ίδια !!!

Evita μου , γράφεις ότι είσαι κατηχήτρια . Εαν δεν σου κάνω κόπο , θα μπορούσες σε παρακαλώ πόλύ να μου δώσεις μερικές συμβουλές ;;;
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από lovethink »

Δόμνα μου διάβασε ένα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ κείμενο αν θες
http://www.zephyr.gr/stjohn/pyrinos.htm
Καλή Σαρακοστή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”