Νεογέννητο-λεχώνα

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
john
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Μάιος 07, 2007 5:00 am

Νεογέννητο-λεχώνα

Δημοσίευση από john »

Πάτερ την ευλογία σας

θα ήθελα να μου απαντήσετε στην ερώτηση ποια είναι η διαδικασία μετά την γέννα για το νεογέννητο και την λεχώνα (π.χ. να μην βγει πριν πάρει την ευχή των σαράντα ημερών κ.λ.π) και τους λόγους για τους οποίους πρέπει να γίνει. Γνωρίζω ότι είναι για την προστασία και των δύο από τα δαιμόνια, αλλά θα ήθελα σας παρακαλώ να μου το αναλύσετε.
Άβαταρ μέλους
pepiixthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ...Ευτέρπη - Πέπη

Re: Νεογέννητο-λεχώνα

Δημοσίευση από pepiixthis »

παιδιά ξερεις κανεις να απαντηση στο πιο πάνω ερώτημα?
«στενή η πύλη και τεθλιμμένη οδός η απάγουσα στην ζωήν»
Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

Re: Νεογέννητο-λεχώνα

Δημοσίευση από grigoria-ka »

γεια σας.εχω δυο μικρα παιδια κ απο οσο ξερω πρεπει οταν γεννηθη το μωρο την τριτη
μερα να ερθει ο ιερεας να δωση την ευχη στο μωρο κ στη μητερα κ
μετα στην ογδοη μερα ερχεται ξανα ο ιερεας κ δεινει αλλη ευχη.επεισεις 40 μερες δε βγαινουμε εξω
ουτε το μωρο.εχω ρωτηση ιερεα κ μου χει πει δεν υπαρχη "μισος σαραντισμος"ειναι δικαιολογια για να βγει η μητερα εξω κ αν τη δωση επιτρεπετε να βγει μονο η μητερα μεχρι το μπαλκονι του σπιτιου για καποια δουλεια.επεισης εχω ακουσει οτι η λεχωνα θα πρεπει να προσεχει τον εαυτο της πολυ καλα μην αρωστηση
ειναι πολυ σημαντικο.οταν περασουν οι 40 μερες παμε κ περνουμε την ευχη απο τον ιερεα.
(καλο ειναι τα μωρα να μην αργουμε να τα βαφτησουμε) :P :P :P
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Νεογέννητο-λεχώνα

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Νομίζω ότι είναι περισσότερο θέμα εθιμικό, θέμα παράδοσης. Και η Υπαπαντή του Κυρίου άλλωστε, έγινε 40 ημέρες μετά την γέννησή του.
Κι εγώ το τήρησα στα δικά μου παιδιά, αλλά κανείς δεν μου έδωσε ποτέ, κάποια άλλη θρησκευτική ερμηνεία.
Αν κάποιος ξέρει ας μας πει περισσότερα.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Νεογέννητο-λεχώνα

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Η δικη μου γνωμη εινε οτι δεν εινε μονο παραδοση αλλα ισως ενα μυστηριο της εκκλισιας μας,
αφου στης 20 μερες μετα την γεννα η λεχωνα με το νεογενητο επιτρεπετε να παει στην εκκλησια και να παρη απο τον ιερεα ευχη ,το λεμε εμεις οι λαικοι μισο σαρραντισμο
και στης 40 ημερες ολοκληρο, δεν ξερω δυστιχως τιποτα αλλο για αυτο το θεμα ισος καποιος αλλος?
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Γεώργιος-Κέρκυρα
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Νεογέννητο-λεχώνα

Δημοσίευση από Γεώργιος-Κέρκυρα »

Ήμαρτον εις σε Σωτήρ, ως ο άσωτος υιός. Δέξαι με Πάτερ μετανοούντα και ελέησόν με ο Θεός.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”