Επιθέσεις του αντίθετου.

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Επιθέσεις του αντίθετου.

Δημοσίευση από eleimon »

Τι να κανω Αποστολη μου,εχω μπλεξει οταν πρωτα ο Θεος βρεθουμε θα σας διηγηθω το γολγοθα μου :105 :105 :105 ........εχει και γελιο βεβαια μεσα η διηγηση ετσι?? ειναι κωμικοτραγικα καποια πραγματα..Αλλα ο αγωνας ΑΓΩΝΑΣ ειναι σκοπος ζωης πλεον!!!!!
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Επιθέσεις του αντίθετου.

Δημοσίευση από dionysisgr »

Καλυτερα να σε βαραω εγω eleimon, παρα ο αντιθετος, και εσενα, και τον αλλον/η για τον οποιο, ενδιαφερεσαι να προκοψει στα πνευματικα, και αμφισβητεις με τον λογισμο σου και την ευχη του Πνευματικου του.

Επίσης καλο θα ειναι να αποφεύγουμε τέτοιες ανοίκειες οικειότητες (μη βαρας Διονυσακο..), προς χαριν της ορθής επικοινωνίας και μονο σε αυτο το φορουμ.

Δεν παρεξηγουμαι διολου προσωπικα, αλλα θεωρω οτι εννοεις το πνευμα μου, γιατι αμα αρχισουμε τετοιο τροπο επικοινωνιας, απαξιωνουμε, και εαυτους και το πνευμα του φορουμ.

Το αστειο εχει την ωρα του, και δεν ειναι λιγες οι φορες που το ριχνουμε στην πλακα, αλλα οταν ειναι το θεμα τετοιο και το επιθυμουν φυσικα ολοι οι οποιοι συμμετεχουν στην πλακα.

Οσο για σενα, aposal, ελεεινο βδελυγμα της ερημωσεως, ενα σου λεω μονο, δεν θα βρεθουμε σε καποια συναντηση.. Εεεε!
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
costisk
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κώστας@Αθήνα

Re: Επιθέσεις του αντίθετου.

Δημοσίευση από costisk »

Πάντως συμφωνώ με τον Διονύση. Όταν είπα κάτι σχετικό στον Ιερέα που εξομολογούμαι, μου απάντησε : "Εσύ στον αγώνα σου, άστον να κάνει ότι θέλει", και όντως πήρα δύναμη και είπα "ας κάνει ό,τι θέλει". Το θέμα είναι ότι από τότε που άρχισα να μη δίνω και πολύ σημασία, όλα έχουν μειωθεί. Κάνω αυτά που έχω να κάνω, χωρίς να με νοιάζει ιδιαίτερα τι όνειρο θα δω το βράδι και είμαι πολύ καλύτερα. Κάνε το ίδιο κι εσύ.
Και να σου πω και κάτι ακόμα; Όσο περισσότερο προσεύχεσαι, τόσο περισσότερο θα προσπαθεί, που μάλλον σημαίνει ότι μπορεί να είσαι σε καλό δρόμο.
Άστον να σκάσει λοιπόν και μην ασχολείσαι μαζί του.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Επιθέσεις του αντίθετου.

Δημοσίευση από eleimon »

Συγγνωμη Διονυση δεν ηθελα να εννοησω τιποτα απο αυτα που λες,ειναι ο τροπος που μιλαω ετσι, και με συγχωρειτε πολυ αν το υφος που γραφω παραφαινεται οικειο. Μου ειστε ομως ολοι πολυ αγαπητοι γιατι σας διαβαζω εδω και πολυ καιρο και παντα ηθελα να γινω μελος αυτου του φορουμ και μου βγαινει αυθορμητα.
Αν δεις και σε αλλες συζητησεις απευθυνομαι σε ολους σαν να τους ξερω πολυ καιρο....Και παλι σου ζητω συγγνωμη για την οικειοτητα,και σ ευχαριστω για τις παρατηρησεις σου,γιατι για μενα που παλευω πολυ λιγο καιρο σε σχεση με αλλους για τη σωτηρια της ψυχης μου,μου ειναι πολυ χρησιμες..... :cry: :cry: :cry:
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Επιθέσεις του αντίθετου.

Δημοσίευση από dionysisgr »

Eleimon, εγω δεν στα εγραψα αυτα για να ζητησεις συγνωμη, για ονομα του Θεού, ουτε υπαρχει κανενα θεμα, απλα μια παρατηρηση εκανα, που καλο ειναι να την τηρουμε ολοι, μαζι και εγω.

Δηλαδη οταν ρωταει καποιος κατι για να μαθει, και εχουμε πολλα ακομα να μαθουμε ολοι μας, αυτος λοιπον να μην απανταει στην απαντηση, με πλακα, γιατι χανεται το νοημα της συζητησης, και καποιος τριτος που διαβαζει, μπορει να τους απαξιωσει ολους μαζι, αφου βλεπει οτι μπερδευουν το σοβαρο με το αστειο σε θεματα που δεν πρεπει.

Λοιπον μην ζητας συγνωμη, δεν υπαρχει κανενα θεμα, το ξερω το υφος σου, και ο καθενας εχει το δικο του, αλοιμονο, εαν ειχαμε ολοι το ιδιο. Ξεχνα το, παμε παρακατω.

Χαιρε εν Κυριω παντοτε, με αγαπη στα εγραψα τα παραπανω.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Επιθέσεις του αντίθετου.

Δημοσίευση από aposal »

dionysisgr έγραψε:Επίσης καλο θα ειναι να αποφεύγουμε τέτοιες ανοίκειες οικειότητες (μη βαρας Διονυσακο..), προς χαριν της ορθής επικοινωνίας και μονο σε αυτο το φορουμ.
Όσο για σενα, aposal, ελεεινο βδελυγμα της ερημωσεως, ενα σου λεω μονο, δεν θα βρεθουμε σε καποια συναντηση.. Εεεε!
Χα! Χα! Να 'σαι καλά αδελφέ μου!
Ελπίζω να χρησιμοποιείς πλέον τα 125 άλογα που διαθέτεις.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Επιθέσεις του αντίθετου.

Δημοσίευση από dionysisgr »

Σιγα μην τα χρησιμοποιησω ολα. Μετα θα θελουν να φανε και ολα.. Φτανουν τα 80, για να σε περασω,
τα αλλα, ειναι σε χειμερια ναρκη.

Τι εχεις κανει, τωρα που σε τσιμπησα, με την συναντηση με τον Ιερεα στην ενορια σου, που μας εχεις ταξει;
Κανονιζεις τιποτα η τεμπελιαζεις;
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Επιθέσεις του αντίθετου.

Δημοσίευση από aposal »

Δεν έχω ευκαιρίσει ούτε να τον δω, πολλώ δε μάλλον να του μιλήσω!
Όλα τα ΠΣΚ είαι εκτός Αθηνών, οπότε ...καταλαβαίνεις!
Όσο για τα άλογα, δεν πρόκειται να ανταγωνιστούμε σ' αυτό το πεδίο, γιατί θα υπερηφανευτώ, εξ αιτίας της νίκης μου και θα "πέσω"! Προτιμώ λοιπόν να είμαι τελευταίος! Καλό μου κάνει!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Επιθέσεις του αντίθετου.

Δημοσίευση από dionysisgr »

Δεν διατρεχεις κινδυνο απο το παθος της υπερηφανειας, εραστη της.. δεξιας λωριδας κυκλοφοριας, οποτε μην φοβασαι τετοια πτωση.

Αντιθετα να φοβασαι την πτωση απο τον ανεμο του Leon, που θα παρασυρει ολα τα αυτοκινητακια, τα προερχομενα απο την χωρα του ανατελλοντος ηλιου, που ειναι πιο αργα και απο ενα ηλιοβασιλεμα στην Σαντορινη στα μεσα καλοκαιριου..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Επιθέσεις του αντίθετου.

Δημοσίευση από aposal »

Δεν είμαι εραστής της δεξιάς κυκλοφορίας. Οδηγώ έτσι, παρά τη θέλησή μου, για να καταπολεμήσω το πάθος της ταχύτητας!
Τη στροφή πάντως του 90ου χιλιομέτρου της Εθνική οδού Αθηνών - Λαμίας (ή Θεσσαλονίκης), στο ύψος της λίμνης Υλίκης, οπου υπάρχει ανώτατο όριο ταχύτητας τα 90 χιλιόμετρα την έχω πάρει με υπέρβαση του ορίου κατά 83,33%.
Αυτό επετεύχθη χάρις στα ολοκαινούρια (τότε, πριν από 2 χρόνια) κίτρινα Koni αμορτισέρ που είχα φορέσει στο Corolla, τα οποία και συστήνω σε όποιον επιθυμεί την οδηγική βετίωση του αυτοκινήτου του.
Βέβαια - για να μην ξεφύγουμε από το θέμα - ο αντίθετος βρήκε άλλο τρόπο να μου επιτεθεί, κάνοντάς με να οργίζομαι πιο εύκολα στο τιμόνι, πράγμα που προσπαθώ (χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία) να καταπολεμήσω.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”