Ἡμερίδα 7η Νοεμβρίου 8.30 π.μ. Ἱερά Μητρόπολις Πειραιῶς

Εδώ τοποθετήστε τις Ανακοινώσεις των Ιερών Μητροπόλεων σας

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Ἡμερίδα 7η Νοεμβρίου 8.30 π.μ. Ἱερά Μητρόπολις Πειραιῶς

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

http://www.imp.gr/2012-03-27-20-22-23/6 ... ὐρώπη.html


ΙΕΡΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ & ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ

Ἀκτή Θεμιστοκλέους 190, 185 39 ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ, Τηλ. +30 210 4514833 (ἐσωτ. 19) Fax +310 210 4528332

Πειραιεύς 24 Ὀκτωβρίου 2013

Δ Ε Λ Τ Ι Ο Τ Υ Π Ο Υ

Ἡ Ἱερά Μητρόπολις Πειραιῶς διοργανώνει τήν Πέμπτη 7η Νοεμβρίου ἐ.ἔ. καί ὥρα 8.30 π.μ. στό Πνευματικό Κέντρο τοῦ Ἱ. Ναοῦ Ἁγίου Νικολάου Πειραιῶς (κάτωθεν τοῦ Ἱ. Ναοῦ) Ἡμερίδα κοινωνικοῦ-θεολογικοῦ προβληματισμοῦ, μέ θέμα:


«Τό Διάταγμα τῶν Μεδιολάνων (313 μ.Χ.). Ἀπό τήν Χριστιανική στήν ἀποχριστιανιζομένη Εὐρώπη»

μέ εἰσηγητές τούς:

1. Αἰδεσιμ. Πρωτοπρεσβύτερο Γεώργιο Μεταλληνό, Ὁμότιμο Καθηγητή Πανεπιστημίου Ἀθηνῶν μέ θέμα: «Οἱ ἀποφάσεις τῶν Μεδιολάνων καί ἡ σημασία τους γιά τόν χριστιανικό κόσμο».

2. Αἰδεσιμ. Πρωτοπρεσβύτερο Θεόδωρο Ζήση, Ὁμότιμο Καθηγητή Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης μέ θέμα: «Ὁ σημερινός Ἑλληνισμός καί ἡ κληρονομία τοῦ Μ. Κωνσταντίνου».

3. Ἐλλογιμώτατο κ. Δημήτριο Ἀποστολίδη, Δικηγόρο μέ θέμα: «Ἡ ἀρνητική κριτική γιά τόν Μ. Κωνσταντῖνο στό παρελθόν καί στό παρόν καί ἡ ἀξιοπιστία της».

4. Ἐλλογιμώτατο κ. Γεώργιο Παπαθανασόπουλο, Δημοσιογράφο, μέ θέμα: «Ἀπό τήν ἀνεξιθρησκεία τοῦ Διατάγματος τῶν Μεδιολάνων στήν ἀνεξιθρησκεία στή σημερινή Εὐρώπη».
Θά ἀκολουθήσει συζήτηση καί θά ἐκδοθοῦν Πορίσματα καί Ψήφισμα.

Ἡ παρουσία σας θά συντελέσῃ στήν ἐνδυνάμωση τῆς πίστεως καί τῆς ἀληθείας τῆς Ὀρθοδόξου Ἐκκλησίας μας.

Ἡ εἴσοδος εἶναι ἐ λ ε ύ θ ε ρ η.

ΕΚ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ

+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Ἡμερίδα 7η Νοεμβρίου 8.30 π.μ. Ἱερά Μητρόπολις Πειραιῶ

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Ἡ παρουσία σας θά συντελέσῃ στήν ἐνδυνάμωση τῆς πίστεως καί τῆς ἀληθείας τῆς Ὀρθοδόξου Ἐκκλησίας μας.
Ἡ εἴσοδος εἶναι ἐ λ ε ύ θ ε ρ η.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις Ιερών Μητροπόλεων”