Μόλις ......επέστρεψα

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Καλώς ήρθες Φώτη λεβεντιά! :smile:
Δεν έχω χρόνο, θα τα πούμε αύριο.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25042
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από aposal »

Καλώς ήρθες Φώτη.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από filotas »

Από την πρόσφατη επίσκεψη μας στο Άγιο Όρος (13-14/11/09 - Ι.Μ.Γρηγορίου)

http://www.facebook.com/album.php?aid=1 ... bb623c7895
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από vasilisalt »

NIKO ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΑΛΛΟΝ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΩ ΠΩΣ ΕΜΕΙΝΕΣ ΣΤΟΥΣ ΞΕΝΩΝΕΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΝΗ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ. ΠΑΛΙΟΣΕΙΡΑ, ΠΑΛΙΟΣΕΙΡΑ, ΑΛΛΑ...
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Ευχαριστούμε Νίκο.
Βοήθειά σου.

Αν επιτρέπεται, ποιός από τους τρεις είσαι? (στην πύλη της μονής).

Ο αδυνατούλης αριστερά, ο πανύψηλος στο μέσον, ή ο πιτσιρίκος δεξιά? :smile: :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από Dimitris39 »

panagiotisspy έγραψε:Ευχαριστούμε Νίκο.
Βοήθειά σου.

Αν επιτρέπεται, ποιός από τους τρεις είσαι? (στην πύλη της μονής).

Ο αδυνατούλης αριστερά, ο πανύψηλος στο μέσον, ή ο πιτσιρίκος δεξιά? :smile: :8
Κατα τα αλλα μας ευχηθηκες καλο παρασκευοσαββατοκυρισκο Παναγιωτη και ακομα εδω εισε :lol:
Και δεν εινε τρεις με τον φωτογραφο μαζι εινε τεσσερις ο Νικος εινε ο Αριστερα πρωτος τον ειχα γνωρισει πριν πολλα χρονια και ειμε σιγουρος οτι εινε αυτος
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από petrosathonas »

Καλώς ορίσατε όλοι.
Βοήθειά σας.
Άβαταρ μέλους
kausokalivia
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2009 9:44 am
Τοποθεσία: ΚΥΠΡΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από kausokalivia »

Αδέλφια Σάββατο του Λαζάρου μέχρι και Μ. παρασκευή πρωί ήμουνα στα καυσοκαλύβια :smile: :smile: . Δεν μπορούσα να σας το πω λόγω της διακοπής του φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από Dimitris39 »

kausokalivia έγραψε:Αδέλφια Σάββατο του Λαζάρου μέχρι και Μ. παρασκευή πρωί ήμουνα στα καυσοκαλύβια :smile: :smile: . Δεν μπορούσα να σας το πω λόγω της διακοπής του φόρουμ
Βοηθεια σου αδελφε φωτη
καλως ειρθες παλι πισω
Χριστος Ανεστη
αφου ειχαμε διακοπη του φορουμ εγω πως το γνωριζα αδελφε? :25 :25
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
kausokalivia
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2009 9:44 am
Τοποθεσία: ΚΥΠΡΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από kausokalivia »

26/3 Παρασκευή η πτήση μου θα αναχωρούσε η ώρα 08:40 το πρωί από λάρνακα με προορισμό τη Θεσσαλονίκη. Στις 08:00 καθώς ήμουνα στην αίθουσα αναμονής του αεροδρομίου χτυπάει το κινητό μου. Ήτανε ο ξάδερφος μου και μου είπε ότι θα ήθελε να ερχότανε μαζί μου στο Άγιο Όρος και ότι όλο το βράδι το σκεφτότανε. αμέσως του λέω ότι είναι δύσκολο να κάνεις κράτηση μια μέρα πριν για το όρος αλλά θα το δοκιμάζαμε και αν δεν γινόταν θα προσπαθούσα να του έβγαζα πρόσκληση και αν όλα πήγαιναν καλός με το διαμονητήριο ήμουνα σίγουρος ότι δεν θα βρίσκαμε θέσει στο ταχύπλοο (θέλαμε το ταχύπλοο γιατί ανεβαίναμε Σάββατο και θα πηγαίναμε Καυσοκαλύβια που δεν πηγαίνει το Αγία Άννα τα σαββατοκύριακα) και έτσι θα μπαίναμε στο ορός με το Αγία Άννα το οποίο θα μας έπαιρνε μέχρι Αγία Άννα και μετά θα πηγαίναμε με τα πόδια Καυσοκαλύβια. Η ώρα 9 ακριβός που ανοίγει το γραφείο προσκυνητών είπα στον ξάδερφο μου να πάρει τηλέφωνο γιατί εγώ θα ήμουνα στο αεροπλάνο και μόλις έφθανα Θεσσαλονίκη θα τον έπαιρνα τηλ να μου πει τη έγινε. Φθάνω Θεσσαλονίκη και αμέσως παίρνω το ξάδερφο και μου λέει ότι είχε βρει διαμονητήριο και εγώ τον πληροφορώ ότι πριν μπω στο αεροπλάνο πήρα στο ταχύπλοο και βρήκα θέσει. Όση πήγατε στο όρος γνωρίζετε πόσο δύσκολο είναι να βρεις διαμονητήριο και ταχύπλοο μια μέρα πριν. Παίρνω λοιπών το σακίδιο μου και πηγαίνω στην Θεσσαλονίκη όπου βρίσκω ένα ξενοδοχείο δίκλινο και ξεκουράζομαι μέχρι να έρθει ο ξάδερφος με απογευματινή πτήση (εγώ θα έμενα Ουρανούπολη αλλά άλλαξαν τα σχέδια λόγω ξαδέρφου). Φθάνει ο ξάδερφος (ο οποίος πήγαινε για πρώτη φορά στο Όρος) και πηγαίνω και τον παραλαμβάνω. Πηγαίνουμε αμέσως στο ξενοδοχείο αφήνουμε τα σακίδια μας και αμέσως φεύγουμε για φαγητό. Καθίσαμε και παραγγείλαμε καλαμαράκι τηγανητό και χταπόδι στην σχάρα. Η ώρα 22:00 όταν τελειώσαμε από το φαγητό λέω στο ξάδερφο μου (Δημήτρης το όνομα του) ‘’βρε Δημήτρη δεν πάμε από τον Άγιο Δημήτριο να δούμε αν είναι ανοικτά’’ και έτσι αν και αργά πήγαμε και όντος η εκκλησιά ήτανε ανοικτή και μέσα καθόντουσαν 5-6 ηλικιωμένες κυρίες. Παραξενεύτηκα γιατί ακούγονταν ψαλμωδίες αλλά δεν υπήρχε ούτε Ιερέας αλλά ούτε και ψάλτης και έτσι λέω στο λογισμό μου ΄΄ CD ήρθανε να ακούσουνε;;΄΄. Προσκυνήσαμε και κατευθυνθήκαμε προς τον τάφο του Αγίου που αν και βράδι ήτανε ανοικτός και για αυτό μέχρι και εμείς η ίδιοι παραξενευτήκαμε πως γίνετε να είναι ανοικτός τέτοια ώρα, καθώς κατεβαίναμε να η έκπληξη. Υπήρχε αγρυπνία κάτω στις κατακόμβες εκεί που είναι ο τάφος του Αγίου. Δεν φαντάζεστε πόση ήτανε η χαρά μας. Ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα δεν φανταζόμουνα να ζούσα αγρυπνία στις κατακόμβες δίπλα από τον τάφο του αγίου Δημητρίου. Καθίσαμε στην αγρυπνία που ήτανε πάρα πολλή ωραία. Ο πατήρ Δωρόθεος που τελούσε την λειτουργία έκανε και ένα πάρα πολλή ωραίο κύρηγμα περί της προσπάθειας που πρέπει να καταβάλει ο χριστιανός και αν πραγματικά αγωνιζόμαστε η απλά βρίσκουμε διάφορες δικαιολογίες. τελείωσε η αγρυπνία αμέσως μετά πήγαμε στο ξενοδοχείο γιατί είχαμε λίγες ώρες για ύπνο.

27/3 Σάββατο. άφιξη στην Ουρανούπολη στις 9:00. το ταχύπλοο θα αναχωρούσε στις 11:45 και έτσι αρπάξαμε την ευκαιρία και πήγαμε στον πύργο που είναι και μουσείο και σε ένα ζαχαροπλαστείο και πήραμε σοκολατάκια νυστήσιμα για τους πατέρες που θα πηγαίναμε. 11:45 παίρνουμε το ταχύπλοο με προορισμό τα Καυσοκαλύβια. Το ταχύπλοο μας άφησε τελικά στην δάφνη πήγε ξανά στην Ουρανούπολη για 2ο δρομολόγιο και η ώρα 13:00 μας πήρε από δάφνη για Καυσοκαλύβια. Επιτέλους στις 14:20 περίπου φθάσαμε στα υπέροχα και μοναδικά Καυσοκαλύβια. Ξεκινήσαμε για το την ανάβαση και σε 35 λεπτάκια ήμασταν έξω από το καλύβι όπου θα φιλοξενούμασταν. Χτυπήσαμε το καμπανάκι και ο ήρθε ο γέροντας και μας υποδέχθηκε. Είδη ο γέροντας είχε αρχίσει να φτιάχνει φαγητό γιατί έπρεπε να φάμε γρήγορα και να ξεκουραστούμε γιατί το βράδι ήτανε η αγρυπνία των βαΐων. Έφτιαχνε καλαμαράκι με πουργούρι και σαλάτα. Μας κεράσανε το καθιερωμένο αγιορείτικο κέρασμα με τσίπουρο, καφεδάκι και λουκούμι και όταν τελειώσαμε το κέρασμα μας ήτανε πλέον έτοιμο το φαγητό. Φάγαμε και μιλήσαμε στο τραπέζι λίγο με τον γέροντα για γενικά θέματα. Στις 17:00 πήγαμε για ύπνο. Στις 20:00 ξυπνήσαμε ήπιαμε το καφεδακι μας και πήγαμε στην υπέροχη αγρυπνία που ακολούθησε. Η αγρυπνία τελείωσε η ώρα 3:00 τα χαράματα και έτσι μπήκαμε από το πρώτο βράδι δυναμικά στην καυσοκαλυβήτικη ζωή με 6 ώρες αγρυπνία. Μετά την αγρυπνία επιστρέψαμε στο καλύβι μας ήπιαμε το τσαγάκι μας και πήγαμε για ύπνο.

18/3 Κυριακή συνεχεια………
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”