Μόλις ......επέστρεψα

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Μην ενοχλειτε μιλανε οι Πιλοτοι τωρα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από ntinos »

Μόλις επέστρεψα λοιπόν…

1η μέρα: Ξενοφώντος…ζέστη-ζέστη-ζέστη, λιώσαμε εκείνη την ημέρα όπως και την προηγούμενη ανεβαίνοντας από Αθήνα. Δεν είχα ξαναπάει Ξενοφώντος, μου έκανε εντύπωση που έχει 2 ναούς! Ο παλιός (είναι πολύ μικρός, χτισμένος γύρω το 980), και ο νέος (πολύ μεγάλος και επιβλητικός, χτισμένος αρχές 19ου αιώνα). Και οι 2 αφιερωμένοι στον Αγ. Γεώργιο, όπου υπάρχει και λείψανο από το αριστερό (νομίζω) χέρι. Λογικά πρέπει να είναι η μοναδική μονή του Όρους που έχει 2 καθολικά.
Η διαμονή άψογη, είχε αγρυπνία (παραμονή του Προφ. Ηλία)….κάποια στιγμή πήγα για ύπνο και είχα κρεβάτι δίπλα από παράθυρο όπου άκουγα το κύμα της θάλασσας…πρέπει να ήταν ο πιο γλυκός ύπνος που έχω κάνει…
Την επομένη σηκωθήκαμε για τη λειτουργία, ακολούθησε ξενάγηση στο μουσείο της μονής, το οποίο είναι ολοκαίνουργιο και πολύ όμορφο. Στη συνέχεια καφεδάκι στο αρχονταρίκι όπου μας μίλησε ένας μοναχός.

2η μέρα: Διονυσίου…πήραμε το καραβάκι από Ξενοφώντος για Δάφνη κ μετά το Αγ. Άννα για Διονυσίου. 2η φορά στη Διονυσίου. Μας υποδέχθηκαν 2 μοναχοί. Τον ένα τον θυμόμουν από την προηγούμενη φορά (πριν 4 χρόνια), ήταν πάλι Αρχοντάρης…σκέφτηκα: «καλά, αυτόν δεν τον έχουν αλλάξει πόστο ακόμα?»…μετά έμαθα ότι ήταν ο ηγούμενος Παύλος :-)… Κύπριος, πολύ εγκάρδιος κ μου είχε κάνει εντύπωση η καλοσύνη του…Τεσπά, αφού κεραστήκαμε μας έδειξε το κελί όπου θα μέναμε…καθώς πηγαίναμε τον ρωτάω αν εξομολογούσε, μου λέει: «εσένα πρέπει να σε έχω εξομολογήσει πάλι.»…κόκαλο εγώ, όντως , πριν 4 χρόνια!
Το απόγευμα μετά τον εσπερινό καθόμασταν στο μπαλκονάκι κ χαζεύαμε..σε μία φάση βλέπουμε κάτι στο απέναντι βουνό-χαράδρα που είχε το σχήμα του σταυρού…ήταν πάααααρα πολύ μακριά κ δεν διακρινόταν καθαρά τι ήταν αυτό..μετά από λίγο διαπιστώσαμε από το ράσο που κυμάτιζε ότι ήταν μοναχός (προφανώς ασκητής) που είχε βγει για προσευχή-μετάνοιες..δεν είχα ξαναδεί κάτι παρόμοιο!

3η μέρα: Σιμωνόπετρα..πααμονή της Αγ. Μαρίας της Μαγδαληνής..κανονικά κάνουν πανήγυρη αλλά λόγω εργασιών φέτος τα πράγματα ήταν κάπως πιο περιορισμένα. Αρκετοί προσκυνητές είχαν έρθει μόνο για την αγρυπνία. Καλεσμένος ο ηγούμενος από το Χιλανδάρι. Αρκετοί Σέρβοι μοναχοί αλλά κ από άλλες μονές…πρώτη φορά είδα Ασιάτη (!) μοναχό, μοναχό σε αναπηρικό καροτσάκι (!), Άραβες μοναχούς, όπως κ από Αγγλόφωνες χώρες (ΗΠΑ, Αγγλία, κάτι τέτοιο)…ψαλμωδίες στα Σέρβικα, Αγγλικά, Αραβικά κ φυσικά Ελληνικά.
Μου έκανε εντύπωση που στη Σιμωνόπετρα υπάρχουν πολλοί μοναχοί σε νεαρή ηλικία. Τεσπά, η αγρυπνία μοναδική εμπειρία. Είχε αρκετό κόσμο ο οποίος δεν χωρούσε όλος στην εκκλησία κ πολλοί καθόμασταν έξω (κ πολλοί μοναχοί επίσης). Μια μοναδική εμπειρία, με απίστευτες ψαλμωδίες από μοναχούς κ λαϊκούς ψάλτες (ορισμένοι μάλιστα πιτσιρικάδες!), κ να ακούς με το αεράκι να σε χτυπάει κ να μην θες να τελειώσει!
Το επόμενο πρωί λειτουργία, τράπεζα, καραβάκι για Δαφνη κ μετά για Ουρανούπολη κ επιστροφή…

Μοναδική εμπειρία κ αυτό το προσκύνημα, πάντα βλέπεις κάτι το διαφορετικό, νέα συναισθήματα, νέες σκέψεις περνάνε απ’το μυαλό σου, ανακαλύπτεις νέα πράγματα μέσα κ έξω σου…κάθε φορά κ κάτι καινούργιο, πολλά από τα οποία δεν αποτυπώνονται γραπτώς…

Υ.γ. σε σχέση με πριν 4 χρόνια ο αριθμός των ξένων προσκυνητών κ ιερέων έχει αυξηθεί κατακόρυφα…σχεδόν μισοί-μισοί ήμασταν!
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από nickzark »

Παντα μια επίσκεψη στο όρος είναι μοναδική
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από ntinos »

Και τα διαπιστευτήρια :P

Ηχητικό από αγρυπνία, Σιμωνόπετρα 3-8-15: http://s000.tinyupload.com/index.php?fi ... 9660887318

Video, Ι.Μ. Ξενοφώντος, τάλαντο-κάλεσμα για εσπερινό: http://s000.tinyupload.com/index.php?fi ... 9685226501
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από iliasgr »

καλως ηλθες στον ''κοσμο'' Ντινο ! χαιρομαι που περασες ωραια,αν και δεν εχω ακουσει απο καποιον να μην του αρεσε το Ορος!
Αρχονταρης στην Διονυσιου,ειναι μονιμα,εδω και πολλα χρονια, ο π.Παυλος ο Κυπριος, αλλα δεν ειναι ηγουμενος. Ηγουμενος ειναι ο αρχιμανδριτης Πετρος,Κυπριος και αυτος!
ο π.Παυλος εχει την εξαιρετικη ικανοτητα να σε βαζει με το '''''''''ζορι'''''''''' (εντος πολλων εισαγωγικων),για εξομολογηση, και επισης να θυμαται σχεδον τους παντες!
οταν πρωτοειχα εξομολογηθει στον π.Παυλο,προ αμνημονευτων ετων, ζυγιζα 160 (!) κιλα.την επομενη φορα μετα απο 2 χρονια με το ζορι ζυγιζα 90 κιλα ,και ομως με αναγνωρισε ,αν και με 70 κιλα λιγοτερα ημουν παντελως αγνωριστος!
ελεησον με ο Θεος
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από vasilisalt »

Ωραιο προσκυνημα φιλε!
Ευχαριστουμε!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από stathisekp »

Ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας φίλε Ντίνο.
Πράγματι, δεν ακούς εύκολα από κάποιον που πήγε στο Άγιο Όρος ότι δε το ευχαριστήθηκε....
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από aposal »

Να μας πει ο Βασίλης τι τον είχε πει ο Γέρων Γαβριήλ, κατάκοιτος τότε, με το που τον είδε, πριν από 5 έτη!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από vasilisalt »

aposal έγραψε:Να μας πει ο Βασίλης τι τον είχε πει ο Γέρων Γαβριήλ, κατάκοιτος τότε, με το που τον είδε, πριν από 5 έτη!
Κατ αρχην να πούμε πως ενώ ήμουν έξω από το δωματιάκι του - μέσα ήταν εκτός των άλλων ο Αποσάλ - με κάλεσε να μπω μέσα.
Αυτό είναι μια σαφής ένδειξη τι εννοούσε για τον Απόστολο... Τι κενό είδε ο άνθρωπος!
Αφού λοιπόν μπήκα μέσα, με ΄΄μάλωσε΄΄ για τα κιλά μου και μου είπε την επόμενη φορά που θα πάω να τον δω, να είμαι
πολύ πιο αδύνατος.
Δηλ στην ουσία, εμένα μου είπε να μην ξαναπάω και του Απόστολου βλέποντας το χάος μέσα του δεν του είπε τίποτα
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από aposal »

Εγώ τον ξαναείδα 2 έτη μετά, και ήταν αρκετά καλά στην υγεία του. Μας άνοιξε ο ίδιος την πόρτα της καλύβης του. Για σένα όμως δεν ρώτησε, προφανώς γιατί ήξερε...
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”