Μόλις ......επέστρεψα

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Να είσαι καλά Φώτη!

Περιμένουμε πώς και πώς τη συνέχεια.....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Ευχαριστουμε Φωτη βοηθεια σου ο Γεροντας που σου ειπα τι κανει?

και κατι ακομη περιμενουμε με αγωνια την συνεχεια
θελω να δω πως εινε κανεις να βρισκετε απο την 27-03
στης 18-03
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25017
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από aposal »

Γεια σου ρε Φώτη λεβέντη!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
kausokalivia
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2009 9:44 am
Τοποθεσία: ΚΥΠΡΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από kausokalivia »

Δημήτρη αυτή είναι η επίσκεψη που έκανα τώρα την μεγάλη βδομάδα όχι αυτή που έκανα όταν πήγα για 2 βδομάδες. Ο γέροντας που μου είπες δεν ξέρω τι κάνει γιατί υπάρχουν 2 με αυτό το όνομα στα καυσοκαλύβια :smile:

28/3 Κυριακή ξυπνήσαμε κατά τις 10:30 με την νέα ώρα και λόγο τις αγρυπνίας δεν υπήρχε πρωινή προσευχή. πήγαμε στην κουζίνα και θερμάναμε το χθεσινό φαγητό που μας περίσσευσε και το φάγαμε για πρωινό. Θα ερχόντουσαν ακόμα 2 επισκέπτες στον γέροντα και έτσι καθίσαμε στο τραπέζι και μιλώντας περί πνευματικόν θεμάτων τους περιμέναμε. Μετά μαγειρέψαμε σφυρίδα βραστή με καρότο, πατάτα, σέλινο, και κρεμμυδάκι. Η αλήθεια τα φαγητά του γέροντα ήτανε πολλή ωραία. Εγώ αν και μάγειρας δεν είχα ξαναδεί τέτοια μέθοδο μαγειρέματος Η ώρα 14:00 έφτασαν. Τους φτιάξαμε το παραδοσιακό κέρασμα και ο γέροντας τους υποδέχτηκε με χαρά. Καθίσαμε έξω στην αυλή και μιλούσαμε. Σε κάποια στιγμή επειδή και οι νέοι επισκέπτες είχαν κουραστεί από το ταξίδι τους ο γέροντας μας είπε να πάμε για φαγητό για να πάρουν δυνάμεις. Φάγαμε την σφυρίδα μας και πήγαμε για εσπερινό στις 17:00 μετά τον εσπερινό έπρεπε πάλη να πάμε για μαγείρεμα γιατί τα παιδιά είχαν φέρει στον γέροντα φρέσκο ψαρί και έτσι έπρεπε να το φτιάξουμε. Αν και ο γέροντας δεν έχει τυπικό να τρώει 2 φόρες. το έκανε για εμάς γιατί ήξερε ότι δεν αντέχαμε χωρίς φαγητό και έτσι κάναμε ψάρι τηγανιτό με πατάτες τηγανιτές. Φάγαμε και πήγαμε για απόδειπνο. Μετά το απόδειπνο καθίσαμε για τσαγακι, χαλάρωση και ωραία θεολογική συζήτηση μέχρι τις 23:00. ο γέροντας παραβίασε το πρόγραμμα του λόγω του ότι τα παιδιά είχανε μονάχα 2 μέρες στο όρος και ήθελε να πάρουν όσα περισσότερα μπορούσαν από το όρος. Μετά πήγαμε για ύπνο μέχρι τις 05:00.

29/3 Μεγάλη Δευτέρα κατά τις 05:00 ξυπνήσαμε φτιαχτήκαμε και σε 30 λεπτά ήμασταν στον ναό. Στις 7:30 τελειώσαμε από τον ναό και ξεκουραστήκαμε μέχρι τις 9:30. ξυπνήσαμε και πήγαμε για πρόγευμα. Τώρα ήτανε μεγάλη εβδομάδα και προβλεπόταν αυστηρή νηστεία. Φάγαμε ψωμί, χαλβά, ελιές και τσαγακι. Στην συνέχεια βοηθήσαμε τον γέροντα στην κατασκευή ενός στεγάστρου γιατί ήθελα να μείωση τον ήλιο σε ένα δωμάτιο στο οποίο θα έφτιαχνε θυμίαμα. Μέχρι τις 16:00 δουλεύαμε για το φτιάξιμο. Μετά πήγαμε και μαγειρέψαμε φακές σούπα και καθίσαμε για φαγητό. Μετά το φαγητό πήγαμε στον ναό για εσπερινό και απόδειπνο μέχρι τις 20:00 και μετά είχε θεολογική συζήτηση με τον γέροντα που διήρκησε μέχρι τις 23:00. 3 ώρες θεολογία…….
Άβαταρ μέλους
kausokalivia
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2009 9:44 am
Τοποθεσία: ΚΥΠΡΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από kausokalivia »

30/3 Μεγάλη Τρίτη……… συνέχεια την άλλη βδομάδα το σαββατοκύριακο
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από Andreasmas »

Γεια σου βρε Φώτη ,να `σαι πάντα καλά.

Με τον απαράμιλλο τρόπο σου, μας μετέφερες στο Άγιο Όρος και μας έκανες να βιώνουμε με τον καλύτερο τρόπο την κατανυκτικότητα και την ομορφιά των αγίων αυτών ημερών

Και για όσους δεν σ`έχουν γνωρίσει ,επέτρεψέ μου , είσαι ένα παλικάρι που με τον αγνό ,ειλικρινή και ακέραιο χαρακτήρα σου κερδίζεις τον κάθε έναν,ακόμα και τον Απόστολο. :mrgreen:

Χαίρομαι που σε γνώρισα ,αδελφέ μου!
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από vasilisalt »

Είμαι ένας από τους τυχερούς που έχω γνωρίσει τον Φωτάρα από κοντά.
Επομένως η γραφή του πέρα από την απαίδευτη λιτότητα και τον νεανικό ενθουσιασμό που εκπέμπει,
έχει και ήχο.
Περισσότερο τον ακούω, παρά τον διαβάζω (είμαι σίγουρος πως θα συμφωνεί και ο ΑνρέαςΜΟΥ).
Νιώθω πως μόλις τα είπαμε από κοντά.
Να είσαι πάντα καλά αδερφέ μου Φώτη.
Κάποια στιγμή ελπίζω να γίνει το ονειρό μου πραγματικότητα και να πάμε μαζί στο γέροντά σου.
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από Andreasmas »

Γεια σου Βασίλη,αδελφέ μου .
Καλώς ήλθες!
Επιτέλους, επανήλθες στα πάτρια εδάφη .
Πιστεύω να τίναξες και τη σκόνη ,αυτή ντε, που μας θυμίζει τον Πάπα.
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Είναι και τα δικά μου αισθήματα παρόμοια, διαβάζοντας και "ακούγοντας" το Φώτη.

Αν και το μεσημέρι που διάβαζα την αφήγησή του, ομολογώ ότι με έπιασε μια πείνα, με τις αλλεπάλληλες Καυσοκαλυβίτικες σφυρίδες! :smile:

Γειά σου ρε Φώτη, θα τα πούμε σε 24 μέρες, πρώτα ο Θεός!

Νάσαι καλά! :smile:
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από agiooros »

kausokalivia έγραψε: Μετά το φαγητό πήγαμε στον ναό για εσπερινό και απόδειπνο μέχρι τις 20:00 και μετά είχε θεολογική συζήτηση με τον γέροντα που διήρκησε μέχρι τις 23:00. 3 ώρες θεολογία…….
Όπα φίλε θέλουμε να μας μεταφέρεις και την θεολογική συζήτηση όχι μισή δουλειά :P .
Νασε καλά ρε Φώτη να σε αξιώνει η Παναγιά μας να πηγαίνεις συχνά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”