Πικραμένοι οι Αγιορείτες με δηλώσεις Οικουμενικού Πατριάρχη

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Πικραμένοι οι Αγιορείτες με δηλώσεις Οικουμενικού Πατριά

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

konstantinoupolitis έγραψε:Αν γινόταν η δήλωση αυτή απο το Μπουτάρη θα του είχαμε ρίξει κατάρες έως 7ης γενεάς.... Δύο μέτρα και δύο σταθμά. "Μην κρίνετε καθ όψιν αλλά κατή την δικαίαν κρίσιν"... Και μην συγχέουμε εδώ τον αφορισμό του Γρηγορίου Ε΄ υπο την απειλή γενοκτονίας με τις δηλώσεις του Πατριάρχου.
Κοίταξε αγαπητέ, πρώτα απ’ όλα να μην συγχέουμε το ρόλο πολιτικού προσώπου εντός του ‘’ελευθέρου’’ Ελληνικού κράτους, που θα του άξιζε μια τέτοια ανταπόδοση σε περίπτωση που ανέφερες, γιατί δεν θα είχε καμιά δικαιολογία για μια τέτοια δήλωση – αν και ο συγκεκριμένος και έχει πεί, και προπαντός έχει πράξει διάφορα- ενώ στην περίπτωση του Οικουμενικού Πατριάρχη είναι όπως καταλαβαίνεις και καλώς γνωρίζεις περισσότερο περίπλοκα τα πράγματα.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Πικραμένοι οι Αγιορείτες με δηλώσεις Οικουμενικού Πατριά

Δημοσίευση από paulina »

Και που ξέρουμε εμείς τί γίνεται μέσα στο Πατριαρχείο και κάτω από ποιες συνθήκες ειπώθηκαν κάποια πράγματα;
Το Πατριαρχείο βρίσκεται σε τουρκικο έδαφος και μόνο αυτοί γνωρίζουν τις δύσκολες συνθήκες επιβίωσής του εκεί. Κάποτε είχαν πει κάποιοι έξυπνοι να μεταφερθεί σε ελληνικό έδαφος. Ξέρετε ποιες θα ήταν οι επιπτώσεις μιας τέτοιας κίνησης;
Επί τουρκοκρατίας τί έκαναν οι Πατριάρχες; Τα είχαν καλά με την Υψηλή Πύλη για να έχουν καλή μεταχείριση οι χριστιανοί, όση κι αν ήταν αυτή, αλλά και πολλά άλλα.

Ο Μπουτάρης δεν βρίσκεται κάτω από καμία πίεση και καμία δυσκολία τέτοια που έχει το Οικουμενικό Πατριαρχείο.

Συγγνώμη που ξέφυγα από το θέμα των αγιορειτών πατέρων
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Πικραμένοι οι Αγιορείτες με δηλώσεις Οικουμενικού Πατριά

Δημοσίευση από Dimitris39 »

οι Χριστιανοί ορθόδοξοι δεν χρειάζονται καλή Μεταχειριση έχουν τον χριστό
υπομένουν σε όλα και δεν Χρειάζονται καλοπεραση
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Πικραμένοι οι Αγιορείτες με δηλώσεις Οικουμενικού Πατριά

Δημοσίευση από paulina »

Έλα βρε Δημήτρη τώρα....
Ξέρεις πολύ καλά τι εννοούσα παραπάνω. Η καλή μεταχείριση δε σημαίνει καλοπέραση. Σημαίνει ελευθερία στο να τελούν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα, όση κι αν ήταν αυτή, σημαίνει ο Πατριάρχης να έχει την επίβλεψη των χριστιανών, την εξουσία την θρησκευτική κι άλλα τέτοια "προνόμια" μέσα σε ένα καθεστώς όπως αυτό της τουρκοκρατίας.
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Πικραμένοι οι Αγιορείτες με δηλώσεις Οικουμενικού Πατριά

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Αλλά ΕΜΕΙΣ δεν μπορούμε Να γνωρίζουμε γιατί γίνονται όλα αυτά
Είμαι παντως πολύ μικρος και ασημαντος να τον κρίνω εγώ
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Πικραμένοι οι Αγιορείτες με δηλώσεις Οικουμενικού Πατριά

Δημοσίευση από vasilisalt »

Είμαι με την Πauλίνα!!!
Πauλίνα - Υπόλοιποι = 2 - 0

Με τον 39 = 3 - 0
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Πικραμένοι οι Αγιορείτες με δηλώσεις Οικουμενικού Πατριά

Δημοσίευση από stathisekp »

Dimitris39 έγραψε:Αλλά ΕΜΕΙΣ δεν μπορούμε Να γνωρίζουμε γιατί γίνονται όλα αυτά
Είμαι παντως πολύ μικρος και ασημαντος να τον κρίνω εγώ
+1
Προσευχή κι εμπιστοσύνη στα έργα Του νομίζω είναι αρκετά.
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Πικραμένοι οι Αγιορείτες με δηλώσεις Οικουμενικού Πατριά

Δημοσίευση από stathis73 »

Με εχει απασχολήσει αρκετές φορές το θεμα αυτο και εφθασα στο δια ταυτα δηλαδη οτι για να ασκήσει καποιος κριση-κριτικη πρέπει να ερθει στη θεση του κρινόμενου.

Το μονο που θα αναφέρω ειναι οτι γνωρίζω εναν Ιερέα που ειναι μαζι τωρα με τον Πατριάρχη στην Κορέα αν δεν κανω λάθος, ειναι και καθηγητης του Ποιμαντικού τμήματος στο Α.Π.Θ. και αυτο που θα πώ με ολη την βαρυτητα που εχουν τα λόγια που θα χρησιμοποιήσω ειναι οτι ΠΟΤΕ μα Ποτε αυτος ο ανθρωπος δεν θα ακολουθούσε κάποιον που τον κατηγορούν για συλλείτουργα με τον Παπα και για ολα τα υπόλοιπα που προσάπτουν στον Πατριάρχη.

Απο την αλλη τα λόγια του Πατριάρχη ηχούν στα αυτιά μας ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ αλλα ξαναλέω και θέλω να πιστεύω οτι εχει τους λόγους του.

Θα μιλήσω και λίγο "οφ τοπικ" εμένα με ενοχλεί πολύ περισσότερο η "ΕΝΟΧΗ ΣΙΩΠΗ" του Ιερώνυμου παρα τα λόγια του Πατριάρχη.

Ο Θεός ας μας δίνει ΑΞΙΟΥΣ ΙΕΡΑΡΧΕΣ να μας κατευθύνουν στο σωστό δρόμο, απο κει και μετα ο καθενας μας θα δώσει λόγο στον Θεό οταν ερθει η ώρα του και αν αναλογιστούμε οτι ο καθε Ιερέας θα δώσει λόγο για ΟΛΟΥΣ τους πιστούς της ενορίας του, τοτε για τον Πατριάρχη και τον Αρχιεπίσκοπο ουτε θελω να φανταστώ την κρίση τους.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: Πικραμένοι οι Αγιορείτες με δηλώσεις Οικουμενικού Πατριά

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Εγώ ότι ήταν να πώ το είπα καθώς θα με ήλεγχε η συνείδησή μου αν εξακολουθούσα να μην βλέπω κάποια περί του θέματος αναφορά. Αν η Αριστερά και ο Πατριάρχης πιστεύουν τα ανάλογα για τον Κεμάλ, οι Εθνικιστές συχνά-πυκνά φλερτάρουν με τις απόψεις του Μιχαλολιάκου και του Παπά για τον Αδόλφο, ενώ το αγωνιστικό κατα τα άλλα ΚΚΕ εκδίδει έως και σήμερα τα άπαντα του Στάλιν, ο πολύς Γλέζος χτυπάει αγωνιστικό χαιρετισμό μπροστά στο σκήνωμα του άθλιου Χότζα, τότε μιλάμε απλώς για πλήρη αποδόμηση της Ιστορίας του 20ου αιώνος, με συμμετοχή βέβαια και των Ελλήνων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πικραμένοι οι Αγιορείτες με δηλώσεις Οικουμενικού Πατριά

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ως προς την ιστορικη αληθεια, οσο και εαν μας ποναει,
και μιλω ως εγγονος ξεριζωμενων Μικρασιατων, θα πρεπει να γνωριζουμε οτι
δεν εκανε αφενος, αλλα και δεν μπορουσε αφετερου να κανει περισσοτερο κακο, ο Κεμαλ,
απο αυτα που:

1ον
Τον ειχαν διαταξει, ενισχυσει και διδαξει καταλληλα οι μεγαλες δυναμεις (οι νυν "φιλοι" μας συν-ευρωπαιοι),
απο τη μια, αλλα και η "Αγια Ρωσια", απο την αλλη, που μας εδωσε στεγνα την καταλληλη στιγμη.

Γιατι;

Απλα, γιατι και οι δυο φαινομενικα αντιθετες παραταξεις, δεν ηθελαν επ'ουδενι να μεγαλωσει η Ελλαδα ξανα,
να γινει κατι απο αυτο που ηταν επι Βυζαντιου, και ετσι κανανε τον κινεζο, οσο προχωρουσαμε,
και μετα αμολησαν τον τουρκο να φτασει, εως εκει που παλι ηθελαν αυτοι. Και μετα παλι τον κινεζο.. Γνωστη τακτικη.

2ον
Την προδοτικη και θανασιμη αλληλο-φαγωμαρα μας, μεταξυ Βασιλικων-Βενιζελικων,
αλλα και γενικοτερης πολιτικης-στρατιωτικης τρικυμιας εν κρανιω,
που ενω ο ελληνικος στρατος ηταν μολις 6χλμ απο την Αγκυρα, αυτοι σκοτωνοντουσαν μεταξυ τους,
για το ποιος ειναι πιο ξεπουλημενος και πιο προδοτης. Ωρα καλη σαν τωρα, ενα πραγμα.

Για οτι λοιπον παθαμε, ειμαστε υπευθυνοι κυριως εμεις, και μετα οσοι μας επιβουλευονται.

Γιατι για να σε φανε, πρεπει να θελεις και εσυ να φαγωθεις, αφου μια ζωη, φαγωνεσαι με τον εαυτο σου.

Οποτε τι να κανει και ο Οικουμενικος; Εκει στο κλουβι που ειναι;

Κανει εκκλησιαστικη και πολιτικη διπλωματια, να περισωσει οτι σωζεται, μεχρι να "γυρισει" ο καιρος,
αφου παλι ιστορικα ειμαστε στο ιδιο σταυροδρομι της φαγωμαρας, της παρακμης και της προ-διαλυσης.

Αυτα τα εχουμε υπ'οψιν; Γιατι ιστορια μονο με το θυμικο δεν γινεται. Ετσι δεν διδασκομαστε τιποτα.
Και πεφτουμε παλι στα ιδια λαθη και στις ιδιες καταστροφες.

Αυτα παντοτε κατ'ανθρωπον, τα κατα Θεον τα ειπαμε παραπανω.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”