Μετόχι Αγίου Νικολάου - Πόρτο λάγος

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ANTREAS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Μετόχι Αγίου Νικολάου - Πόρτο λάγος

Δημοσίευση από ANTREAS »

καλησπερα.επειδη το μετοχι του αγιου νικολαου στο πορτο λαγος ξανθης ανηκει στην μονη βατοπαιδιου νομιζω οτι εδω μπορω να κανω το ποστ μου.

εχει κανενας επαφη με το συγκεκριμενο μοναστηρι?αν καποιος δεν το εχει επισκεφθη αξιζει να πατε με την πρωτη ευκαιρια..εκει θα γνωρισετε το αγαπημενο μου πατερ νηφων που με εχει βοηθησει παρα πολυ και που ειναι πραγματικα πολυ καλος ανθρωπος και βοηθαει παρα πολυ τον κοσμο εκει.ειναι πολυ πνευματικος ανθρωπος και αυτος και ολοι οι υπολοιποι μοναχοι που βρισκονται εκει καθως ειναι ολοι αγιορειτες..καθε σαββατοκυριακο κανουν συναξεις και μιλανε για πολυ πνευματικα θεματα και μαλιστα πηγαινει και πολυ συχνα ο ηγουμενος της μονης βατοπαιδιου αγαπημενος μας γεροντας εφραιμ.
theodnot
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 27, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΘΕΟΔΩΡΑ @ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΧΑΡΙΛΑΟΥ

Δημοσίευση από theodnot »

αντρεα, ο πατηρ νήφων ειναι ο αγαπημενος μας.τον γνωρισαμε οταν μεναμε μονιμα στην κομοτηνη που δεν χαναμε κανενα σαββατοκυριακο στην εκλησια και καμια συναξη του. τωρα εδω και δυο χρονια ζουμε μονιμα στην θεσσαλονικη και εχουμε σχεδον μηνιαια τηλεφωνικη επαφη και 3-4 φορες το χρονο τον επισκεφτόμαστε. ειναι για μας ενα στηριγμα και ευχαριστω τον γεροντα Εφραιμ, τον ηγουμενο του Βατοπεδίου, που τον ¨αναγκασε ¨ ( γιατι κανενας μοναχος δε θελει να φυγει άπό το Αγιο Ορος) να έρθει και να εγκατασταθεί μονιμα στο Πορτο Λαγος. συνιστω σε ολους να επισκεφτουν το πορτο λαγος και να βρεθουν πλαι στο πατερα Νηφων και στους αλλους μοναχους που διακρινονται για την φιλοξενια και την αγαπη τους.
Άβαταρ μέλους
ANTREAS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από ANTREAS »

οντως ειναι ετσι οπως τα λες φιλε μου...μακαρι να δινει τετοιους μοναχους στον κοσμο το ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ οπως τον πατερ νηφων για να οφελουνται και αντρες και γυναικες..κατι ξερει καλυτερα ο γεροντας εφραιμ..και εγω εχω παρα πολυ καλες επαφες μαζι του και τωρα που δουλευω και ξανθη παω αρκετα συχνα.οσο μπορω δηλ..αξιζει καποιος να παει και να τον γνωρισει..οσους φιλους μου πηγα εγω εκει μαζι μου εμειναν με ανοιχτο το στομα οταν τον γνωρισανε...
theodnot
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 27, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΘΕΟΔΩΡΑ @ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΧΑΡΙΛΑΟΥ

Δημοσίευση από theodnot »

αντρεα οταν ξαναπας θα σε παρακαλεσω να του δωσεις τους θερμους χαιρετισμους απο τη Θοδωρα και το Δημητρη απο τη Θεσσαλονικη (με παιδια Νικολα και Αντωνη) και να του κανεις μια, οσο μπορεις πιο βαθια, μετανοια απο τη Θοδωρα ,πεστου. ( εγω ειμαι η Θοδωρα )
Πεστου ακομη οτι περιμενουμε το ονομα του γιατρου που μας υποσχεθηκε κι ολο το ξεχναει ( για τον αντωνακη θα καταλαβει ) κι οτι ο Δημητρης αισθανεται συνεχεια οτι τον ενοχλεί και στεναχωριεται να τον παιρνει συνεχεια τηλεφωνο .
Να εχουμε ολοι τις ευλογιες του και του γεροντος Εφραιμ.
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Δημοσίευση από efthumhs »

Παιδιά ξέρεις κανείς την ταχυδρομική διεύθυνση του Μετοχίου του Αγίου Νικολάου στο Πόρτο Λάγος;
tommy
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιαν 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: thessaloniki

Δημοσίευση από tommy »

kalispera file mou .. ta stoixeia pou theleis einai ta eksis:

ΜΟΝΗ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΜΕΤΟΧΙ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙΟΥ

ΠΟΡΤΟ ΛΑΓΟΣ, ΞΑΝΘΗ

ΤΚ 670 63
Άβαταρ μέλους
ANTREAS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από ANTREAS »

theodnot έγραψε:αντρεα οταν ξαναπας θα σε παρακαλεσω να του δωσεις τους θερμους χαιρετισμους απο τη Θοδωρα και το Δημητρη απο τη Θεσσαλονικη (με παιδια Νικολα και Αντωνη) και να του κανεις μια, οσο μπορεις πιο βαθια, μετανοια απο τη Θοδωρα ,πεστου. ( εγω ειμαι η Θοδωρα )
Πεστου ακομη οτι περιμενουμε το ονομα του γιατρου που μας υποσχεθηκε κι ολο το ξεχναει ( για τον αντωνακη θα καταλαβει ) κι οτι ο Δημητρης αισθανεται συνεχεια οτι τον ενοχλεί και στεναχωριεται να τον παιρνει συνεχεια τηλεφωνο .
Να εχουμε ολοι τις ευλογιες του και του γεροντος Εφραιμ.

συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση αλλα εχω λιγο καιρο να μπω...με ευχαριστηση θα του το αναφερω..ελπιζω ολα αυτα που περνατε να ειναι περαστικα.
theodnot
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 27, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΘΕΟΔΩΡΑ @ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΧΑΡΙΛΑΟΥ

Δημοσίευση από theodnot »

ANTREAS έγραψε:
theodnot έγραψε:αντρεα οταν ξαναπας θα σε παρακαλεσω να του δωσεις τους θερμους χαιρετισμους απο τη Θοδωρα και το Δημητρη απο τη Θεσσαλονικη (με παιδια Νικολα και Αντωνη) και να του κανεις μια, οσο μπορεις πιο βαθια, μετανοια απο τη Θοδωρα ,πεστου. ( εγω ειμαι η Θοδωρα )
Πεστου ακομη οτι περιμενουμε το ονομα του γιατρου που μας υποσχεθηκε κι ολο το ξεχναει ( για τον αντωνακη θα καταλαβει ) κι οτι ο Δημητρης αισθανεται συνεχεια οτι τον ενοχλεί και στεναχωριεται να τον παιρνει συνεχεια τηλεφωνο .
Να εχουμε ολοι τις ευλογιες του και του γεροντος Εφραιμ.

συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση αλλα εχω λιγο καιρο να μπω...με ευχαριστηση θα του το αναφερω..ελπιζω ολα αυτα που περνατε να ειναι περαστικα.

Αντρεα σε ευχαριστω. ολα καλα ειναι, μη στεναχωριεσαι.
πολλα χαιρετισματα στη Ξάνθη και στον πατερα Νηφων και τους συνοδους του.
Καλό Πασχα και κυρίως καλή και ευλογημενη Ανάσταση σε σενα και την οικογένεια σου.
theodnot
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 27, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΘΕΟΔΩΡΑ @ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΧΑΡΙΛΑΟΥ

Δημοσίευση από theodnot »

theodnot έγραψε:
ANTREAS έγραψε:
theodnot έγραψε:αντρεα οταν ξαναπας θα σε παρακαλεσω να του δωσεις τους θερμους χαιρετισμους απο τη Θοδωρα και το Δημητρη απο τη Θεσσαλονικη (με παιδια Νικολα και Αντωνη) και να του κανεις μια, οσο μπορεις πιο βαθια, μετανοια απο τη Θοδωρα ,πεστου. ( εγω ειμαι η Θοδωρα )
Πεστου ακομη οτι περιμενουμε το ονομα του γιατρου που μας υποσχεθηκε κι ολο το ξεχναει ( για τον αντωνακη θα καταλαβει ) κι οτι ο Δημητρης αισθανεται συνεχεια οτι τον ενοχλεί και στεναχωριεται να τον παιρνει συνεχεια τηλεφωνο .
Να εχουμε ολοι τις ευλογιες του και του γεροντος Εφραιμ.

συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση αλλα εχω λιγο καιρο να μπω...με ευχαριστηση θα του το αναφερω..ελπιζω ολα αυτα που περνατε να ειναι περαστικα.

Αντρεα σε ευχαριστω. ολα καλα ειναι, μη στεναχωριεσαι.
πολλα χαιρετισματα στη Ξάνθη και στον πατερα Νηφων και τους συνοδους του.
Καλό Πασχα και κυρίως καλή και ευλογημενη Ανάσταση σε σενα και την οικογένεια σου.

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
φιλε Αντρεα με "προδωσες" ....πηγες σε εκτυπωση την σελιδα με τη συζητηση μας και ο πατερ Νηφων μου το ανεφερε οτι γραφω γι αυτον στο ιντερνετ.. μη στεναχωριεσαι δε με μαλωσε απλα μου το ανεφερε.. σε ευχαριστω
καλο πνευματικο αγωνα και τα χαιρετισματα μου στο Βατοπεδινο μετοχι του Πορτο Λαγους οταν ξαναβρεθεις εκει....
Άβαταρ μέλους
ANTREAS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από ANTREAS »

μαλλον κανεις καποιο λαθος.δεν μιλησα καν για σενα οπως μου ειχες ζητησει στον πατερ νηφων..την κυριακη του πασχα πηγα να τον δω μονο για λιγο αλλα δεν του μιλησα καν για σενα γιατι ειχα ενα δικο μου θεμα και δεν τον ειδα ουτε για 5 λεπτα.οποτε μαλλον καποιος αλλος θα μιλησε.δεν εχω σκοπο να σου πω ψεματα γιατι πολυ απλα και να του μιλουσα θα το εκανα επειδη μου το ζητησες εσυ και οχι απο μονος μου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”