Μονές Ελλάδος.Ποιές έχετε επισκεφθεί?

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

vasilikh
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Μονές Ελλάδος.Ποιές έχετε επισκεφθεί?

Δημοσίευση από vasilikh »

Σε ποιές μονές έχετε πάει και τί θαυμαστά πράγματα έχετε δεί?

Εγώ πηγαίνω συχνά στον Αγ.Παντελεήμονα Πεντέλης, όπού υπάρχουν θαυμαστοί γέροντες!!!Υπάρχει ένας γέροντας δε, που πηγαίνει πάρα πολύ κόσμος να τον δει, να πάρει την ευχή του!!!Μα πάρα πολύς κόσμος...

Επίσης, έχω πάει στον Όσιο Λουκά Βοιωτίας και στην Παναγία Δαμάστα που είναι μετά τον Αγ.Κωνστατίνο(υπέροχο μοναστήρι!!!) πριν απο χρονια.Θέλω να επισκεφτώ κι άλλα, γί'άυτο και θέτω το θέμα!!

Επίσης,έχω επισκεφτεί τη μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου Κλειστών
στην Πάρνηθα.Πάρα πολύ όμορφα.Εκεί κάθε απόγευμα, μετά τον εσπερινό, οι μοναχές ανάβουν ένα καντηλάκι το οποίο είναι απέναντι απο το μοναστήρι, μέσω ενός σκοινιού 500 μ. και μίας τροχαλίας που οδηγεί το αναμμένο καντηλάκι σε μία κρύπτη του βράχου, οπου υπάρχουν εκεί διάφορα τάματα!

Πείτε μου και εσείς :roll:
<<Αδιαλείπτως προσεύχεσθε>>,<<Μην ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΥΕΣΑΙ όταν χύνεις δάκρυα στήν προσευχή σου. Είναι ο Χριστός που άγγιξε τα μάτια σου και μπόρεσες να δείς νοερό φώς.>>
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Δημοσίευση από max1 »

Επειδή είσαι σχετικά νέα στο forum, σου προτείνω να ψάξεις για ένα παρόμοιο θέμα που είχα θέσει κιεγώ παλιά και πολλά παιδιά προτείναν αξιόλογα μοναστήρια.
Επιγραμματικά θα σου πω ότι πριν λίγους μήνες επισκεφτήκαμε με παιδιά απο το site αυτο τη Μονή Δαμάστας και άξιζε τον κόπο.
Επισης σου προτείνω τη Μονή του Οσίου Δαυίδ στην Εύβοια που επισκέφτηκα πρόσφατα και ειλικρινά ΑΞΙΖΕΙ από κάθε άποψη. Βρίσκεται η κάρα του Οσίου εκεί για να προσκυνήσεις όπως και ο τάφος του Γ. Ιάκωβου Τσαλίκη.
Από Β΄Ελλάδα η μονή του Αγ. Ιωάννη του Θεολόγου στη Σουρωτή (είναι ο τάφος του Γ. Παισίου) και του Τιμίου Προδρόμου και του Αγ. Αρσενίου στη Χαλκιδική
vasilikh
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από vasilikh »

Σ'ευχαριστώ max1!!Θα ανατρέξω στο παλιό σου θέμα και θα ενημερωθώ απο εκεί!!!
<<Αδιαλείπτως προσεύχεσθε>>,<<Μην ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΥΕΣΑΙ όταν χύνεις δάκρυα στήν προσευχή σου. Είναι ο Χριστός που άγγιξε τα μάτια σου και μπόρεσες να δείς νοερό φώς.>>
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Re: Μονές Ελλάδος.Ποιές έχετε επισκεφθεί?

Δημοσίευση από max1 »

vasilikh έγραψε: Εγώ πηγαίνω συχνά στον Αγ.Παντελεήμονα Πεντέλης, όπού υπάρχουν θαυμαστοί γέροντες!!!Υπάρχει ένας γέροντας δε, που πηγαίνει πάρα πολύ κόσμος να τον δει, να πάρει την ευχή του!!!Μα πάρα πολύς κόσμος...
Σε ποιο Γέροντα αναφέρεσαι; Γιατί μια φορά με πήγε μια Θεία μου σε κάποιον εκεί αλλά δε θυμάμαι το μοναστήρι
vasilikh
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μονές Ελλάδος.Ποιές έχετε επισκεφθεί?

Δημοσίευση από vasilikh »

max1 έγραψε:
vasilikh έγραψε: Εγώ πηγαίνω συχνά στον Αγ.Παντελεήμονα Πεντέλης, όπού υπάρχουν θαυμαστοί γέροντες!!!Υπάρχει ένας γέροντας δε, που πηγαίνει πάρα πολύ κόσμος να τον δει, να πάρει την ευχή του!!!Μα πάρα πολύς κόσμος...
Σε ποιο Γέροντα αναφέρεσαι; Γιατί μια φορά με πήγε μια Θεία μου σε κάποιον εκεί αλλά δε θυμάμαι το μοναστήρι
Στον γέροντα Ονούφριο.Δέχεται πάρα πολύ κόσμο!!
Ειναι και ο Γέροντας Ιωσήφ και ένας τρίτος γέροντας που δε θυμάμαι το όνομά του!Στη Μονή Αγ.Παντελεήμονα Πεντέλης.
<<Αδιαλείπτως προσεύχεσθε>>,<<Μην ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΥΕΣΑΙ όταν χύνεις δάκρυα στήν προσευχή σου. Είναι ο Χριστός που άγγιξε τα μάτια σου και μπόρεσες να δείς νοερό φώς.>>
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Re: Μονές Ελλάδος.Ποιές έχετε επισκεφθεί?

Δημοσίευση από max1 »

vasilikh έγραψε:
max1 έγραψε:
vasilikh έγραψε: Εγώ πηγαίνω συχνά στον Αγ.Παντελεήμονα Πεντέλης, όπού υπάρχουν θαυμαστοί γέροντες!!!Υπάρχει ένας γέροντας δε, που πηγαίνει πάρα πολύ κόσμος να τον δει, να πάρει την ευχή του!!!Μα πάρα πολύς κόσμος...
Σε ποιο Γέροντα αναφέρεσαι; Γιατί μια φορά με πήγε μια Θεία μου σε κάποιον εκεί αλλά δε θυμάμαι το μοναστήρι
Στον γέροντα Ονούφριο.Δέχεται πάρα πολύ κόσμο!!
Ειναι και ο Γέροντας Ιωσήφ και ένας τρίτος γέροντας που δε θυμάμαι το όνομά του!Στη Μονή Αγ.Παντελεήμονα Πεντέλης.
Τον ίδιο λέμε. Παίρνεις νούμερο για να τον δεις :)
vasilikh
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από vasilikh »

Ναι ναι!Παίρνεις νούμερο!Την τελευταία φορά που πήγα, έφτανε μέχρι το 90!Εγώ ευτυχώς είχα πάει νωρίς και είχα το 20!!!Είναι πάρα πολύ καλός !Πάρ'όλο που έχει και πρόβλημα υγείας, βλέπει όσο περισσότερο κόσμο γίνεται.Δεν έχει πολύ χρόνο να σου μιλήσει, αλλά και μόνο που θα τον δείς αρκεί!Είναι φωτισμένος!
<<Αδιαλείπτως προσεύχεσθε>>,<<Μην ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΥΕΣΑΙ όταν χύνεις δάκρυα στήν προσευχή σου. Είναι ο Χριστός που άγγιξε τα μάτια σου και μπόρεσες να δείς νοερό φώς.>>
sofia-agapi-elpida
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ Σεπ 19, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από sofia-agapi-elpida »

Από προσκυνήματα άλλο τίποτα και ξεκινάω¨
1. Ιερά Μονή Ευαγγελιστρίας Τήνος
2. Ιερά Μονή Παναγίας Προυσού
3. Ιερά Μονή Αγίου Νεκταρίου Αίγινας
4. Ιερά Μονή Κοσμά του Αιτωλού Θέρμο
5. Οικία Αγίου Κοσμά του Αιτωλού
6. Ιερά Μονή Παναγίας Φεναρωμένης Λευκάδα
7. Ιερά Μονή Παναγίας Σουμελά Βέροια
8. Ιερά Μητρόπολη Αγίου Δημητρίου Θεσσαλονίκης
9. Ιερά Μητρόπολη Αγίου Ανδρέα Πατρών
10. Ιερά Μονή Αγίου Ιωάννου του Ρώσου
11. Παναγία η Ελευθερώτρια Κεφαλάρι
12. Ιερά Μονή Αγίου Παντελεήμονος Πεντέλη
13. Άγιοι Τόποι. «Ιεροσόλυμα, Θαβώρ, Σαρανταριον Όρος, Άγιος Γεράσιμος Ιορδανιτης, Βηθλεέμ, Όρος των Ελεών, κ.α»
14. Ιερός Ναός Παναγίτσας Περισσού (σκήνωμα Αγ. Ελευθερίου)
15. Ιερά Μονή Παναγίας Τατάρνας
16. Ιερά Μονή Αγίου Παταπίου
17. Ιερά Μονή Αγίου Ιωάννου Προδρόμου Αλεποχωρη
18. Ιερά Μονή Δαμάστας
19. Ιερά Μονή Παναγίας Μαλεβής
20. Ιερά Μονή Αγίας Ιερουσαλήμ Δαύλειας
21. Ιερά Μονή Μεταμορφώσεως Σωτήρος Σαγματά-Θήβας
22. Ιερά Μονή Παναγίας Φανερωμένης Σαλαμίνας
23. Ιερά Μονή Παναγίας Ελόνης Λεονίδιο.


Και έρχοντε και αλλα.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25024
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Τα τελευταία χρόνια (από το 2001 και μετά) πηγαίνω ένα Σαββατοκύριακο κάθε χρόνο στην Ι. Μονή Αγάθωνος, μετά την Υπάτη, στην Φθιώτιδα!
Το μοναστήρι αυτό έγινε πολύ γνωστό το 2006, λόγω του άφθαρτου σκηνώματος του μακαριστού Γέροντα Βησσαρίωνα, αλλά και πολύ πρόσφατα πάλι, γιατί ο Ηγούμενος, πατέρας Δαμασκηνός, είχε περάσει, πριν από 11 χρόνιοα περίπου, ανάλογη περιπέτεια υγείας με αυτήν που περνάει τώρα ο Αρχιεπίσκοπός μας!
Αξίζει να το επισκεφθείτε και να συνομιλήσετε μαζί του!
Carlos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Carlos »

Τα ποιο ωραια μοναστήρια είναι τα ΜΕΤΕΩΡΑ!!! ΟΛΑ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”