Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Μαρία χρησιμοποιείς έναν τρόπο του στυλ "γράφετε", "λέτε", "νιώθετε" κλπ.
Μην γενικεύεις.
Δεν γράψαμε όλοι τα ίδια πράγματα σε αυτό το θέμα.



mariagermania έγραψε:den ginete kane kako me tis eksosomatikes pola zeygaria ston kosmo katafeygoune ekei giati iparxei megalo provlima opios den to eniose as min leoi megala logia kai trana,
Εχεις δίκιο, συμφωνώ μαζί σου.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
mariagermania
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τετ Φεβ 03, 2010 6:00 pm

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από mariagermania »

panagioti edo kai arketa xronia diavazo ta themata pou sizitate kai orismenes fores diafono alla den milao kai meta apo kapio xroniko diasthima lete ayta pou skeftome ego sosta.oso gia tin eksosomatiki ayto to thema me enoxli para poli kai ponao poli etsei niotho kai ayto egrapsa lipame an enoxlise i grafeimou.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από ψυχουλα »

mariagermania έγραψε:lipame poli alla pola logia megala kai trana gia rotiste zeygaria pou den exoune pedia ti tha sas poune ekei giati den voithaoi i eklisia kai poles forres lene kala tous egine ade tora na min trelathoume.diladi apo oti katalava ayta pou grafete mono i giaxovades ta lene mi ekino mi to allo ,giati den ta theli o theos.pou vriskomaste o theos mas edose matia xeria akoui na dimiorgoume kai oxi na xlevazoume .kai den ginete kane kako me tis eksosomatikes pola zeygaria ston kosmo katafeygoune ekei giati iparxei megalo provlima opios den to eniose as min leoi megala logia kai trana, giati ayta ta zeygaria pernane ton diko tous golgotha me tin eksosomatiki.
Γεια σου Μαρια! εμεις εδω συζητάμε δεν ειμαστε κριτες ή σοφοί ή δάσκαλοι. Ανταλλασουμε γνωμες υπο του πρισματος της πιστης. Προσπαθουμε να καταλαβουμε τι ειναι αρεστο στον Κυριο για διαφορα θεματα που μπορει κατι να μη μας φαινεται ξεκαθαρο και ακουγονται διαφορες γνωμες. Νομιζω δε χλευασαμε κανενα, αν παλι ειπαμε κατι που σε πειραξε θα εγινε αθελα μας και σου ζητω ειλικρινα συγνωμη απο μερους μου.

Πιστευω ομως οτι δεν κατηγορησαμε τα ζευγαρια και αλλωστε καποιοι που γραφουν εδω δεν εχουν παιδια και ξερουν τι δοκιμασια ειναι δε μιλουν εκ του ασφαλους!

γιατι ομως λες πως δε βοηθα η εκκλησια, νομιζω αυτο που δημοσιευσε η elen δειχνει το αντιθετο και κλεινει και το θεμα.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από eleimon »

Αν καταλαβα καλα η Μαρια εχει πικραν πειραν απο τη μερια της Εκκλησιας,μη τα θεοποιουμε ολα,υπαρχει και μια μεριδα του κληρου που τρως τα μουτρα σου.
Εχουμε ουκ ολιγα παραδειγματα,θα αναφερω ενα παραδειγμα που εκανε την κουμπαρα μου να απεχει απο την εκκλησια χρονια ολοκληρα,δε δεχονταν να ακουσει κουβεντα για πνευματικο.

Οταν εμεινε την πρωτη φορα εγκυος απεβαλλε,αυτο το φερνε πολυ βαρυ μεσα της και ηθελε να το εξομολογηθει,της προτεινε λοιπον καποια θεια της να παει σε εναν ιερεα που ειχε κι εκεινη.Οταν του ειπε οτι εχασε το παιδι της αυτος της ειπε οτι ο μονος που ειναι υπευθυνος γιαυτον τον φονο γιατι φονο τον αποκαλεσε ειναι εκεινη επειδη δεν προσεχε.
Και η καημενη οταν το εμαθε προσεχε σαν τα ματια της ολες της τις κινησεις.Απλα ειχε ενα γυναικολογικο προβλημα απ οτι μαθαμε αργοτερα που δε της επετρεπε να κρατησει το παιδι στη μητρα.

Οταν της διαβασε την συγχωρητικη ευχη την αποκαλεσε φονισσα τρεις φορες,και της απαγορεψε για 7 χρονια να μεταλαβει.
Το αποτελεσμα? μεχρι ναυτοκτονησει σκεφτονταν,ειδαν και παθαν οι δικοι της να την συνεφερουν, επειδη ομως μονο εκεινη ηξερε το ποσο ηθελε αυτο το μωρο και ποσο ειχε προσπαθησει για να το πιασει την πειραξε τοσο πολυ αυτη η εκφραση της "φονισσας" που δε ξαναπατησε για πολυ καιρο το ποδι της στην εκκλησια.

Βεβαια τωρα που μιλαμε εχει δυο πανεμορφα κοριτσακια ειναι κοντα στο Θεο,προσευχεται,εκκλησιαζεται,αλλα με τους πνευματικους εχει καποιο θεματακι.... :roll: :roll:

Σε μια τετοια δυσκολη φαση για τη γυναικα που χανει ενα παιδι,η ακομα κι οταν αναγκαζεται για διαφορους λογους να διακοψει την εγκυμοσυνη εεεε....πρεπει να χουν και λιγο διακριση καποιοι πνευματικοι.
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από fosterer »

aposal έγραψε:
fosterer έγραψε:Ρε παιδιά θα με τρελάνετε?
Γιατί να μην θέλει ο Θεός να αποκτήσω εγώ παιδιά και να θέλει να αποκτήσει παιδιά ένας παιδεραστής??? :angryfire
Γιατί μπορεί εσένα ο Θεός να σε προορίζει για άλλα πράγματα. Δεν μπορείς να γνωρίζεις τι βούλεται ο Κύριος.
Απόστολε,αυτό είναι μια πολύ καλή δικαιολογία για να μοιρολατρούμε και να μην προσπαθούμε πάντα για το καλύτερο!

Αγγελική,ο πνευματικός είναι συμπλήρωμα,ψυχική υποστήριξη αν θες,του γιατρού σε ιατρικά θέματα. Σε ένα ιατρικό θέμα,αν υπάρχει σύγκρουση απόψεων μεταξύ γιατρού και πνευματικού,φυσικά θα ακούσω τον γιατρό!
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από stathis73 »

ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΔΥΟ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΓΙΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΤΑ, ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΞΕΡΩ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ, ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ.
Η ΠΡΩΤΗ ΜΑΣ ΚΙΝΗΣΗ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟΥ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΔΗΛΑΔΗ ΤΩΝ ΑΜΑΡΤΙΩΝ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΑΚΙ.
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΚΛΗΡΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.
Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΝΑΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΜΑΣ ΑΛΛΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΝΓΧΟ, ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ
ΤΙΠΟΤΑ, ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΠΑΛΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ( ΤΗΣ ΑΠΟΒΟΛΗΣ) ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΕΛΕΝΓΧΟ, ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΕΥΤΗ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ.
ΝΑ ΣΑΣ ΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΓΙΩΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ.
ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΠΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΟΡΦΥΡΙΟ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΚΛΙΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ ΠΟΥ ΑΛΛΑ ΕΛΕΓΑΝ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΛΕΓΕ ΑΥΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΡΩΤΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ;
EINAI ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΟΙ ΒΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΟΝ ΒΩΜΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΝΑ "ΠΑΡΑΒΙΑΖΟΥΜΕ" ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΑΣ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΠΡΩΧΟΡΑΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ.
ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΣΤΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΤΟ ΔΩΣΕΙ.
Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΕ ΣΥΝΧΩΡΕΣΕΙ.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από fosterer »

Βρε Στάθη,μου είσαι πολύ συμπαθής πραγματικά!
Βάλε λίγο το μυαλό σου βρε αγόρι μου και σκέψου......,αν είχαν παιδιά μόνο οι αναμάρτητοι,πόσα παιδιά θα υπήρχαν στην γη σήμερα???
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από vasilisalt »

Καλέ μου φοστερερ. Όταν ολοκληρώσεις τη λογική θεωρία σου, ενημερωσέ μας συνολικά.
Προς το παρόν συνέχισε το λογικό δρόμο σου.
Όμως κράτα και καμιά πισινή και μπες σε κανένα site (π.χ. agiooros.net) γιατί μπορεί και να υπάρχει
και να είναι και ορθόδοξος!!!

Συγχώρεσέ με για το ύφος μου. Όμως νομίζω πως είσαι λάθος.
Ειδικά η περίπτωση του Στάθη είναι ενδεικτική και πανέμορφη.
Που ήταν άμυαλος αλήθεια ο Στάθης; Που ήταν λάθος;

Από εμένα, σίγουρα είσαι καλύτερος, αλλά αν θέλεις μπορείς αλήθεια να μας πεις, τι εννοείς ακριβώς
όταν δηλώνεις χριστιανός ορθόδοξος;
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από fosterer »

vasilisalt έγραψε:Καλέ μου φοστερερ. Όταν ολοκληρώσεις τη λογική θεωρία σου, ενημερωσέ μας συνολικά.
Προς το παρόν συνέχισε το λογικό δρόμο σου.
Όμως κράτα και καμιά πισινή και μπες σε κανένα site (π.χ. agiooros.net) γιατί μπορεί και να υπάρχει
και να είναι και ορθόδοξος!!!

Συγχώρεσέ με για το ύφος μου. Όμως νομίζω πως είσαι λάθος.
Ειδικά η περίπτωση του Στάθη είναι ενδεικτική και πανέμορφη.
Που ήταν άμυαλος αλήθεια ο Στάθης; Που ήταν λάθος;

Από εμένα, σίγουρα είσαι καλύτερος, αλλά αν θέλεις μπορείς αλήθεια να μας πεις, τι εννοείς ακριβώς
όταν δηλώνεις χριστιανός ορθόδοξος;
Επειδή στην ειρωνεία και στο χιουμοράκι είμαι πολύ δυνατός,δεν σου απαντώ στο ίδιο ύφος για να μην το ξεφτιλίσουμε.
Μάλλον δεν θα σου απαντήσω καθόλου......
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από vasilisalt »

Καμία ειρωνία και κανένα χιουμοράκι, δεν έκανα.
Δεν έχω προσωπικά μαζί σου, όπως καταλαβαίνεις.
Αν σε πρόσβαλα και αν τέλος πάντων το ύφος μου σε προβλημάτισε,
ταπεινά σου ζητώ συγνώμη. Δεν έχω κανένα λόγο να μη το κάνω.
Στόχος μου δεν είναι να σε εκνευρίσω, όπως εκνευρίστηκα εγώ
διαβάζοντας την απάντησή σου στο Στάθη.

Στόχος μου ήταν απλά να σε προβληματίσω...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”