Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από fosterer »

[quote="vasilisalt"]Καμία ειρωνία και κανένα χιουμοράκι, δεν έκανα.
Δεν έχω προσωπικά μαζί σου, όπως καταλαβαίνεις.
Αν σε πρόσβαλα και αν τέλος πάντων το ύφος μου σε προβλημάτισε,
ταπεινά σου ζητώ συγνώμη. Δεν έχω κανένα λόγο να μη το κάνω.
Στόχος μου δεν είναι να σε εκνευρίσω, όπως εκνευρίστηκα εγώ
διαβάζοντας την απάντησή σου στο Στάθη.

Έγραψα και έσβησα τρεις φορές αυτό το post. Επιμένω,δεν σου απαντώ γιατί έχω πολλά νεύρα και όταν έχω νεύρα μου ξεφεύγουν πράγματα που δεν πρέπει.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από stathis73 »

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΙ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑ.
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ.
ΝΑ ΜΕ ΣΥΝΧΩΡΕΣΕΤΑΙ ΑΝ ΑΦΗΣΑ ΝΑ ΕΝΝΟΗΘΗ ΟΤΙ ΜΟΝΟ Η ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από vasilisalt »

Πάντως η συγνώμη μου είναι ειλικρινής.
Ο τρόπος μου μάλλον ήταν για τα ΄΄πανηγύρια΄΄.
Και φυσικά σ ευχαριστώ που κρατήθηκες και δεν το έκανες αρένα.
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από fosterer »

ΣΤΑΘΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ έγραψε:ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΙ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑ.
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ.
ΝΑ ΜΕ ΣΥΝΧΩΡΕΣΕΤΑΙ ΑΝ ΑΦΗΣΑ ΝΑ ΕΝΝΟΗΘΗ ΟΤΙ ΜΟΝΟ Η ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ
Φίλε μου,αυτό το "ο Θεός σε τιμώρησε ή ο Θεός τιμώρησε τα παιδιά σου",όταν λέγεται από ανθρώπους του Θεού με κάνει έξαλλο! :angryfire
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Οσο αφορά στις αμβλώσεις, δύο πράγματα μπορεί να ισχύουν.

1. Είτε ο άνθρωπος μέσα στην κοιλιά της μάνας του, έχει λιγότερα δικαιώματα από αυτά που έχει όταν θα γεννηθεί. Επίσης ίσως να θεωρήσουμε ότι δεν είναι καν άνθρωπος.
2. Ο άνθρωπος, λογίζεται ως άνθρωπος, το ίδιο ακριβώς, από τη σύλληψή του, μέχρι να γεννηθεί, και μετά.

Στην ουσία, η όποια συζήτησή μας, πρέπει να έχει απαντήσει στα παραπάνω.

Η θέση της Εκκλησίας είναι σαφής και δέχεται το 2.

Κι' εγώ συμφωνώ με το ίδιο.


Οσο αφορά το άλλο θέμα που έχει δημιουργηθεί, δεν έχουμε εμείς δουλειά να κρίνουμε, ποιός δικαιούται να κάνει παιδιά και ποιός όχι.
Ούτε κάποιος που έχει παιδιά είναι καλύτερος ή ευτυχέστερος από κάποιον που δεν έχει, αλλά βέβαια ούτε το αντίθετο ισχύει.

Δεν μπορούμε να το ξέρουμε αυτό, μόνο ο Θεός μπορεί, και μόνο Αυτός επίσης ξέρει γιατί σε άλλον δίνει παιδιά και σε άλλον όχι.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από stathis73 »

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΠΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ Ο ΘΕΟΣ ΣΕ ΤΙΜΩΡΗΣΕ ΑΝ ΤΟ ΕΒΓΑΛΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΓΩ ΕΓΡΑΨΑ
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από ψυχουλα »

Παιδια καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη για αυτο αυτα τα θεματα τα συζηταμε ο καθενας με τον πνευματικο του. Ο Σταθης για παραδειγμα ειπε οτι δεν εκανε προγεννητικο ελεγχο αυτο δε σημαινει οτι δε πρεπει να κανει κανεις προγεννητικο ελεγχο γιατι ειναι αμαρτια απλως ο Σταθης μιλησε για τη δικη του εμπειρια.
Αλλος πνευματικος μπορει να του πεις για προγ. ελεγ. ή εξωσωματικη και να σου πει κανε. Καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη και δεν ειναι ολοι οι πνευματικοι με προορατικο χαρισμα.
κι εμενα ο πνευματικος μου επειδη εχω ενα προβλημα υγειας μού είπε να ρωτησω το γιατρο αν επιτρεπεται να κανω αλλο παιδι και οχι εκεινον γιατι ειναι ιατρικο θεμα. Καθε ανθρωπος, καθε ψυχη ειναι ξεχωριστη περιπτωση.

οταν καταθετουμε την εμπειρια μας δε σημαινει οτι ειναι κανονας για ολους.
τωρα για την εξωσωματικη η εκκλησια ειδαμε οτι εχει παρει θεση δε βλεπω που ειναι το προβλημα.
ο προγεννητικος ελεγχος πριν την κυηση ειναι πιο χρησιμος απο ο, τι μετα αλλα και μετα εχει βοηθησει να γινουν ιατρικες παρεμβασεις σωτηριες για το παιδι ή τη μαμά. αν ομως τωρα ο πνευματικος μου βλεπω, νιωθω οτι ειναι ενας αγιος ανθρωπος με προορατικο χαρισμα φυσικα και θα ακουσω εκεινον! αν ειναι ενας οπως αυτος που ειχε η ατυχη φιλη της Ελπιδας εννοειται οτι θα φυγω με χιλια! ακου φονισα για ακουσια αποβολη!

Ο Θεος δεν λεμε οτι δε δινει παιδια για να τιμωρησει αλλα για να δοκιμασει, να παιδευσει, να μαλακωσει σκληρες καρδιες, οπως ολες οι δυσκολιες για αυτο επιτρεπονται να τις περασουμε. Ο τιμωρος Θεος δεν υπαρχει για μας ειναι δυτικο εφευρημα!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από eleimon »

fosterer έγραψε:
Επιμένω,δεν σου απαντώ γιατί έχω πολλά νεύρα και όταν έχω νεύρα μου ξεφεύγουν πράγματα που δεν πρέπει.

Εικόνα
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από ψυχουλα »

eleimon έγραψε:
fosterer έγραψε:
Επιμένω,δεν σου απαντώ γιατί έχω πολλά νεύρα και όταν έχω νεύρα μου ξεφεύγουν πράγματα που δεν πρέπει.

Εικόνα

ΜΑ ΠΟΥ ΤΙΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ!!!!!!


:24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από eleimon »

Μα τα ζηταει ο οργανισμος του ψυχουλα μου δεν τον αντεχω ωρες ωρες...... :P :P :P :P
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”