Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25023
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από aposal »

eleimon έγραψε:
aposal έγραψε: Ελπίδα αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στον πνευματικό σου, αλλά τον υπακούς μόνον σε ό,τι ΕΣΥ κρίνεις ως σωστό, τότε είναι σαν να μην έχει πνευματικό, αφού κάνει υπακοή στην κρίση σου και μόνον. Θυμάμαι πως ο δικός μου πνευματικός, κάποια φορά, μου είπε να κάνω κάτι που, με βάση την επιστημονική λογική που διέθετα, θεωρούνταν άσχετο. Δεν του το είπα. Μετά όμως από μερικές ημέρες κατάλαβα ότι η ανθρώπινη λογική δεν έχει καμία θέση στην πνευματική εργασία και τον υπάκουσα. Η βελτιωση που είδα, γνωρίζοντας ότι σύμφωνα με την δική μου λογική δεν θα έπρεπε να υπήρχε, "ήταν όλα τα λεφτά"!
Δεν ειπα οτι δεν κανω υπακοη βρε Αποστολε :( αλλα μου φανηκε πολυ παρατραβηγμενο αυτο το παραδειγμα που μου δωσε,ειμαι εγω σε θεση να χω τη πιστη που χε ο Αβρααμ και η Σαρα?.....οχι μονο εγω ολοι μας δηλαδη,η συγκριση και το παραδειγμα μου φανηκε ατοπο....συμφωνω οτι η πιστη κανει θαυματα αλλα εγω το εξελαβα ολο αυτο οτι απ τη στιγμη που δε σου δινει ο Θεος με τη φυσιολογικη μεθοδο παιδια αυτο ειναι το θελημα Του.
Και εκει ειναι που κανω την ερωτηση οτι τοσα παιδακια που ηρθαν στη ζωη με την εξωσωματικη μεθοδο αυτα δε θεωρουνται ευλογια Θεου?
Είναι προφανές το ότι δεν γνωρίζω τι κάνεις και τι δεν κάνεις, μιλάω κάπως γενικά με βάση αυτά που έγραψες. Αυτό που τόνισα και θεωρώ ως πολύ σημαντικό είναι η εμπιστοσύνη μας προς τον πνευματικό. ΕΚΕΙ επικεντρώνεται ο πονηρός. Αυτήν την αλυσίδα θέλει να σπάσει προκειμένου να μην βελτιώνεται πνευματικά ο πιστός. Αν δηλαδή χάσουμε την εμπιστοσύνη προς τον πνευματικό μας, είναι σίγουρο ότι ΔΕΝ θα τηρούμε τα όσα μας λέει...
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από fosterer »

orthodox_grnet έγραψε:Ο Θεός που έδωσε ψυχή σε αυτό το έμβρυο έκανε λάθος;
Πριν λίγο μίλησες για ανεύθυνους άντρες που ευθύνονται για ανεπιθύμητες εγγυμοσύνες,τώρα ευθύνεται ο Θεός??? :shock:
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από eleimon »

fosterer έγραψε:Καταλαβαινώμαστε εδώ μέσα?
Μιλάω για έμβρυο με σοβαρό προβλημα.
Για πες ενα προβλημα σοβαρο που θα σεξαναγκαζε να πεταγες το μωρο σου?
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από fosterer »

eleimon έγραψε:
fosterer έγραψε:Καταλαβαινώμαστε εδώ μέσα?
Μιλάω για έμβρυο με σοβαρό προβλημα.
Για πες ενα προβλημα σοβαρο που θα σεξαναγκαζε να πεταγες το μωρο σου?
Εκατοντάδες προβλήματα!
Να κάτσω τώρα να τα αναφέρω ένα προς ένα?
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από eleimon »

fosterer έγραψε:
eleimon έγραψε:
fosterer έγραψε:Καταλαβαινώμαστε εδώ μέσα?
Μιλάω για έμβρυο με σοβαρό προβλημα.
Για πες ενα προβλημα σοβαρο που θα σεξαναγκαζε να πεταγες το μωρο σου?
Εκατοντάδες προβλήματα!
Να κάτσω τώρα να τα αναφέρω ένα προς ένα?
Ενα σου ζητησα ενα που θα σαναγκαζε να πεταξεις το μωρο στον καδο ανακυκλωσης
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
Loginos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 12:45 pm
Τοποθεσία: ΓΙΩΡΓΟΣ - ΑΘΗΝΑ

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από Loginos »

http://www.youtube.com/watch?v=jrgix2H9 ... re=related
ΑΝΤΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΣ ...........
Αββά Ισαάκ του Σύρου
ΠΑΝΤΟΤΕ και δια κάθε ζήτημα να πιστεύης πως έχεις ανάγκη διδασκαλίας και εις όλην σου την ζωήν θα αποδειχθής σοφός.
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από fosterer »

Καταρχήν χάσατε λίγο την μπάλα!
Δεν λέω τι είναι σωστό,λέω τι πιστεύω εγώ και υπερασπίζομαι το δικαίωμα ενός γονέα να αποφασίσει αν αντέχει να μεγαλώσει ένα παιδί με σοβαρό πρόβλημα,όπως το σύνδρομο Ντάουν,Ελπίδα.
Άβαταρ μέλους
constantinosa.gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Elefsina
Επικοινωνία:

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από constantinosa.gr »

Ο άνθρωπος έχει το αυτεξούσιο, έχει και κάποιο θέλημα. Στον Θεό έχουμε το φυσικό θέλημα και το κατά παραχώρηση θέλημά Του.
Στην Ορθοδοξία μιλάμε για το δόγμα της συνέργειας. Το γιατί και πώς ενεργεί ο Θεός είναι θέμα αγιότητας. Το βασικό είναι εμείς τι διάλογο κάνουμε μαζί Του. Συγκαταβάινουμε και Τον εμπιστευόμαστε; Η διαμαρτυρόμαστε για αυτά που νομίζουμε ως λογικά;

Το ότι ο κάποιος αφήνει μια γυναίκα έγκυο ανεύθυνα, δεν αναιρεί το ότι την ψυχή την δίνει ο Θεός. Συγχώρεσέ με αλλά αυτή την θεολογία έχουμε. Θεολογία των εκτρώσεων δεν υπάρχει.
Φωτογραφία γάμου http://www.imaginestudio.gr
Επιλεγμένα Ορθόδοξα κείμενα http://www.ambelosalithini.gr
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από fosterer »

orthodox_grnet έγραψε:Ο άνθρωπος έχει το αυτεξούσιο, έχει και κάποιο θέλημα. Στον Θεό έχουμε το φυσικό θέλημα και το κατά παραχώρηση θέλημά Του.
Στην Ορθοδοξία μιλάμε για το δόγμα της συνέργειας. Το γιατί και πώς ενεργεί ο Θεός είναι θέμα αγιότητας. Το βασικό είναι εμείς τι διάλογο κάνουμε μαζί Του. Συγκαταβάινουμε και Τον εμπιστευόμαστε; Η διαμαρτυρόμαστε για αυτά που νομίζουμε ως λογικά;

Το ότι ο κάποιος αφήνει μια γυναίκα έγκυο ανεύθυνα, δεν αναιρεί το ότι την ψυχή την δίνει ο Θεός. Συγχώρεσέ με αλλά αυτή την θεολογία έχουμε. Θεολογία των εκτρώσεων δεν υπάρχει.
Το βλέπεις δογματικά!
Σε αυτή την βάση δεν μπορούμε να συζητήσουμε. Ασπάζεσαι το δόγμα χωρίς να σκέφτεσαι.......
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από eleimon »

fosterer έγραψε:Καταρχήν χάσατε λίγο την μπάλα!
Δεν λέω τι είναι σωστό,λέω τι πιστεύω εγώ και υπερασπίζομαι το δικαίωμα ενός γονέα να αποφασίσει αν αντέχει να μεγαλώσει ένα παιδί με σοβαρό πρόβλημα,όπως το σύνδρομο Ντάουν,Ελπίδα.
Τη βρηκαμε τωρα την καραμελα το συνδρομο νταουν.......κι αυτα τα παιδακια ειναι για πεταμα σωστα?.....με αυτη τη λογικη βρε Γιωργο γεννας ενα υγιεστατο παιδακι και καποια στιγμη γινεται ενα ατυχημα η το χτυπαει μια αρρωστια και το αφηνει παραπληγικο.......τοτε τι κανεις?....εκει βρισκεις κουραγιο να το μεγαλωσεις επειδη το χεις φερει στη ζωη? δε το δεχομαι αυτο να με συγχωρειτε,ειναι σαρκα απ τη σαρκα σου ειτε το χεις φερει στη ζωη ειτε οχι,η μανα ποναει το ιδιο,και στο λεω εγω που χω περασει ουκ ολιγα.
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”