Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από aposal »

Κάθε φορά ο ένας λέει τα δικά του και ο άλλος τα ίδια. Μα γιατί μπερδευόμαστε;
Είπαμε: Ρωτάμε τον πνευματικό μας και ΔΕΝ κάνουμε του κεφαλιού μας!
Όποιος κάνει ότι του λέει το ωραίο κεφαλάκι του, είναι 100% υπεύθυνος απέναντι στον Θεό για όλα τα λάθη του (και χωρίς ελαφρυντικά).
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από fosterer »

aposal έγραψε:Κάθε φορά ο ένας λέει τα δικά του και ο άλλος τα ίδια. Μα γιατί μπερδευόμαστε;
Είπαμε: Ρωτάμε τον πνευματικό μας και ΔΕΝ κάνουμε του κεφαλιού μας!
Όποιος κάνει ότι του λέει το ωραίο κεφαλάκι του, είναι 100% υπεύθυνος απέναντι στον Θεό για όλα τα λάθη του (και χωρίς ελαφρυντικά).
Έχει γούστο να ρωτήσω τον πνευματικό μου αν μου επιτρέπει να κάνω προσπάθειες για να αποκτήσω παιδί?! :shock:
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από angieholi »

ψυχουλα έγραψε: αν οντως δε θελει ο Θεος να δωσει παιδια ουτε με την εξωσωματικη θα τα καταφερουμε ουτε με κανεναν τροπο!!!
Ψυχούλα σε αυτό θα διαφωνήσω για τον εξής λογο:
Αυτή τη στιγμή δεν μπορω να θυμηθώ αν πρόκειται για τον γέροντα Παϊσιο ή για τον Γέροντα Πορφύριο, η ιστορία όμως (πάνω κάτω) είναι η εξης:
Ένα ζευγάρι ήθελε διακαώς να αποκτήσει ένα παιδάκι, όμως είχε περάσει καιρός και ο Θεός δεν τους έδινε. Αυτοί πήγαιναν και ξαναπήγαιναν στο Γέροντα και εκείνος τους έλεγε ότι ότι είναι θέλημα Θέου ας γίνει.
Από τον μεγάλο τους πόθο όμως πήγαν και έκαναν εξωσωματική και όντως τα κατάφεραν και γεννηθηκε ένα παιδάκι, το οποίο όμως μετά από κάποια χρόνια πέθανε.
Ο Γέροντας είπε ότι από αυτόν τον πόνο ήθελε να τους προφυλάξει ο Θεός, γι αυτό δεν τους έδινε παιδί τόσο καιρό.....

Υπάρχει ναι μεν το θέλημα του Θεού, υπάρχει όμως και το αυτεξούσιο του ανθρωπου και η ευθύνη των επιλογών του.

Δεν μπορούμε να έχουμε τον λογισμό ότι ο Θεός αν δεν θέλει κάτι δεν θα το επιτρέψει, διότι τότε μου εκπειράζουμε τον Θεό.

Αν κάποιος που είναι Χριστιανός δν μπορείνα κάνει παιδί, σύμφωνα με το λογισμό μου πρέπει να σκεφτεί τα εξής:
ή ότι ο Θεός δεν θέλει το ζευγάρι να αποκτήσει παιδί (για πολλούς λόγους)
ή ότι πρέπει να έχει πίστη και με την προσευχή και την υπομονή , όταν ο Θεός θέλει, θα δώσει παιδί στο ζευγάρι
ή ότι αυτή είναι η δοκιμασία του ζευγαριού και με τη βοήθεια της επιστήμης να αποκτήσει το παιδί που θέλει.

Για εμάς που πιστεύουμε στον Τριαδικό καλό μας Θεό, τίποτα δεν είναι τυχαίο ή από σύμπτωση. Όλα έχουν τον λόγο τους.

Ψυχούλα αν και είδα μετά την ερώτηση που μου κάνεις, πιστεύω κατα κάποιο τρόπο να σου απαντάω!
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από fosterer »

Ρε παιδιά θα με τρελάνετε?
Γιατί να μην θέλει ο Θεός να αποκτήσω εγώ παιδιά και να θέλει να αποκτήσει παιδιά ένας παιδεραστής??? :angryfire
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από ψυχουλα »

angieholi έγραψε:
ψυχουλα έγραψε: αν οντως δε θελει ο Θεος να δωσει παιδια ουτε με την εξωσωματικη θα τα καταφερουμε ουτε με κανεναν τροπο!!!
Ψυχούλα σε αυτό θα διαφωνήσω για τον εξής λογο:
Αυτή τη στιγμή δεν μπορω να θυμηθώ αν πρόκειται για τον γέροντα Παϊσιο ή για τον Γέροντα Πορφύριο, η ιστορία όμως (πάνω κάτω) είναι η εξης:
Ένα ζευγάρι ήθελε διακαώς να αποκτήσει ένα παιδάκι, όμως είχε περάσει καιρός και ο Θεός δεν τους έδινε. Αυτοί πήγαιναν και ξαναπήγαιναν στο Γέροντα και εκείνος τους έλεγε ότι ότι είναι θέλημα Θέου ας γίνει.
Από τον μεγάλο τους πόθο όμως πήγαν και έκαναν εξωσωματική και όντως τα κατάφεραν και γεννηθηκε ένα παιδάκι, το οποίο όμως μετά από κάποια χρόνια πέθανε.
Ο Γέροντας είπε ότι από αυτόν τον πόνο ήθελε να τους προφυλάξει ο Θεός, γι αυτό δεν τους έδινε παιδί τόσο καιρό.....

Υπάρχει ναι μεν το θέλημα του Θεού, υπάρχει όμως και το αυτεξούσιο του ανθρωπου και η ευθύνη των επιλογών του.

Δεν μπορούμε να έχουμε τον λογισμό ότι ο Θεός αν δεν θέλει κάτι δεν θα το επιτρέψει, διότι τότε μου εκπειράζουμε τον Θεό.

Αν κάποιος που είναι Χριστιανός δν μπορείνα κάνει παιδί, σύμφωνα με το λογισμό μου πρέπει να σκεφτεί τα εξής:
ή ότι ο Θεός δεν θέλει το ζευγάρι να αποκτήσει παιδί (για πολλούς λόγους)
ή ότι πρέπει να έχει πίστη και με την προσευχή και την υπομονή , όταν ο Θεός θέλει, θα δώσει παιδί στο ζευγάρι
ή ότι αυτή είναι η δοκιμασία του ζευγαριού και με τη βοήθεια της επιστήμης να αποκτήσει το παιδί που θέλει.

και πως θα ξερει το ζευγαρι τι απο τα τρια ισχυει δηλαδη αν δε θελει ο Θεος να αποκτησει παιδι ή αν πρεπει να κανει υπομονη χωρις εξωτερικη βοηθεια ή αν ειναι δοκιμασια και ειτε να ζητησει τη βοηθεια της επιστημης ή να υιοθετήσει;;; :7 εκει μπαινει ο πνευματικος;;;;

μετα γεννιουνται και αλλα ερωτηματα, αν καποιος γεννηθει τυφλος και μετα θελει να κανει μεταμοσχευση να βρει το φως του εκει τι γινεται; δειχνει αυτο οτι παει κοντρα στο θελημα του Θεου; :7 :7

γιατι αν καποιος που γεννηθηκε τυφλος θελει να βρει την οραση του μεσω της ιατρικης επιστημης αυτο δεν χρειαζεται την εγκριση του πνευματικου και αν θελει να κανει παιδι μεσω της ιατρικης επιστημης αυτο χρειαζεται την εγκριση του πνευματικου;;;;; στην ουσια και τα δυο ειναι ιατρικα θεματα κατι σα θεραπειες, δεν ειναι;;;;


Για εμάς που πιστεύουμε στον Τριαδικό καλό μας Θεό, τίποτα δεν είναι τυχαίο ή από σύμπτωση. Όλα έχουν τον λόγο τους.

Ψυχούλα αν και είδα μετά την ερώτηση που μου κάνεις, πιστεύω κατα κάποιο τρόπο να σου απαντάω!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από fosterer »

Πάντως ρε παιδιά αυτό το "να θυμηθώ να ρωτήσω τον πνευματικό μου αν επιτρέπεται να αναπνέω",πάει πολύ!
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από ψυχουλα »

ο πνευματικος ειναι για πνευματικα θεματα για αυτο λεγεται και ετσι!

το θεμα ειναι αν η αδυναμία τεκνοποιησης ειναι πνευματικο ή όχι θεμα και που μπαινει η ιατρικη σα θεραπεια σε αρρωστια και που μπαινει ο πνευματικος σα θεραπων στην ψυχη καπως ετσι.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από stathis73 »

ΟΤΑΝ ΨΥΧΟΥΛΑ ΠΑΡΑΒΙΑΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ "ΔΡΟΜΟΥΣ" ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΣΚΟΠΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ "ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΦΥΣΙΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.
Η ΥΙΟΘΕΣΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΥΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ, ΜΗΝ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΟΝΕΤΑΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΛΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΟΧΙ ΑΓΝΩΣΤΑΙ ΑΙ ΒΟΥΛΑΙ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΩΤΑΜΕ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΔΙΚΑ ΜΑΣ
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Υπάρχει εκπεφρασμένη θέση της Εκκλησίας, κατά της εξωσωματικής?
Δεν νομίζω.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από angieholi »

ψυχουλα έγραψε:
και πως θα ξερει το ζευγαρι τι απο τα τρια ισχυει δηλαδη αν δε θελει ο Θεος να αποκτησει παιδι ή αν πρεπει να κανει υπομονη χωρις εξωτερικη βοηθεια ή αν ειναι δοκιμασια και ειτε να ζητησει τη βοηθεια της επιστημης ή να υιοθετήσει;;; :7 εκει μπαινει ο πνευματικος;;;;
Φυσικά!!!!!
ψυχουλα έγραψε: μετα γεννιουνται και αλλα ερωτηματα, αν καποιος γεννηθει τυφλος και μετα θελει να κανει μεταμοσχευση να βρει το φως του εκει τι γινεται; δειχνει αυτο οτι παει κοντρα στο θελημα του Θεου; :7 :7

γιατι αν καποιος που γεννηθηκε τυφλος θελει να βρει την οραση του μεσω της ιατρικης επιστημης αυτο δεν χρειαζεται την εγκριση του πνευματικου και αν θελει να κανει παιδι μεσω της ιατρικης επιστημης αυτο χρειαζεται την εγκριση του πνευματικου;;;;; στην ουσια και τα δυο ειναι ιατρικα θεματα κατι σα θεραπειες, δεν ειναι;;;;
Για μένα, στην ουσία, σε κάθε εμπόδιο ή δοκιμασία πρέπει να ψάχνουμε ποιο είναι το θέλημα του Θεού. (όσο γίνεται με την ανθρώπινη λογική μας και την βοήθεια του πνευματικού μας φυσικα!)
Κάποιος μπορεί να γεννήθηκε τυφλός, γιατί ο Θεός ήθελε να παραμείνει τυφλός αλλά να ανοίξει τα μάτια της ψυχής του...
Μπορεί να γεννήθηκε τυφλός, ώστε να περάσει τη δοκιμασία του και να κάνει τον δικό του αγώνα και με την βοήθεια της επιστήμης να δει....
Κάποιος μπορεί να γεννήθηκε τυφλός γιατί ο Θεός ήθελε να κάνει τους γύρω του να "δουν".
Πολλά "μπορεί" να πω... αλλά πάντα κάνω υποθέσεις διότι "άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου".
Ο μόνος που μπορεί να με κατευθύνει είναι ο πνευματικός μου.

Θεωρώ επίσης ότι σε όλα τα θέματα υπάρχει και η πνευματική πλευρά.
Δηλαδή κάποιος που γεννιέται τυφλός ή ένα ζευγάρι που δεν κάνει παιδιά είναι γιατί ο Θεός ήθελε έτσι. Όχι επειδή έτυχε.

Και φυσικά στον πνευματικό δεν θα πάω να τον ρωτήσω τι μάρκα τσίχλας θα μασάω, αλλά για το αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας δεν θα τον συμβουλευτώ;
Στο κάτω κάτω της γραφής δεν θα χρειαστώ ένα λόγο παρηγοριάς για τον οποιοδήποτε σταυρό μου δίνει ο Θεός;
Το αν έχει κάποιος γεννηθεί τυφλός ή δεν μπορεί ένα ζευγάρι να κάνει παιδί, δεν είναι σταυρός, και μάλιστα από τους μεγάλους σταυρούς;
Μπορεί κάποιος να τον σηκώσει μόνος του, χωρίς πνευματική βοήθεια και τη Χάρις του Θεού;
Δεν θέλω εκεί ο πνευματικός ,ως γιατρός της ψυχής, με τις συμβουλές του, να "γιατρέψει" τις πληγές που έχει αφήσει στην ψυχή μου, ότι τραβάω και με αγχώνει και με στεναχωρεί;
Εκεί που κοντεύω να εκραγώ και να κάνω μπαμ, γιατί δεν αντέχω άλλο και έχω απελπιστεί, εκεί ο πνευματικός δεν θα χρειαστεί;

Δηλαδή για εσάς (ψυχούλα & fosterer) τα θέματα υγείας - σταυρού - δοκιμασιών δεν είναι πνευματικά; Είναι μόνο θέματα υγείας και επιστήμης και ενεργειών βάσει του θελήματός μας;
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”