Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
constantinosa.gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Elefsina
Επικοινωνία:

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από constantinosa.gr »

fosterer έγραψε:Καταρχήν χάσατε λίγο την μπάλα!
Δεν λέω τι είναι σωστό,λέω τι πιστεύω εγώ και υπερασπίζομαι το δικαίωμα ενός γονέα να αποφασίσει αν αντέχει να μεγαλώσει ένα παιδί με σοβαρό πρόβλημα,όπως το σύνδρομο Ντάουν,Ελπίδα.

Άλλο πράγμα η αποφυγή των δοκιμασιών για την καλοπέραση, και άλλο πράγμα να είναι το μέγεθος του προβλήματος παραπάνω από τις δυνάμεις μας. Μήπως ο Θεός μας βάζει δυσκολίες παραπάνω απο αυτές που αντέχουμε; Μήπως μιλάμε για έναν άδικο Θεό; Αν είναι παραπάνω απο τις δυνάμεις μας τότε δεν μπορεί και να κρίνει.

Δεν επικαλέστηκες και εσύ τον νόμο; Έτσι και εγώ επικαλούμαι το δόγμα.
Η μάλλον ακριβώς το αντίθετο κάνουμε. Εσύ επικαλείσαι το νόμο που είναι ανθρώπινος και ατελής και άλλοτε ισχύει και άλλοτε δεν ισχύει.Αντίθετα το δόγμα δεν είναι νόμος ανθρώπινος, αλλά Αλήθεια θεϊκή. Είναι η Αλήθεια που εκφράζεται μέσα απο το δόγμα.
Φωτογραφία γάμου http://www.imaginestudio.gr
Επιλεγμένα Ορθόδοξα κείμενα http://www.ambelosalithini.gr
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από ψυχουλα »

εγω ξερω ανθρωπους που εχουν υιοθετησει μωρο με νταουν και αυτο τα λεει ολα για το αν ειναι ή δεν είνα βασανιστήριο!!! αν αγαπας καποιον δε μπορει να θεωρεις τη φροντιδα του βασανιστηριο! αν φτασουμε να θεωρουμε βασανιστηριο το να μεγαλωσουμε το παιδι μας τοτε το προβλημα το εχουμε εμεις οχι το παιδι!!!

το μονο που σκεφτομαι ειναι τι θα γινει ο ανθρωπος με το συνδρομο αυτο οταν οι γονεις αποβιωσουν;; πως θα επιβιωσει μονος του;;; εκει λοιπον μπαινει η πιστη. ομως ποσοι εχουμε τετοια πιστη τοση μεγαλη;;

καλο ειναι να μπαινουμε στα παπουτσια του αλλου. εγω λοιπον πριν μερικα χρονια αν ειχε τυχει τετοια κυηση θα την ειχα διακοψει με το σκεπτικο να μη βασανιζεται το παιδι στη ζωη του. τωρα ομως οπως ειμαι και συμφωνα με την τωρινη μου κοσμοθεωρια δε θα το εκανα γιατι πιστευω ακραδαντα οτι ο Θεος θα φροντισει για ολα. ουτε ομως θα κατηγορησω καποιον που το κανει γιατι δεν ειμαι δικαστης κανενος.

την πραξη ομως θα την καταδικασω, την πραξη, γιατι πολυ απλα δε συμφωνω με παρεμβασεις στη Θεια Δημιουργια. να μην αναφερω παλι το γνωστο ανεκδοτο με τον Μπετοβεν...

απο εκει και περα ολοι μιλαμε θεωρητικα απο τους καναπεδες μας....αυτο ειναι γεγονος...λεμε ποιο ειναι το σωστο, το τι θα καναμε ομως ο Θεος να δωσει να μη μας τυχει τετοια δοκιμασια. :( :( :( :(
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από stathis73 »

ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ.
1) ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΕΧΟΜΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΑΡΑΧΩΡΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΤΕ ΕΧΕΙ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΝΤΑΟΥΝ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΡΑΓΕΡΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.
2)Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΞΗΣ:
a) ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΝΑ ΜΗΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟΣΟ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΟΣΟ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ
2) ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ NOMIZΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΓΙΑΤΙ ΒΙΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ .
ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ; ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ, ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΕΙΝΗ Ο ΘΕΟΣ ΠΑΙΔΙ, ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΩΣΟΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από fosterer »

orthodox_grnet έγραψε:
fosterer έγραψε:Καταρχήν χάσατε λίγο την μπάλα!
Δεν λέω τι είναι σωστό,λέω τι πιστεύω εγώ και υπερασπίζομαι το δικαίωμα ενός γονέα να αποφασίσει αν αντέχει να μεγαλώσει ένα παιδί με σοβαρό πρόβλημα,όπως το σύνδρομο Ντάουν,Ελπίδα.

Άλλο πράγμα η αποφυγή των δοκιμασιών για την καλοπέραση, και άλλο πράγμα να είναι το μέγεθος του προβλήματος παραπάνω από τις δυνάμεις μας. Μήπως ο Θεός μας βάζει δυσκολίες παραπάνω απο αυτές που αντέχουμε; Μήπως μιλάμε για έναν άδικο Θεό; Αν είναι παραπάνω απο τις δυνάμεις μας τότε δεν μπορεί και να κρίνει.

Δεν επικαλέστηκες και εσύ τον νόμο; Έτσι και εγώ επικαλούμαι το δόγμα.
Η μάλλον ακριβώς το αντίθετο κάνουμε. Εσύ επικαλείσαι το νόμο που είναι ανθρώπινος και ατελής και άλλοτε ισχύει και άλλοτε δεν ισχύει.Αντίθετα το δόγμα δεν είναι νόμος ανθρώπινος, αλλά Αλήθεια θεϊκή. Είναι η Αλήθεια που εκφράζεται μέσα απο το δόγμα.
Mε την διαφορά ότι εγώ παραδέχθηκα ότι ο νόμος μπορεί να είναι λάθος!
Εσύ λες το ίδιο για το δόγμα???
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από ψυχουλα »

το παιδι δεν ανηκει σε κανεναν ειναι ξεχωριστη υπαρξη ασχετως αν δεν ειναι αυτονομο για καμποσο καιρο πριν και μετα τον τοκετο. ετσι δεν εχει κανεις δικαιωμα ζωης και θανατου πανω του παρα μονο η φυση για τους αθεους, ο Δημιουργος για τους ενθεους. αυτα!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
constantinosa.gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Elefsina
Επικοινωνία:

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από constantinosa.gr »

Είναι το δόγμα, κάποιες φιλοσοφικα ή θεολογικά ιδεολογήματα; Μήπως είναι ξεκρέμαστα και ατελή; Αν είναι τέτοια ούτε εγω πιστευω. Αν όμως εκφράζουν την Αλήθεια, σαν Ορθόδοξος πρέπει να πιστεύω σε αυτά.
Φωτογραφία γάμου http://www.imaginestudio.gr
Επιλεγμένα Ορθόδοξα κείμενα http://www.ambelosalithini.gr
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από ψυχουλα »

ΣΤΑΘΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ έγραψε:ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ.
1) ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΕΧΟΜΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΑΡΑΧΩΡΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΤΕ ΕΧΕΙ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΝΤΑΟΥΝ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΡΑΓΕΡΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.
2)Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΞΗΣ:
a) ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΝΑ ΜΗΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟΣΟ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΟΣΟ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ
2) ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ NOMIZΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΓΙΑΤΙ ΒΙΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ .
ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ; ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ, ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΕΙΝΗ Ο ΘΕΟΣ ΠΑΙΔΙ, ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΩΣΟΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ.
βασει αυτης της λογικης ομως και η υιοθεσια ειναι αμαρτια και απιστια γιατι ενω δε μας δινει ο Θεος παιδι εμεις επιμενουμε στο δικο μας θελημα και παιρνουμε ενα απο το ιδρυμα.
με αυτο το σκεπτικο ολα τα παιδια θα εμεναν ορφανα στα ιδρυματα!!!
αν η εξωσωματικη ειναι ανεπιθυμητη στο Θεο τοτε τα παιδια αυτα δεν εχουν ψυχες;;; ο Θεος δε τα δινει και αυτα τα παιδια;; αρα;;;
νομιζω οτι η εξωσωματικη ειναι απλως αλλος ενας τροπος, αν οντως δε θελει ο Θεος να δωσει παιδια ουτε με την εξωσωματικη θα τα καταφερουμε ουτε με κανεναν τροπο!!! ολα θα μας ερχονται αναποδα! απο τη στιγμη που εστω και με εξωσωματικη καναμε παιδια τοτε αυτο σημαινει οτι ο Θεος ειναι συμφωνος. απο τη στιγμη που καταφεραμε να υιοθετησουμε ενα παιδι τοτε ο Θεος ευλογησε αυτη την πραξη.

ας το δουμε και αλλιως, αν εγω εχω μια μητρα με θεση τετοια που να δυσκολευει τη συλληψη τι σημαινει αυτο οτι ο Θεος δε θελει να κανω παιδια;; οχι απλως ειμαι οπως ενας ανθρωπος με καποιο σωματικο ελαττωμα, οπως καποιος που δε βλεπει καλα για παραδειγμα. ετσι αφου δεν υπαρχει θεραπεια κανω εξωσωματικη οπως καποιος που εχει καταρρακτη κανει εγχειρηση. και αν θελει ο Θεος ακουει τις παρακλησεις μου και κανει ετσι ωστε η εξωσωματικη να πετυχει. αν δε θελει για καποιο λογο να κανω παιδι και διακοσιες εξωσωματικες να κανω δε θα μου κανει τη χαρη.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από eleimon »

Θυμαστε κι αυτο το θεμα στο παρελθον τι διχογνωμια ειχε φερει? αλυτες αποριες στο ελεος του Θεου...

viewtopic.php?f=76&t=9849&hilit=%CE%B5% ... E%BA%CE%B7
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από angieholi »

Κάποια παλιά παρόμοια θέματα:

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ και ηθικά διλήμματα
viewtopic.php?f=22&t=6077&start=0&hilit ... E%BA%CE%AE

διακοπή εγκυμοσύνης...
viewtopic.php?f=63&t=5908&start=0&hilit ... E%BA%CE%AE

Εξωσωματική Γονιμοποίηση
viewtopic.php?f=34&t=5664&start=0&hilit ... E%BA%CE%AE

Προγεννητικά τεστ
viewtopic.php?f=22&t=3333&start=0&hilit ... E%BA%CE%AE

Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες είναι στα περισότερα θέματα οι απαντήσεις του π. Αντώνιου!

Το ερώτημα για μένα είναι πως ζούμε τη ζωή μας ή πως θέλουμε να ζήσουμε; Ζούμε έν Χριστώ ή ζούμε κοσμικά;
Αν ζούμε εν Χριστώ ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε.... αν πάλι σκεφτόμαστε κοσμικά θα πράξουμε ανάλογα....
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από ψυχουλα »

angieholi έγραψε: Το ερώτημα για μένα είναι πως ζούμε τη ζωή μας ή πως θέλουμε να ζήσουμε; Ζούμε έν Χριστώ ή ζούμε κοσμικά;
Αν ζούμε εν Χριστώ ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε.... αν πάλι σκεφτόμαστε κοσμικά θα πράξουμε ανάλογα....
Αγγελικη οταν λες κοσμικα αναφερεσαι στην εξωσωματικη ή στην εκτρωση μη υγιους εμβρυου;; γιατι τεθηκαν και τα δυο θεματα εδω σημερα... :7

παντως ο Θεος δινει ολα τα παιδια, ολες τις ψυχες, ασχετως του τροπου. πιστευει κανεις οτι η εξωσωματικη δημιουργει ενα παιδι παρα τη θεληση του Θεου;;;; ειναι ποτε δυνατον;;; δηλαδη τι παιδι ειναι αυτο;;;;
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”