Το πάθος της γαστριμαργίας

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25027
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από aposal »

Επειδή πιθανόν να μην τα έγραψα σωστά (να με συγχωρέσετε), αυτό που νομίζω είναι το σημαντικό δεν έχει να κάνει με το είδος του πάθους, αλλά το ότι πολεμάμε με κάποιον, ή κάποιους δαίμονες. Άλλοι είμαστε πιο ευάλωτοι σε άλλα πάθη, οπότε μας πολεμούν άλλοι δαίμονες, άλλοι σε κάποια άλλα. Η ουσία είναι η αντιμεπτώπιση του εχθρού και όχι αν αυτός ονομάζεται Πέτρος ή Κώστας.
Σε κάθε περίπτωση η υπακοή στον πνευματικό είναι η σημαντικότερη αγωγή, αφού η υπακοή είναι το πρώτο βήμα προς την ταπείνωση, την οποία δεν αντέχει με τίποτε ο πονηρός.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από paulina »

aposal έγραψε: αυτό που νομίζω είναι το σημαντικό δεν έχει να κάνει με το είδος του πάθους, αλλά το ότι πολεμάμε με κάποιον, ή κάποιους δαίμονες. Άλλοι είμαστε πιο ευάλωτοι σε άλλα πάθη, οπότε μας πολεμούν άλλοι δαίμονες, άλλοι σε κάποια άλλα. Η ουσία είναι η αντιμεπτώπιση του εχθρού και όχι αν αυτός ονομάζεται Πέτρος ή Κώστας.
Διαβάζοντας το παραπάνω θυμήθηκα και κάτι άλλο που είπε ο γέροντας Ιωσήφ, ότι τρεις εχθροί πολεμούν τους ανθρώπους. Οι δαίμονες, η ιδία μας η φύση και η συνήθεια. Εκτός αυτών άλλος πόλεμος δεν υπάρχει".

Τώρα ποιος εχθρός είναι πιο δυνατός, αυτό το ξέρει ο καθένας για τον εαυτό του...
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Ε.... εντάξει όλα έχουν πνευματική διάσταση , αλλά τούτο ο΄μως έχει κατά βάση υλιστική υπόσταση. Ο δαίμον της γαστριμαργίας υπάρχει βέβαια, αλλά για προσπάθησε να τόνε σβήσεις με νερό, να δείς δρόμο που παίρνει :3 .
Σμαρούλα χωρίς πλάκα, για δοκίμασε όταν σε καταλαμβάνει αυτή η αίσθηση , … πήγαινε και πιές ένα ποτήρι νερό, να δής που σιγά σιγά θα σου περάσει, άλλωστε το ανέκδοτο που λέει «είδες που σου τάλεγα … :shock: , δεν πείναγες ....… δίψαγες» :6 , άσε που το νερό στην Ελλάδα , είναι και ευλογημένο , και αγιασμένο.
Δόξα τω Θεώ
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από smarti »

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά για τη βοήθεια και τις συμβουλές σας. Να είστε όλοι καλά και ευχαριστώ και πάλι! :8 :8 Κύριε Γιάννη είδη εφάρμοσα την συμβουλή σας για το μεσημεριανό....αντι να φάω παραπάνω πήγα και ήπια νερό.....πολύ ωραίο κόλπο :25 :25 ....ελπίζω με τη βοήθεια Του Θεού...να προσπαθήσω να κάνω τον αγώνα μου και γι αυτό το πάθος μαζί και με τα άλλα τα πολλά... :? :?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
efraim21
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 5:00 am

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από efraim21 »

smarti έγραψε:Παλεύοντας κάθε μέρα με τα πάθη μου, βλέπω πως πολεμώντας το ένα, αρχίζει ένα μεγαλύτερο πάθος κάθε φορά..πολεμώντας το ενώ πάθος ξεφυτρώνει το άλλο...και άντε πάλι από την αρχή. Το πάθος που με βασανίζει είναι το πάθος της γαστριμαργίας. Ενώ στις νηστείες κάθε φορά τις μεγάλες χάνω 5 κιλά..μετά το τέλος της νηστείας ξαναμπαίνουν..τα κιλά...Έχω διαβάζει πως τα πιο πολλά πάθη ξεκινούν από την γαστριμαργία...Βρε παιδιά...εσείς πως τα καταφέρνετε? Σκέφτομαι πως μόνο όταν έχουμε νηστεία, μπορώ να ελέγξω την γαστριμαργία, και ποιο είναι το όφελος όταν μετά από τη νηστεία ξαναπέφτεις με τα μούτρα στο φαγητό? Εσείς πως τα πάτε με αυτό το πάθος και τι κάνετε για να το πολεμήσετε?

Δες τον διαιτολόγο σου σαν γέροντα που πρέπει να του κάνεις υπακοή :roll: :roll:
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Αδέλφια μου είναι οντως πολύ μεγάλο πάθος και πηγή πολλων κακων οπως της πορνειας της ακηδίας της αναισθησίας του ύπνου και πολλων αλλων...πολεμείτε με την μνήμη του θανάτου και την μνήμη του όξους και της χολής που έδωσαν στον Κύριο μας και οπως όλα τα πάθη με την αδειάληπτη προσευχή επείσης καπου λεεί νίκησε τον δαίμονα της γαστριμαργίας με την βοήθεια της κενοδοξίας και το αντίθετο...στην αρχή πρέπει να κώψουμε τα τσιμπολογήματα δλδ καλο ειναι να τρώμε 1 2 η 3 φορές αναλόγως με την δύναμη και την ευλογία του πνευματικού.μια καλή αρχή είναι να κόψουμε τα γλυκά και έπειτα έχει ο Θεός.επείσης ενα κομποσχοίνη Κύριε Ιησού Χριστέ βοήθησε με μα απαλαγω απο αυτο το πάθος προς δόξαν δικήν σου.και ως γνωστόν στα λόγια ολα καλά είναι αλλα οταν έρχετε ο πειράσμος τοτε τι κάνουμε?εκει είναι που χρειαζετε προσευχη και καμια μετάνοια.αλλα αδέλφια καλύτερα να είναι καποιος λίγο γαστρίμαργος και ταπεινος(βέβαια να κρατάμε νηστείες)παρα υπερήφανος νηστευτής και παλι αυτό μην το χρησημοποιουμε σαν δικαιωλογία για τα πάθη μας γιατι εχω πέσει σε αυτην την πλάνη δλδ θα αμαρτήσω για να ταπεινωθώ κ να μετανωήσω έπειτα και είναι μεγάλη πλάνη (νικολαϊτισμός)><!
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
Άβαταρ μέλους
ANTREAS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από ANTREAS »

smarti το πραγμα ειναι πολυ απλο για μενα..ειναι παθος οντως αλλα μηπως το κανουμε και τοσο μεγαλο ζητημα????εχουμε τοσα ζητηματα για να ζαλισουμε τον πνευματικο μας θα του λεμε τωρα και για το φαγητο??ειναι απλα μεσα σου..ειναι απλο και μπορεις να το ελεγξεις και εσυ η ιδια μονη σου..ειναι λογικο να χανεις στην νηστεια καποια κιλα και μετα να επανερχεσαι στα κιλα που ησουν πριν.....και εγω ετσι παθαινω....μπορεις να το κουμανταρεις και μονη σου πιστευω..
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από lovethink »

Το θέμα της σωστής διατροφής είναι σημαντικό
Δεν μπορεί έτσι εύκολα να λέει κάποιος στον άλλον φάε αυτό ή φάε εκείνο ή σταμάτα να τρως ή κάνε την άλφα δίαιτα ή αν πεινάς άρχισε την προσευχή και μην φας
Αν θέλει κάποιος να χάσει κιλά πρέπει να επισκεφτεί έναν διατροφολόγο
Γιατροί είναι οι διατροφολόγοι
Θα σου βγάλει ένα πρόγραμμα συγκεκριμένο βάση των εξετάσεων αίματος που θα του πάρεις
Θα σου βγάλει γύρω στα 5 γεύματα την ημέρα ( ναι τόσα πρέπει να τρώμε ) αλλά μικρά γεύματα
Αν το πρωϊ τρως ένα καλό πρωϊνό πχ ,για δεκατιανό κάποιο φρούτο κτλπ δεν θα έχεις το αίσθημα της πείνας και μάλιστα θα χάσεις και τα κιλά που επιθυμείς να χάσεις
Ολα αυτά σε συνδυασμό με την επίσκεψη σε κάποιο γυμναστήριο είναι ότι καλύτερο για την υγεία μας που πρέπει να την προσέχουμε
Διάδρομος ,κάποια αεροβική γυμναστική βοηθάει πάρα πολύ να χάσει κάποιος και τα κιλά που θέλει αλλά και τις διοξίνες από τον οργανισμό
Επίσης με την γυμναστική πέφτει η χοληστερίνη και βοηθάει πολύ στην σωστή λειτουργία της καρδιάς
Αμέτρητα τα ωφέλη της γυμναστικής
Γυμναστική και διατροφολόγο λοιπόν και θα χάσεις και τα κιλά που θες ,και χωρίς να πεινάς γιατί θα τρως τα σωστά πράγματα την σωστή ώρα
Και μην νομίζεις ότι θα σου κόψει χρόνο από την πνευματική ζωή η γυμναστική
Κανείς δεν σε ενοχλεί την ώρα που κάνεις διάδρομο να κάνεις από μέσα σου και την ευχούλα
Οσο αφορά το οικονομικό θέμα (γιατί είναι σημαντικό) υπάρχουν γυμναστήρια "αλυσίδες" που έχουν καλές τιμές .
Με 150 ευρώ μπορείς να γραφτείς ολόκληρο χρόνο και κάποια διαθέτουν δωρεάν ή με μια μικρή έξτρα επιβάρυνση επισκέψεις σε διατροφολόγο εντός του γυμναστηρίου
Καλή Σαρακοστή
efraim21
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 5:00 am

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από efraim21 »

Επειδή βλέπω διάφορα σε ένα σοβαρό θέμα να λέγονται όπως όχι στα τσιμπολογήματα,σας λέω ότι είναι θέμα διαιτολόγου δηλαδή κάποιου με ιατρικές γνώσεις
ο οποίος πρέπει να λάβει υπόψην και την κατάσταση της υγείας του καθενός.Π.χ. σε κάποιες ασθένειες το συχνό τσιμπολόγημα με λίγες όμως θερμίδες είναι επιβεβλημένες.Άλλα καταναλώνει μιά γυναίκα και άλλα ένας άνδρας και πάει λέγοντας.Όμως αν έχει κανείς πρόβλημα οποσδήποτε υπακοή σε διαιτολόγο.
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

γενικά το συμπέρασμα ποιο είναι είναι?να τρώμε αλλα με μετρο και να κραταμε τις καθιερωμένες νηστείες.ας παρακαλέσουμε τον Θεό να μας βοηθήσει να μην κατακρίνουμε να μην υπερηφανευομαστε και να μετανωήσουμε και θα δώσει ο Θεός να κάνουμε και τα υπόλοιπα αμήν
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”