Το πάθος της γαστριμαργίας

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από lovethink »

smarti έγραψε:αντι να φάω παραπάνω πήγα και ήπια νερό.....πολύ ωραίο κόλπο :25 :25 ....
Σοβαρολογείς τώρα ; και που ξέρεις αν δεν σου λείπει σίδηρος ; αν έχεις χαμηλό αιματοκρίτη ; Tι λέτε βρε παιδιά έτσι ελαφρά τη καρδία ,πιες νερό να μην πεινάς
Κάνε εξετάσεις να δεις σε τι κατάσταση βρίσκεται ο οργανισμός και μετά βλέπεις τι κάνεις
Και μη νομίζουμε πως τα παραπάνω κιλά σημαίνουν απαραίτητα άνθρωπο που τρώει πολύ ,μπορεί κάλεστα κάποιος να έχει πρόβλημα με τον θυροειδή
Αλλωστε άλλο πράγμα η γαστριμαργία και η λιχουδιά και άλλο να προσέχεις την υγεία σου
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

lovethink έγραψε:
smarti έγραψε:αντι να φάω παραπάνω πήγα και ήπια νερό.....πολύ ωραίο κόλπο :25 :25 ....
Σοβαρολογείς τώρα ; και που ξέρεις αν δεν σου λείπει σίδηρος ; αν έχεις χαμηλό αιματοκρίτη ; Tι λέτε βρε παιδιά έτσι ελαφρά τη καρδία ,πιες νερό να μην πεινάς
Κάνε εξετάσεις να δεις σε τι κατάσταση βρίσκεται ο οργανισμός και μετά βλέπεις τι κάνεις
Και μη νομίζουμε πως τα παραπάνω κιλά σημαίνουν απαραίτητα άνθρωπο που τρώει πολύ ,μπορεί κάλεστα κάποιος να έχει πρόβλημα με τον θυροειδή
Αλλωστε άλλο πράγμα η γαστριμαργία και η λιχουδιά και άλλο να προσέχεις την υγεία σου
Ε... καλά τώρα, νάναι ευλογημένο.-
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από lovethink »

Captain Yiannis έγραψε: Ε... καλά τώρα, νάναι ευλογημένο.-
Eννοείς ότι είναι υπερβολικά αυτά που λέω ; To να πιει κάποιος μια δύο φορές πολύ νερό για να μην φάει δεν είναι επικίνδυνο αλλά το να ταυτίζουμε την σωστή διατροφή με το "πάθος της γαστριμαργίας" μπορεί να γίνει επικίνδυνο
Οταν κάνεις σωστή διατροφή άλλωστε δεν τρως ότι θες ,ούτε σε άστατες ώρες .Τρως με πειθαρχία συγκεκριμένα γεύματα και ισορροπημένα με τέτοιο τρόπο ώστε και να μην πεινάς και να μην παχαίνεις και να μην κινδυνέψεις από κάποια έλειψη βιταμινών
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

lovethink έγραψε:
Captain Yiannis έγραψε: Ε... καλά τώρα, νάναι ευλογημένο.-
Eννοείς ότι είναι υπερβολικά αυτά που λέω ; To να πιει κάποιος μια δύο φορές πολύ νερό για να μην φάει δεν είναι επικίνδυνο αλλά το να ταυτίζουμε την σωστή διατροφή με το "πάθος της γαστριμαργίας" μπορεί να γίνει επικίνδυνο
Οταν κάνεις σωστή διατροφή άλλωστε δεν τρως ότι θες ,ούτε σε άστατες ώρες .Τρως με πειθαρχία συγκεκριμένα γεύματα και ισορροπημένα με τέτοιο τρόπο ώστε και να μην πεινάς και να μην παχαίνεις και να μην κινδυνέψεις από κάποια έλειψη βιταμινών
Όταν λέμε πάθος , εννοούμε πάθος σεβαστέ, και ως τέτοιο το συζητάμε.,
Τώρα το τι θα πώ εγώ είναι μάλλον ασήμαντο,και γιαυτό άστο, αν είναι ευλογημένο.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από lovethink »

Captain Yiannis έγραψε: Όταν λέμε πάθος , εννοούμε πάθος σεβαστέ, και ως τέτοιο το συζητάμε.,
Τώρα το τι θα πώ εγώ είναι μάλλον ασήμαντο,και γιαυτό άστο, αν είναι ευλογημένο.
Με το "ας είναι" δεν κάνουμε διάλογο ,αλλά δεν πειράζει
Καλή συνέχεια
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από paulina »

Κάποτε μου είχε πει κάποιος ότι πεινάει μόνο για γλυκά, πατατάκια, παγωτά και όλα αυτά τα καλούδια!!!
Αυτό, ναι, είναι πάθος.

Τώρα αν κάποιος έχει πρόβλημα υγείας και νιώθει πάντα πεινασμένος κλπ. , ναι να πάει στο γιατρό, δεν το συζητώ.

Ας πάρουμε την πρώτη περίπτωση του πάθους, γιατί άλλωστε και η Σμαρώ για το "πάθος της γαστριμαργίας" λέει.
Δεν θα απαντήσω εγώ με δικά μου λόγια, αλλά παραθέτω αυτά που λέει ο Άγιος Ιωάννης της Κλίμακος
(θα πω μόνο ότι ο γαστρίμαργος δεν είναι απαραίτητα και χοντρός)

πηγή:http://vatopaidi.wordpress.com/2009/11/ ... %AF%CE%B1/

Γαστριμαργία είναι η υποκριτική συμπεριφορά της κοιλιάς, η οποία, ενώ είναι χορτασμένη, φωνάζει πως είναι ενδεής και ενώ είναι παραφορτωμένη μέχρι διαρρήξεων, ανακράζει ότι πείνα. Γαστριμαργία είναι ο δημιουργός των καρυκευμάτων, η πηγή των τέρψεων του λάρυγγος. Γαστριμαργία είναι μια απάτη των ματιών.
Όταν κάποιος τρώει το μέτριο σε ποσότητα φαγητό του, η γαστριμαργία τον κάνει να σκέπτεται, πώς να ήταν δυνατό να καταβρόχθιση τα σύμπαντα.

Ο δούλος της κοιλιάς σκέπτεται με τι είδος φαγητά θα γιορτάσει, ο δε δούλος του Θεού με τι χαρίσματα θα πλουτίσει.

Όνειρα γύρω από τροφές και φαγητά συναντώνται στην καρδιά των γαστρίμαργων και
Όνειρα γύρω από την κόλαση και την Κρίση συναντώνται στην καρδιά των μετανοούντων.

Κυριάρχησε στην κοιλιά σου πριν κυριαρχήσει αυτή επάνω σου, και τότε θα αναγκαστείς να νηστεύεις γεμάτος καταισχύνη.

Ο νους του νηστευτού προσεύχεται καθαρά και προσεκτικά, του δε ακρατούς είναι γεμάτος από ακάθαρτες εικόνες. Ο χορτασμός της κοιλιάς εξήρανε τις πηγές των δακρύων. Όταν όμως αυτή απεξηράνθη, δημιούργησε τα ύδατα των δακρύων.

Όταν θλίβεται η κοιλία, ταπεινώνεται η καρδιά. Όταν όμως δέχεται περιποιήσεις, θεριεύουν και αλαζονεύονται οι λογισμοί.

Θλίβε την κοιλία και οπωσδήποτε θα κλείσει και το στόμα. Γιατί η γλώσσα ισχυροποιείται με τα πολλά φαγητά. Να πυγμαχείς συνεχώς εναντίον της και να επαγρυπνείς συνεχώς επάνω της.

Εάν εσύ κοπιάσεις λίγο, αμέσως και ο Κύριος σε βοηθάει.

Εκείνος που καταπιέζει την κοιλιά με πολλά φαγητά, πλάτυνε τα έντερα, ενώ εκείνος που της εναντιώνεται, τα στένευσε. Και όταν αυτά στευνέσαν, δεν χρειάζονται πολλά φαγητά, όποτε κατά φυσικό τρόπο μαθαίνουμε να νηστεύουμε.

*****************************************************************
Ένα πάθος είναι που γεννά άλλα πάθη. Πρέπει κι αυτό να το πολεμήσουμε...
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από lovethink »

To θέμα είναι να πολεμάμε το πάθος της γαστριμαργίας αλλά χωρίς να κάνουμε κακό στην υγεία μας
Αλλο να είσαι λιχούδης και να περνάς κάθε λίγο απ'το βάζο με την νουτέλα ( το έχω πάθει :lol: ) κι άλλο να έχεις πρόβλημα υπογλυκαιμίας που σου δημιουργεί αυτή την αίσθηση ανάγκης να φας κάτι γλυκό
Ποιός μπορεί να είναι βέβαιος αν η ανάγκη μας για πιο πολύ "φαγητό" είναι θέμα "γαστριμαργίας" ή πρόβλημα θυροειδή ,υπογλυκαιμίας κτλπ
Καλή Σαρακοστή
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από lovethink »

Σημαντική διευκρίνηση
Δεν σημαίνει ότι "δικαιολογώ" το πάθος της γαστριμαργίας σαν πάθος ,απλά ήθελα να επισημάνω ότι πρέπει να ξέρουμε αν μιλάμε για "πάθος" ή για πρόβλημα υγείας - οργανισμού
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από ψυχουλα »

γι αυτο πρεπει να κανουμε γενικες εξετασεις μια φορα το χρονο.

παντως αυτοι που παχαινουν απο θυροειδη το παθαινουν χωρις να τρωνε πολυ οποτε την ψυλλιαζονται...
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Μόλις έφαγα 2 πιάτα μακαρόνια.πρώτα ο Θεός αυριο κατευθείαν στην ακολουθία του αγίου Ισιδώρου. 8) αδέλφια μηπώς μπορεί καποιος να με φιλοξενήσει την Κυριακή το βράδυ μετα την διαδήλωση?πειτε μου μερικα προσκυνήματα που αξίζουνε στον νομό αττικής///
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”