Πνευματική παρακμή...

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

isabella
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2012 11:37 am

Re: Πνευματική παρακμή...

Δημοσίευση από isabella »

Πάλι λάθος διατύπωση έκανα κύριε Διονύση :oops: Εννοούσα οτι δεν προηγείται πάντα η ακμή!Χίλια συγνώμη κ πάλι.
Φίλοι μου είμαι σε ένα σπίτι με μικρό βρέφος,δεν οδηγώ οπότε για μένα το διαδίκτυο είναι πιο εύκολο στην παρούσα φάση.
'Οσο για τον εξομολόγο,ένα μοναστήρι είχα ακουστά εδώ που είμαι κ εκεί πήγα.Πίστευα οτι όλοι τους το ίδιο καλοί θα ναι κ πήγα τόσα ήξερα τόσα έκανα :oops: Επίσης,συγγενικό πρόσωπο μου είπε οτι μόνο μοναχοί/ανύπαντροι ιερείς μπορούν να εξομολογήσουν.Και μου το είπε γυναίκα που συμμετέχει σε όλα τα μυστήρια της εκκλησίας μας κλπ κλπ κλπ.
Επειδή η Ορθοδοξία είναι βιωματική κατάσταση,ήθελα να ρωτήσω κάποιους να μου μάθουν πώς τα κατάφεραν.Σίγουρα χρειάζεται ο Πνευματικός.Αλλά θέλω να μάθω πράγματα με ό,τι τρόπο μπορώ.
Δεν αναζήτησα να ακούσω πως έχω δίκιο,αλλά πώς να αντιμετωπίσω το θυμό μου.
Επίσης επουδενί δεν κατηγόρησα τον εξομολόγο προς Θεού!!Απλά έχει πάρα πολλούς να δει,και όντως πάντα βιάζεται να τελειώσει.Κι εγώ είμαι πολύ νήπιο ακόμα σε αυτά και χρειάζομαι πολλά να μου εξηγήσουν,ούτε τα πιο απλά δεν ξέρω.
gkou σε ευχαριστώ όμως που είπες την κουβέντα "δημόσια εξομολόγηση" γιατί τότε κατάλαβα τι χαζομάρα έκανα που μιλάω για τέτοια θέματα δημόσια κι όχι εκεί που πρέπει :oops:
'Οπως κ να χει νιώθω οτι έκανα λάθος που έγραψα εδώ κ σας τάραξα κι όλας.
Καλή ημέρα να έχετε,καλή δύναμη σε όλα και σςε ευχαριστώ,κι αν πάλι είπα κάτι που δεν έπρεπε συγνώμη!
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πνευματική παρακμή...

Δημοσίευση από dionysisgr »

Καταρχην δεν μας ταραξες. Γιατι το λες αυτο; Δεν ισχυει φυσικα κατι τετοιο.

Ταραγμενοι ειμαστε απο μονοι μας.

Η συγγενης σου, αυτα ηξερε, αυτα σου ειπε. Λαθος βεβαια ειναι αυτα.
Προφανως ειχε καλη διαθεση, αλλα δεν φτανει αυτο.

Θα βρεις εναν Πνευματικο, κατα προτιμηση εγγαμο Ιερεα, Ενοριακο-Εφημεριο, να ειναι κοντα σου,
να τον βρισκεις ευκολα, να μην εχει ουρα αναμονης πεντε-εξι ωρες, και να σε ακουει οπως πρεπει.


Πες την περιοχη σου, και με προσωπικο μυνημα, θα σου απαντησει οποιος αδελφος θελει και ξερει.

Η Ορθοδοξια δεν μαθαινεται, αλλα βιωνεται, ζειται, και ζητηται,
μια ζωη εως εσχατης αναπνοης. Και περαν της ζωης αυτης..

Και εμεις την ψαχνουμε ακομα να ξερεις.


Τον θυμο σου, αστον, καντον προσευχη και θα στον αναλαβει ο Κυριος, συν τω χρονω,
να σου τον μεταποιησει σε ορμη για τα πνευματικα.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Πνευματική παρακμή...

Δημοσίευση από vasilisalt »

dionysisgr έγραψε:Καταρχην δεν μας ταραξες. Γιατι το λες αυτο; Δεν ισχυει φυσικα κατι τετοιο.

Ταραγμενοι ειμαστε απο μονοι μας. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Έτσι είναι!

Η συγγενης σου, αυτα ηξερε, αυτα σου ειπε. Λαθος βεβαια ειναι αυτα.
Προφανως ειχε καλη διαθεση, αλλα δεν φτανει αυτο.

Θα βρεις εναν Πνευματικο, κατα προτιμηση εγγαμο Ιερεα, Ενοριακο-Εφημεριο, να ειναι κοντα σου,
να τον βρισκεις ευκολα, να μην εχει ουρα αναμονης πεντε-εξι ωρες, και να σε ακουει οπως πρεπει.


Πες την περιοχη σου, και με προσωπικο μυνημα, θα σου απαντησει οποιος αδελφος θελει και ξερει.

Η Ορθοδοξια δεν μαθαινεται, αλλα βιωνεται, ζειται, και ζητηται,
μια ζωη εως εσχατης αναπνοης. Και περαν της ζωης αυτης..

Και εμεις την ψαχνουμε ακομα να ξερεις.


Τον θυμο σου, αστον, καντον προσευχη και θα στον αναλαβει ο Κυριος, συν τω χρονω,
να σου τον μεταποιησει σε ορμη για τα πνευματικα.
Αν ζητήσεις θα λάβεις σίγουρα!!!!!!!! ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΑΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!
Συμφωνώ με την επιλογή του πνευματικού που περιέγραψε ο Διονύσης. Έτσι νομίζω και εγώ πως είναι το καλύτερο.
Να σημειώσω μόνο πως όταν με το καλό βρεις τον πνευματικό σου, οι πρώτες φορές θα είναι πιθανόν λίγο μεγάλες χρονικά.
Μετά θα είναι ολιγόλεπτες και έτσι ο πνευματικός και εύκολα θα σε δέχεται και μπαμ μπαμ θα τελειώνεις.
Η εξομολόγηση από κάποιο σημειο και πέρα γενικώς είναι απόλαυση! Ε τώρα αν έχει ΄΄πέσει κανένας κεραυνός΄΄ σημειακά μπορεί να σκουραίνουν λίγο
τα πράγματα. Αλλά γενικώς είναι ένα πραγματικό θαύμα στην ψυχή μας
isabella
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2012 11:37 am

Re: Πνευματική παρακμή...

Δημοσίευση από isabella »

Σας ευχαριστώ!!
Αυτό θα κάνω,θα ζητήσω!!
Συγνώμη κ πάλι για την ερώτηση αλλά πείτε μου:κάθε ιερέας μπορεί να εξομολογήσει?'Η οι εξομολόγοι είναι ειδική κατηγορία?Δηλαδή και οι παπάδες πχ μιας ενορίας εξομολογούν?Δεν χρειάζεται επιπλέον χρίσμα ή αξίωμα (δεν ξέρω κ πως το λένε)??
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πνευματική παρακμή...

Δημοσίευση από dionysisgr »

Για πες μας εσυ, τι νομιζεις;
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πνευματική παρακμή...

Δημοσίευση από aposal »

Όχι όλοι! Μόνον όσοι έχουν πάρει σχετική άδεια απο τον οικείο Μητροπολίτη. Συνήθως κάθε ενορία έχει τουλάχιστον έναν ιερέα που εξομολογεί.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πνευματική παρακμή...

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ρε Αποστολε, μπας και εισαι τελικα εσυ η isabella, και μας δουλευεις; :20

Τι πεταγεσαι και απαντας.. Aσε την κοπελλα να ασκηθει λιγο στο γνωστικο αντικειμενο..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πνευματική παρακμή...

Δημοσίευση από aposal »

:mrgreen:
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πνευματική παρακμή...

Δημοσίευση από aposal »

Δεν περνάει από εξετάσεις η κοπέλα. Μια ερώτηση έκανε, συνήθη και λογική.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πνευματική παρακμή...

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ολοενα και με πειθεις οτι εισαι η isabella..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”