Τι σημαίνει "καλός πνευματικός" για εσάς?

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Τι σημαίνει "καλός πνευματικός" για εσάς?

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Διονύση συχώραμε γνωρίζεις την εκτίμηση που έχω στο πρόσωπό σου, αλλά εδώ κάπου προς το τέλος ιδίως..... μήπως πρέπει να ξαναδείς κάποια πράγματα; ( Εύχομαι να ανασκευάσεις τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς...)
Σε παρακαλώ με εν Χριστώ ίχνη αγάπης.

Επιπλέον όταν πλησιάζει κάποιος έναν πνευματικό και είναι βαρειά ΄΄κακώς έχων΄΄ δεν γνωρίζει τα περί ταπέίνωσης κλπ.
Οι πνευματικές αντιστάσεις του είναι προς το μηδέν, τότε λοιπόν χρειάζεται ΄΄καθηγητή΄΄ πνευματικό, αν πέσει σε ανάξιο και επικίνδυνο επέρχεται όλεθρος - έχει ξαναγίνει δυστυχώς, ξέρω τι λέω...
Ούτε ισοπέδωσε τίποτα ο αδελφός, μόνο όποιος θέλει το βλέπει έτσι, για να δικαιώσει εαυτόν....
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Τι σημαίνει "καλός πνευματικός" για εσάς?

Δημοσίευση από aposal »

Κυριάκο, όταν πας σε ένα γιατρό να σε θεραπεύσει δεν ασχολείσαι με το αν έχει καλή κόμμωση, καλό παρουσιαστικό εν γένει κλπ. Μπορείς να τον κρίνεις, αλλά σίγουρα όχι εάν είναι καλός επιστήμονας, γιατί δεν έχεις τις γνώσεις να το κάνεις. Όλοι μας βέβαια κρίνουμε τους γιατρούς και τους συμπαθούμε ή τους αντιπαθούμε, αλλά με άλλα κριτήρια και όχι επιστημονικά.
Όταν θα πας λοιπόν στον πνευματικό σημασία έχει ο τρόπος που θα τον προσεγγίσεις, όπως έγραψα προηγούμενα:
aposal έγραψε:Έχω την άποψη πως πολλά εξαρτώνται από τον τρόπο που εισέρχεται κάποιος στο μυστήριο: Αν πχ πάω με τη διάθεση να κρίνω αν αυτός που με εξομολογεί είναι σωστός, το έχω χάσει το παιχνίδι. Αν πάω με την ιδέα ότι ο ιερέας είναι άγιος κι εγώ αξιοθρήνητος θα πάω καλά. Όχι γιατί εκείνος είναι πράγματι άγιος, αλλά γιατί εγώ είμαι αυτός που πρέπει για ένα τέτοιο μυστήριο. Τότε ο Θεός, πράγματι συγχωρεί τις αμαρτίες μου και φωτίζει τόσο τον ιερέα να μου δώσει τις σωστές συμβουλές όσο κι εμένα να τις κατανοήσω.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Τι σημαίνει "καλός πνευματικός" για εσάς?

Δημοσίευση από dionysisgr »

Aς απαντησει πρωτα ο αδερφος, και μετα βλεπουμε τι θα γινει.
Μην προτρεχετε.

Οπως δεν μου αρεσει σαφως να τα καταχωνιαζομε τα κακως κειμενα,
ετσι και δεν μου αρεσουν οι κατ'επαγγελμα καταγγελοντες-τιμητες, ως μη οφειλαν κατα παντων,
που βλεπουν παντου στραβα, και μονιμως αδικουνται απο την κακια και αφεντρα κοινωνια-Εκκλησια.

Σε καθε θεμα, το πρωτο που τους ερχεται στο νου και στα λογια ειναι τα "κακως κειμενα". Δεν υπαρχει τιποτα αλλο.

Ακομα δεν εχουν ανοιξει το ματι, να δουν τι εστι Θεος και Εκκλησια, και εχουν αρχισει τα αναθεματα..

Ακυρος ο ενας, λιγος ο αλλος, δεν μου αρεσε εκει, δεν με αναπαυει παραπερα, ολα μου φταινε, τα περιμενα καλυτερα.. κλπ κλπ

Τι λετε;

Πολυ χαϊδεμενοι και κακομαθημενοι εχουμε βγει εμεις των εσχατων γενεων.

Καποιοι λοιπον το εχουν κανει αυτο αθλημα, και χομπι.
Θα εχουν λοιπον αντιλογο, οχι γιατι εμεις ειμαστε δικηγοροι του πνευματικου η της Εκκλησιας, αλλα διοτι δεν μπορω να κανω τον βλακα, ιδιως οταν ακουω φαιδροτητες του τυπου: "εγλειφε τον αφρο απο το ποτηρι η το καλαμακι, η δεν ξερω τι αλλο, σχετικα με τον φραππε.

Ακομα και να το εκανε, δεν το γραφεις, γιατι δεν προσφερεις τιποτα και σε κανεναν. Μονο κακο κανεις.

Δεν ξερω εαν γινομαι αντιληπτος.

Εδω παει αλλου το πραγμα, δεν παει σε προβληματισμο, αλλα σε γελοιοποιηση των πραγματων.

Οποιος καταλαβε, καταλαβε.

Οποτε ας δει ο αδελφος, η ο καθενας, τι ακριβως ζηταει, και τι υπονοει, με τον εαυτο του ειλικρινα,
και εδω ειμαστε να απαντησουμε, να διαλεχθουμε, και να τα βρουμε συν Θεω.

Αλλα επειδη εχω δει και εδω και παραεξω πολλα φρουτα που αρχικα φαινοντουσαν πρασινα, ενω ηταν κατακοκκινα,
μου αρεσει να καθαριζω την μπουγαδα σχετικα νωρις, για να μην σερνονται τα απονερα απο εδω και απο εκει.

Χωρις φοβο-παθος, προσωπικα η αλλο χαζοκινητρο. Απλα και μονο χαριν της αληθειας των πραγματων.

Τιποτα δεν ειναι εξαχρειωμενο και εξιδανικευμενο εις τελους στην ζωη.

Ας μην τα παρουσιαζουμε λοιπον ετσι, ασπρα η μαυρα,
και προπαντων ας μην γινομαστε εμεις ολοι οι στραβοι, ταχα τιμητες και "αετοι" του πνευματος.

Νομιζω οτι ειμαι αρκουντως σαφης.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Τι σημαίνει "καλός πνευματικός" για εσάς?

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

dionysisgr έγραψε:Οπως δεν μου αρεσει σαφως να τα καταχωνιαζομε τα κακως κειμενα,
ετσι και δεν μου αρεσουν οι κατ'επαγγελμα καταγγελοντες-τιμητες, ως μη οφειλαν κατα παντων,
που βλεπουν παντου στραβα, και μονιμως αδικουνται απο την κακια και αφεντρα κοινωνια-Εκκλησια
Συμφωνώ Διονύση και σήμερα μάλιστα είχα έντονη συζήτηση με κάποιον για αυτόν ακριβώς το λόγο.....
Αλλά ο άνθρωπος δεν έχει δείξει τέτοια συμπεριφορά, αντίθετα νομίζω είναι τα πράγματα απο ότι νομίζεις.....
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
thomastampis
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 10:19 am

Re: Τι σημαίνει "καλός πνευματικός" για εσάς?

Δημοσίευση από thomastampis »

Διονύση καλησπερα! Κοιτα, ειπα απλα την γνωμη μου! Τιποτε αλλο!
Τωρα ο καθενας ας κανει οτι θελει! Αν καποιον τον αναπαυει ο πνευματικος του να τρωει και σουβλακι στην εξομολογηση του εμενα δεν με νοιαζει!
Αν σε καποιον του αρεσει ο πνευματικος να τα φτιαξει με την κορη του παλι προβλημα του!

Τοσο απλα!
thomastampis
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 10:19 am

Re: Τι σημαίνει "καλός πνευματικός" για εσάς?

Δημοσίευση από thomastampis »

Και σε παρακαλω μη δειχνεις ειρωνια... δεν με ξερεις και δεν σε ξερω...
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Τι σημαίνει "καλός πνευματικός" για εσάς?

Δημοσίευση από dionysisgr »

Με το να μην με ξερεις, δεν χανεις και τιποτα αδερφε, πιστεψε με.
Οσο για την ειρωνια, κοιτα τι γραφεις πρωτα, για να δεις οτι πολυ σοβαρα σε εχω παρει κιολας.

Απο την πρωτη ωρα, που εχεις μπει εδω, ολο στην καταγγελια, και την τρελλιτσα εισαι.

Ποτε με μαγικα, ποτε με χαρτοριχτρες, ποτε με δαιμονισμενο που εκανε 17 αποπειρες,
ποτε με πνευματικους με το κιλο αχρηστους, τωρα μας λες για ερωτες και παντρειες...

Παντως εαν τα εχει φτιαξει κανενας Πνευματικος με την κορη σου, καλα στεφανα αδερφε ευχομαι.

Που θα βρεις καλυτερο γαμπρο; θα σας εξομολογει ομαδικα κιολας οση ωρα θελετε.

Ερρωσο.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
thomastampis
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 10:19 am

Re: Τι σημαίνει "καλός πνευματικός" για εσάς?

Δημοσίευση από thomastampis »

Εχεις προβλημα ανθρωπε μου.... δεν ασχολουμε μαζι σου.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Τι σημαίνει "καλός πνευματικός" για εσάς?

Δημοσίευση από dionysisgr »

thomastampis έγραψε:Εχεις προβλημα ανθρωπε μου.... δεν ασχολουμε μαζι σου.
Τωρα εχω, ενα προβλημα λιγοτερο.

Σ'ευχαριστω.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Τι σημαίνει "καλός πνευματικός" για εσάς?

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Καλός πνευματικός είναι ο Ιερέας που είναι .... άνθρωπος του Θεού!!! :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”