Περι πνευματικού…

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

jimkrok
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2015 10:55 am

Περι πνευματικού…

Δημοσίευση από jimkrok »

Καλησπέρα, είναι η 1η μου ανάρτηση εδώ, συγχαρητήρια για το επίπεδο και το περιεχόμενο των αναρτήσεων!
Πρόσφατα μετακόμισα Αθήνα. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο πνευματικό στην ευρύτερη περιοχή Ψυχικού/Αμπελοκήπων? Πήγα στα τυφλά σε 1-2 ενορίες αλλά δεν…
Αν θέλετε απαντήστε μου με πμ.
Ευχαριστώ.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Περι πνευματικού…

Δημοσίευση από aposal »

Όπως είπα και σε άλλον αδελφό που ανήρτησε παρόμοιο θέμα, προτείνω σε όλους να πάνε στην ενορία τους και να αποκτήσουν σχέσεις με αυτήν. Στο πλαίσιο της ανάπτυξης των σχέσεων εντός της ενορίας εντάσσεται και η επιλογή του πνευματικού της ενορίας.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Περι πνευματικού…

Δημοσίευση από vasilisalt »

Γεροντας Μυρων. Μετοχι Ι.Μ. Σιμωνος Πετρας στο Βυρωνα.
Με λιγο υπομονη στα τηλ θα βρεις ακρη.
Για εισαγωγη και στον Αγ. Δημητριο στο Μπραχαμι.
Λεπτομερειες στον Αποσαλ.
Οταν εψαχνα παλιοτερα εναγωνιως για πνευματικο,
η καλυτερη συμβουλη που μου εδιναν ηταν,
συνεχισε τον αγωνα σου και θα στον δωσει η Παναγια!
Εγω εψαχνα τον αριστο και νομιζα οτι μου τον εκρυβαν...
Και πολυ συντομα τον βρηκα διπλα μου.
Πρωτα ο αγωνας λοιπον
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Περι πνευματικού…

Δημοσίευση από aposal »

Προς Θεού να μην ψάχνουμε για άγιους εν ζωή, αγιορείτες. Όπως έχει πει και ο Γέρων Νίκωνας, από την Νέα Σκήτη, όποιος ψάχνει για άγιους είναι σίγουρο ότι θα τους βρει. Θα φροντίσει ο διάβολος γι' αυτό.
Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον Βασίλη ότι πρώτα έρχεται ο αγώνας.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
jimkrok
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2015 10:55 am

Re: Περι πνευματικού…

Δημοσίευση από jimkrok »

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.
Δεν ψάχνω Άγιο, διορατικό, ψυχοθεραπευτή. Ένα απλό πνευματικό καθότι μετακόμισα πρόσφατα κ δεν ξέρω πολύ κόσμο. Όπως είπα, πήγα σε κάποιες ενορίες 'στα τυφλά', αλλά είδα πράγματα που με ξένισαν (έρχομαι από επαρχία), π.χ. ο ένας έπινε καφέ, ο άλλος με 'ξεπέταξε' σε 2’ βιαστικά, κλπ. Δεν κρίνω, απλά δεν με 'αναπαύουν' τα παραπάνω. Αν γνωρίζετε κάποιον τριγύρω που να μπορεί να αφιερώνει 10' (αλλά να τα αφιερώνει!), στείλτε μου πμ. Αν δεν είναι κ ΄γνωστός’, ακόμα καλύτερα!
Και πάλι ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
dimitris_79
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 09, 2014 4:33 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Περι πνευματικού…

Δημοσίευση από dimitris_79 »

Ο βασιλης σου έκανε μια πρόταση καλή. Καλο είναι να κοιτάξεις και σε άλλες περιοχές αφου οι πνευματικοί των γύρο ενοριων δε σε καλύπτουν! Ο πάτερ Μύρων νομίζω ειναι ιδανική περίπτωση...αν και σίγουρα θα σε βοηθήσουν τα παιδιά εδώ και με άλλες επιλογές
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Περι πνευματικού…

Δημοσίευση από vasilisalt »

Ακούγονται γενικώς πολλά.
Προσωπικά βέβαια ποτέ δεν έχω δει ούτε καφέδες, ούτε κινητά κλπ.
Απλά όπως λέει και ο γ. Νικωνας της Νέας Σκήτης, άλλο πνευματικό χρειαζεται ο ένας και άλλον ο άλλος.
Αναφέρει και κάποια ωραία παραδείγματα σε κάποιες από τις ομιλίες του.
Με αυτή την έννοια πράγματι δεν είναι κι εύκολο να βρεις τον πνευματικό σου εύκολα.
Αλλος μας πέφτει βαρύς, άλλος ελαφρύς, άλλος μέτριος κλπ
Είναι λοιπόν σαφές πως βασικά το θέμα το έχουμε εμείς και όχι αυτοί...
Ανάλογα με τον χαρακτήρα του ο καθένας δια μέσω της προσωπικής του προσπάθειας
- και με εκ των ανω βοήθειες - θα βρει τον καλύτερο γι αυτόν.
Ο γ. Μύρων στο Μετόχι στο Βύρωνα είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ!
Εκτιμώ πως είναι για όλους τους χαρακτήρες και ιδανικός για τις πρώτες προσεγγίσεις.
Όμως ίσως θα δυσκολευτείς να κάνεις την πρώτη συνάντηση.
Έχει πολύ κόσμο, θέλει λίγο υπομονή στο τηλ για να κλείσεις το πρώτο ραντεβού.
Μετα είναι απλά τα πράγματα.
Μετά με τις συχνές εξομολογησεις ο χρόνος είναι σχετικά μικρός και εκ τούτου τα ραντεβού εύκολα και μικρά.
Στην αρχή όμως ξαναλέω θελει λίγο υπομονή.
Επομένως πάμε πάλι στην αρχή.
Πνευματικός αγώνας μέσα και όσο πιο κοντά γίνεται στην εκκλησία και στο Χριστό μας
και όλα θα γίνουν.
Πνευματικοί υπάρχουν εκατοντάδες, ειδικά στην Αθήνα.
Το ποιος είναι για σένα όμως, δεν είναι εύκολο να το πούμε, ειδικά εμείς.
Ξεκίνα όμως! Και προσευχή και όλα θα γίνουν.
Καλή συνέχεια αδερφέ!!!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Περι πνευματικού…

Δημοσίευση από aposal »

Αδελφέ jimkrok ο πνευματικός είναι ο γιατρός μας και αυτός μέσω του οποίου θα εξασφαλίσουμε τον πολυπόθητο παράδεισο. Δεν είναι σωστό να πηγαίνουμε με την άποψη ότι πρέπει να μας δώσουν αμέριστη προσοχή, ώστε να τους κάνουμε τη χάρη να γίνουμε πνευματικά τους παιδιά. Ποιοί είμαστε στο κάτω-κάτω; Αμαρτωλοί άνθρωποι είμαστε, ελεεινοί και τρισάθλιοι και θα είμαστε ευγνώμονες αν αυτοί μας κάνουν τη χάρη να γίνουν μέντορές μας. Αν αρχίσουμε να απορρίπτουμε πνευματικούς επειδή πίνουν καφέ, ή επειδή δεν μας προσέχουν όσο εμείς θέλουμε νομίζω ότι δεν είμαστε σε καλό δρόμο.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Περι πνευματικού…

Δημοσίευση από vasilisalt »

Εκτιμώ πως αν πάει κάποιος στο Μετόχι στο Βύρωνα σε Θεία Λειτουργία
θα είναι σαφώς πιο εύκολο να κλείσει και ραντεβού, μετά το πέρας.
Εκτός των άλλων έχει και εξαιρετικό ποίμνιο και αξίζει τον κόπο και μόνο να παρευρεθεί κάποιος!
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Περι πνευματικού…

Δημοσίευση από vasilisalt »

aposal έγραψε:Αδελφέ jimkrok ο πνευματικός είναι ο γιατρός μας και αυτός μέσω του οποίου θα εξασφαλίσουμε τον πολυπόθητο παράδεισο. Δεν είναι σωστό να πηγαίνουμε με την άποψη ότι πρέπει να μας δώσουν αμέριστη προσοχή, ώστε να τους κάνουμε τη χάρη να γίνουμε πνευματικά τους παιδιά. Ποιοί είμαστε στο κάτω-κάτω; Αμαρτωλοί άνθρωποι είμαστε, ελεεινοί και τρισάθλιοι και θα είμαστε ευγνώμονες αν αυτοί μας κάνουν τη χάρη να γίνουν μέντορές μας. Αν αρχίσουμε να απορρίπτουμε πνευματικούς επειδή πίνουν καφέ, ή επειδή δεν μας προσέχουν όσο εμείς θέλουμε νομίζω ότι δεν είμαστε σε καλό δρόμο.
Αποστόλη ΜΑΣ καλά τα λες.
Αλλά φαίνεται "δασκαλίστικος" ο τρόπος σου και ειδικά σε νέο μέλος μας.
Προτείνω πως αφού πρώτα του στείλεις με π.μ. το τηλ της ενορίας σου για να κλείσει με
τον εξαιρετικό πνευματικό που έχετε την τύχη να διακονεί στις γειτονιές σας, μετά να
αρχίσει τα μαθήματα.
χα χα χα χα χα.

Και κανόνισε τα Αποστόλια σύντομα να πάρουμε και εμείς λίγο οι υπόλοιποι, πνευματικό φως Μπραχαμιώτικο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”