Οι παλιοί μας φίλοι

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Βάζω αυτό το θέμα, προς τιμήν των lovethink, plagiaskepsi και avvas, που αποχώρησαν πρόσφατα, καθώς και προς τιμήν όλων όσων έχουν αποχωρήσει, πρόσκαιρα ή οριστικά από το φόρουμ, όπως επίσης και αυτών που διακριτικά και αφανώς παρακολουθούν ως απλοί επισκέπτες, ενώ κάποτε διετέλεσαν μέλη, του παρόντος χώρου.
Ανέφερα τα ονόματα των Μάνου, Αντώνη και Ανδρέα, επειδή αυτοί αποχώρησαν, όσο είμαι κι'εγώ μέλος. Υπάρχουν πάρα πολλοί άλλοι, ας αναφερθούν από όποιον θέλει, ο οποίος διετέλεσε μέλος επί των ημερών τους. Εχω δει εκατοντάδες ονόματα, που δεν γράφουν πιά.

Με μια νοσταλγία, μια χαρμολύπη, αλλά και με αγάπη.
Και μια ευχή για επιστροφή τους, αν βέβαια τους αναπαύει κάτι τέτοιο.
Να είναι όλοι τους καλά.
Θεωρώ πως δικαιούνται μιά μικρή τέτοια υπόμνηση, ως μιά δικαίωση και καταξίωση, των εδώ πεπραγμένων τους.
Αλλωστε χωρίς μνήμη παρελθόντος, δεν προχωράμε μπροστά.
Και - ποιός ξέρει - ίσως κάποτε, να με αφορά και μένα αυτό το topic! :8 Λέμε τώρα! :8


Ενα τραγούδι του Διονύση Σαββόπουλου:

Διονύσης Σαββόπουλος – Οι παλιοί μας φίλοι (1966)

Μη, μoύ το πεις, οι παλιοί μας φίλοι, μην το πεις
για πάντα φύγαν
Μη, το ’μαθα πια, τα παλιά βιβλία, τα παλιά τραγούδια
για πάντα φύγαν
Πέρασαν οι μέρες που μάς πλήγωσαν
οι μέρες που μάς πλήγωσαν
Γίνανε παιχνίδι στα χέρια των παιδιών

Η ζωή αλλάζει, δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου
μελαγχολία
Κι έρχεται η στιγμή για ν’ αποφασίσεις με ποιους θα πας
και ποιους θ’ αφήσεις
Πέρασαν για πάντα οι παλιές ιδέες
οι παλιές αγάπες, οι κραυγές
Γίνανε παιχνίδι στα χέρια των παιδιών

Όμορφη είν’ αυτή η στιγμή, να το ξαναπώ, όμορφη
να σάς μιλήσω
Βλέπω πυρκαγιές πάνω από λιμάνια, πάνω από σταθμούς
κι είμαι μαζί σας
Όταν ο κόσμος μας θα καίγεται
Όταν τα γιοφύρια πίσω μας θα κόβονται, εγώ
θα είμαι εκεί να σάς θυμίζω τις μέρες τις παλιές
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35665
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από toula »

Παναγιώτη, έκανες πολύ καλά που σκέφτηκες και άνοιξες αυτό το θέμα για τους αδελφούς που έγραφαν παλιότερα και τώρα, για δικούς τους λόγους, έχουν αποχωρήσει.

Σαν παλιά αναγνώστρια του φόρουμ, τους θυμάμαι όλους. Είναι όλοι αξιόλογοι !! Περισσότερο στην μνήμη μου έχει μείνει ο Μάνος (lovethink), επειδή έγραφε πολύ συχνά με την άποψη του, την οποία πάντα υποστήριζε με σθένος, πολλές φορές και κόντρα στην άποψη των άλλων αδελφών.

Εγώ θα προσθέσω άλλα δύο μέλη που θυμάμαι : eleimon και lockheart. Επίσης αξιόλογα παιδιά με συχνή καταγραφή στο φόρουμ των απόψεών τους !!
Μας λείπουν όλοι !!!! Μακάρι κάποια στιγμή να επιστρέψουν !!
Εσύ μην τολμήσεις ποτέ να φύγεις. Είσαι ανεκτίμητος!!!!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από aposal »

Συγχαρητήρια Παναγιώτη!
Εμένα μου λείπουν τα αδέλφια μας, που είναι αρκετά βέβαια, αλλά το βρίσκω πού όμορφο να τους μνημονεύσω και να τους στείλω την αγάπη μου. Θυμάμαι τους εξής:

1. Μάνος (lovethink)
2. Νίκος (NIKOSZ)
3. Αντώνης (pagiaskepsi)
4. Ανδρέας (avvas)
5. Θεοδώρα (Theodora)
6. Σπύρος (lockheart)
7. Ελπίδα (eleimon)
8. Byzantine_Spirit
9. Cordelia
10. Γιώργος (fosterer)
11. Γιώργος (Gewrgiosgr)
12. Κων/να (ntinoula)
13. Ηλίας (stratos)
14. Βασιλική (vasilikirimp)
15. Βασιλική (VASSILIKH)
16. Γιώργος (yiorgos31)

Εύχομαι αδέλφια να είστε καλά και ο Θεός πάντα δίπλα σας, βοηθός, ελπίδα, και καταφυγή.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από dora gian »

Μηπως τους μαλωνατε , μηπως δεν τους αγαπουσατε ? επειδη ηταν διαφορετικοι? Να ταπεινωθειται και να τους ζητησετε συγνωμη .λεω τωρα δεν ξερω :roll: :roll:
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από aposal »

Κάποιοι έχουν αποχωρήσει χωρίς πίκρα, κάποιοι λόγω διαφωνιών, κάποιοι άλλοι γιατί δεν τους άρεσε το κλίμα και κάποιοι γράφουν πολύ αραιά.
Εάν κάποιοι θεωρούν ότι είπα, ή έκανα κάτι που τους έβλαψε, ζητώ συγγνώμη.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από theodosis79 »

Πολλοί φίλοι μας δυστυχώς αποχωρούν είτε για λόγους παρεξηγήσεως είτε γιατί με κάποιοιν τρόπο ή με κάποια κατάσταση νιώθουν πληγωμένοι είτε γιατί ο χώρος νιώθουν να μην τους αναπαύει είτε γιατί κρίνουν πως δεν θέλουν να συμμετέχουν στις συζητήσεις και να παρακολουθούν απλώς σαν απλοί αναγνώστες. Λοιπόν, η αλήθεια είναι πως πάρα πολλές φορές έχουν "ανάψεϊ" τα αίματα σε κάποιες συζητήσεις και έχουν ειπωθεί ή υποννοηθεί πολλά άσχημα πράγματα , τέλος πάντων δεν έχει σημασία αυτά πέρασαν και καλό είναι να ηρεμούμε και να μην τα θυμόμαστε. Και εγώ πάρα πολλες φορές έχουν μιλήσει και έχω φερθεί σε άλλα μέλη πολύ άσχημα και το έχω πολύ μεγάλο βάρος. Ντρέπομαι να τους ζητησω συγνώμη, αν εκείνοι κρίνουν ότι το αξίζω να με συγχωρήσουν ας το κάνουν αν πάλι όχι δεν πειράζει. Καλό θα ήταν να δεχθεί ένα ακόμα ισχυρί χαστούκι ή γεμάτη καινοδοξία καρδιά μου. Μέσα στους "αποόντες" ξεχασατε να αναφέρεται και τον φίλο μας τον Μάξιμο max1 τον οποίο μίλησα κάποτε με αυθάδεια και ντρέπομαι πολύ για αυτό. Φίλε συγχώρεσε με αν θέλεις αν πάλι όχι, δεν πειράζει. Τώρα που έιμαστε ήρεμοι ας προσπαθήουμε να θυμηθουμε πόσες φορές έχουμε φερθεί άσχημα σε άλλους εδώ μέσα και τους έχουμε κατακρίνει και ας τους ζητήσουμε μια συγνώμη. Πιο παλιά μίλησα άσχημα και στους φίλους μου forester και Μάνο lovethink και ο φίλος μας ο Μάνος όχι μόνο δεν ανταπέδωσε αλλά μου απάντησε με μεγαλοκαρδία και συγκατάβαση. Ας αφήσουμε λοιπόν στην άκρη τις μικρότητες και μικρές ή μεγάλες παρεξηγήσεις και ας κάνουμε μια νέα αρχή στο φορουμ χωρίς διαχωρισμούς και "στρατόπεδα". Φιλοι μου συγχωρήσατε μου την αυθάδεια και την μικροψυχία.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από aposal »

Δεν ήξερα ότι είχε αποχωρήσει και ο Μάξιμος (max1)
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από theodosis79 »

Δεν ξέρω Απόστολε αλλά είχα την ιδέα ότι με κάτι δυσσαρεστήθηκε και δεν ξαναέγραψε. Ετσι μου είχε φανεί τότε. Συγωρήστε με.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από vasilisalt »

panagiotisspy έγραψε:Βάζω αυτό το θέμα, προς τιμήν των lovethink, plagiaskepsi και avvas, που αποχώρησαν πρόσφατα, καθώς και προς τιμήν όλων όσων έχουν αποχωρήσει, πρόσκαιρα ή οριστικά από το φόρουμ, όπως επίσης και αυτών που διακριτικά και αφανώς παρακολουθούν ως απλοί επισκέπτες, ενώ κάποτε διετέλεσαν μέλη, του παρόντος χώρου.
Ανέφερα τα ονόματα των Μάνου, Αντώνη και Ανδρέα, επειδή αυτοί αποχώρησαν, όσο είμαι κι'εγώ μέλος. Υπάρχουν πάρα πολλοί άλλοι, ας αναφερθούν από όποιον θέλει, ο οποίος διετέλεσε μέλος επί των ημερών τους. Εχω δει εκατοντάδες ονόματα, που δεν γράφουν πιά.
Με μια νοσταλγία, μια χαρμολύπη, αλλά και με αγάπη.
Και μια ευχή για επιστροφή τους, αν βέβαια τους αναπαύει κάτι τέτοιο.
Να είναι όλοι τους καλά.
Θεωρώ πως δικαιούνται μιά μικρή τέτοια υπόμνηση, ως μιά δικαίωση και καταξίωση, των εδώ πεπραγμένων τους.
Αλλωστε χωρίς μνήμη παρελθόντος, δεν προχωράμε μπροστά.
Και - ποιός ξέρει - ίσως κάποτε, να με αφορά και μένα αυτό το topic! :8 Λέμε τώρα! :8
Ενα τραγούδι του Διονύση Σαββόπουλου:
Διονύσης Σαββόπουλος – Οι παλιοί μας φίλοι (1966)

Μη, μoύ το πεις, οι παλιοί μας φίλοι, μην το πεις
για πάντα φύγαν
Μη, το ’μαθα πια, τα παλιά βιβλία, τα παλιά τραγούδια
για πάντα φύγαν
Πέρασαν οι μέρες που μάς πλήγωσαν
οι μέρες που μάς πλήγωσαν
Γίνανε παιχνίδι στα χέρια των παιδιών

Η ζωή αλλάζει, δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου
μελαγχολία
Κι έρχεται η στιγμή για ν’ αποφασίσεις με ποιους θα πας
και ποιους θ’ αφήσεις
Πέρασαν για πάντα οι παλιές ιδέες
οι παλιές αγάπες, οι κραυγές
Γίνανε παιχνίδι στα χέρια των παιδιών

Όμορφη είν’ αυτή η στιγμή, να το ξαναπώ, όμορφη
να σάς μιλήσω
Βλέπω πυρκαγιές πάνω από λιμάνια, πάνω από σταθμούς
κι είμαι μαζί σας
Όταν ο κόσμος μας θα καίγεται
Όταν τα γιοφύρια πίσω μας θα κόβονται, εγώ
θα είμαι εκεί να σάς θυμίζω τις μέρες τις παλιές
Εξαιρετικό θέμα, και πανέμορφη η τοποθέτηση του Παναγιώτη.
Οι στίχοι απεικονίζουν όλη την ουσία στο θέμα.
Ας τους έχει ο Θεός καλά,
και όμορφο είναι κάπου κάπου να τους θυμόμαστε,
γιατί και αυτοί έχουν βάλει τα λιθαράκια τους
στην υγεία και στη ζωή αυτού του φόρουμ.
Θεωρώ δεδομένο πως κάποιοι, κάποτε θα επανέλθουν.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από aposal »

Ζητάω συγγνώμη και από τον Μάξιμο. Αδελφέ, είμαι ένα αμαρτωλός με μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του! Επειδή είμαι και φλύαρος, οι πθανότητες να πληγώσω κάποιον αδελφό πολλαπλασιάζονται! Συγχώρεσέ με, σε παρακαλώ! Το ίδιο να κάνετε, σας παρακαλώ, κι εσείς οι λοιποί αδελφοί, που έχετε αποχωρήσει.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”