Επιστολή του φόρουμ προς τον Γέροντα Μωϋσή

Εδώ μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με τους Αγιορείτες Πατέρες που έχετε επισκεφθεί στο Αγιον Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Επιστολή του φόρουμ προς τον Γέροντα Μωϋσή

Δημοσίευση από dionysisgr »

Eχω μια ιδεα.

Τι θα λεγατε, να στελναμε μια προσκληση με επιστολη, η mail, (δεν ξερω εαν εχει mail),
στον αγαπητο και λογιοτατο Γεροντα Μωϋση, τον αγιορειτη, και να τον παρακαλεσουμε να αρθρογραφει στο φορουμ μας, σχολιαζοντας την επικαιροτητα με τον μοναδικο του,
πηγαιο πατερικο και θεολογικο λογο, με την ασκητικη σοφια του και την ευρυτατη παιδεια του,
λογο τον οποιο, μας τον στερησαν καποιοι "μοντερνοι", απο το Εκκλησιαστικο ραδιοφωνο εσχατως;

Και υπολογιστη να μην εχει, μπορει να συντασει το κειμενο, να το στελνει σε εναν αδελφο/η, μας και αυτος να το ανεβαζει στο φορουμ προς ωφελεια ολων.

Να του δωσουμε βημα, στον χωρο μας.

Tι λετε;

Eαν δεχτει, μονο να κερδισει εχει το φορουμ, εαν οχι, να'ναι ευλογημενο, θα βρισκουμε τους λογους του, οπως τωρα και θα τους ανεβαζουμε.

Να δοκιμασουμε;
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Γέροντας Μωυσής

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Προσωπικά συμφωνώ με τον Διονύση, να απευθυνθούμε στον Γέροντα, θα ήταν μεγάλη τιμή για όλους μας, να αποδεχόταν κάτι τέτοιο.
Πάντως δεν συμφωνώ, που ανέφερε τα κόμματα ο Γέροντας.
Συμφωνώ στην ανάλυσή του, για τα φαινόμενα σήψης της εποχής μας, αλλά πιστεύω ότι αυτά εκπορεύονται απ' όλα τα κόμματα.
Είναι αλήθεια ότι προέρχονται σε μεγαλύτερο βαθμό από τον Συνασπισμό, αλλά τι σημασία έχει από ποιόν προέρχονται περισσότερο και από ποιόν λιγότερο?

Δεν νομίζω ότι είναι σωστή, ακόμα και η οποιαδήποτε νύξη ονόματος κόμματος, από ανθρώπους της Εκκλησίας.
Ζητώ συγγνώμη, θα μπορούσα να μην το αναφέρω καν αυτό, αλλά καλύτερα που το είπα, παρά να κρύβομαι και να λέω μισές αλήθειες.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Γέροντας Μωυσής

Δημοσίευση από panosgreece »

φοβερη ιδεα αδελφε διονυση ,,,,,,,,,παιδια μην το αφησουμε να το ψαξουμε να γινει

με την βοηθεια του θεου ο γεροντας θα μας ωφελησει ολους μας

μεγαλη τιμη για το φορουμ να γραφει ο γεροντας .............
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Γέροντας Μωυσής

Δημοσίευση από theodosis79 »

Δεν νομίζω οτι χρειάζεται καν ερώτημα αυτό πράγμα! Θα ήταν μια μεγαλειώδης κίνηση! :25
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Γέροντας Μωυσής

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ας δούμε τι θα πουν και οι προεστοί του φόρουμ, και προχωράμε.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2733
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Γέροντας Μωυσής

Δημοσίευση από agiooros »

dionysisgr έγραψε:Ας δούμε τι θα πουν και οι προεστοί του φόρουμ, και προχωράμε.
οκ συμφωνώ
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Γέροντας Μωυσής

Δημοσίευση από dionysisgr »

Toτε ασκωντας την μεγιστη των αρετων υπακοη,
πρωτα ο Θεος, ας συνταξουμε μια επιστολη εις τον Γεροντα Μωϋσή,
προσκαλωντας και παρακαλωντας τον, να την αποδεχθει και να μας απευθυνει λογο οικοδομης
και ωφελειας μεσα απο το φιλοξενο αυτο, Ορθοδοξο φιλο-αθωνικο φορουμ.

Θα παραθεσω ενα προτυπο επιστολης, και οποιος επιθυμει να κανει τις επισημανσεις του, και να το στειλουμε.

.....

Αθηνα 09/10/2010

Προς: Σεβαστον Γεροντα, Μωϋση αγιορειτη, Μοναχο,

Ἱ. Κελλίον Ἁγίου Ἰωάννου Χρυσοστόμου, Σκήτη Ἁγίου Παντελεήμονος, Ἱ. Μ. Κουτλουμουσίου , Καρυες, Αγιον Ορος


Εκ των μελων του ηλεκτρονικου φορουμ Ορθοδοξων και φιλαγιορειτων αδελφων με την ηλεκτρονικη τοποθεσια ιστου: http://www.agiooros.net/,



Σεβαστε Γεροντα, την ευχη σας.

Εχουμε την τιμη και την αγαθη ελπιδα συναμα, να σας απευθυνουμε προσκληση-προταση, να λαβετε βημα, εν τω μεσω ημων,
και να μας απευθυνετε λογο οικοδομης και ωφελειας, ρεομενου εκ της ασκητικης σας πειρας, της ευρυτατης θεολογικης και θυραθεν παιδειας σας,
οπως αυτος γινεται αποδεκτος απο το Ορθοδοξο πληρωμα εδω και δεκαετιες, με τα δεκαδες αρθρα, βιβλια, γραπτα σας,
και την ενθεεη προσφορα σας στον καταρτισμο και την καλλιεργεια της αγαπης προς τον Θεον, των Χριστιανων της πατριδος μας, και οχι μονον.

Γνωριζουμε και σεβομαστε οτι ο χρονος σας ειναι πολυτιμος, και δυσευρετος, καταναλισκωμενος μεταξυ της Μοναχικης σας ιδιοτητος και βιοτης, αλλα και των πολλων σας πνευματικων και συγγραφικων ευθυνων, θερμα παρακαλουμε να μας χαρισετε μια ηλιαχτιδα αγιορειτικης σοφιας, και Ορθοδοξου λογου,
οπως επικαιρος τεκμηριωμενος και ευστοχος ειναι παντοτε ο δικος σας.

Μπορειτε εφοσον φυσικα βουλεστε, και εχετε τον χρονο, να αποστελλετε στα διαστηματα που εσεις θα κρινετε, τα κειμενα σας, και να τα δημοσιευουμε στο φορουμ μας, το οποιο αριθμει 5 και πλεον ετη ηλεκτρονικης ζωης, με 2.830 εγγεγραμενα μελη, και 11.156 ανεπτυγμενα θεματα, 132.202 δημοσιευσεις, και χιλιαδες αναγνωστες ανα την οικουμενη καθημερινα.

Τα νουμερα αυτα δεν εχουν καμμια σημασια, εαν δεν αντικατοπτριζουν την αγαπη αυτων που απαριθμουνται μεσα απο αυτα προς τον Χριστο και την Ορθοδοξο Εκκλησια Του.

Το κινητρο μας ειναι η εν Χριστω αγαπη μας, η Πιστη των Πατερων μας, η ευγνωμοσυνη μας προς τον Αγιορειτικο Μοναχισμο και τα θεοϊδρυτα Μοναστικα κεντρα του Αγιωνυμου Αθωνος, που περικρατουν την Ορθοδοξο ευσεβεια και ασκητικη λυχνια σταθερα και αταλαντευτα αναμμενη εν μεσω χαλεπων χρονων και καιρων.

Γιαυτο και καθε ψυχη που μπαινει και συμμετεχει εδω, στο φορουμ αυτο, ανεξαρτητα απο τα ελατηρια τα οποια την παρακινησαν, αυτο το ξερει ο Κυριος, επιθυμει να παρει Χριστο, να εγκολπωθει Ορθοδοξια, και νοημα ζωης, ωστε να συνεχισει πιο αποφασιστικα η να βαλει αρχη για αγωνα προς σωτηρια της αθανατου ψυχης της.

Το φορουμ αυτο δεν αντιβαινει, δεν υποκλεπτει, και δεν διεκδικει χρονο, πνευματικο, λειτουργικο, Εκκλησιαστικο, μη γενοιτο, απο τον καθε αγωνιζομενο Ορθοδοξο Χριστιανο, εις βαρος της πνευματικης του πορειας και καθημερινης ενοριακης ζωης. Το αντιθετο επιχειρει να ενισχυσει και να προτρεπει προς την εν Χριστω Εκκλησιαστικη μας ζωη.

Αλλα απλως αποτελει, η το προσπαθει ειλικρινως τουλαχιστον, μια νησιδα καταφυτη με μικρα αναπτυσομενα Ορθοδοξα ανθη, μεσα σε ενα ηλεκτρονικο πελαγος μανιασμενης αθεης προπαγανδας, αποστατικης απο τον Θεο, ψευδοφιλοσοφιας, και αντι-Ορθοδοξου παραπληροφορησης.

Και ετσι δινει στεγη και βημα σε ανθρωπους απλους καθημερινους, που εχουν επιθυμια να εκφρασουν την αγωνια τους, τον προβληματισμο τους, το παραπονο τους, την ελπιδα τους και τελικα την Πιστη και την Αγαπη τους, εις τον Τριαδικο μας Προσκυνητο Θεο, ω πρεπει πασα δοξα και τιμη και προσκυνησις εις τον αιωνα αμην.

Διατελουμε εν αναμονη της απαντησεως σας, σας απευθυνουμε τον σεβασμο και την αγαπη μας,

Ευχεσθε,

Μετα τιμης

Η διαχειριστικη ομαδα και Τα μελη του φορουμ.

http://www.agiooros.net/

....

Πως το βλεπετε; Το πολυ πολυ να αρνηθει, αλλα και παλι εμεις τον αγαπαμε τα μεγιστα.

Εγω πιστευω οτι θα δεχτει. Εαν ειναι για ωφελεια μας, θα το επιτρεψει ο Κυριος.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Γέροντας Μωυσής

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Μια χαρά, τέλειο, άψογο είναι, στείλτο αδελφέ. Κατά τη γνώμη μου πάντοτε.

Α, να συνεισφέρω κι'εγώ κάτι! :8
Τον Τ.Κ των Καρυών: 63086 :8
(Υποθέτω θα σταλεί δι' αλληλογραφίας).
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Γέροντας Μωυσής

Δημοσίευση από smarti »

Απα, πα, πα..βρε Διονύση τι χάλια που γράφεις....δεν θα του αρέσει καθόλου... :shock: :shock: :shock: :shock: !!!









Υ.Σ πλάκα κάνω.....ελπίζω να το ξέρεις.. :8 :8 :8
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36562
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Γέροντας Μωυσής

Δημοσίευση από toula »

Διονύση είναι εξαιρετικό !!!! Διόρθωση θέλει μόνο η ημερομηνία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιορείται Πατέρες”