Πνευματικός διάλογος με τον Ηγουμ. της Ιερά Μονής Αγ.Παύλου

Εδώ μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με τους Αγιορείτες Πατέρες που έχετε επισκεφθεί στο Αγιον Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Πνευματικός διάλογος με τον Ηγουμ. της Ιερά Μονής Αγ.Παύ

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Μιά φορά τον έχω δεί , πρίν από τέσσερα -πέντε χρόνια , και μου έμεινε ανεξίτηλα στην μνήμη ,
με ένα κεράκι στο χέρι , να γυρίζει τα στασίδια στον Όρθρο - στο Καθολικό της Ι. Μ. Αγ. Παύλου, και να κοιτάει ποιός … δεν έχει έλθει , ή τουλάχιστον έτσι κατάλαβα . Στην συνέχεια να χάνεται , και μετά από λίγο να εμφανίζονται κάποιοι ..... αργοπορημένοι.

Δόξα τω Θεώ
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Πνευματικός διάλογος με τον Ηγουμ. της Ιερά Μονής Αγ.Παύ

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Captain Yiannis έγραψε:Μιά φορά τον έχω δεί , πρίν από τέσσερα -πέντε χρόνια , και μου έμεινε ανεξίτηλα στην μνήμη ,
με ένα κεράκι στο χέρι , να γυρίζει τα στασίδια στον Όρθρο - στο Καθολικό της Ι. Μ. Αγ. Παύλου, και να κοιτάει ποιός … δεν έχει έλθει , ή τουλάχιστον έτσι κατάλαβα . Στην συνέχεια να χάνεται , και μετά από λίγο να εμφανίζονται κάποιοι ..... αργοπορημένοι.

Δόξα τω Θεώ
Αυτο μου διεφυγε ναι ετσι ειναι Καπετανιε ακριβως ετσι
μια λεπτομερεια που σημαινει παρα πολλα
να σαι καλα που το θυμηθηκες
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Πνευματικός διάλογος με τον Ηγουμ. της Ιερά Μονής Αγ.Παύ

Δημοσίευση από stathis73 »

Παιδια ειναι παρα πολλα που θα βγουν οπως ειπα στην επιφανεια οταν τον παρει ο καλος θεος.
Ενας γιατρος φιλος που πηγε και εγινε μοναχος στην παυλου μου εχει πει ορισμενες ιστοριες που αμα αρχισω και τις λεω πολλοι δεν θα τις πιστεψουν ο γεροντας κανει πολλα θαυματα, με τελευταιο τον κυριο Τακη που τον ειπα να παει να εξομολογηθει και οταν βγηκε εκλαιγε και μου ειπε σου χρωσταω χαρη μπηκα μεσα και αρχισε να μου λεει περιστατικα της ζωης μου που εγιναν προσφατα( ειχε ψιλομαλωσει με εναν γειτονα και ο γεροντας του το ειπε κατευθειαν) και αλλα πολλα.
Ειναι ενας γεροντας της προσευχης και μεγαλος αγωνιστης πρωτος δινει το παραδειγμα σε ολους ειτε ειναι λαικοι, η μοναχοι, αυτο που ειπε ο καπετανιος ειναι γεγονος, οτι γυρναει με το κερακι για να δει ποιος κατεβηκε στην ακολουθεια και ποιος οχι, δινει ο ιδιος το παραδειγμα και μετα σε αναγκαζει θελοντας και μη να τον ακολουθησεις.
Ο Θεός να του δινει χρονια να τον εχουμε κοντα μας.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Πνευματικός διάλογος με τον Ηγουμ. της Ιερά Μονής Αγ.Παύ

Δημοσίευση από Dimitris39 »

stathisgrh έγραψε:Παιδια ειναι παρα πολλα που θα βγουν οπως ειπα στην επιφανεια οταν τον παρει ο καλος θεος.
Ενας γιατρος φιλος που πηγε και εγινε μοναχος στην παυλου μου εχει πει ορισμενες ιστοριες που αμα αρχισω και τις λεω πολλοι δεν θα τις πιστεψουν ο γεροντας κανει πολλα θαυματα, με τελευταιο τον κυριο Τακη που τον ειπα να παει να εξομολογηθει και οταν βγηκε εκλαιγε και μου ειπε σου χρωσταω χαρη μπηκα μεσα και αρχισε να μου λεει περιστατικα της ζωης μου που εγιναν προσφατα( ειχε ψιλομαλωσει με εναν γειτονα και ο γεροντας του το ειπε κατευθειαν) και αλλα πολλα.
Ειναι ενας γεροντας της προσευχης και μεγαλος αγωνιστης πρωτος δινει το παραδειγμα σε ολους ειτε ειναι λαικοι, η μοναχοι, αυτο που ειπε ο καπετανιος ειναι γεγονος, οτι γυρναει με το κερακι για να δει ποιος κατεβηκε στην ακολουθεια και ποιος οχι, δινει ο ιδιος το παραδειγμα και μετα σε αναγκαζει θελοντας και μη να τον ακολουθησεις.
Ο Θεός να του δινει χρονια να τον εχουμε κοντα μας.
Ολα τα ειπες Σταθηη :mrgreen:
Εχω χωριανο φιλο εκει στην Αγια Παυλου :8 :8
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Πνευματικός διάλογος με τον Ηγουμ. της Ιερά Μονής Αγ.Παύ

Δημοσίευση από stathis73 »

Μια που ειπα αρκετα για τον αγιο αυτο γεροντα θα πω και κατι ακομη, εαν κοινωνηση καποιος τα Αχραντα Μυστηρια απο τα χερια του γεροντα θα το θυμαται σε ολη του την ζωη......τον λογο θα τον καταλαβει ο καθενας μονος του.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Πνευματικός διάλογος με τον Ηγουμ. της Ιερά Μονής Αγ.Παύ

Δημοσίευση από stathis73 »

Να ενημερωσω οτι κατα πασα πιθανοτητα ο γεροντας θα ειναι στην θεσσαλονικη την αλλη εβδομαδα τριτη- τεταρτη μολις μαθω ακριβη ημερομηνια θα σας ενημερωσω.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Πνευματικός διάλογος με τον Ηγουμ. της Ιερά Μονής Αγ.Παύ

Δημοσίευση από stathis73 »

Εχθες το απογευμα ηρθε ο Γεροντας Παρθενιος στην θεσσαλονικη και σημερα το πρωι εκτακτος μπηκε στο Αγιον Ορος, εμαθα ομως οτι στις 3-4 νοεμβριου πρωτα ο Θεός θα ξαναβγει.

Το λεω γιατι πολλα παιδια εκδηλωσαν την επιθυμια να ερθουν να τον δουν.
Ευλογειτε αδερφια :8 :8 :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Re: Πνευματικός διάλογος με τον Ηγουμ. της Ιερά Μονής Αγ.Παύ

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

είναι μεγάλη μορφή ο Γέρωντας τον είδα φέτος στην Ιερά μονη Ξηροποτάμου στην πανύγηρη του Τιμιού Σταυρόυ.είναι αδελφές μονές επειδή έχουν τον ίδιο κτίτωρα Άγιο Παύλο ξηροποταμινό . μονο και μόνο που το κάλεσμα για μοναχική ζωή το δεχτηκε απο την Παναγία μας λεεί πολλά.
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Πνευματικός διάλογος με τον Ηγουμ. της Ιερά Μονής Αγ.Παύ

Δημοσίευση από stathis73 »

Gewrgiosgr έγραψε:είναι μεγάλη μορφή ο Γέρωντας τον είδα φέτος στην Ιερά μονη Ξηροποτάμου στην πανύγηρη του Τιμιού Σταυρόυ.είναι αδελφές μονές επειδή έχουν τον ίδιο κτίτωρα Άγιο Παύλο ξηροποταμινό . μονο και μόνο που το κάλεσμα για μοναχική ζωή το δεχτηκε απο την Παναγία μας λεεί πολλά.
Αδελφε οι αγιορειτες τον φωναζουν "παιδι" της Παναγιας, τον σεβονται και τον αγαπουν ολοι στο Αγιον Ορος, ενας γεροντας της προσευχης, αγωνιστης μεγαλος και να εχουμε την ευχη του ολοι μας.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Re: Πνευματικός διάλογος με τον Ηγουμ. της Ιερά Μονής Αγ.Παύ

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Αμήν αδελφέ.πάλι καλά που υπάρχουν και τέτοια παραδείγματα να μας αφυπνίζουν πνευματικά ο Κύριος να τον ενισχύει.
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιορείται Πατέρες”