Γέροντας Νεκτάριος Αγιορείτης , απέναντι απο την Παναγούδα

Εδώ μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με τους Αγιορείτες Πατέρες που έχετε επισκεφθεί στο Αγιον Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Γέροντας Νεκτάριος Αγιορείτης , απέναντι απο την Παναγούδα

Δημοσίευση από greekboy1981 »

Ευλογείτε! Σημερα μιλησα τηλεφωνικώς με τον Γεροντα Νεκτάριο που ζεί απέναντι απο το κελλί της Παναγούδας ( του Γεροντα Παϊσιου του Αγιορείτη) και σαν Αρβανίτης που είμαι , τον ρώτησα σχετικά με την Παναγία την Αρβανίτισσα της Χίου , γιατι στην ενορία του χωριου μου ετοιμαζουμε παρεκκλησι διπλα στην εκκλησια μας , και περιμενουμε αντίγραφο της συγκεκριμένης εικόνας τυης Παναγιας μας . Ο Γεροντας Νεκταριος ειναι Αρβανίτης .

Θα ηθελα να μαθω περισσότερες πλήροφορίες για τον Γεροντα Νεκτάριο και αν τον εχετε γνωρίσει απο κοντα . Οταν μιλησα μαζί του , μου εκανε εντυπωση , που μου μιλουσε με τοση αγαπη , και με ταπεινωση .


ο Γεροντας Νεκταριος μου ειπε οτι μαζευει υπογραφες για την ειδική λειτουργιία ( συγγνωμη αν δεν τα λεω σωστα) της Παναγίας της Αρβανίτισσας για την επικυρωση απο την Ιερα Συνοδο στα θεματα Λατρείας ( παλι λαθος τα ειπα..) δεν υπαρχει καποιοσ τροπος να γινει κατι και μεσω Ιντερνετ??
Άβαταρ μέλους
costisk
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κώστας@Αθήνα

Re: Γεροντας Νεκτάριος Αγιορειτης , απεναντι απο την Παναγού

Δημοσίευση από costisk »

Καλησπέρα,

Ρίξε κι εδώ μία ματιά, θα σε ενδιαφέρει μάλλον :roll:

http://users.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/a ... itissa.htm
greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Γεροντας Νεκτάριος Αγιορειτης , απεναντι απο την Παναγού

Δημοσίευση από greekboy1981 »

Απο αυτήν ακριβώς την σελίδα βρήκα το τηλέφωνο του Γέροντα Νεκταρίου!
Εγώ θα ήθελα να μάθω αν τον εχει γνωρίσει απο κοντά καποιο απο τα μελη του φόρουμ ??
Ευχομαι , πρώτα ο Θεός , να πάω σύντομα στο Αγιον Ορος για να τον γνωρίσω απο κοντα ....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιορείται Πατέρες”