Ανακοίνωση συνέντευξης του Καθηγούμενου Ι. Σκήτης Αγ. Ανδρέα

Εδώ μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με τους Αγιορείτες Πατέρες που έχετε επισκεφθεί στο Αγιον Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ανακοίνωση συνέντευξης του Καθηγούμενου Ι. Σκήτης Αγ. Αν

Δημοσίευση από marinam »

αχ Αγγελε το είδα το site. απλά υπάρχουν μέσα οι συνεντέυξεις απο το λιμπερο?
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
babisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: Χαράλαμπος@Θεσσαλονικιός

Re: Ανακοίνωση συνέντευξης του Καθηγούμενου Ι. Σκήτης Αγ. Αν

Δημοσίευση από babisgr »

vasilisalt έγραψε:Νομίζω πάντως πως τη δική μου ερώτηση δεν την έκαναν.
Ρώτησα αν θεωρεί σωστό ιερείς να ευλογούν κανόνια (π.χ. Σερβία).
Αν θες να το ακούσεις πήγαινε στο ηχητικό που ανέβασε ο efstratiosgr στο 268:20.
Βέβαια η απάντηση είναι αυτή που σου είπε η marinam.

-------------------------

Θα τον ξαναφωνάξουν;

--------------------------

Άμα ανέβασαν τις συνεντεύξεις του γέροντος στο Libero, πείτε μας το σύνδεσμο...
Καθεῖλε δυνάστας ἀπό θρόνων καί ὕψωσε ταπεινούς...
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ανακοίνωση συνέντευξης του Καθηγούμενου Ι. Σκήτης Αγ. Αν

Δημοσίευση από marinam »

babisgr έγραψε: -------------------------

Θα τον ξαναφωνάξουν;

--------------------------

Άμα ανέβασαν τις συνεντεύξεις του γέροντος στο Libero, πείτε μας το σύνδεσμο...
Μπάμπη μου προς το τέλος αν άκουσες την συνεντευξη είπαν πως θα το ξανακάνουν. θεωρώ πολύ πιθανόν γιατι και οι ίδιοι δεν περίμεναν τόσο κόσμο να θέλουν να ρωτήσουν τον Γέροντα, τις τόσες ερωτήσεις. Το Πάσχα πρώτα ο Θεός πλησιάζοντας εκείνες τις Άγιες μέρες νομίζω σιγουρα θα πάει ο Γέροντας. Θα το απαιτήσουν κι όλας, ο κόσμος.

Κοίταξα διεξοδικά ομολογώ το Libero αλλά δεν βρήκα τίποτα. Λογικό. Μετά τις γιορτές ίσως κάνουν κάτι.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
babisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: Χαράλαμπος@Θεσσαλονικιός

Re: Ανακοίνωση συνέντευξης του Καθηγούμενου Ι. Σκήτης Αγ. Αν

Δημοσίευση από babisgr »

Ναι βιάστηκα να ρωτήσω εδώ.. το άκουσα μετά στο τέλος της συνέντευξης.

...και από ότι κατάλαβα, τις υπόλοιπες αναπάντητες ερωτήσεις θα τις δημοσιεύσουν αργότερα (όποτε τέλος πάντων μπορέσουν και αυτοί και ο γέροντας) σε ειδική "καρτέλα" : πνευματική άθληση.

Οπότε το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε.

Ωραίες ερωτήσεις και προ πάντων πιο ωραίες απαντήσεις. :wink:
Καθεῖλε δυνάστας ἀπό θρόνων καί ὕψωσε ταπεινούς...
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ανακοίνωση συνέντευξης του Καθηγούμενου Ι. Σκήτης Αγ. Αν

Δημοσίευση από marinam »

babisgr έγραψε:
Ωραίες ερωτήσεις και προ πάντων πιο ωραίες απαντήσεις. :wink:
τυχαίο? δε νομίζω!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
aggelosmin
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 1:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ανακοίνωση συνέντευξης του Καθηγούμενου Ι. Σκήτης Αγ. Αν

Δημοσίευση από aggelosmin »

marinam έγραψε:αχ Αγγελε το είδα το site. απλά υπάρχουν μέσα οι συνεντέυξεις απο το λιμπερο?
Καλησπερα λοιπον, στο site του libero δεν εχει τισ ομιλιες του γεροντα..απλα στο λινκ rapidshare που εδωσε πιο πανω ο φιλος μας μπορεις να την κατεβασεις σαν free user χωρις να κανεις εγγραφες κλπ..πατα εκει που λεει download with low speed(και αποθηκευσε την καπου στον υπολογιστη σου)..ελπιζω να βοηθησα..αν και νομιζω ειπαν τα παιδια οτι θα τις κατεβαουν ολες στο site του libero
Αν προσθεσεις την αγαπη ολα ωφελουν,αν την αφαιρεσεις τιποτα δεν ωφελει.Η αγαπη ειναι πληρωμα νομου.(Ιερος Αυγουστινος)
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ανακοίνωση συνέντευξης του Καθηγούμενου Ι. Σκήτης Αγ. Αν

Δημοσίευση από marinam »

aggelosmin έγραψε:
marinam έγραψε:αχ Αγγελε το είδα το site. απλά υπάρχουν μέσα οι συνεντέυξεις απο το λιμπερο?
Καλησπερα λοιπον, στο site του libero δεν εχει τισ ομιλιες του γεροντα..απλα στο λινκ rapidshare που εδωσε πιο πανω ο φιλος μας μπορεις να την κατεβασεις σαν free user χωρις να κανεις εγγραφες κλπ..πατα εκει που λεει download with low speed(και αποθηκευσε την καπου στον υπολογιστη σου)..ελπιζω να βοηθησα..αν και νομιζω ειπαν τα παιδια οτι θα τις κατεβαουν ολες στο site του libero
Αγγελε το κατάβασα, το είχα βάλει πριν φύγω κατα της 9 με 10 περίπου που είχα να πάω σε γιορτή και τώρα που ήρθα είναι ήδη κατεβασμένο. σε ευχαριστώ. είναι η δευτερη μέρα της συνεντευξης.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Ανακοίνωση συνέντευξης του Καθηγούμενου Ι. Σκήτης Αγ. Αν

Δημοσίευση από stathis73 »

vasilisalt έγραψε:Νομίζω πάντως πως τη δική μου ερώτηση δεν την έκαναν.
Ρώτησα αν θεωρεί σωστό ιερείς να ευλογούν κανόνια (π.χ. Σερβία).
Φιλε μου νομιζω οτι αυτην την ευλογια την δινουν καθε Κυριακη ( υπερ των σωματων ασφαλειας ..........του φιλοχριστου υμων στρατου) δηλαδη νομιζω οτι ευλογουν κατα τον ιδιο τροπο και τα κανονια παντα ομως για αμυντικους λογους και χρηση και οχι σαν ενα αντικειμενο ( οπλο) που σκοτωνει ανθρωπους.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
lefte
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Αύγ 22, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Koζάνη

Re: Ανακοίνωση συνέντευξης του Καθηγούμενου Ι. Σκήτης Αγ. Αν

Δημοσίευση από lefte »

Παιδιά, είπε ότι τα ζώα δεν έχουν μνήμη. Νομίζω ότι κάνει λάθος. Αυτό που λείπει από τα ζώα δεν είναι η μνήμη ή η λογική, αλλά η ελευθερία. Μόνον ο άνθρωπος είναι ελεύθερο πρόσωπο.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Ανακοίνωση συνέντευξης του Καθηγούμενου Ι. Σκήτης Αγ. Αν

Δημοσίευση από lovethink »

lefte έγραψε:Παιδιά, είπε ότι τα ζώα δεν έχουν μνήμη. Νομίζω ότι κάνει λάθος. Αυτό που λείπει από τα ζώα δεν είναι η μνήμη ή η λογική, αλλά η ελευθερία. Μόνον ο άνθρωπος είναι ελεύθερο πρόσωπο.
Το άκουσα κι εγώ και με "ξένισε" ,όποιος έχει καθημερινή επαφή με κατοικίδια βλέπει ότι έχουν μνήμη ,εγώ πιστεύω ότι έχουν
Από ότι είδα στο ίντερνετ βρίσκεις διαφορετικές απόψεις
Βέβαια δεν είναι αυτό το θέμα μας αλλά μιας και αναφέρθηκε :wink:
Καλή Σαρακοστή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιορείται Πατέρες”