Τον έζησα από μικρό τον Άγιο Γέροντα Παΐσιο (βίντεο)

Εδώ μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με τους Αγιορείτες Πατέρες που έχετε επισκεφθεί στο Αγιον Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25044
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΤΟΝ ΕΖΗΣΑ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΙΣΙΟ

Δημοσίευση από aposal »

ΟΚ
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Τον έζησα από μικρό τον Άγιο Γέροντα Παΐσιο (βίντεο)

Δημοσίευση από paulina »

Καμιά φορά η μεγάλη μας λαχτάρα και η αγάπη για κάποιον μας κάνει να τον βλέπουμε στον ύπνο μας. Μακάρι το όνειρο σου να ήταν εκ Θεού και να... μάθει τελικά ο σύζυγός σου να χτυπάει το σήμαντρο! :wink:
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Τον έζησα από μικρό τον Άγιο Γέροντα Παΐσιο (βίντεο)

Δημοσίευση από smarti »

polina έγραψε:Καμιά φορά η μεγάλη μας λαχτάρα και η αγάπη για κάποιον μας κάνει να τον βλέπουμε στον ύπνο μας. Μακάρι το όνειρο σου να ήταν εκ Θεού και να... μάθει τελικά ο σύζυγός σου να χτυπάει το σήμαντρο! :wink:
Ευχαριστώ πολύ για την ευχή σου!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Τον έζησα από μικρό τον Άγιο Γέροντα Παΐσιο (βίντεο)

Δημοσίευση από stathis73 »

Ξερω οτι θα καταληξω στο σπιτι του Αποστολου αλλα πρεπει :mrgreen: να μεταφρασω το ονειρο που ειδε η Σμαραγδή :mrgreen:

Το σημαντρο ειναι το κεφαλι σου σιγουρα :mrgreen: :mrgreen: ο ανθρωπος δεν θελει να στο χτυπησει ...........................αλλα επιδει ο γεροντας ειναι στον παραδεισο και το ξυλο επισης βγηκε απο τον παραδεισο :mrgreen: λεει στον αντρα σου τον τροπο για να γινεις υποδειγμα γυναικας. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Τι αναλυση εκανα παλι το ατομο :mrgreen: :mrgreen: :8 :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Τον έζησα από μικρό τον Άγιο Γέροντα Παΐσιο (βίντεο)

Δημοσίευση από smarti »

Αρα Στάθη εχω μεγάλο δρόμο μπροστά μου....... :? :? :? :? :? Ωραία εξηγηση. :smile:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: ΤΟΝ ΕΖΗΣΑ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΙΣΙΟ

Δημοσίευση από eleimon »

smarti έγραψε:Με την ευκαιρία...θα ήθελα να σας διηγηθώ κάτι προσωπικό...ίσως τωρα κάποιοι γυρίσουν και που δεν κανει να πιστευουμε στα όνειρα..αλλα θα σας τα πω και μετά ας κρίνει ο καθένας!!
Εχει μερικούς μήνες τωρα...είδα ένα παράξενο αλλα και πολύ ωραίο όνειρο......
Ειδα στο όνειρο μου να έχω πάει με τον
αντρα μου σε ένα μοναστήρι το οποιο χτιζώταν και υπήρχαν παντού γυναίκες μοναχές...μέσα εκει στο μαναστήρι είδα τον γέροντα Παίσιο σε καποια στιγμή να κουβαλάει με τα χεράκια του μεγάλες πέτρες και να βοηθάει στο χτισημο του μοναστηριού...
Οταν ειδα τον γέροντα Παίσιο..ηθελα οποσδηποτε να του μιλήσω...και προσπαθούσα να τον πλησιάσω για να μπορέσω να του μιλήσω...αλλα δεν τα κατάφερνα..γιατί είχε και πολύ άλλο κόσμο που ήθελε να τον μιλήσει...κάποια στιγμή ενω ήμουν με τον άντρα μου, ο γέροντας βρισκόταν απέναντι μας και μπροστά του είχε ένα τραπέζι και πάνω σε αυτο είχε ένα μεγάλο ξύλινο Σήμαντρο...
Και έτσι οπως καθόταν μπροστα του το Σήμαντρο στο τραπέζι...φωνάζει μέσα απο το πλήθος τον άντρα μου να παει δίπλα του ....και λοιπόν εκει που εγω προσπαθουσα συνεχεια να μιλησω με τον γέροντα τωρα βρισκοταν ο αντρας μου δίπλα του..και λεει ο γεροντας στον Κυριάκο...έλα να σου μαθω να χτυπάς το Σήμαντρο...και απο την αλλη πλευρα εγω λεω στον γεροντα,, Γέροντα ο Κυριάκος δεν πιστεύει..δεν προκειτε ποτε να μαθει να χτυπάει το Σήμαντρο<< και μου λεει ο γέροντας,, Ολα είναι δυνατά να γίνουν με τη βοήθεια του Θεού...,,και εγω πισματωνα και ελεγα οχι δεν ειναι δυνατον..και ο γεροντας ειπε...,, θα δεις οτι ειναι...
Και ετσι ξεκίνησε ο γέροντας να χτυπάει το Σήμαντρο..και ο Κυριάκος απο πίσω..να προσπαθει να χτυπήσει και αυτός τους τόνους χτυπους δεν ξερω πως να το πω..ωσπου καποια στιγμή με την βοήθεια του γέροντα και την καθοδηγηση του ο Κυριάκος στο τέλος χτυπόυσε το Συμνατρο . Και στο τέλος γύρισε ο γέροντας και μου λέει...,, Ειδες που όλα γίνονται<<? Απο εκει και περα δεν θυμαμαι..το μονο που ξερω ειναι οταν ξυπνησα..ενιωθα τοσο ωραια...μια ανακουφιση να το περιγράψω....γενικά ήμουν χαρούμενη που είδα τον γεροντα που αγαπώ τοσο πολύ στο όνειρο μου.
Να ζητησω συγγνώμη αν δεν μπορεσα να εκφραστω σωστά και να σας τα περιγραψω πιο καλα αυτα που ειδα... :oops: :oops:
Που εισαι βρε koyk να δεις παλι τι λεει;;;;;;
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Koyk
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am

Re: Τον έζησα από μικρό τον Άγιο Γέροντα Παΐσιο (βίντεο)

Δημοσίευση από Koyk »

Το ειδα χθες ...χαχαχαχαχα ησυχασε ρε Ελπίδα ...εντάξει ... ειδε και η Σμαρώ ενα όνειρο...εσυ εδω ζεις ενα ονειρο και ασχολεισαι με την Σμαρω που απλα το ειδε και περασε?????????χαχαχαχαχαχα

Σμαρώ τα χαμε πει...ηρέμησε... οπω ς σου ειπε καποιος (δεν θυμαμαι) μην δινεις σημασια στα ονειρα....φιλια... :105 :105 :105 :105
aggelikiglafki
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 5:00 am

Re: Τον έζησα από μικρό τον Άγιο Γέροντα Παΐσιο (βίντεο)

Δημοσίευση από aggelikiglafki »

Ο ίδιος ο Γέροντας έλεγε να μην πιστεύουμε τα όνειρα είτε είναι καλά είτε κακά.Τώρα τι να πούμε..ΚΑΛΟ ΚΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ
Άβαταρ μέλους
christmas08
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 3:44 pm
Τοποθεσία: Θεοδώρα@Θεσσαλονίκη

Re: Τον έζησα από μικρό τον Άγιο Γέροντα Παΐσιο (βίντεο)

Δημοσίευση από christmas08 »

Κατα την ταπεινη μου αποψη Σμαρω μεγαλη ευλογια μου φαινεται αυτο το ονειρο!!!
ΣΑΛΩ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΩΝ ΠΕΡΙΠΙΠΤΟΝΤΕΣ ΦΑΥΛΩΝ ΚΑΙ ΒΙΟΥ ΖΟΦΕΡΕΣ ΤΡΙΚΥΜΙΕΣ, ΚΑΤΑΦΕΥΓΟΜΕΝ ΕΙΣ ΤΟ ΣΕΠΤΟΝ ΕΚΤΥΠΟΝ ΣΟΥ ΜΗΤΕΡ ΚΑΙ ΘΕΡΜΩΣ ΚΡΑΖΟΜΕΝ.
ΓΕΝΟΥ ΓΟΡΓΟΥΠΗΚΟΕ ΗΜΙΝ ΠΡΟΣΤΑΤΙΣ ΤΟΙΣ ΑΕΙ ΦΩΝΟΥΣΙΝ.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Τον έζησα από μικρό τον Άγιο Γέροντα Παΐσιο (βίντεο)

Δημοσίευση από eleimon »

Koyk έγραψε:Το ειδα χθες ...χαχαχαχαχα ησυχασε ρε Ελπίδα ...εντάξει ... ειδε και η Σμαρώ ενα όνειρο...εσυ εδω ζεις ενα ονειρο και ασχολεισαι με την Σμαρω που απλα το ειδε και περασε?????????χαχαχαχαχαχα

Σμαρώ τα χαμε πει...ηρέμησε... οπω ς σου ειπε καποιος (δεν θυμαμαι) μην δινεις σημασια στα ονειρα....φιλια... :105 :105 :105 :105
Μα να εβλεπε ενα δε θα μιλαγα......αν ψαξεις στις δημοσιευσεις της εναν μινι ονειροκριτη τον φτιαχνεις στο αψε σβησε.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιορείται Πατέρες”