Πρωτοχρονιάτικο Αγιορείτικο Μήνυμα.

Εδώ μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με τους Αγιορείτες Πατέρες που έχετε επισκεφθεί στο Αγιον Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πρωτοχρονιάτικο Αγιορείτικο Μήνυμα.

Δημοσίευση από dionysisgr »

dionysisgr έγραψε: Λοιπον ως μερος της Ελληνικης επικρατειας, και αρα και της Ε.Ε. εχει να λαμβανει κονδυλια των προγραμματων,
που καταρτιζονται εδω και δεκαετιες, ανεξαρτητα εαν τα εφαγαν καποιοι η οχι.

Υπαρχουν δεκαδες μελετες-προγραμματα, ολοκληρωμενα, και σε εξελιξη, για την συντηρηση, αναδειξη, προστασια, οργανωση, κλπ κλπ, της παγκοσμιας πολιτιστικης κληρονομιας που ειναι η υλικη υποδομη του Αγιου Ορους.
Αυτο στο αφιερωνω, για να δεις ποιος διαβαζει αληθινα, τι γραφει ο αλλος,
και ποιος κοροϊδευει οτι ταχα θελει διαλογο, για να πει το κοντο και το μακρυ του.

Παναγιωτη, να σεβεσαι αυτους που γνωριζουν πεντε πραγματα παραπανω,
και να μην τους αναγκαζεις να το δειχνουν με στανικο τροπο σαν να κανουν επιδειξη.

Καποια πραγματα ειναι αυτονοητα, και καποια οχι, θελουν γνωση και μελετη.

Λοιπον πρωτα να μελετας κατι, να μαθαινεις, και μετα να εκφραζεις γνωμη, και μαλιστα αρνητικη.

Ετσι γινεται διαλογος Παναγιωτη, και οχι καφενειο.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Πρωτοχρονιάτικο Αγιορείτικο Μήνυμα.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

αντί να λέμε Δόξα τω Τριαδικώ Θεώ που υπήρξε αυτή η συγγραφή, αυτά τα ελάχιστα αλλά ουσιώδη λόγια, που κάπως απαλύνουν την καταπληγωμένη μας ψυχή, ψειρίζουμε, τον αριθμό των Πατέρων που τα έγραψαν, γιατί και πόσοι και ποιοί είναι και απο ποιές Ιερές Μονές, Σκήτες ή καλύβες, γιατί δεν υπήρχαν επίσημες υπογραφές, ποιοι παίρνουν κονδύλια, αν γράφτηκαν με φτερό ή χρυσή πένα, αν ήταν η μελάνη μωβ ή πορφυρένια... και μας καίει στην πραγματικότητα και δεν το λλλλλλέμε το άλλλλο περί μνημόνευσις ! Συμπέρασμα αδέρφια μου αγαπημένα, τηγανιζόμαστε στο ίδιο μας το λαδάκι.

Γιατί; γιατί δεν μπορούμε να πούμε ένα εγκάρδιο με πλήρη μετάνοια και ευγνωμοσύνη Δόξα τω Θεώ, και Κύριε Ελέησον!



+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Πρωτοχρονιάτικο Αγιορείτικο Μήνυμα.

Δημοσίευση από pan »

Καλημέρα σε όλους όλες.

Μην καυχέσε, αδελφέ μου Διονύση.
Βάλε μιά τελεία σε παρακαλώ.

Και μάθε ότι σε διαβάζω, την κάθε λέξη που λες, που είναι και πλούσιες, που εγώ ο αγράματος δεν αξιώθηκα να μάθω.
Και όχι μόνο σε σένα, προτού γράψω διαβάζω τον συνομιλητή μου.

Στ' αλήθεια πιστεύης, νομήζω ότι εσύ δεν ήξερες ότι το Άγιο Όρος πέρνη κονδίλια;

Την έβαλα την ερώτηση για να σου δίξω ότι το πας προσωπικά το θέμα, και όχι μόνο σε αυτό αλλά και σε άλλα.

Τις άλλες ερωτήσεις δεν έκανες τον κόπω να απαντήσεις αλλά βρήκες αυτή για να μου την πεις πάλυ. Τι να πω (;)
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πρωτοχρονιάτικο Αγιορείτικο Μήνυμα.

Δημοσίευση από aposal »

Ρε Παναγιώτη μια απλή ερώτηση σου έκανε ο Διονύσης κι εσύ συνεχώς περί άλλων τυρβάζεις και δεν απαντάς.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Πρωτοχρονιάτικο Αγιορείτικο Μήνυμα.

Δημοσίευση από stathisekp »

ΜΙΧΣ έγραψε:αντί να λέμε Δόξα τω Τριαδικώ Θεώ που υπήρξε αυτή η συγγραφή, αυτά τα ελάχιστα αλλά ουσιώδη λόγια, που κάπως απαλύνουν την καταπληγωμένη μας ψυχή, ψειρίζουμε, τον αριθμό των Πατέρων που τα έγραψαν, γιατί και πόσοι και ποιοί είναι και απο ποιές Ιερές Μονές, Σκήτες ή καλύβες, γιατί δεν υπήρχαν επίσημες υπογραφές, ποιοι παίρνουν κονδύλια, αν γράφτηκαν με φτερό ή χρυσή πένα, αν ήταν η μελάνη μωβ ή πορφυρένια... και μας καίει στην πραγματικότητα και δεν το λλλλλλέμε το άλλλλο περί μνημόνευσις ! Συμπέρασμα αδέρφια μου αγαπημένα, τηγανιζόμαστε στο ίδιο μας το λαδάκι.

Γιατί; γιατί δεν μπορούμε να πούμε ένα εγκάρδιο με πλήρη μετάνοια και ευγνωμοσύνη Δόξα τω Θεώ, και Κύριε Ελέησον!



Η δική μου ένσταση έγκειται στο γεγονός ότι μια σελίδα στο διαδίκτυο, εμφανίζει ένα κείμενο, με την υπογραφή "Αγιορείτες Μοναχοί", χωρίς τίποτα άλλο και ξεκινά με το "1/1/14 ημερολόγιο Αγίου Όρους"
Δεν νομίζω να ξεκινούν έτσι οι πατέρες όταν απευθύνονται γραπτά.
Δεν διαφωνώ λέω και πάλι με όσα γράφει το κείμενο, όπως και δε νομίζω να διαφωνεί και κανένας. Άλλωστε παρόμοιες θέσεις έχουν εκφράσει πολλοί πατέρες είτε εγκαταβιούν στο Α.Ο είτε αλλού, επώνυμα όμως (και αρκετοί και με ομιλίες ανηρτημένες με βιντεο στο youtube).
Επειδή όμως το Άγιο Όρος "πουλάει πολύ" προτιμώ να είμαι επιφυλακτικός σε αυτά που εμφανίζονται ότι προέρχονται από το Αγιο Όρος, χωρίς πραγματικά να ξερει κανείς από που προήλθαν.
Το Διαδίκτυο ενέχει τεράστιες παγίδες, βρίθει ανακριβιών, ψεμμάτων, και ότι άλλο θέλεις, αν δεν "φιλτράρεις" αυτό που σου παρουσιάζεται. (Πρόσφατο παράδειγμα είχαμε και με τη κοίμηση του Αγιορείτη Γέροντα του κελλίου...)
Αν δηλ. αυριο μεθαύριο εμφανιστεί κείμενο με υπογραφή κάποιων άλλων "Αγιορείτων Μοναχών" που καλούν να ψηφίσουμε αυτούς που τώρα έχουμε, γιατί θα έρθουν οι "άλλοι", που είναι πιό αντίχριστοι, τι θα κάνουμε;
Να με συμπαθάς και πάλι Μαράκι, σκέψεις κάνω, και επειδή έχω δει πολλά στο διαδικτυο, πίστεψε με ότι ποτέ δεν υπήρξε εποχή σαν τη σημερινή, που ο καθένας ότι και αν ανεβάσει στο ιντερνετ, θα βρει αρκετούς που θα το πιστεψουν.
Νομίζω είναι αντιληπτό το μέγεθος του κινδύνου....
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πρωτοχρονιάτικο Αγιορείτικο Μήνυμα.

Δημοσίευση από aposal »

Μπορεί το κείμενο να γράφηκε όντως από αγιορείτες μοναχούς, αλλά έχω κι εγώ τις επιφυλάξεις μου, όπως ακριβώς και ο Ευστάθιος ΝΙ. Η δε υπογραφή είναι περισσότερο ανώνυμη και λιγότερο επώνυμη.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Πρωτοχρονιάτικο Αγιορείτικο Μήνυμα.

Δημοσίευση από vasilisalt »

stathisekp έγραψε:
ΜΙΧΣ έγραψε:αντί να λέμε Δόξα τω Τριαδικώ Θεώ που υπήρξε αυτή η συγγραφή, αυτά τα ελάχιστα αλλά ουσιώδη λόγια, που κάπως απαλύνουν την καταπληγωμένη μας ψυχή, ψειρίζουμε, τον αριθμό των Πατέρων που τα έγραψαν, γιατί και πόσοι και ποιοί είναι και απο ποιές Ιερές Μονές, Σκήτες ή καλύβες, γιατί δεν υπήρχαν επίσημες υπογραφές, ποιοι παίρνουν κονδύλια, αν γράφτηκαν με φτερό ή χρυσή πένα, αν ήταν η μελάνη μωβ ή πορφυρένια... και μας καίει στην πραγματικότητα και δεν το λλλλλλέμε το άλλλλο περί μνημόνευσις ! Συμπέρασμα αδέρφια μου αγαπημένα, τηγανιζόμαστε στο ίδιο μας το λαδάκι.

Γιατί; γιατί δεν μπορούμε να πούμε ένα εγκάρδιο με πλήρη μετάνοια και ευγνωμοσύνη Δόξα τω Θεώ, και Κύριε Ελέησον!



Η δική μου ένσταση έγκειται στο γεγονός ότι μια σελίδα στο διαδίκτυο, εμφανίζει ένα κείμενο, με την υπογραφή "Αγιορείτες Μοναχοί", χωρίς τίποτα άλλο και ξεκινά με το "1/1/14 ημερολόγιο Αγίου Όρους"
Δεν νομίζω να ξεκινούν έτσι οι πατέρες όταν απευθύνονται γραπτά.
Δεν διαφωνώ λέω και πάλι με όσα γράφει το κείμενο, όπως και δε νομίζω να διαφωνεί και κανένας. Άλλωστε παρόμοιες θέσεις έχουν εκφράσει πολλοί πατέρες είτε εγκαταβιούν στο Α.Ο είτε αλλού, επώνυμα όμως (και αρκετοί και με ομιλίες ανηρτημένες με βιντεο στο youtube).
Επειδή όμως το Άγιο Όρος "πουλάει πολύ" προτιμώ να είμαι επιφυλακτικός σε αυτά που εμφανίζονται ότι προέρχονται από το Αγιο Όρος, χωρίς πραγματικά να ξερει κανείς από που προήλθαν.
Το Διαδίκτυο ενέχει τεράστιες παγίδες, βρίθει ανακριβιών, ψεμμάτων, και ότι άλλο θέλεις, αν δεν "φιλτράρεις" αυτό που σου παρουσιάζεται. (Πρόσφατο παράδειγμα είχαμε και με τη κοίμηση του Αγιορείτη Γέροντα του κελλίου...)
Αν δηλ. αυριο μεθαύριο εμφανιστεί κείμενο με υπογραφή κάποιων άλλων "Αγιορείτων Μοναχών" που καλούν να ψηφίσουμε αυτούς που τώρα έχουμε, γιατί θα έρθουν οι "άλλοι", που είναι πιό αντίχριστοι, τι θα κάνουμε;
Να με συμπαθάς και πάλι Μαράκι, σκέψεις κάνω, και επειδή έχω δει πολλά στο διαδικτυο, πίστεψε με ότι ποτέ δεν υπήρξε εποχή σαν τη σημερινή, που ο καθένας ότι και αν ανεβάσει στο ιντερνετ, θα βρει αρκετούς που θα το πιστεψουν.
Νομίζω είναι αντιληπτό το μέγεθος του κινδύνου....
Συμφωνώ με το Στάθη 100%.
Όπως επίσης είμαι επιφυλακτικός γενικώς με τους μοναχούς πατριώτες - εθνικιστές (με την καλή έννοια και τα δύο).
Ο ένας ενδιαφέρεται για το επίπεδο του Στρατού, ο άλλους για το μέγεθος της χώρας, ο άλλος για τα εδαφικά μελλούμενα της χώρας...
Ψάχνω να βρω στην Καινή Διαθήκη ΜΙΑ ΛΕΞΗ που να αφορούν όλα αυτά...
Φυσικά και πρέπει να έχουν άποψη.
Αλλά αυτό διαφέρει πολύ νομίζω από το αναλαμβάνουν π.χ κάποιοι πρωτοβουλία για την βελτίωση και αφύπνιση του εθνικού μας στρατού...
Από την άλλη βέβαια δεν μας πέφτει και λόγος.
Ο καθένας ελεύθερος είναι να λέει και να κάνει ότι θέλει, από τη στιγμή που δεν μας πειράζει

Προσωπικά η μόνη μου ελπίδα είναι να ΑΝΕΒΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΕΠΙΠΕΔΟ όλοι μας. Και οι λαικοί και οι μοναχοί.
Αλλιώς ελπίδα δεν υπάρχει.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Πρωτοχρονιάτικο Αγιορείτικο Μήνυμα.

Δημοσίευση από pan »

aposal έγραψε:Μπορεί το κείμενο να γράφηκε όντως από αγιορείτες μοναχούς, αλλά έχω κι εγώ τις επιφυλάξεις μου, όπως ακριβώς και ο Ευστάθιος ΝΙ. Η δε υπογραφή είναι περισσότερο ανώνυμη και λιγότερο επώνυμη.
pan έγραψε:

aposal έγραψε:Ρε Παναγιώτη μια απλή ερώτηση σου έκανε ο Διονύσης κι εσύ συνεχώς περί άλλων τυρβάζεις και δεν απαντάς.
εάν δεν την διάβασες αποστόλη εδώ είναι η απάντηση
dionysisgr έγραψε:

Απαντα και σε καμμια ερωτηση, που σου κανουμε, και οταν σε διορθωσουμε, τοτε να μας πεις "αλαθητους".
Που να με διορθώσης βρε Διονύση; είναι ψέμα ότι πέρνουν λεφτά από την Ε.Ε.;

Γιατί συγγρίνης εμένα με το Άγιο Όρος;

ΤΙ και αν πέρνω και εγώ, αφού εάν δεν τα πάρω θα τα φάνε αλλοί, και το αποφασίζουν οι Κυβερνίσεις να τα πάρω. Θα τους σταματίσω εγώ; Το σύστιμα φταίει.

Εσύ δεν μπωρώ να καταλάβω γιατί μου μπένεις συνέχεια; έγραψα κάτι λάθος; το θέμα δεν είναι ο Παναγιώτης.
aposal έγραψε:Μπορεί το κείμενο να γράφηκε όντως από αγιορείτες μοναχούς, αλλά έχω κι εγώ τις επιφυλάξεις μου, όπως ακριβώς και ο Ευστάθιος ΝΙ. Η δε υπογραφή είναι περισσότερο ανώνυμη και λιγότερο επώνυμη.
pan έγραψε:
Αυτό ακριβός είπα και εγώ στην αρχή, το πως θα έγραφαν αυτό το μήνυμα αφού οι ιδιοι έχουν σχέσεις με την Ε.Ε.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πρωτοχρονιάτικο Αγιορείτικο Μήνυμα.

Δημοσίευση από aposal »

Τι θα πει έχουν σχέσεις; Κάποια έργα που γίνονται στο ΑΟ προέρχονται απο χρήματα της Ε.Ε. κι αυτή η βοήθεια είναι υποχρέωση της Ε.Ε. προς όλα τα μέλη της, επομένως και προς την Ελλάδα. Εξ άλλου η συντριπτική πλειοψηφία των έργων που δημοπρατούνται απανταχού της Ελλάδος είναι με συγχρηματοδότηση της Ε.Ε.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Πρωτοχρονιάτικο Αγιορείτικο Μήνυμα.

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Σφεντόνα έγινε το θέμα, :lol:

Κύριε ελέησον
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιορείται Πατέρες”