Χαρισματικοί γέροντες! ΥΠΑΡΧΟΥΝ;

Εδώ μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με τους Αγιορείτες Πατέρες που έχετε επισκεφθεί στο Αγιον Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
parmenas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από parmenas »

και παλι δε θα συμφωνησω απολυτα
Νομιζω ο τροπος προσεγγισης σου δεν ειναι απολυτα πατερικος. Η μαλλον στην εκκλησιαστικη ιστορια υπαεχει χωρος για σχισματα χωρις η Εκκλησια του Χριστου να περιοριζεται στα ενα απο τα δυο κλαδια.

Οσο για τους για τους εν ελλαδι παλαιοημερογιτες σε πληροφορω οτι για δεκαετιες κοινωνουσαν με τους Ρωσους της διασπορας, οι οποιοι κοινωνουσαν επισημα με το πατριαρχειο της Σερβιας.

Σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογω τους παλαιοημερογητες, αλλα για το αν ειναι αιρετικοι ας μην ειμστε τοσο σιγουροι.

Αν και ολοι οι μεγαλοι πατερες διαφωνουσαν για τον εν Ελλαδια παλαιοημερολογητισμο, για οσους ειχαν εγκυρη ιερωσυνη δεν νομιζω ποτε να ειπαν οτι στερουνται χαριστος στα σιγουρα.

Αλλα και παλι, οπως ειπα πολλοι εν ελλαδι παλαιοημερ. κοινωνουσαν εν αγνοια τους με την κανονικη εκκλησια δια της πλαγιας οδου, λογω της κοινωνιας τους με τους Ρωσσους της Διασπορας που κοινωνουσαν με τη Σερβια.

Θα παρακαλουσα να ειμαστε πιο επιφυλαχτικοι. Ανθρωποι με δεξαετιες σπουδων πανω στην εκκλησιαστικη ιστορια δεν μιλανε τοσο απολυτα, ποσο εμεις που δεν εχουμε διαβαει ουτε την Π. Διαθηκη.

Συγχωρεστε με.
silver έγραψε:O MHTSAKOS έγραψε :
Δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει με την κεκοιμημένη Ταρσώ.
Θα μου πεί κάποιος;

Αδελφέ, αφού δεν αναλαμβάνει κανείς να σε ενημερώσει, αρχίζω : Η κεκοιμημένη Ταρσώ ήτο κόρη μίας παλαιομερολογίτικης(Ματθαιϊκών) οικογένειας. Η μητέρα της, με σύμφωνη γνώμη της Ταρσούς, την εισήγαγε στο μοναστήρι των Ματθαιϊκών, για να μονάσει. Μετά την κοίμησή της, σύμφωνα με αυτά που λένε οι αδελφοί αυτού εδώ του φόρουμ, παρουσιάζει σημεία αγιότητος. Οι παλαιοημερολογίτες της Ελλάδος, αν γνωρίζεις, είναι αιρετικοί εκτός Εκκλησίας. Οι Ρώσοι, Σέρβοι, το Πατριαρχείο μας στα Ιεροσόλυμα,το Άγιο Όρος κ.λ.π. είναι με το παλαιό ημερολόγιο, αλλά έχουν κοινωνία με την Εκκλησία της Ελλάδος, η οποία Εκκλησία της Ελλάδος είναι με το νέο ημερολόγιο. Οι παλαιοημερολογίτες της Ελλάδος, ομολογούν αιρετική την Εκκλησία της Ελλάδος, επειδή άλλαξε το 1924 το ημερολόγιο, και δεν έχουν κοινωνία μαζί Της. Τώρα, αφού η Εκκλησία της Ελλάδος και όλες οι ανά την οικουμένη Ορθόδοξες τοπικές Εκκλησίες, δεν κοινωνούν με τους παλαιοημερολογίτες της Ελλάδος, αμέσως δημιουργείται ένα πρόβλημα. Σύμφωνα με το Σύμβολο της Πίστης μας :....Πιστεύω εις Μία Αγία Καθολική και Αποστολική Εκκλησία......, επάνω στη γη υπάρχει μόνο Μία Εκκλησία του Χριστού μας. Ερώτηση : Ποια είναι η Μία Εκκλησία; Η ανά την οικουμένη Ορθόδοξος Εκκλησία ή των εν Ελλάδι παλαιοημερολογιτών; Ασφαλώς και βεβαίως η Εκκλησία που ίδρυσε ο Χριστός μας είναι η ανά την οικουμένη Ορθόδοξος Εκκλησία, άρα οι παλαιοημερολογίτες της Ελλάδος είναι εκτός της Εκκλησίας, είναι αιρετικοί. Αφού είναι αιρετικοί δεν μπορεί ποτέ η "εκκλησία" τους να βγάζει αγίους. Πρόκειται δηλαδή για κλασσική περίπτωση πλάνης του αρχεκάκου όφεως!
Παραθέτω, αυτά πού έγραψε ο αδελφός Ιλαρός, για προστασία της…..Μαριάμ σε καθολικό που τον έκανε ….ιερέα!

Ο ilaros έγραψε:
Θα αναφέρω πολύ περιληπτικά τα εξής: Υπήρξε ένας καθολικός ιερέας στον οποίο συνέβη το εξής περιστατικό. Πριν γίνει ιερέας παρουσιάστηκε σε αυτόν η Παναγία και του έδωσε δύο στεφάνια. Το ένα ήταν άσπρο και το άλλο κόκκινο. Το άσπρο συμβόλιζε την παρθενία και την αφιέρωση στον Θεό και το άλλο συμβόλιζε το μαρτύριο. Το πρώτο εκπληρώθηκε όταν έγινε ιερέας.

Εδώ αντιδρά αμέσως ο αδελφός Micha, και διαχωρίζει την προστασία της…Μαριάμ στο καθολικό «ιερέα» από την προστασία της…Μαριάμ στην «οσία» Ταρσώ, διότι αναγνωρίζει την πλάνη του Όφεως. Γνωρίζει ότι οι καθολικοί είναι αιρετικοί, και ποτέ η Κυρία Θεοτόκος δεν θα έκανε κάτι τέτοιο. Ενώ εάν πράγματι η Μαριάμ έχει την κεκοιμημένη Ταρσώ υπό την προστασία Της, τότε η «εκκλησία» των Ματθαιϊκών είναι η Εκκλησία του Χριστού, αφού η Εκκλησία της Ελλάδος με την αλλαγή του ημερολογίου το 1924, έχασε τη Χάρη, και τα μυστήριά Της είναι άμοιρα! Κατάλαβες αδελφέ τη παγίδα του Σατανά; Είναι σαν του Αρείου με το ομοιούσιο, και το Ορθόδοξο ομοούσιο. Για τους αδαείς, σαν κάποιους εδώ στο φόρουμ, που χειροκροτούν γιʼ αυτά τα φοβερά που γράφει ο Μιcha, είναι ψύλλοι στʼ άχυρα, ενώ για την Εκκλησία του Χριστού είναι βόμβα μεγατόνων!

Ο Micha έγραψε :
φίλε Ιλαρε..η γεροντισσα Ταρσω δεν εχει σχεση με τον παπικο ιερεα που αναφέρεις


Ο Micha :
η οσια γεροντισσα Ταρσω δεν εχει αναγκη ανθρώπινης υπεράσπισης ....την υπερασπίζεται η Μαριάμ

…….κλασσικές περιπτώσεις επιστράτευσης της….Μαριάμ!!!

……..υπεράσπιση της …Μαριάμ στην Αθανασία του Αιγάλεω….
…….υπεράσπιση της….Μαριάμ στον καθολικό «ιερέα»….

……υπεράσπιση της….Μαριάμ στην αιρετική Ταρσώ….. και όπως αντιλαμβάνεσαι ο κατάλογος δεν έχει τέλος, με τις εμφανίσεις της ….Μαριάμ….
Αυτά προς το παρόν. Το θέμα είναι μεγάλο.

===============
Εις τους καιρούς μας βλέπομεν ότι πολλά πιστά τέκνα της Εκκλησίας μας μοναχοί και λαϊκοί, έχουν, δυστυχώς, αποσχισθή από αυτήν, εξ αιτίας των φιλενωτικών. Έχω την γνώμην οτι δεν είναι καθόλου καλόν να αποχωριζώμεθα από την Εκκλησίαν κάθε φοράν που θα πταίη ο Πατριάρχης. Αλλά από μέσα, κοντά στην Μητέρα Εκκλησία έχει καθήκον και υποχρέωσι ο καθένας νʼ αγωνίζεται με τον τρόπον του. Το να διακόψη το μνημόσυνον του Πατριάρχου, να αποσχισθή και να δημιουργήση ιδικήν του Εκκλησίαν και να εξακολουθή να ομιλή υβρίζοντας τον Πατριάρχην, αυτό νομίζω, είναι παράλογον.
Εάν δια την α ή την β λοξοδρόμησι των κατά καιρούς Πατριαρχών χωριζώμεθα και κάνωμε δικές μας Εκκλησίες - Θεός φυλάξει! - θα ξεπεράσωμε και τους Προτεστάντες ακόμη. Εύκολα χωρίζει κανείς και δύσκολα επιστρέφει. Δυστυχώς, έχουμε πολλές « εκκλησίες » στην εποχή μας. (Γέροντας Παϊσιος).
IOANNISBATATZHS
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2007 5:00 am

έχω ακούσει

Δημοσίευση από IOANNISBATATZHS »

έχω ακούσει δια κάποιον παπα-Ιωάννη στο μοναστήρι της Αγίας Άννης στο ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25043
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

parmenas έγραψε:και παλι δε θα συμφωνησω απολυτα

Οσο για τους για τους εν ελλαδι παλαιοημερογιτες σε πληροφορω οτι για δεκαετιες κοινωνουσαν με τους Ρωσους της διασπορας, οι οποιοι κοινωνουσαν επισημα με το πατριαρχειο της Σερβιας.

Σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογω τους παλαιοημερογητες, αλλα για το αν ειναι αιρετικοι ας μην ειμστε τοσο σιγουροι.
.
[/quote]


Είμαι κι εγώ μπερδεμένος όσον αφορά τους παλαιοημερολογίτες, αλλά αυτό το οποίο γνωρίζω σίγουρα είναι ότι οι αδελφοί μας που η μόνη δογματική τους διαφορά με εμάς είναι οι 13 ημέρες (όπως πχ στο Άγιο Όρος) είναι ορθόδοξοι και όχι αιρετικοί. Οι υπόλοιποι που αυτοαποκαλούνται «του πατρώου ημερολογίου» δεν διαφέρουν μόνο στις 13 ημέρες, αλλά και έχουν και κάποιες δογματικές διαφορές (μόνο που δεν γνωρίζω ποιες). Το σίγουρο είναι ότι έχουν δικούς τους ιερείς και μητροπολίτες και αυτό είναι που τους κάνει να διαχωρίζουν τη θέση τους από την ορθόδοξη Ελληνική Εκκλησία.
Για το θέμα αυτό ο Γέροντας Πορφύριος έλεγε (απόσπασμα από το βιβλίο του Κλείτου Ιωαννίδη) : «Το πνεύμα του γέροντα Πορφύριου ήταν η άκρα υποταγή στην επίσημη Εκκλησία, χωρίς την έγκριση της οποίας, τίποτε δεν έκανε. Γνώριζε εκ πείρας, εν Πνεύματι Αγίω, ότι οι επίσκοποι, ως διάδοχοι των αποστόλων είναι φορείς της Θείας Χάριτος, ανεξάρτητα από την προσωπική τους αρετή»
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

Παιδιά το θέμα μας εδώ δεν είναι οι παλαιοημερολογίτες.
Η γνώμη μου πάντως πάνω στο θέμα είναι ότι απο την στηγμή που μας θεωρούν αιρετικούς και έχουν άλλη κοινωνία αχράντων, τότε αυτό τους κάνει να μην κοινωνούν εκεί που π.χ. κοινωνούσε ο Πάτερ Παΐσιος ως παλαιοημερολογήτης κιόλας.
Αλλά και η επιμονή τους να μην λογαριάζουν τον Πάτερ Πορφύριο και την ιστορία του είναι τουλάχιστον λάθος τους.
Την πρώτη γνώμη πάντως για αυτούς, την έχουν οι Γεροντάδες του Όρους.
Ο πάτερ Μάξιμος λέει:
Όσον αφορά τό παλαιοημερολογητικό ζήτημα, η αρχή έγινε αφότου εισήχθη στήν Ελλαδική Εκκλησία τό νέο ημερολόγιο.

Ένας Αγιορείτης Ιερομόναχος, ο Ματθαίος, κατέβηκε στήν Αθήνα, έγινε Δεσπότης μέ άκυρη χειροτονία (από έναν Επίσκοπο) καί οργάνωσε τούς οπαδούς του τούς «Ματθαιϊκούς». Έφτιαξε Μοναστήρι στήν Κερατέα, είχε φιλενάδα τήν Ηγουμένη, καί επειδή βρώμισε όταν πέθανε τού έριχναν αρώματα μέ τά κιλά.

Καί ο πρώην Φλωρίνης Χρυσόστομος οργάνωσε μίαν άλλη ηπιώτερη παράταξη, αλλά, επειδή δέν χειροτόνησε Επισκόπους, κατέφυγαν οι δικοί του στούς Ρώσους της Διασποράς στήν Αμερική, οι οποίοι Ρώσσοι είχαν ανεπίσημη κοινωνία μέ τήν Ελλαδική Εκκλησία. Όλοι οι Δεσποτάδες, πού μένουνε σέ γυναικεία Μοναστήρια, αμαρτάνουν μέ τίς καλόγριες.

Τό σχίσμα άρχισε από τό ημερολόγιο, αλλά τώρα στρέφεται καί κατά του Οικουμενισμού.

Οι άγιοι Πατέρες καί Γεροντάδες μας, ύστερα από φώτιση του Θεού, έκριναν ότι η Εκκλησία είναι όλοι όσοι αναγνωρίζουν τό Πατριαρχείο Κων/πόλεως. Έτσι τό ημερολόγιο κατέστη κάτι τό δευτερεύον. Γι?αυτό καί υπάρχουν Παλαιοημερολογίτες, αλλά είναι μέ τό Πατριαρχείο. Όπως τό Άγιον Όρος, τά Ιεροσόλυμα, η Ρωσσία, η Σερβία, η Βουλγαρία. Ενώ οι εν Ελλάδι σχισματικοί Παλαιοημερολογίτες δέν είναι δεκτοί νά συλλειτουργήσουν π.χ. στά Ιεροσόλυμα.

Καί ένα άλλο κακό πού συμβαίνει στούς Παλαιοημερολογίτες σχισματικούς είναι η διαίρεσή τους σέ 7 μέ 10 αλληλοκαταδικασμένες παρατάξεις.

πάτερ Μάξιμος Αγιορείτης του Γέροντος Ιωσήφ.
Το θέμα είναι για τους χαρισματικούς Γέροντες.
Εδώ όμως ο φίλος KIXE35 έθειξε ένα θέμα που μας βάζει σε σκέψεις, αν μπορούμε να δείνουμε πληροφορείες για αυτούς.
Για να μην σφαχτούμε, παρακαλώ να πλαισιόσουμε το θέμα πάνω σε απόψεις όχι δικές μας, αλλά Γερόντων.
Οπότε, όποιος ξέρει ας πεί απο την γνώμη αυτών που στο κάτω κάτω είναι και οι ξενοδόχοι.
Αν είναι λάθος να υπάρχει ενα τέτοιο θέμα τότε να το κλέισουμε.
parmenas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από parmenas »

Συγγνωμη που αλλαξα θεμα. Οτι εγραψα το εγραψα με αφορμη τη γεροντισσα Ταρσω.

Αγιοι γεροντες υπαρχουν γενικα παντου.
Γνωριζω οτι υπαρχει ενας αγιος γεροντας εξω απο τη Σοφια.
Επισης στη Ρωσια εδω και μερικα χρονια υπαρχει ενας προορατικος Ρωσος ο Ραφαηλ (ειναι νανος!) που με τη συνοδια του φυγαν πριν μερικα χρονια απο τη μονη του Ζωγραφου.

Σιγουρα αγιοι γεροντες υπαρχουν σε ολες τις ορθοδοξες χωρες αλλα και στις ΗΠΑ.
MHTSAKOS έγραψε:Παιδιά το θέμα μας εδώ δεν είναι οι παλαιοημερολογίτες.
Η γνώμη μου πάντως πάνω στο θέμα είναι ότι απο την στηγμή που μας θεωρούν αιρετικούς και έχουν άλλη κοινωνία αχράντων, τότε αυτό τους κάνει να μην κοινωνούν εκεί που π.χ. κοινωνούσε ο Πάτερ Παΐσιος ως παλαιοημερολογήτης κιόλας.
Αλλά και η επιμονή τους να μην λογαριάζουν τον Πάτερ Πορφύριο και την ιστορία του είναι τουλάχιστον λάθος τους.
Την πρώτη γνώμη πάντως για αυτούς, την έχουν οι Γεροντάδες του Όρους.
Ο πάτερ Μάξιμος λέει:
Όσον αφορά τό παλαιοημερολογητικό ζήτημα, η αρχή έγινε αφότου εισήχθη στήν Ελλαδική Εκκλησία τό νέο ημερολόγιο.

Ένας Αγιορείτης Ιερομόναχος, ο Ματθαίος, κατέβηκε στήν Αθήνα, έγινε Δεσπότης μέ άκυρη χειροτονία (από έναν Επίσκοπο) καί οργάνωσε τούς οπαδούς του τούς «Ματθαιϊκούς». Έφτιαξε Μοναστήρι στήν Κερατέα, είχε φιλενάδα τήν Ηγουμένη, καί επειδή βρώμισε όταν πέθανε τού έριχναν αρώματα μέ τά κιλά.

Καί ο πρώην Φλωρίνης Χρυσόστομος οργάνωσε μίαν άλλη ηπιώτερη παράταξη, αλλά, επειδή δέν χειροτόνησε Επισκόπους, κατέφυγαν οι δικοί του στούς Ρώσους της Διασποράς στήν Αμερική, οι οποίοι Ρώσσοι είχαν ανεπίσημη κοινωνία μέ τήν Ελλαδική Εκκλησία. Όλοι οι Δεσποτάδες, πού μένουνε σέ γυναικεία Μοναστήρια, αμαρτάνουν μέ τίς καλόγριες.

Τό σχίσμα άρχισε από τό ημερολόγιο, αλλά τώρα στρέφεται καί κατά του Οικουμενισμού.

Οι άγιοι Πατέρες καί Γεροντάδες μας, ύστερα από φώτιση του Θεού, έκριναν ότι η Εκκλησία είναι όλοι όσοι αναγνωρίζουν τό Πατριαρχείο Κων/πόλεως. Έτσι τό ημερολόγιο κατέστη κάτι τό δευτερεύον. Γι?αυτό καί υπάρχουν Παλαιοημερολογίτες, αλλά είναι μέ τό Πατριαρχείο. Όπως τό Άγιον Όρος, τά Ιεροσόλυμα, η Ρωσσία, η Σερβία, η Βουλγαρία. Ενώ οι εν Ελλάδι σχισματικοί Παλαιοημερολογίτες δέν είναι δεκτοί νά συλλειτουργήσουν π.χ. στά Ιεροσόλυμα.

Καί ένα άλλο κακό πού συμβαίνει στούς Παλαιοημερολογίτες σχισματικούς είναι η διαίρεσή τους σέ 7 μέ 10 αλληλοκαταδικασμένες παρατάξεις.

πάτερ Μάξιμος Αγιορείτης του Γέροντος Ιωσήφ.
Το θέμα είναι για τους χαρισματικούς Γέροντες.
Εδώ όμως ο φίλος KIXE35 έθειξε ένα θέμα που μας βάζει σε σκέψεις, αν μπορούμε να δείνουμε πληροφορείες για αυτούς.
Για να μην σφαχτούμε, παρακαλώ να πλαισιόσουμε το θέμα πάνω σε απόψεις όχι δικές μας, αλλά Γερόντων.
Οπότε, όποιος ξέρει ας πεί απο την γνώμη αυτών που στο κάτω κάτω είναι και οι ξενοδόχοι.
Αν είναι λάθος να υπάρχει ενα τέτοιο θέμα τότε να το κλέισουμε.
Άβαταρ μέλους
KIXE35
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ Ιουν 12, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από KIXE35 »

parmenas έγραψε:Ο π. Ουνουφριος που ασκητευει στο μοναστηρι του αγιου Παντελεημονα στην Πεντελη (το μοναστηρι που εχτισε ο αγιος γεροντας Σιμων ο Αρβανιτης) είναι για πολλους (και σοβαρους ανθρωπους) ενας μεγαλος συγχρονος χαρισματικος γεροντας.

Δεχεται καθε Τεταρτη απο νωρις το πρωι μεχρι το απογευμα στον κεντρικο ναο του μοναστηριου. Εκατονταδες ειναι αυτοι που τον επισκεπτονται γι αυτο θα εχει και ουρα. Νομιζω ομως οτι αξιζει τον κοπο.
MHTSAKOS έγραψε:ΕΓΏ ICXC_NIKA θα σου συνιστούσα να πας στο Άγιον Όρος και να δείς αυτούς που είπαμε ή όπου αλλόυ ξέρεις.
Αφού πας και δείς, θα ρωτήσεις αυτόν τον "χαρισματικό" που να πας και αυτός θα σου συστήσει κάποιους που εγκρίνει.
Έτσι έγινε και με εμένα και αυτό το πήρα ως απάντηση.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΗΞΕΡΑ ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΊ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝΑΦΕΡΘΕΝΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΓΕΡΟΝΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΕΤΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ,ΜΕΣΩ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΩΝ! ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ? ΤΗΝ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΩΣ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ?
ΚΑΙ ΑΝ ΕΣΥ PARMENA ΕΧΕΙΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ, ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΕΥΛΟΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΕΙΣ ΟΝΟΜΑΤΑ ΓΕΡΟΝΤΩΝ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ? ΣΥΓΧΩΡΑ ΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΥΤΗ! ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΔΙΔΕΤΑΙ ΣΕ "ΚΥΝΗΓΙ" ΓΕΡΟΝΤΩΝ ΚΑΙ ΓΕΡΟΝΤΙΣΣΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΤΥΧΕΙ! ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΑΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΟΙ "ΑΠΛΟΙ" ΠΑΤΕΡΕΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΝ! ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΣΑΣ ΠΙΚΡΑΝΑ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ!


DEN PIRA TELIKA APANTISI SE AFTO POY SE ROTISA FILE PARMENA!!
EVLOGIA PISTEVEIS OTI XREIAZETAI NA EXEIS.....NA EXEI KAPOIOS GIA NA DIDEI ONOMATA GERONTVN /GERONTISVN SE TETOIOUS XVROUS?XRISTOS ANESTI!
sakis_ θα μπώ απο το firefox ίσως εκεί να μην έχω πρόβλημα.
parmenas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από parmenas »

Ο Χριστος λεει οτι βαζουν το λυχνο οχι κατω απο τον καδο, αλλα τον τοποθετουν πανω στο λυχνοστατη και φωτιζει με την λαμψη του, ολους οσους ειναι μεσα στο σπιτι (Ματθ. 5.16)

Οι αγιασμενοι γεροντες ειναι οπως οι λυχνοι, που εξαπλωνουν το φως του Χριστου στον κοσμο. Γιατι να μην τους φανερωσουμε, ιδιως οταν καποιος μας το ζητησει;

Κινουμενος εξ αγαθης προαιρεσεως ανεφερα καποια ονοματα. Τωρα αν ηταν καπως αδιακριτη η ολη μου κινηση ζητω συγγνωμη. Μου ζητηθηκε όμως η γνωμη. Και αφου ζητηθηκε γιατι να μην απαντησω;

"Ου δυναται πολις κρυβηναι επανω ορους κειμενη". Ετσι ειναι και οι χαρισματικοι γεροντες. Ειναι μεγαλη ευλογια νομιζω να τους γνωριζουμε, Για ποιο λογο pρεπει να μενουν κρυμενοι;

Συγχωρεστε με.



KIXE35 έγραψε:
parmenas έγραψε:Ο π. Ουνουφριος που ασκητευει στο μοναστηρι του αγιου Παντελεημονα στην Πεντελη (το μοναστηρι που εχτισε ο αγιος γεροντας Σιμων ο Αρβανιτης) είναι για πολλους (και σοβαρους ανθρωπους) ενας μεγαλος συγχρονος χαρισματικος γεροντας.

Δεχεται καθε Τεταρτη απο νωρις το πρωι μεχρι το απογευμα στον κεντρικο ναο του μοναστηριου. Εκατονταδες ειναι αυτοι που τον επισκεπτονται γι αυτο θα εχει και ουρα. Νομιζω ομως οτι αξιζει τον κοπο.
MHTSAKOS έγραψε:ΕΓΏ ICXC_NIKA θα σου συνιστούσα να πας στο Άγιον Όρος και να δείς αυτούς που είπαμε ή όπου αλλόυ ξέρεις.
Αφού πας και δείς, θα ρωτήσεις αυτόν τον "χαρισματικό" που να πας και αυτός θα σου συστήσει κάποιους που εγκρίνει.
Έτσι έγινε και με εμένα και αυτό το πήρα ως απάντηση.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΗΞΕΡΑ ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΊ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝΑΦΕΡΘΕΝΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΓΕΡΟΝΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΕΤΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ,ΜΕΣΩ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΩΝ! ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ? ΤΗΝ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΩΣ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ?
ΚΑΙ ΑΝ ΕΣΥ PARMENA ΕΧΕΙΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ, ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΕΥΛΟΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΕΙΣ ΟΝΟΜΑΤΑ ΓΕΡΟΝΤΩΝ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ? ΣΥΓΧΩΡΑ ΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΥΤΗ! ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΔΙΔΕΤΑΙ ΣΕ "ΚΥΝΗΓΙ" ΓΕΡΟΝΤΩΝ ΚΑΙ ΓΕΡΟΝΤΙΣΣΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΤΥΧΕΙ! ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΑΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΟΙ "ΑΠΛΟΙ" ΠΑΤΕΡΕΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΝ! ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΣΑΣ ΠΙΚΡΑΝΑ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ!


DEN PIRA TELIKA APANTISI SE AFTO POY SE ROTISA FILE PARMENA!!
EVLOGIA PISTEVEIS OTI XREIAZETAI NA EXEIS.....NA EXEI KAPOIOS GIA NA DIDEI ONOMATA GERONTVN /GERONTISVN SE TETOIOUS XVROUS?XRISTOS ANESTI!
sakis_ θα μπώ απο το firefox ίσως εκεί να μην έχω πρόβλημα.
plou73
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ Δεκ 19, 2005 6:00 am

Δημοσίευση από plou73 »

Χριστός Ανέστη.Θα συμφωνήσω με το μέλος KIXE35 και συγνώμη αν με τα λεγόμενα μου φανώ κακιά.Μήπως αυτή η δημοσιοποίηση ονομάτων δεν είναι είναι ευλογημένη;Εντάξει,κατανοώ την λαχτάρα σου για αυτούς τους γέροντες,αλλά πριν αναφέρεις οτιδήποτε πήρες ευλογία?Και από τους τρείς γέροντες?Ειδικά ο ένας που είναι λίγο αυστηρός...Και να δημοσιεύονται τα ονόματα τους σε site?Συγνώμμη αλλά νομίζω πως δεν είναι σωστό καθόλου...υπάρχουν και τα πμ...Φρίκαρα όταν είδα βίντεο σε άλλο site ενός πολύ ευσεβούς γέροντα...είμαι σίγουρη ότι δεν είχαν ευλογία,άσε που φαίνεται από τον τρόπο λήψης ότι δεν κατάλαβε ο γέροντας ότι τον παίρνουν...αλλά και ευλογία να είχαν είναι δυνατόν να δημοσιοποιείς ευαίσθητα δεδομένα ενός ανθρώπου,ο οποίος εκτός του ότι είναι πολύ ασθενικός,θέλει ησυχία γιατί έχει πολλά προβλήματα...Μήπως δηλαδή όλο αυτό προξενέσει ζημιά αντί ωφέλεια...
plou73
kotsos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ

Δημοσίευση από kotsos »

Νομίζω ότι σκοπός μας δεν πρέπει να είναι η επιδίωξη χαρισματικών γερόντων ή ακόμα διορατικών. Αλλά η κάθαρση και ο φωτισμός της ψυχής. Όπως ανέφερε σε μάι ομολία του ο πάτερ Μωυσής κάποια κυρία του τηλεφώνησε και αγχωμένη του είπε:
- Τώρα πάτερ Μωϋση που κοιμήθηκε ο πάτερ Παϊσιος, ο Πορφύριος και ο Ιάκωβος ποιόν θα έχουμε;
και με ηρεμία της αποκριθηκε το παππουλάκη:
- Τον πνευματικό σου.
Δεν λέω υπάρχουν γεροντάκια με την χάρη του Θεού και πράγματι με τον βίο τους και τα λόγια τους εκπέμπουν το άρωμα της Ορθοδοξίας οι ίδιοι όμως ποτέ δεν επιδιώκουν να χαρακτηρίζονται ως χαρισματικοί. Η ταπείνωση είναι που τους εξύψωσε. Ένα τέτοιο γεροντάκι είναι και ο Γέροντας Εφραίμ ο εξ Αμερικής. Ένα ταπεινό γεροντάκι που κατάφερε να διαδόση το Ευαγγέλιο στην Αμερικανική Ήπειρο. Ένας σύγχρονος Άγιος κατ' έμε. Η αγιότητατ ου αυτή εκπέμεπι από την ταπείνωση και τον αγιοπνευματικό βίο του. Δεν είχε πτυχία, ούτε γνώσεις, ούτε διδακτορικά αλλά με την υψοποιό ταείνωση κάτάφερε να ζήσει Χριστό και να μας διαδόση την "τρέλλα" του να είσαι Χριστιανός.
Δεν χρειάζετε να απαρθμούμε εμπειρίες και γεγονότα...ο ίδιος ο βίος του του αποκαλύπτει τα πάντα.
Δι'άβαζα την περίπτωση κάποιον νέων που επισκέφτηκαν τον Γέροντα Εφραίμ από τα κατουνάκια όταν ήταν σε κάποιο νοσοκομεία επειδή είχαν ακούσει την διορατικότητα και την χαρισματική του προσωπικότητα. Οι νέοι αυτοί είχαν κάποιο τσίρκο ακι πρότειναν στον Γέροντα να έλθει να κα΄νει επιδείξεις. Τι στεναχώρια να άνοιωσε το γεροντάκι;
Γι' αυτό σκοπός μας δεν είναι να επισκεφτούμε διορατικούς για να λάβουμε πληροφορίες δια τα μέλλοντα αλλά να δάγουμε τον βίο μας με ταπείνωση. Αν ο Θεός μας αξιώσει να δούμε την δόξα του από κάποιοι ταπεινό σκεύος εκλογής τότε ας μιμηθούμε την αρετή του ή της σοφού.
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Γειά σου φίλε Kotso, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ο στόχος μας είναι η μετάνοια και το Έλεος του Θεού. Αν ακολουθούμε το στοχο αυτό τότε αν θέλει ο Κύριος θα μας φανερώσει τους ανθρώπους Του, που θα μας βοηθήσουν στον αγώνα μας.

Αδέλφια μην ψάχνετε για θαύματα, "χαρίσματα" και "σημεία και τέρατα", γιατί μπορεί να πλανηθείτε. Το Άγιο Πνεύμα δίνει τα χαρίσματά Του μετά από μεγάλο αγώνα και ταπείνωση, ενώ ο διάβολος τα μοιράζει δωρεάν, όπως έλεγε ο μακαριστός Γέροντας Παΐσιος. Για να καταλάβετε τι εννοώ θα σας πω την παρακάτω ιστορία:

Την πρώτη φορά που πήγα στο Άγιο Όρος έψαχνα κι εγώ να βρω ένα Γέροντα χαρισματικό, για να του εμπιστευτώ ένα σοβαρό πρόβλημα που είχα. Οι φίλοι που είχαμε πάει μαζί με πήγαν σ' ένα κελλιώτη μοναχό, που υποτίθεται είχε διορατικό χάρισμα κι εμφάνιζε συμπεριφορά "δια Χριστόν σαλού". Όμως δυστυχώς ο μοναχός αυτός εμφάνιζε συμπεριφορά διορατικού και σαλού, όμως φοβάμαι όχι δια Χριστόν, αλλά πλανημένου. (Αν κάνω λάθος ο Θεός να με συγχωρήσει. Γι αυτό άλλωστε δεν λέω ονόματα.) Βλέπεις κι οι μοναχοί μπορεί από λάθη στον αγώνα τους να πλανηθούν.

Το ερώτημα είναι πως καταλαβαίνουμε τη διαφορά. Τι να σας πω. Κοντά σ' έναν άνθρωπο του Θεού νοιώθεις πάντα άνετα σαν να τον ήξερες από πάντοτε και νοιώθεις εσωτερική ειρήνη. Με τους "άλλους" αισθάνεσαι άβολα και σου φέρνουν μια εσωτερική αναστάτωση. Εγώ πάντως στη συγκεκριμένη περίπτωση έφυγα τρέχοντας.

Την ίδια μέρα γνώρισα έναν άλλο Γέροντα, πολύ "χαμηλών τόνων", πραγματικά άνθρωπο του Θεού -πολλοί από σας ξέρω ότι τον γνωρίζετε ή έχετε ακούσει γι αυτόν- , ο οποίος πραγματικά με ανάπαυσε και με βοήθησε στο πρόβλημά μου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιορείται Πατέρες”