Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Εδώ μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με τους Αγιορείτες Πατέρες που έχετε επισκεφθεί στο Αγιον Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »



<<Η ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΤΗ ΖΩΗ>>

Στο νησί της Λέσβου βρέθηκε από 2 έως 8 Ιουλίου ο οσιολογιώτατος Αγιορείτης μοναχός π. Νίκων, προσκεκλημένος των Ιερών Μητροπόλεων Μυτιλήνης και Μηθύμνης για σειρά πνευματικών ομιλιών στα πλαίσια των εκδηλώσεων της εβδομάδας των εν Λέσβω Αγίων.
Η βιντεοσκοπημένη ομιλία που ακολουθεί έχει θέμα : «Η ζωή μετά τη ζωή» κι έγινε από τον οσιολογιώτατο Αγιορείτη μοναχό π. Νίκων Γέροντα του Ιερού Κελλίου «Άγιος Σπυρίδων Β΄» της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους, την Τετάρτη 3 Ιουλίου 2013 και ώρα 8:00 μ.μ. στην Αίθουσα της Αποστολικής Διακονίας(παραπλεύρως του Μητροπολιτικού Ναού Μυτιλήνης), στα πλαίσια των εκδηλώσεων της εβδομάδας των εν Λέσβω Αγίων
(30 Ιουνίου - 7 Ιουλίου 2013) που συνδιοργάνωσαν η Ιερά Μητρόπολις Μυτιλήνης και η Ιερά Μητρόπολις Μηθύμνης.
Βιντεοσκόπηση : Αντώνης Δουμούζης
Η ομιλία προβλήθηκε από την Τηλεόραση Μυτιλήνης και από την εκπομπή «Χωρίς Ενδοιασμούς» του Αντώνη Δουμούζη.

+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »


Published on Sep 16, 2013

O γέροντας Νίκων μιλά στο Ρωμαίικο Οδοιπορικό


http://www.orthodoxia-ellhnismos.gr/

<< Σὲ ἐπίσκεψή μας στὸ Ἅγιον Ὅρος, ἀνάμεσα στὶς ἄλλες πνευματικὲς εὐκαιρίες, εἴχαμε τὴν εὐλογία νὰ ἐπισκεφτοῦμε καὶ τὴν Νέα Σκήτη, ὅπου συναντήσαμε τὸν γνωστὸ σὲ πολλοὺς γιὰ τὶς ὁμιλίες του, Γέροντα Νίκωνα. Στὸ παραπάνω βίντεο σχεδὸν μίας ὥρας μπορεῖτε νὰ παρακολουθήσετε τὰ πνευματικὰ θέματα ποὺ μᾶς ἀνέλυσε ὅπως τὸν ἀγώνα ποὺ πρέπει νὰ κάνει ἕνας χριστιανὸς μέσα στὸν κόσμο γιὰ νὰ βρεῖ τὸν Θεό, τὸν τρόπο ζωῆς καὶ ἄσκησης τῶν μοναχῶν στὸ Ἅγιον Ὅρος, τὴν σωστὴ χρήση τῆς τεχνολογίας, τὴν δύναμη τῆς προσευχῆς, τὸ ζήτημα τοῦ γεροντισμοῦ καὶ πολλὰ ἄλλα. Ἀξίζει νὰ δῶσε ἰδιαίτερη προσοχὴ στὸ δεύτερο μέρος τῆς συνέντευξης (ἀπὸ τὸ 26:20 καὶ μετὰ) στὸ ὁποῖο ὁ π. Νίκων μιλᾶ γιὰ τὸν χαρισματικὸ γέροντά του, τὸν Ἐφραὶμ τὸν Φιλοθεΐτη, ποὺ σήμερα βρίσκεται στὴν Ἀμερικὴ καὶ ἔχει ἱδρύσει 18 (!) μοναστήρια.
Καλή σας ἀκρόαση... >>


ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΔΙΟΝΥΣΗ να ακούσεις τι λέει ο γέροντας γύρω στο 24'- 26:16 : ) βρίσκουν δικαίωση οι νουθεσίες σου
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από aposal »

Τον επισκεφθήκαμε στη Νέα Σκήτη κατά την επίσκεψή μας στο ΑΟ τον Ιούνιο του 2011. Ο Παναγιώτης ο spy, εγώ και ο Διονύσης Kosm. Στην καλύβη που μένει βρήκαμε και άλλους προσκυνητές οι οποίοι, προφανώς γνωστοί του, θα διανυκτέρευαν εκεί. Κάναμε μια συζήτηση για την κατάσταση στην Ελλάδα και ο Γέροντας είπε πως όλα αυτά τα πληρώνουμε γιατί έχουμε απομακρυνθεί από την Θεό και νομίζουμε ότι με τις δικές μας δυνάμεις θα σώσουμε την Ελλάδα. "Είδατε τους αγανακτισμένους στο Σύνταγμα"; μας ρώτησε. "Μαζεύτηκαν για να διαμαρτυρηθούν, να εκφράσουν την αγανάκτησή τους για την κατάσταση στην Ελλάδα και δικαίως, αλλά κανείς από αυτούς δεν ζήτησε από τον Θεό να κάνει κάτι. Αν την ώρα που ήσαν στο Σύνταγμα, γονάτιζαν και ζητούσαν από τον Θεό να τους στείλει έναν σωστό κυβερνήτη, την άλλη μέρα το πρωί ο Θεός θα τους έστελνε τον κατάλληλο"! Μας είπε να κάνουμε πνευματικό αγώνα και να ζητήσουμε από τον Θεό να φροντίσει για την χώρα μας.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από pan »

aposal έγραψε: Αν την ώρα που ήσαν στο Σύνταγμα, γονάτιζαν και ζητούσαν από τον Θεό να τους στείλει έναν σωστό κυβερνήτη, την άλλη μέρα το πρωί ο Θεός θα τους έστελνε τον κατάλληλο"! Μας είπε να κάνουμε πνευματικό αγώνα και να ζητήσουμε από τον Θεό να φροντίσει για την χώρα μας.
Είναι δύσκολο να το πραγματοποιήσουμε αυτό;

Μία μέρα, δημόσια, ο καθένας στον τόπο του, να μαζευτούμε όλοι οι καλοπροέρετοι Χριστιανοί Ορθόδοξοι, να προσευχηθούμε στον Κύριο μας Ιησού Χριστό, να μας ελεήσει.

Το εύχομαι, και το ποθώ μέσα από την καρδιά μου, το λέω και με πιάνει ρίγος.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από aposal »

Εμείς που το κάνουμε αυτό είμαστε το 1-2 % του πληθυσμού.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από dionysisgr »

Τι λεει ο Κυριος;

Ταδε λεγει Κυριος:

Καὶ ὅταν προσεύχῃ,
οὐκ ἔσῃ ὥσπερ οἱ ὑποκριταί,
ὅτι φιλοῦσιν ἐν ταῖς συναγωγαῖς
καὶ ἐν ταῖς γωνίαις τῶν πλατειῶν ἑστῶτες προσεύχεσθαι,
ὅπως ἂν φανῶσι τοῖς ἀνθρώποις·

ἀμὴν λέγω ὑμῖν ὅτι ἀπέχουσι τὸν μισθὸν αὐτῶν.

σὺ δὲ ὅταν προσεύχῃ, εἴσελθε εἰς τὸν ταμιεῖόν σου,
καὶ κλείσας τὴν θύραν σου πρόσευξαι τῷ πατρί σου τῷ ἐν τῷ κρυπτῷ,
καὶ ὁ πατήρ σου ὁ βλέπων ἐν τῷ κρυπτῷ ἀποδώσει σοι ἐν τῷ φανερῷ.

Προσευχόμενοι δὲ μὴ βαττολογήσητε ὥσπερ οἱ ἐθνικοί·
δοκοῦσι γὰρ ὅτι ἐν τῇ πολυλογίᾳ αὐτῶν εἰσακουσθήσονται.
μὴ οὖν ὁμοιωθῆτε αὐτοῖς·

οἶδε γὰρ ὁ πατὴρ ὑμῶν ὧν χρείαν ἔχετε πρὸ τοῦ ὑμᾶς αἰτῆσαι αὐτόν.

Κατα Ματθαιον 6,5-8.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από pan »

aposal έγραψε:Εμείς που το κάνουμε αυτό είμαστε το 1-2 % του πληθυσμού.
εάν την ημέρα που ήμασταν στο Σύνταγμα (επί Χριστοδούλου) μας παροκινούσε να πέσουμε να προσευχηθούμε στα γόνατα, με την καρδιά μας και όχι όπως μας λέει παρακάτω ο διονησης, το θαύμα θα ερχόταν
dionysisgr έγραψε:Τι λεει ο Κυριος;

Ταδε λεγει Κυριος:

Καὶ ὅταν προσεύχῃ,
οὐκ ἔσῃ ὥσπερ οἱ ὑποκριταί,
ὅτι φιλοῦσιν ἐν ταῖς συναγωγαῖς
καὶ ἐν ταῖς γωνίαις τῶν πλατειῶν ἑστῶτες προσεύχεσθαι,
ὅπως ἂν φανῶσι τοῖς ἀνθρώποις·
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από Dimitris39 »

ὁ Θεός δίνει τήν ἐντολή στόν Ἰωνᾶ νά πάει στήν Νινευή νά κηρύξει.
Ὁ Ἰωνᾶς πῆγε, χωρίς νά τό θέλει ὅμως. Κήρυξε σ᾽ αὐτήν τρεῖς μέρες.
Τό κήρυγμά του ἦταν πολύ σύντομο. Τό ἔλεγε συνέχεια καί πολλές φορές: «Ἀκόμη τρεῖς μέρες καί ἡ Νινευή θά καταστραφεῖ» (3,4), ἔλεγε.
Ὁ προφήτης ἔστησε ἔπειτα τήν καλύβα του ἔξω ἀπό τήν πόλη καί περίμενε τήν καταστροφή της μετά ἀπό τρεῖς μέρες.
Πρός μεγάλη του ὅμως λύπη εἶδε ὅτι δέν πραγματοποιήθηκε ἡ προφητεία του, γιατί δέν καταστράφηκε ἡ πόλη, ἀλλά σώθηκε.
Πῶς ἔγινε αὐτό; Αὐτό ἔγινε, γιατί ὁ βασιλιᾶς, οἱ ἄρχοντες καί ὅλος ὁ λαός τῆς Νινευῆ μετανόησαν ἀπό τό κήρυγμα τοῦ Ἰωνᾶ καί σώθηκε ἡ πόλη τους. Μετανόησαν μέ πραγματική, μέ δυνατή μετάνοια. Φόρεσαν ὅλοι τους πένθημα καί νήστεψαν ὅλοι νηστεία αὐστηρή. Οὔτε νερό δέν ἔπιναν.
Καί τά ζῶα τους ἀκόμη νήστεψαν.
Ὅλοι δέ ἔκαναν δυνατή προσευχή παρακαλοῦντες τόν Θεό νά τούς συγχωρέσει τά ἁμαρτήματά τους καί νά τούς ἐλεήσει. Καί ὁ Θεός τούς συγχώρησε καί σώθηκε ἡ πόλη τους
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από dionysisgr »

Οι Νινευϊτες, περι ων ο λογος,
απο οτι ξερω, απο τα λιγα που εχω μελετησει στην Παλαια Διαθηκη,
μαλλον δεν θα πρεπει να ηταν.. βαπτισμενοι Χριστιανοι Ορθοδοξοι,
με 20 αιωνες πισω τους Ευαγγελιο,
Κοινωνια Χριστου,
θεια λατρεια,
αγιους,
μαρτυρες,
και κυρηγμα,
και.. και..


Λεω εγω τωρα.. Οποτε υπαρχει μια μικρη πλην σημαντικη διαφορα.

Ξερω, ξερω, 20 αιωνες, ειναι μαλλον πολυ λιγοι.

Μαλλον θα πρεπει να ειμαστε ακομα σε προ-χριστιανικη εποχη,
οπως πολυ σωστα εχει πει και ο λογιος και αξιοσεβαστος π.Νικολαος Λουδοβικος,
σε μια απο τις πολυ ωφελιμες ομιλιες του.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από dionysisgr »

pan έγραψε:
aposal έγραψε:Εμείς που το κάνουμε αυτό είμαστε το 1-2 % του πληθυσμού.
εάν την ημέρα που ήμασταν στο Σύνταγμα (επί Χριστοδούλου) μας παροκινούσε να πέσουμε να προσευχηθούμε στα γόνατα, με την καρδιά μας και όχι όπως μας λέει παρακάτω ο διονησης, το θαύμα θα ερχόταν
dionysisgr έγραψε:Τι λεει ο Κυριος;

Ταδε λεγει Κυριος:

Καὶ ὅταν προσεύχῃ,
οὐκ ἔσῃ ὥσπερ οἱ ὑποκριταί,
ὅτι φιλοῦσιν ἐν ταῖς συναγωγαῖς
καὶ ἐν ταῖς γωνίαις τῶν πλατειῶν ἑστῶτες προσεύχεσθαι,
ὅπως ἂν φανῶσι τοῖς ἀνθρώποις·
Αυτος που δεν προσευχεται κρυφα, Pan, εχεις την εντυπωση οτι θα το κανει στα φανερα,
και μαλιστα εν ευθυτητι και ειλικρινεια καρδιας, και οχι για το φαινεσθαι;

Δεν νομιζω.

Πως το βλεπεις; Nα το κανουμε σαν τα θεατρακια, αλλων "εκκλησιων", κατα Δυση μερια,
και αλλων θρησκειων, να γεμιζουμε πλατειες να γινεται ντορος και εφφε,
και να λεμε: Οριστε, να, κοιταξτε!!! Μαζευτηκε 1.500.000 κοσμος να "προσευχηθει"..

Προφανως η, κανουμε χιουμορ, τωρα, η δεν εχουμε παρει μυρωδια τι ειναι η Ορθοδοξια.

Εχουμε Ναο και Εικονοστασι.
Εχουμε κοινη λατρεια, και προσωπικη προσευχη, εν τω Ναω και εν τω Ταμιειω.

Εκει προσευχεται ο Χριστιανος, ο Ορθοδοξος. Εαν θελει.

Τα αλλα ειναι ειτε καλοστημενα show, ειτε ομαδικες πλανες.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιορείται Πατέρες”