Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Εδώ μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με τους Αγιορείτες Πατέρες που έχετε επισκεφθεί στο Αγιον Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από filotas »

Δεν είναι δύσκολο να το κάνουμε κοινή προσευχή για να μας δώσει ο Θεός μια καλύτερη κυβέρνηση, είναι δύσκολο όλοι εμείς, ή πολλοί από μας να πιστέψουμε ότι μπορεί να γίνει.

"έχετε πίστιν Θεού. 23 αμήν γάρ λέγω υμίν ότι ός αν είπη τώ όρει τούτω, άρθητι και βλήθητι εις την θάλασσαν, και μη διακριθή εν τή καρδία αυτού, αλλά πιστεύση ότι ά λέγει γίνεται, έσται αυτώ ό εάν είπη. 24 διά τούτο λέγω υμίν, πάντα όσα αν προσευχόμενοι αιτείσθε, πιστεύετε ότι λαμβάνετε, και έσται υμίν." (Μαρκ. ια' 22-24)

Από την άλλη, ποιος μας λέει ότι η σημερινή κυβέρνηση δεν είναι αυτή που μας αξίζει στην παρούσα φάση; Δεν λέω ότι είναι σωστή ούτε η καλύτερη, αλλά μήπως εμείς τι κάναμε για ν' αξίζουμε καλύτερη;

Οπότε, επανέρχομαι στο ότι πρώτα πρέπει να βελτιώσουμε τους εαυτούς κι ύστερα να ζητάμε καλύτερες κυβερνήσεις, οι οποίες άλλωστε "σάρκα από τη σάρκα μας" είναι.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ενα λεπτο βρε αδερφοι.

Ποιο "θαυμα" να γινει, και γιατι το ριχνουμε στον Θεο το μπαλακι;

Καντε ενα μικρο γκαλοπ, γυρω σας, και ρωτηστε, τι πραγματικα θα ηθελε ο καθενας.

Να σας πω εγω, που εχω κανει κατι σχετικο.

Οι εννεα στους δεκα, για να μην ειμαι απολυτος, και πω και οι δεκα,
θελουν απλως να γυρισει το ρολοϊ πισω και να επανελθουμε στην εποχη του χρυσου μοσχου!

Ειναι ετσι η δεν ειναι;

Οταν λενε να πανε καλα τα πραγματα, σχεδον ολοι αυτο εννοουν.

Να παμε πισω στην μασα-μπουκα, στην αρπαχτη, στην τεμπελια, στην μιζα,
στο βολεμα, στην καλοπεραση διχως αυριο, στο "δε βαριεσαι εγω να την περναω ζαχαρη και οι αλλοι...",
στο οκ!

Στην ουσια, αυτο θελει ο κοσμος, πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.

Δηλαδη, τι θελουμε, να μας γυρισει πισω ο Θεος, στις αιτιες που φτασαμε εως εδω;

Μα, αυτη ακριβως η αρρωστημενη ειδωλολατρικη μας ζωη και κατασταση των εσχατων 30-40 χρονων,
ειναι που μας εφτασε εδω, στην λεγομενη Κριση, και μυαλο δεν βαζουμε.

Ο Θεος δεν θελει να παμε πισω, θελει να σωθουμε. Και εαν παμε πισω θα χαθουμε.

Αρα τι προσευχη πρεπει να κανουμε, και με ποιο ζητουμενο;

Oποιος θελει, ας απαντησει, κατα την γνωμη του,
για να συνεχιστει παρακατω η συζητηση, που ειναι ουσιωδης.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από filotas »

dionysisgr έγραψε:Αρα τι προσευχη πρεπει να κανουμε, και με ποιο ζητουμενο;
Συμφωνώ απολύτως. Επομένως ας πούμε απλά, "Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ του Θεού, ελέησε μας τους αμαρτωλούς", κι Εκείνος ξέρει τον τρόπο να το κάνει. Δε χρειάζεται να Του κάνουμε υποδείξεις (μη γένοιτο).
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25024
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από aposal »

dionysisgr έγραψε:Οι εννεα στους δεκα, για να μην ειμαι απολυτος, και πω και οι δεκα,
θελουν απλως να γυρισει το ρολοϊ πισω και να επανελθουμε στην εποχη του χρυσου μοσχου!
Πόσο δίκιο έχεις...
Εξ άλλου αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά δεν θα μας κυβερνούσαν οι νυν.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

«Νὰ εἶστε καλοὶ καὶ νὰ μὴ φοβᾶστε τίποτα. Ὁ Θεὸς διώχνει τὸν ἐχθρὸ ὅταν ὁ λαὸς μετανοήσει.»
γέροντος Παϊσίου Αγιορείτου


...μη μου πει κάποιος ότι αυτό το είπε για τους Τούρκους σχετικά με την Κύπρο...
το ίδιο ισχύει και για εμάς εδώ τους <Ελλαδίτες>
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από pan »

Όλοι οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί της Ελλάδας, είναι σαν ξύλο ποτισμένο με πετρέλαιο, και περιμένη την σπίθα.
ο νοών νοείτω.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από filotas »

pan έγραψε:Όλοι οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί της Ελλάδας, είναι σαν ξύλο ποτισμένο με πετρέλαιο, και περιμένη την σπίθα.
ο νοών νοείτω.
Παναγιώτη τι εννοείς, γιατί εγώ φαίνεται ότι δεν είμαι από τους "νοούντες".
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από Dimitris39 »

pan έγραψε:Όλοι οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί της Ελλάδας, είναι σαν ξύλο ποτισμένο με πετρέλαιο, και περιμένη την σπίθα.
ο νοών νοείτω.
Ούτε εγώ κατάλαβα τι ήταν αυτό
Διδαχές Πατέρων?

δηλαδή οι Έλληνες Ορθόδοξοι πιστεύουν λάθος?
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

φωτο στιγμιότυπα και ομιλία στον ηλεκτρονικό σύνδεσμο του Ιερού Ναού ---> http://in-ad.gr/
"ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2013" 14/10/2013 Ομιλία του Οσιολογιωτάτου Γέροντος Νίκωνα Μοναχού ἀπό τή Νέα Σκήτη Ἁγίου Ὄρους. Η ομιλία είχε θέμα περί ιεραποστολής... για τον καθένα απο εμάς.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25024
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από aposal »

Ήταν πολύ καλός, όπως πάντα, ο Γέροντας. Μίλησε για την ιεραποστολή και για τον Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό, που θεωρείται ένας από τους κορυφαίους ιεραποστόλους.
Πολλά παραδείγματα, πολλές αναφορές σε αγίους, αλλά και σε καλλιτέχνες (μέχρι και τον σκηνοθέτη Φράνκ Κάπρα ανέφερε) και φυσικά πολλά νοήματα.
Ξεκίνησε με ένα αποστομωτικό παράδειγμα ιεραποστόλου που μας έκανε να συνειδητοποιήσουμε τι είναι ο σύγχρονος κόσμος.
Το βασικό του νόημα, σε κάθε περίπτωση, είναι να ξεκινήσουμε την ιεραποστολή από τον εαυτό μας. Πρώτα πρέπει εμείς να είμαστε καθαροί για να μπορέσουμε να καθαρίσουμε και τους άλλους. Είπε χαρακτηριστικά: "Κανείς δεν θυμάται τα λόγια του δασκάλου. Θυμάται όμως τον δάσκαλο". Αυτό για να κατανοήσουμε πως είναι η συμπεριφορά μας (ο τρόπος ζωής μας) αυτή που κάνει τη διαφορά και προσελκύει τους αλλόδοξους και όχι τα λόγια που λέμε. Αν μάλιστα υπάρχει απόσταση μεταξύ των λόγων και των έργων μας, τότε σίγουρα η αποστολή μας θα αποτύχει.
Μετά τις 20:00 κατεβήκαμε στον ημιυπόγειο χώρο όπου ο Γέροντας απάντησε σε ερωτήσεις των πιστών.
Κάποια στιγμή μίλησε και για την τεχνητή (όπως την χαρακτήρισε) οικονομική κρίση και είπε ότι κατά βάθος είναι πνευματική. Για την ακρίβεια μιλώντας για την σωματική άσκηση και το πόσο αυτή βοηθάει την πνευματική μας πρόοδο, είπε ότι αυτό που θέλουν να πετύχουν αυτοί που δημιούργησαν αυτήν την κρίση είναι, μέσω της ανεργίας, που σημαίνει ελλιπής σωματική δραστηριότητα, δηλαδή σωματική χαλαρότητα, να πετύχουν και την πνευματική χαλαρότητα, που θα μας απομακρύνει πιο εύκολα από τον Δημιουργό.
Δυστυχώς, έπρεπε να φύγω κατά τις 20:45 και πολύ λυπήθηκα που δεν έμεινα μέχρι τέλους για να έχω και μια κατ’ ιδίαν συζήτηση με τον πατέρα Νίκωνα.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιορείται Πατέρες”