O θρύλος του Μαρμαρωμένου Βασιλιά και ο Έλληνας στρατηγός

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: O θρύλος του Μαρμαρωμένου Βασιλιά και ο Έλληνας στρατηγός

Δημοσίευση από dionysisgr »

Επειδή ο ταλαίπωρος νους μου, δεν με βοηθά, μπορεί κάποιος, να μου εξηγήσει με δυο λόγια, ποιο είναι το συμπέρασμα, νόημα, αποτέλεσμα, πνευματικής ωφελείας, η διδαχή τέλος πάντων, που πρέπει να πάρω εγώ ο Χριστιανός, είτε έχω θεολογική κατάρτιση, είτε όχι, από όλο αυτό το κείμενο-διάγγελμα;

Εάν έχετε αγάπη, παρακαλώ βοηθήστε με.

Ειδικά από εσένα Captain Yiannis, περιμένω, ειδικά, μιας και έχεις ασχοληθεί από ότι φαίνεται επισταμένως, η εάν δεν μπορείς, από όποιον άλλον αδελφό/η, μπορεί να μας διαφωτίσει.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: O θρύλος του Μαρμαρωμένου Βασιλιά και ο Έλληνας στρατηγός

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Πιθανότατα πρόκειται για γραιώδη μύθο ( παραμύθια που λένε οι γριές) όπως λέει ο μέγας άγιος της πίστεως ο Απόστολος Παύλος, όσον αφορά την ιστορία με τις σκουριασμένες πόρτες και τα υγρά υπόγεια.
Όμως πολλοί άγιοι γέροντες δεν είχαν μιλήσει, για κάποιον άνθρωπο που θα αναδείξει ο Θεός, στις ημέρες μας;
Πολλοί λένε διάφορα, καλό είναι να είμαστε επιφυλακτικοί. Θυμάμαι ότι και ο Μακρυγιάννης έχει μιλήσει στα ΄΄Οράματα και θάματα΄΄ για τον αναμενόμενο Βασιλέα Ιωάννη.
Ξέρω όμως πολλούς Γιάννηδες και όλους..........τους κοιτάω εξαιρετικά καχύποπτα....λέω μέσα μου.....λές να είναι αυτός.....
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: O θρύλος του Μαρμαρωμένου Βασιλιά και ο Έλληνας στρατηγός

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

dionysisgr έγραψε:Επειδή ο ταλαίπωρος νους μου, δεν με βοηθά, μπορεί κάποιος, να μου εξηγήσει με δυο λόγια, ποιο είναι το συμπέρασμα, νόημα, αποτέλεσμα, πνευματικής ωφελείας, η διδαχή τέλος πάντων, που πρέπει να πάρω εγώ ο Χριστιανός, είτε έχω θεολογική κατάρτιση, είτε όχι, από όλο αυτό το κείμενο-διάγγελμα;

Εάν έχετε αγάπη, παρακαλώ βοηθήστε με.

Ειδικά από εσένα Captain Yiannis, περιμένω, ειδικά, μιας και έχεις ασχοληθεί από ότι φαίνεται επισταμένως, η εάν δεν μπορείς, από όποιον άλλον αδελφό/η, μπορεί να μας διαφωτίσει.
Εγώ σεβαστέ είμαι χειρότερος από εσένα , όχι μόνο δεν έχω αυτά που δεν έχεις εσύ , αλλά και πολλά άλλα.
Νάναι ευλογημένο . Λέει εκεί μεταξύ άλλων ο ΜΛΔ

Όπως λέει ο άγιος Εφραίμ ο Σύρος στον λόγο περί μετανοίας:
«Ο Παράδεισος είναι ο χώρος της αναπαύσεως των Αγίων,
καθώς είπε και ο Κύριος στο Ευαγγέλιο.
Πως λοιπόν αφήνοντας οι Δίκαιοι τον Παράδεισο θα καλοπερνούν στη γη»


Δεν υπάρχουν λοιπόν Μαρμαρωμένοι Βασιλιάδες (και Πράσιν-άλογα) κατά την ταπεινή μου άποψη.

Δόξα τω Θεώ
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: O θρύλος του Μαρμαρωμένου Βασιλιά και ο Έλληνας στρατηγός

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Πρόκειται περί θρύλου, είθισται όταν μία προσδοκία είναι τόσο μεγάλη, να πλάθονται από τον λαό, παρόμοιες ιστορίες.
Από την άλλη, ο συμβολισμός του πράγματος, του μαρμαρωμένου Βασιλιά, είναι το να υπάρξει αντ'αυτού ηγέτης αντάξιος, (ίδιος δηλαδή, σαν να μαρμάρωσε ο Παλαιολόγος), ο οποίος θα οδηγήσει εκ νέου το Εθνος ή - και την Ορθοδοξία σε ένδοξες σελίδες.

Εγώ πάντως δεν συμφωνώ με όλα αυτά, περισσότερο ως μυθεύματα τα βρίσκω.

Για να αστειευθώ και λίγο (συγγνώμη αν είναι αδόκιμο, ή κατ'άλλους ίσως και ασεβές) , ίσως ο αυτοκράτορας όντως να μαρμάρωσε, ματαίως περιμένοντας μέχρι την τελευταία στιγμή προ της αλώσεως της Πόλεως, τα καράβια της παπικής βοηθείας, που του είχαν υποσχεθεί. Ακόμα τα περιμένει!!!
Αρα προκύπτει και μία διδαχή: Ουκ αν λάβοις παρά του Ποντίφηκος!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: O θρύλος του Μαρμαρωμένου Βασιλιά και ο Έλληνας στρατηγός

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ο Θεός μαζί σου, αδελφέ εν Χριστώ, με έχεις αναπαύσει πλήρως, με αυτήν σου, την τοποθέτηση.

Η μόνη αυτοκρατορία που μας περιμένει, η αιωνία, η ακατάλυτη, η ένδοξη, είναι η αυτοκρατορία, της του Τριαδικού μας Θεού, η οποία εστι : πλήρης Αγάπης και Ταπεινώσεως, ένθα απεδρα, πάσα λύπη, οδύνη και στεναγμός.

Είθε να πορευθούμε δια των μεσιτειών της Υπεραγιας Θεοτόκου, και δι'ευχων των Αγίων Πατέρων μας, εκεί, και Πολίτες της να γίνουμε άξιοι και δίκαιοι, Τέκνα και Υιοί κατά Χάριν του Κυρίου.

Όλα τα άλλα είναι να'χαμε να λέγαμε και αμπέλια να κλαδεύαμε..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: O θρύλος του Μαρμαρωμένου Βασιλιά και ο Έλληνας στρατηγός

Δημοσίευση από Dimitris39 »

να παρω και εγω μερος στην συζητηση σας μιας και ειμε ΓΝΩΣΤΗΣ των παντων?
δεν μου ξεφευγη τιποτα ..........
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: O θρύλος του Μαρμαρωμένου Βασιλιά και ο Έλληνας στρατηγός

Δημοσίευση από vasilisalt »

Με πολύ σεβασμό στους πάντες και ειδικά στα μέλη του φόρουμ, σας λέω πως τα λόγια του Διονύση είναι η ουσία. Ας μην αδικούμε τους εαυτούς μας.
Ειδικά η πρώτη εξιστόρηση θεωρώ πως είναι στα όρια της λαικής παράδοσης με δράκους και πριγκίπησες.
Και πάντα όταν το θέμα ξεκινάει με πρόλογο όπως το προαναφερθέν, άστα κλαύτα.
Συγνώμη που θα το κάνω παρωδία αλλα μου θυμίζει τη γνωστή ιστορία με την τραγουδίστρια Βίσση, το μπουκάλι και την εγχείρηση που όλοι (δεκάδες τον αριθμό) είχαν ξάδερφο το χειρούργο που την εγχείρησε.
Είπα πως τελικά η εγχείρηση της τραγουδίστριας δεν πρέπει να έγινε σε νοσοκομείο αλλά στο ολυμπιακό στάδιο.
Παιδιά νομίζω ότι περιτεύει να πω πως τα παραπάνω δεν αποτελούν ουδεμία μομφή για τα μέλη μας αλλά για τους μυθιστοριογράφους.
Του καπετάνιου τα γραφόμενα τα πέρασα γρήγορα (θα τα δώ αναλυτικά το βράδυ) όμως προκαταβολικά σας λεώ πως δεν έχω καμμία εμπιστοσύνη στους γενικά ΄΄καθηγητές πανεπιστημίου΄΄. Έχω σεβασμό (και πάντα με κριτική σκέψη) π.χ. στον σεισμολόγο καθηγητή πανεπιστημίου όταν μιλάει για σεισμούς. Όταν κάποιος επικαλείται γενικά και αόριστα τον τίτλο του συνήθως η δουλειά ΄΄βρωμάει΄΄ λιακοπουλισμό.
Όσον αφορά τους μοναχούς γενικά, μπορώ να σας μεταφέρω δεκάδες εθνικιστικές κορώνες που έχω κατά καιρούς ακούσει.
Προσωπικά σέβομαι αυτούς για τους οποίους μπορεί η ιστορία να έχει κρίση και μάλιστα σε αυτά που έγραψαν οι ίδιοι, ή είπαν σε ανθρώπους γνωστούς για το παρελθόν τους και το παρόν τους.
Σας λέω προκαταβολικά πως πολλές φορές συλλαμβάνω ακόμα και τον εαυτό μου θέλοντας να γενικεύσω τα λόγια του πνευματικού μου προκειμένου να τα μεταφέρω, να αρθρώνω υποκειμενικές απόψεις με αλλοιωμένα τελικά χαρακτηριστικά. Φαντάζομαι τον υποκειμενισμό αυτών που προσπαθούν τελικά τις απόψεις κάποιου να τις κάνουν π.χ. βιβλίο.
Νομίζω γενικώς πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και ειδικά με τις όποιες προφητείες...
Να κλείσω όπως ξεκίνησα. Ο Διονύσης είναι όλα τα λεφτά.
Επιφυλάσομαι για τον αγαπημένο μου καπετάνιο...
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: O θρύλος του Μαρμαρωμένου Βασιλιά και ο Έλληνας στρατηγός

Δημοσίευση από cloaca »

Τι σημασία έχει αν υπάρχει ο μαρμαρωμένος βασιλιάς?
Εμείς τον μόνο που περιμένουμε είναι τον Κύριο(αν αξιωθούμε ) όταν αφήσουμε τον μάταιο αυτόν κόσμο ή αν είμαστε στους έσχατους καιρούς περιμένουμε τον προφήτη Ηλία μαζί με τον προφήτη Ενώχ που θα υποδείξουν στον κόσμο τον αντίχριστο και μετά την Δευτέρα Παρουσία του Κυρίου μας με την ανάσταση των νεκρών και την Κρίση.
Δεν νομίζω ούτε και ξέρω να περιμένουμε κάποιον ακόμα?
Αν πάλι όντως είναι αλήθεια αυτή η παράδοση ,ας ζωντανέψει πρώτα και μετά το ξανασυζητάμε ,γιατί θεωρώ άσκοπο να συζητάμε για κάτι που ίσως να υπάρχει.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: O θρύλος του Μαρμαρωμένου Βασιλιά και ο Έλληνας στρατηγός

Δημοσίευση από aposal »

Και τι θα γίνει με τον εξαδάκτυλο;
Δεν υπάρχει;
Να κάνει μήπως ο Δημήτρης προσθήκη δακτύλου, μπας και σώσουμε τον θρύλο;
Γιατί με μπερδεύετε;
Το γεγονός ότι ένας στρατηγός (ο Θεός να τον αναπαύσει) είδε τον μαρμαρωμένο βασιλιά ανασηκωμένο, είναι μούφα;
Αν ναι, ποιός είναι αυτός που μπορεί ανερυθρίαστα να γράφει τέτοιες ψευτιές;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: O θρύλος του Μαρμαρωμένου Βασιλιά και ο Έλληνας στρατηγός

Δημοσίευση από vasilisalt »

aposal έγραψε:Και τι θα γίνει με τον εξαδάκτυλο;
Δεν υπάρχει;
Να κάνει μήπως ο Δημήτρης προσθήκη δακτύλου, μπας και σώσουμε τον θρύλο;
Γιατί με μπερδεύετε;
Το γεγονός ότι ένας στρατηγός (ο Θεός να τον αναπαύσει) είδε τον μαρμαρωμένο βασιλιά ανασηκωμένο, είναι μούφα;
Αν ναι, ποιός είναι αυτός που μπορεί ανερυθρίαστα να γράφει τέτοιες ψευτιές;
Ή μας κοροιδεύεις χοντρά αμαρτωλέ Απόστολέ ή έχετε αρχίσει και πίνετε τελευταία οι ΜΙΤάδες...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”