Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Η Παρουσία του Στρατηγού Γράψα , του Συντονιστικού των Ενώσεων των Αποστράτων και η εκλογή των επικεφαλής της Α.ΚΙ.Σ στο Ανώτατο πολιτικό Συμβούλιο του Σ.Ε.Ε...
δρομολογεί νέε εξελίξεις !

Αν ζυγίσουμε τα πράγματα στο έκτακτο συνέδριο και περιμένουμε μετά την μετάλλαξη του στο Κανονικό Συνέδριο ,τότε ένα νέο κόμμα Στρατιωτικών γεννιέται!

Το συντονιστικό των Αποστράτων δεν απέκλεισε ποτέ την ίδρυση ενός πολιτικού φορέα αλλά δεν μπορούσε μέσα απο τις Ενώσεις να το κάνει ...¨ομως η εκλογή των εκπροσώπων της ΑΚΙΣ και η παρουσία των Προέδρων των Θεσμικών Ενώσεων στο Συνέδριο ...μόνο τυχαία δεν είναι !

Το ρεπορτάζ !

Την Κυριακή 26 Μαϊου στο ξενοδοχείο ΚΑΡΑΒΕΛ πραγματοποιήθηκε με απόλυτη επιτυχία το 1ο Έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε., με σκοπό την εκλογή νέας ηγεσίας.

Στο συνέδριο συμμετείχαν σύνεδροι από ολόκληρη την Ελλάδα. Απεύθυνε χαιρετισμό ο πρώην Α/ΓΕΕΘΑ Δ. Γράψας και συμμετείχαν δια της παρουσίας τέως αρχηγοί Ε.Δ. και Σ.Α. καθώς και πρόεδροι Σωματείων και Ενώσεων διαφόρων κλάδων των εργαζομένων και των συνταξιούχων του δημοσίου και του ιδιωτικού φορέα.

Παρέστησαν επίσης (ως άτομα) επικροτώντας την κίνηση, στελέχη των διοικητικών συμβουλίων ενώσεων των Σ.Α., αλλά και σύσσωμη η ηγεσία των τριών ενώσεων αποστράτων, τονίζοντας μεταξύ των άλλων την σημερινή ανάγκη ενωμένης πολιτικής δράσης του κλάδου τους λόγω της συμπεριφοράς της πολιτείας ειδικά έναντι των στρατιωτικών.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι στο ανανεωτικό και ενωτικό πνεύμα ανταποκρίθηκαν και πολλές άλλες πρωτοβουλίες, κινήματα και κόμματα, απευθύνοντας χαιρετισμούς, τονίζοντας την ανάγκη ενότητας όλων των εκτός βουλής υγιών πολιτικών δυνάμεων, με αποκορύφωμα την ταυτόχρονη προσχώρηση στο ΣΕΕ του «ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ΠΟΛΙΤΩΝ ΕΝΩΜΕΝΗ ΕΛΛΑΔΑ» και του «ΕΘΝΙΚΟΥ ΛΑΙΚΟΥ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΥ (Ε.ΛΑ.Σ)», μέλη του οποίου μάλιστα διεκδίκησαν και θέση στο Ανώτατο Πολιτικό Συμβούλιο του κόμματος.

Το νέο Ανώτατο Πολιτικό Συμβούλιο του Συνδέσμου, όπως διαμορφώθηκε με την ολοκλήρωση του Α΄Εκτάκτου Συνεδρίου, με αλφαβητική σειρά, έχει όπως παρακάτω:

1 ΓΕΡΟΥΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (Πρόεδρος)
2 ΑΛΙΚΑΚΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
3 ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
4 ΕΞΑΡΧΟΥΛΑΚΟΥ ΜΑΡΙΑ
5 ΚΑΛΑΜΠΑΛΙΚΑ ΚΩΣΤΑΝΤΙΑ
6 ΜΙΓΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
7 ΠΑΝΤΑΖΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
8 ΣΜΥΡΛΗΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ
9 ΤΣΑΚΙΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
10 ΦΑΡΑΝΤΑΤΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ (Α.ΚΙ.Σ)
11 ΦΩΤΕΙΝΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ
12 ΧΡΗΣΤΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΡΌΕΔΡΟΣ Α.ΚΙ.Σ

Καλη ειδηση φαινετε πολλυ ενδιαφερον αν ειναι αληθινη. αλλα εχουμε να ασχολειθουμε με τις αμαρτιες μας πρωτα :25

http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2013/05 ... _9622.html
http://www.veteranos.gr/2013/05/blog-post_29.html
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
JohnyWest
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από JohnyWest »

Dimitris39 έγραψε: Αν ζυγίσουμε τα πράγματα στο έκτακτο συνέδριο και περιμένουμε μετά την μετάλλαξη του στο Κανονικό Συνέδριο ,τότε ένα νέο κόμμα Στρατιωτικών γεννιέται!
Νομίζω ότι θα πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα επιφυλακτικοί όσον αφορά την σύσταση ενός “κόμματος Στρατιωτικών.

Δεν είμαι πεπεισμένος στο ότι η νοοτροπία τους συνάδει με την εύρυθμη λειτουργία των δημοκρατικών θεσμών. Η προσκόλληση στον Εθνικισμό δεν αποτελεί απάντηση στα προβλήματα της σύγχρονης εποχής, η οποία απαιτεί ευρύτερες αντιλήψεις, ριζοσπαστισμό και διπλωματία, τομείς στους οποίους οι Στρατιωτικοί, όσο πατριώτες και ακέραιοι και αν είναι, σίγουρα μειονεκτούν.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από stathis73 »

[quote="JohnyWest"

Νομίζω ότι θα πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα επιφυλακτικοί όσον αφορά την σύσταση ενός “κόμματος Στρατιωτικών.

Δεν είμαι πεπεισμένος στο ότι η νοοτροπία τους συνάδει με την εύρυθμη λειτουργία των δημοκρατικών θεσμών. Η προσκόλληση στον Εθνικισμό δεν αποτελεί απάντηση στα προβλήματα της σύγχρονης εποχής, η οποία απαιτεί ευρύτερες αντιλήψεις, ριζοσπαστισμό και διπλωματία, τομείς στους οποίους οι Στρατιωτικοί, όσο πατριώτες και ακέραιοι και αν είναι, σίγουρα μειονεκτούν.[/quote]
.


Eνω οι έμπειροι πολικοί μας ειναι οι πλέον κατάλληλοι για να χειριστούν τα πάντα, άλλωστε φαίνονται τα αποτελέσματα τους καθημερινά.
Καθώς ουκ ολίγοι "νεοι" πολιτικοί με ριζοσπαστικές αντιλήψεις και κυρίως διπλωματία εχουν κυριολεκτικά ΞΕΠΟΥΛΗΣΗ την χωρα.

Κανεις εδω μεσα δεν ειναι των ακρων αλλα μην "πυροβολούμε" προτού καν δημιουργηθεί κατι, μονο και μονο επειδή ειναι πρώην αξιωματικοί του Ελληνικού Στρατού, τουλάχιστον αυτοι σέβονται τα ιερεά και οσια αυτου του τόπου και δεν τα προδίδουν-πουλούν οπως αυτα τα μασονωκοπροσκυλα που μας κυβερνούν.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
JohnyWest
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από JohnyWest »

Καμία αντίρρηση στο ότι οι σύγχρονοι πολιτικοί μας απεδείχθησαν κατώτεροι των περιστάσεων, τοποθετώντας το ιδιοτελές πάνω από το λαϊκό, οδηγώντας την χώρα στην δεινή κατάσταση που όλοι μας γνωρίζουμε.

Δεν θα συμφωνήσω όμως στο ότι η παταγώδης αστοχία τους υπαγορεύει ακραίες λύσεις, όπως η δημιουργία στρατιωτικού κόμματος! Υπάρχουν και άλλες λύσεις, η πλέον θεμελιώδης από αυτές, έχει να κάνει με την λαϊκή αναμόρφωση, την αλλαγή δηλαδή της νοοτροπίας του νεοέλληνα, η οποία κατά την γνώμη μου έχει κεφαλαιώδη συμβολή στην σημερινή εξαθλίωση που βιώνουμε. Είμαι πεπεισμένος ότι οι ανίκανοι πολιτικοί προβάλουν και μεγεθύνουν τα ελαττώματα του ίδιου του λαού, ο οποίος τελικά είναι ο υπεύθυνος για την εκλογή τους και την μακροχρόνια επικράτηση της αναξιοκρατίας και του βολέματος που μας έφεραν εδώ που είμαστε.

Ένα τρανταχτό παράδειγμα της διάβρωσης του λαού μας, είναι το φρικιαστικό έγκλημα των εκτρώσεων. Ενώ όλοι γνωρίζουμε ότι ο χειρότερος εφιάλτης μας είναι η υπογεννητικότητα, εκατοντάδες χιλιάδες Ελληνίδες σε ετήσια βάση, δεν διστάζουν να εγκληματούν, όχι μόνο σε βάρος της ανθρώπινης ζωής αλλά και ενάντια στον ίδιο τους τον λαό, επικαλούμενες αστείες δικαιολογίες. Δεν νομίζω ουδείς σοβαρώς σκεπτόμενος, να υποστήριξη ότι οι κύρια υπεύθυνοι σε αυτήν την αυτογεννοκτονία είναι οι (όντως ανίκανοι) πολιτικοί μας.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από stathis73 »

Συγγνώμη για το οφ τοπικ αλλα για μενα επίσης "ουδείς σοβαρα σκεπτόμενος" θα έγραφε ποτέ αυτό..........................εκτος και αν το διορατικό-προφητικό σου ειναι ανώτερο του Κοσμα του Αιτωλού, του Πατρός Παϊσίου και πολλών άλλων Αγίων της εκκλησίας μας.

JohnyWest έγραψε:. Η Εθνεγερσία του 21 δεν μπόρεσε τελικά να συμπεριλάβει την πραγματική μας πρωτεύουσα και δυστυχώς παρά τους θρύλους και τους ευσεβείς μας πόθους, θα πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι τόσο η ΠΟΛΗ όσο και οι αλύτρωτες πατρίδες της ΙΩΝΙΑΣ δεν υπάρχει πλέον κανένα ενδεχόμενο να ξαναγίνουν Ελληνικές.


για αυτό καλό ειναι JohnyWest να μην τοποθετούμαστε απόλυτα-προσβλητικά γιατι δεν ειναι σωστό, τώρα οσο για τις εκτρώσεις θα συμφωνήσω οτι φταίμε πρώτα εμεις και μετα το κράτος-σύστημα- κατ επέκταση γιατροί.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
JohnyWest
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από JohnyWest »

Δεν νομίζω ότι υπάρχει έστω και το παραμικρό ίχνος απόπειρας προσβολής στα λεγόμενα μου. Απλά και μόνο υπογραμμίζω το αυτονόητο. Ο κάθε ένας μας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει...

Προσωπικά είμαι πεπεισμένος στο ότι δεν ι υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να επανακτήσουμε είτε την Πόλη είτε την Ιωνία είτε να μεγαλώσουμε κατά οποιονδήποτε άλλο τρόπο την Πατρίδα μας.

Ο οποιοσδήποτε αντικειμενικός παρατηρητής θα συμφωνήσει μαζί μου.

Είτε το θέλουμε είτε όχι η Τουρκία αποτελεί ανερχόμενη Παγκόσμια δύναμη ενώ αντίθετα εμείς δεν ξέρουμε καν εάν θα υπάρχουμε ως Έθνος μετά από εκατό χρόνια.

Πιστεύω ακόμα ότι οι ευσεβείς πόθοι, πως με κάποιο τρόπο πέραν από τις προσπάθειες και τις δυνάμεις μας θα πάμε μπροστά μόνο κακό μας κάνουν καθώς περιορίζουν την δυναμικότητα και δραστηριότητα μας... Ένας αγαπημένος μου Ιερομόναχος, δεν παύει να επαναλαμβάνει τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά που μιλάμε πάνω στο θέμα: “ Θα κατέβει ο Ρώσος και θα μας δώσει την Πόλη χωρίς να χυθεί αίμα Ελληνικό!”¨... Φυσικά πάντα καταλήγουμε σε διαφωνία καθώς κάτι τέτοιο όχι μόνο είναι παντελώς ανιστόρητο και αδύνατο αλλά και γιατί πέραν αυτού αυτή η στάση καλλιεργεί την παθητικότητα η οποία αποτελεί νομίζω ένα από τα χειρότερα Εθνικά μας χαρακτηριστικά...
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από stathis73 »

Καταρχάς να σου υπενθυμίσω οτι γράφεις στο agiooros.net και οχι κάπου αλλου και το λέω αυτο γιατι πολλα παιδιά πιστεύουν στα οσα έχουν γράψει και πει οι Άγιοι της εκκλησίας μας, τώρα αν εσύ τους "ακυρώνεις" εμμέσως πλην σαφώς, τοτε "προσβάλεις με τον τρόπο σου" τους υπόλοιπους.
Kαι επειδή ότι έχουν πει οι Αγιοι Πατερες γίνονται κατά γράμμα, καλο είναι να αναθεωρήσεις λίγο τις απόψεις σου και να ακούσεις και τον Αγιορείτη που μπορεί να ξέρει κατι παραπάνω από εσένα. :wink:
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
JohnyWest
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από JohnyWest »

Όπου βούλεται Θεός, νικάται φύσεως τάξις
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

JohnyWest έγραψε:Δεν νομίζω ότι υπάρχει έστω και το παραμικρό ίχνος απόπειρας προσβολής στα λεγόμενα μου. Απλά και μόνο υπογραμμίζω το αυτονόητο. Ο κάθε ένας μας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει...

Προσωπικά είμαι πεπεισμένος στο ότι δεν ι υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να επανακτήσουμε είτε την Πόλη είτε την Ιωνία είτε να μεγαλώσουμε κατά οποιονδήποτε άλλο τρόπο την Πατρίδα μας.

Ο οποιοσδήποτε αντικειμενικός παρατηρητής θα συμφωνήσει μαζί μου.

Είτε το θέλουμε είτε όχι η Τουρκία αποτελεί ανερχόμενη Παγκόσμια δύναμη ενώ αντίθετα εμείς δεν ξέρουμε καν εάν θα υπάρχουμε ως Έθνος μετά από εκατό χρόνια.

Πιστεύω ακόμα ότι οι ευσεβείς πόθοι, πως με κάποιο τρόπο πέραν από τις προσπάθειες και τις δυνάμεις μας θα πάμε μπροστά μόνο κακό μας κάνουν καθώς περιορίζουν την δυναμικότητα και δραστηριότητα μας... Ένας αγαπημένος μου Ιερομόναχος, δεν παύει να επαναλαμβάνει τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά που μιλάμε πάνω στο θέμα: “ Θα κατέβει ο Ρώσος και θα μας δώσει την Πόλη χωρίς να χυθεί αίμα Ελληνικό!”¨... Φυσικά πάντα καταλήγουμε σε διαφωνία καθώς κάτι τέτοιο όχι μόνο είναι παντελώς ανιστόρητο και αδύνατο αλλά και γιατί πέραν αυτού αυτή η στάση καλλιεργεί την παθητικότητα η οποία αποτελεί νομίζω ένα από τα χειρότερα Εθνικά μας χαρακτηριστικά...
Προσωπικά ελπίζω και πιστεύω απόλυτα ότι Ελληνισμός θα ξαναγυρίσει στις αλύτρωτες έως τώρα πατρίδες του.

Δεν ελπίζουμε σε κανέναν, ούτε σε Ρώσο ούτε σε κανέναν άλλο, ελπίζουμε μόνο στον Θεό.

Αυτά που γράφετε για τους Τούρκους ξαναδιαβάστετα και πιθανώς αν θέλετε μπορείτε να επανατοποθετηθείτε, οι λόγοι είναι πολλοί και δεν θα ήθελα να επεκταθώ.

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε τι πρέπει να κάνει ο σημερινός Έλληνας προκειμένου να γίνει πιό δυναμικός και δραστήριος όπως γράφετε, και συγκεκριμένα ποιά είναι η κορυφαία ενέργεια ή θέση ζωής στην οποία πρέπει να τοποθετηθεί, προκειμένου να ανανήψει.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
JohnyWest
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από JohnyWest »

Μ.Δ.Κ. έγραψε:Επίσης θα ήθελα να μου πείτε τι πρέπει να κάνει ο σημερινός Έλληνας προκειμένου να γίνει πιό δυναμικός και δραστήριος όπως γράφετε, και συγκεκριμένα ποιά είναι η κορυφαία ενέργεια ή θέση ζωής στην οποία πρέπει να τοποθετηθεί, προκειμένου να ανανήψει.
Σε αυτό το άρθρο που έγραψα σήμερα αναφέρω αναλυτικά τις θέσεις μου:

http://www.orthodoxidiadromi.com/2013/0 ... ek-nation/

Πείτε μου την γνώμη σας...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”