Αρτοκλασία-ερώτηση

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

ELPIZO
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Ιαν 23, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Στέλλα@Κοζάνη

Δημοσίευση από ELPIZO »

Το "εν ζωή" εννοεί αυτούς που βρίσκονται σ΄αυτό τον κόσμο?Γιατί είχα την εντύπωση ότι ''ζωή'' είναι μόνο η Αιώνιος κανονικά και ότι όταν μιλάμε για τον παρόντα κόσμο χρησιμοποιούμε τη λέξη ''βίος''.Συγχωρέστε με.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Λέει ο Κύριος αναφερόμενος στους κεκοιμημένους Προπάτορες:

"31 περί δε της αναστάσεως των νεκρών ουκ ανέγνωτε το ρηθέν υμίν υπό τού Θεού λέγοντος, 32 εγώ ειμι ο Θεός Αβραάμ και ο Θεός Ισαάκ και ο Θεός Ιακώβ; ουκ έστιν ο Θεός Θεός νεκρών, αλλά ζώντων." (Ματθ. κεφ. 22, 31-32)

"26 περί δε των νεκρών ότι εγείρονται, ουκ ανέγνωτε εν τή βίβλω Μωϋσέως, επί τού βάτου πώς είπεν αυτώ ο Θεός λέγων, εγώ ο Θεός Αβραάμ και ο Θεός Ισαάκ και ο Θεός Ιακώβ; 27 ουκ έστιν ο Θεός νεκρών, αλλά ζώντων· υμείς ούν πολύ πλανάσθε." (Μαρκ. κεφ. 12, 26-27)

"35 οι δε καταξιωθέντες τού αιώνος εκείνου τυχείν και της αναστάσεως της εκ νεκρών ούτε γαμούσιν ούτε γαμίζονται· 36 ούτε γάρ αποθανείν έτι δύνανται· ισάγγελοι γάρ εισι, και υιοί εισι τού Θεού, της αναστάσεως υιοί όντες. 37 ότι δε εγείρονται οι νεκροί, και Μωϋσής εμήνυσεν επί της βάτου, ως λέγει Κύριον τον Θεόν Αβραάμ και τον Θεόν Ισαάκ και τον Θεόν Ιακώβ. 38 Θεός δε ουκ έστι νεκρών, αλλά ζώντων· πάντες γάρ αυτώ ζώσιν. 39 αποκριθέντες δε τινες των γραμματέων είπον· Διδάσκαλε, καλώς είπας." (Λουκ. κεφ. 20, 35-36)

Εγώ σ' αυτή τη φράση αναφέρομαι. Το τελευταίο μάλιστα χωρίο είναι ξεκάθαρο, για το πως είναι η μετά θάνατον ζωή.

Όσο για τη φράση "εν ζωή" ή "σ' αυτή τη ζωή", είναι έκφραση που χρησιμοποιείται, επειδή δεν υπάρχει παράγωγο της λέξις βίος που να εκφράζει τους ανθρώπους που βρίσκονται ακόμη σ΄αυτό τον κόσμο.
ELPIZO
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Ιαν 23, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Στέλλα@Κοζάνη

Δημοσίευση από ELPIZO »

Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από panos0 »

Ωραια φαση....
Συγχωρεστε με, αλλα παντα ημουν λιγο πειραχτηρι :laughing6: :laughing6:

Αφου ειναι εν ζωη αρα ειναι ζωντες. :D :D


κρίναντας τοῦτο, ὅτι εἰ εἷς ὑπὲρ πάντων ἀπέθανεν, ἄρα οἱ πάντες ἀπέθανον· καὶ ὑπὲρ πάντων ἀπέθανεν, ἵνα οἱ ζῶντες (ωστε οσοι βρισκονται στην παρουσα ζωη) μηκέτι ἑαυτοῖς ζῶσιν, ἀλλὰ τῷ ὑπὲρ αὐτῶν ἀποθανόντι καὶ ἐγερθέντι (Β Κοριν 5-15)

τοῦτο γὰρ ὑμῖν λέγομεν ἐν λόγῳ Κυρίου, ὅτι ἡμεῖς οἱ ζῶντες (οτι εμεις οι ζωντανοι) οἱ περιλειπόμενοι εἰς τὴν παρουσίαν τοῦ Κυρίου οὐ μὴ φθάσωμεν τοὺς κοιμηθέντας (Α'Θεσσ. 4-15)
:D :D :D :D :D :D
:P
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

Μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: Γιατί στη Θεία Λειτουργία λέει ο ιερέας "και ων τα ονόματα εμνημονεύσαμεν εν τη Θεία και Ιερά Προθέση, ζώντων τε και τεθνεώτων;;;;;;
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Εγώ φταίω. Απλά είπα τη σκέψη μου φωναχτά. Τέλος πάντων, για το Θεό όλοι οι πιστεύοντες σ' Αυτόν είναι ζώντες, είτε είναι σ΄αυτή τη ζωή είτε στην άλλη. Η διαφορά είναι ότι εμείς δεν τους βλέπουμε πια. Μπορούμε όμως να επικοινωνούμε μαζί τους δια του Αγίου Πνεύματος με την προσευχή μας.

Πεθαμένοι είτε είναι σ' αυτή τη ζωή είτε στην άλλη είναι αυτοί που έχουν φύγει μακριά απ' το Θεό. Αυτοί όσο είναι σ΄αυτή τη ζωή μπορούν να μετανοήσουν και ν' αναστηθούν, όταν όμως πεθάνουν ο θάνατος είναι οριστικός.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Αρτοκλασία-ερώτηση

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Ζωντες ειναι και αυτοι οι εν ζωη και αυτοι οι κεκοιμημενοι που ειχαν ζωη αρεστη στον Θεο
Τεθνεωτες ειναι αυτοι που κοιμηθηκανε και αυτοι που δεν κοιμουνται ακομη αλλα ζουνε εδω μακρια απο τον Θεο
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Αρτοκλασία-ερώτηση

Δημοσίευση από vasilisalt »

Επιτέλους.
Πέρασαν χρονια και χρονια, αλλά παντα ζούσα με την ελπίδα,
κάποιος ν απαντησει.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Αρτοκλασία-ερώτηση

Δημοσίευση από Dimitris39 »

vasilisalt έγραψε:Επιτέλους.
Πέρασαν χρονια και χρονια, αλλά παντα ζούσα με την ελπίδα,
κάποιος ν απαντησει.
5 Χρονια παρακαλω :mrgreen:
γι'αυτη την απαντηση
δεν ηξερα πως να το γραψω
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”