Εξομολόγηση?

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

terzagelos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2010 5:23 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από terzagelos »

Αγαπητε ,eleimon,πως γινεται καποιος να θελει να βρισκετε,
σ αυτον τον χωρο,εδω, να διαβαζη ,μηνυματα,αποριες ,αποψεις ,αδελφων,
που ,και αυτοι πιστευουν, στον ιδιο ΘΕΟ,και στον ΥΙΟΝ του ΙΗΣΟΥΝ ΧΡΙΣΤΟ, και στο ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ,
να θελει να εχει κοινονια με αδελφους..
Αυτος αγαπητε συγουρα θελει να ειναι κοντα στον Θεο,
και κοντα σε πνευματικα αδελφια.

Αγγελος... :105
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από ψυχουλα »

terzagelos έγραψε:Διαβασα τις αποριες σας,
ανοιξα την Αγια Γραφη,για να μπορεσω,να σας απαντησω αλλα δεν μπορεσα.
Καθησα λοιπον ,και αναρωτηθικα,τι ειναι η αμαρτια?.
Η αμαρτια ειναι κατι κακο ,που κανω στον συνανθρωπο μου ,η"παραβιαζω τις εντολες του
Θεου μου,η"οτι αλλο θεωρουμε αμαρτια..
Εαν ειμαι πιστος καιεχω επιγνωση της αμαρτιας, οι τυψεις καθημερινα,
θα με βαραινουν,και ετσι θα νιωσο την αναγκη να το πω σε καποιον αδελφο,η"τον πνευματικο,
για να βγη απο μεσα μου.
Αμαρτια ομολογουμενη,δεν λογιζεται αμαρτια...,
Αγγελος... :105

αμαρτια ομολογουμενη δε λογιζεται αμαρτια μονο αν ομολογηθει στο μυστηριο της εξομολογησης και παρουμε την ευχη απο τον ιερεα. το να την πεις σε ενα αδελφο δεν την αναιρει σε καμια περιπτωση.
εγω παντως δεν ειμαι πεισμενη οτι ειναι καλο να λεω τις αμαρτιες μου σε αλλους εκτος του πνευματικου γιατι μπορει λεγοντας τη να σκανδαλισω τον ανθρωπο που θα την ακουσει, να τον βαλω στη διαδικασια της κατακρισης, του κουτσομπολιου, της υπερηφανειας, της επιεικιας προς τον εαυτο του, χιλια δυο!
μετα ντρεπομαι τοσο πολυ για τις αμαρτιες μου που δυσκολευομαι να τις πω στους φιλους μου. Ασε που συνηθως οι φιλοι σε δικαιολογουν και σε κανουν να πιστευεις στο τελος οτι καλως εκανες.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
terzagelos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2010 5:23 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από terzagelos »

Ψυχουλα,βλεπεις την εξομολογηιση μονο απο την μια πλευρα,και καλα
κανεις,ετσι περπατας με συγουρια σε γνωστα μονοπατια,
οι πιστοι που μελετουν Αγια γραφη ,και δεν εινε τοσο κοντα στην
εκκλησια εχουμε μαθει και καποιον αλλο τροπο,μην το παρεξιγης.
(Και ειπα εξομολογηση,σε αδελφια..πνευματικα αδελφια,η"πνευματικο.)
Αυτο,σχετικα με την ντροπη, το γραφη ο αποστολος Παυλος ,
..Και αν καποιος αδελφος δεν αλαζη ,νατον ελεγχετε ενωποιον
και αλλον αδελφων ,και ισως ντραπει και αλαξει.
Αυτο ομως εινε για τον ελεγχο.
Και συγνωμη,αν εγραψα κατι και σε ενοχλησε .
Ο Κυριος μας και Θεος μας ,να μας δινη Σοφια και συνεση..
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από ψυχουλα »

Άγγελε δεν ενοχλουμαι μη ζητας συγνωμη. Ρωτησα γιατι δεν κατανοησα τι ηθελες να πεις και οντως μπορει να παρεξηγησα αφου δεν κατανοησα. Και εξακολουθω να μη κατανοω, η απαντηση σου με μπερδεψε περισσοτερο. Πιστος αλλα μακρια απο την εκκλησια, μελετη της Αγιας Γραφης που οδηγει σε αλλο τροπο και αλλα μονοπατια, αλλη πλευρα της εξομολογησης. Δε μου φαινονται για ορθοδοξα ολα αυτα και μπορει οντως να παρεξηγω. Αλλα για να ενοχλουμαι δεν ενοχλουμαι ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει ο, τι θελει.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
terzagelos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2010 5:23 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από terzagelos »

Ψυχουλα,με λιγα λογια,πιστεψαμε στον Χριστο,(και αναφαιρομε σε εμας τους δυο.)Κατα τον Αποστολο Παυλο,
ο οποιος κηρυξε το ευαγγελιο του Χριστου μας,( πρωτα στην Αντιοχεια,ονομαστικαν οι μαθητες Χριστιανοι.ΠΡΑΞΕΙΣ 11,26)
Αρα λοιπον ,εγω ειμαι ελευθερος να πιστευο ,οπως γραφεις,οτι θελω ,οπως και σε αλλα μυνηματα μου,
δηλωνο,οτι ειμαι Χριστιανος,απο 26χρονων ,διαβασα,μελετησα την Αγια γραφη,και σημερα εχω την επιγνωση,
και προσπαθω, να ακολουθισω τις εντολες του Κυριου μας Ιησου Χριστου,και τις παραδοσης ,
των Αγιων Αποστολων.......
Για τα μονοπατια ,(σβηστο λαθος διατυπωση,).Το μονοπατι ειναι το σωστο,γιατι ενα ειναι το μονοπατι
που μας οδηγη στον Χριστο.
Αν λοιπον γνωρισω ενα πιο συντομο, τι πρεπει να κανω?
Ο Χριστιανισμος ειναι δογμα,ειναι τροπος ζωης και οι πρωτοι διδαξαντες,
οι Αγιοι Αποστολοι του Χριστου μας.ΑΜΗΝ. :105
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από ψυχουλα »

Τελικα ειναι ενα το μονοπατι ή ένα και αλλο ένα πιο συντομο αρα δύο;;; και ποιο ειναι αυτο το πιο συντομο; :7 :7 :7 μια δεν ειναι η πυλη η στενή και η οδος η τεθλιμμένη;
εγω νομιζω οτι αν γνωρισω ενα πιο συντομο θα σκεφτω οτι δε βγαζει εκει που θελω και οτι ειναι παγιδα......
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από ψυχουλα »

smarti έγραψε:Εσεις ποσες φορες το χρονο εξομολογειστε?
Υπαρχει περιπτωση να εξομολογουμαστε και 1 φορα το μηνα?
Τι ειναι το σωστο?
Γιατι εχω ακουσει η διαβασει καπου ,πως 3 με 4 φορες το χρονο ειναι καλα να εξομολογουμαστε.
Εσεις τι πιστευετε? :roll:

οσο αφορα αυτο με την συχνοτητα εγω τελικα πιστευω οτι καθε φορα που αναγνωριζουμε το λαθος μας και μετανοουμε ειλικρινα πρεπει να τρεχουμε να εξομολογηθουμε ακομα και μια φορα τη βδομαδα!(αν θελουμε να κοινωνουμε καθε Κυριακη). σημασια εχει να μη πηγαινουμε μεν συχνα αλλα χωρις ειλικρινη μετανοια, δηλαδη να κανουμε μια λιστα των σφαλματων μας και να την καταθετουμε σα να πηγαινουμε σε δημοσια υπηρεσια να λαβουμε πιστοποιητικο ικανοτητας προς...μεταληψη!οταν τα πραγματα τυποποιουνται και ρουτινιαζουν φευγει η Χαρη.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από filotas »

Η σωστή συχνότητα της Εξομολόγησης καθορίζεται σε συνεργασία με τον Πνευματικό μας. Προσωπικά πιστεύω ότι για τους λαϊκούς, που ζουν μέασα στον κόσμο είναι καλά κάθε 1-2 μήνες, όχι περισσότερο, επειδή μετά η ψυχή βαραίνει από τις αμαρτίες και ο αγώνας δυσκολεύει.

Η συχνότητα της Εξομολόγησης δεν έχει άμεση σχέση με τη συχνότητα της Θείας Κοινωνίας. Όποιος εξομολογείται τακτικά μπορεί να κοινωνεί ακόμη πιο τακτικά, σύμφωνα με τις οδηγίες του Πνευματικού του (ακόμη και κάθε βδομάδα).
terzagelos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2010 5:23 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από terzagelos »

ψυχουλα έγραψε:Τελικα ειναι ενα το μονοπατι ή ένα και αλλο ένα πιο συντομο αρα δύο;;; και ποιο ειναι αυτο το πιο συντομο; :7 :7 :7 μια δεν ειναι η πυλη η στενή και η οδος η τεθλιμμένη;
εγω νομιζω οτι αν γνωρισω ενα πιο συντομο θα σκεφτω οτι δε βγαζει εκει που θελω και οτι ειναι παγιδα......
Αν δεν συμφωνης σε κατι Ψυχουλα,που γραφη η Αγια γραφη,αυτο δεν σημενη οτι ο αλλος ειναι πλανος,πλανεμενος ,η"ειναι για αναθεμα.
Γι'αυτο θα σου πω να διαβασης,σχετικα με τις παραδοσις, διοτι δεν αθετουν τις εντολες του Κυριου μας,ΜΑΤΘ,15/1-9.ΜΑΡΚ,7/1-13.ΓΑΛΑΤ.1/14.
Και μετα πανε στους Α"Κορινθιους,13 κεφαλ,και διαβασετο ολο ,ισως μαλακοση λιγο η καρδια σου.
Και για εμενα φυσικα πιο συνετο θα ειναι να μην ξαν"απαντησω .
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από Dimitris39 »

filotas έγραψε:Η σωστή συχνότητα της Εξομολόγησης καθορίζεται σε συνεργασία με τον Πνευματικό μας. Προσωπικά πιστεύω ότι για τους λαϊκούς, που ζουν μέασα στον κόσμο είναι καλά κάθε 1-2 μήνες, όχι περισσότερο, επειδή μετά η ψυχή βαραίνει από τις αμαρτίες και ο αγώνας δυσκολεύει.

Η συχνότητα της Εξομολόγησης δεν έχει άμεση σχέση με τη συχνότητα της Θείας Κοινωνίας. Όποιος εξομολογείται τακτικά μπορεί να κοινωνεί ακόμη πιο τακτικά, σύμφωνα με τις οδηγίες του Πνευματικού του (ακόμη και κάθε βδομάδα).
Συμφωνο
+1000000000000000
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”