Παναγία η Γοργοϋπήκοος

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Eγώ πάντως Αγιο που θα με πλακώσει στο ξύλο δεν το καταλαβαίνω ....
lookfor
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ@Kaiti

Δημοσίευση από lookfor »

Να ήταν μόνο αυτό που δεν καταλαβαίνεις και εσύ και εγώ και όλοι μας!!! Νομίζω πως η θρησκεία μας έχει πολλά που δεν καταλαβαίνουμε γιατί ο ανθρώπινος νους δεν μπορεί να τα συλλάβει.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

lookfor έγραψε:Να ήταν μόνο αυτό που δεν καταλαβαίνεις και εσύ και εγώ και όλοι μας!!! Νομίζω πως η θρησκεία μας έχει πολλά που δεν καταλαβαίνουμε γιατί ο ανθρώπινος νους δεν μπορεί να τα συλλάβει.
Οχι αγαπητέ/η lookfor δεν το λέω με τη διάθεση τη καλή που το λες εσύ
Εγώ το λέω καθαρά ότι δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι Αγιος κάποιος που σε πλακώνει στο ξύλο και στις κλωτσιές και στις μπουνιές
Αν είναι αυτό Αγιότητα τότε επιτέλους να αποφασίσουμε πως να λύνουμε τις διαφορές μας , να γυρίζουμε το μάγουλο ή να πλακώνουμε στο ξύλο ?
Misha
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3872
Εγγραφή: Δευ Δεκ 26, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: http://clubs.pathfinder.gr/seraphim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Misha »

oι εμφανίσεις των αγιων μας ειναι ενα συνθετο πνευματικοψυχοβιολογικό φαινόμενο.
η αυθεντικότητα τους κρίνεται απο την επιγευση που αφηνουν στο νου και την διαθεση του πιστου.
αν μετα απο μια οραση ο ανθρωπος γίνει σκληρός ,ασπλαχνος,εγωιστης,θυμωδης μάλλον αυτη δεν ειναι εκ Θεού.
ο π.Σωφρονιος ο οποιος υπηρξε πνευματικος στο Αγιο Ορος επί δεκαετίες συνιστά το:"μη δεχεσαι και μην απορριπτεις"
τωρα στην περιπτωση του μοναχου Νείλου,ειναι προφανες πως η Παναγία μας σαν καλη μανα επαιξε μαζι του ενα πνευματικο παιχνιδι....
του καλυψε για λιγο την σωματική οραση κι εκεινος ως ευαισθητη ψυχη αρχισε να ζητα την Παναγια οπως κανουν τα παιδια οταν φευγει η μητέρα τους.(ειχε την πνευματικη παιδεια)
ξαναβρηκε την οραση του,η εικονα της Γοργουπηκοου αποκαλυφθηκε ως θαυματουργη και ο μοναχος μνημονευεται απο εκατομμυρια χριστιανων εις αιωνα αιωνος!
μακαρι να ημασταν στη θεση του!
για τις υπολοιπες εμφανισεις που αναφερονται διατηρω επιφυλάξεις,αλλα δεν τις απορριπτω αφου δε γνωριζω την πνευματικη επιδραση που ειχαν στους ορωντες.
παντως ειναι αληθεια πως υπαρχουν και ψευτοοράματα και ψευτοθαυματα(δαιμονικά ή συνειδητη απατη).
γι αυτο καλυτερα να ειμαστε επιφυλακτκοι εως οτου βεβαιωθουμε για τα αληθινα περιστατικά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Misha την Παρ Οκτ 13, 2006 10:11 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Συμφωνώ και επαυξάνω αλλά όλα κι όλα εγώ δεν μπορώ να μπω στο τρυπάκι πως αν δεν προσευχηθώ στον Αη Γιώργη θα με πλακώσει στο ξύλο
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

6. Διότι όντινα αγαπά Κύριος παιδεύει και μαστιγόνει πάντα υιόν, τον οποίον παραδέχεται.7. Εάν υπομένητε την παιδείαν, ο Θεός φέρεται προς εσάς ως προς υιούς· διότι τις υιός είναι, τον οποίον δεν παιδεύει ο πατήρ;
8. Εάν όμως ήσθε χωρίς παιδείαν, της οποίας έγειναν μέτοχοι πάντες, άρα είσθε νόθοι και ουχί υιοί,
9. έπειτα τους μεν κατά σάρκα πατέρας ημών είχομεν παιδευτάς και εσεβόμεθα αυτούς· δεν θέλομεν υποταχθή πολλώ μάλλον εις τον Πατέρα των πνευμάτων και ζήσει;
10. Διότι εκείνοι μεν προς ολίγας ημέρας επαίδευον ημάς κατά την αρέσκειαν αυτών, ο δε προς το συμφέρον ημών, διά να γείνωμεν μέτοχοι της αγιότητος αυτού.
11. Πάσα δε παιδεία προς μεν το παρόν δεν φαίνεται ότι είναι πρόξενος χαράς, αλλά λύπης, ύστερον όμως αποδίδει εις τους γυμνασθέντας δι' αυτής καρπόν ειρηνικόν δικαιοσύνης.
12. Διά τούτο ανορθώσατε τας κεχαυνωμένας χείρας και τα παραλελυμένα γόνατα,
13. και κάμετε εις τους πόδας σας ευθείας οδούς, διά να μη εκτραπή το χωλόν, αλλά μάλλον να θεραπευθή.
14. Ζητείτε ειρήνην μετά πάντων, και τον αγιασμόν, χωρίς του οποίου ουδείς θέλει ιδεί τον Κύριον,
15. παρατηρούντες μήπως υστερήταί τις από της χάριτος του Θεού, μήπως ρίζα τις πικρίας αναφύουσα φέρη ενόχλησιν και διά ταύτης μιανθώσι πολλοί,.............

:D ........... Αντε και στα δικά σας !
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

Εικόνα
Ο ΧΩΡΟΣ ΟΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ
Εικόνα
Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΟΛΙΚΟ ΤΗΣ ΔΟΧΕΙΑΡΕΙΟΥ
Εικόνα
Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ
Εικόνα
ΤΟ ΠΑΡΕΚΚΛΗΣΙ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ
Εικόνα
ΚΑΙ Ο ΑΑΡΩΝ :lol: Η ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΙΠΑΤΟΥΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ
Εικόνα
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Lovethink

Όπως απόρησες εσύ τώρα, απόρησα κι εγώ κάποτε όταν διάβασα για πρώτη φορά στην Καινή Διαθήκη το θαύμα του Ιησού στον εκ γεννετής τυφλό. Αναφέρει ότι υπήρξε τυφλός για όλη του τη ζωή (νομίζω 40 χρόνια) προς δόξαν Θεού.
Αντέδρασα μέσα μου γιατί σκέφτηκα πως ο Θεός ήταν άπονος και κατεδίκασε έναν άνθρωπο να ζει στο σκοτάδι προκειμένου να δοξαστεί το Όνομά Του.

Όμως ολοκληρώνοντας τη μελέτη διαπίστωσα πως τα 40 χρόνια δεν είναι τίποτα μπροστά στην αιωνιότητα. Κι αυτός ο άνθρωπος σώθηκε αιωνίως, θυσιάζοντας αυτά τα χρόνια σε ένα σκοτάδι για να έχει το φως για πάντα.

Κι εμείς που έχουμε τα ματάκια μας και έίμαστε αρτημελής γενικά, ξέρουμε αν θα σωθούμε?

Πολλές φορές γίνονται θαύματα γιατί αιτούμε και λαμβάνουμε το δώρημα, άλλες πάλι προς δόξαν Θεού.

Μην προσπαθείς να μπεις στη Σοφία του Θεού..... Καλλίτερα προσπάθησε να δεις την ανθρώπινη λογική που αγγίζει το παράλογο!!!!! :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”