Θαύμα Αγίου Γεωργίου Τροπαιοφόρου

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
DOMINIQUE
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Θαύμα Αγίου Γεωργίου Τροπαιοφόρου

Δημοσίευση από DOMINIQUE »

Καλησπέρα σε όλους.Πριν δύο χρόνια περίπου είχα ακούσει από άνθρωπο της εκκλησίας ,για ένα θαύμα του Αγίου Γεωργίου σε μία Ελληνίδα φοιτήτρια.Νομίζω ότι είχε γίνει στην Αίγυπτο.Αυτό που θυμάμαι καλά είναι ότι ο Αγιος είχε βάλει υπογραφή στο βιβλίο της εκεί αστυνομίας στα αραβικά κι η μετάφραση στα ελληνικά ήταν Αγιος Γεώργιος Τροπαιοφόρος.
Γνωρίζει κάποιος από πού μπορώ να βρώ περισσότερες πληροφορίες? :?:
Ολους τους θησαυρούς της γης εάν έχεις και δεν έχεις Θεό στην καρδιά σου,δεν έχεις τίποτα...
tigris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από tigris »

Γειά σου Dominique
Εγω είχα ακουσει τα εξής
Μια μουσουλμάνα με τη μητέρα της πήραν ταξί για μια μακρινή διαδρομή (ως γνωστόν οι μουσουλμάνοι ευλαβούνται πολύ τον Αγ. Γεώργιο)
Στο δρόμο ο ταξιτζής απομακρύνθηκε από την κανονική πορεία του και έδειχνε απειλητικές διαθέσεις προς την κοπέλα-οι γυναίκες προφανώς προσευχηθηκαν-...σε κάποια φάση ο ταξιτζής σταματάει το αυτοκίνητο και αποπειράται να βιάσει την κοπέλα. Ξαφνικά εμφανίζεται ένας έφιππος αστυνομικός, ο οποιος διατάζει τοπν ταξιτζή με πολύ επιβλητικό υφος να τον ακολουθήσει ως το πλησιεστερο αστυνομικό τμήμα. Εκείνος γεμάτος φόβο πήγε μέχρι την αστυνομία-& ο έφιππος αστυνομικός μπήκε κι αυτός στο τμήμα, κάνοντας καταγγελία για απόπειρα βιασμού. Υπογράφει στο βιβλίο της αστυνομίας & φεύγει. Όταν αργότερα βγήκε ο ταξιτζής από το ανακριτήριο, κοίταξαν το βιβλίο και του είπαν
- Δεν υπάρχει περίπτωση να την γλυτώσεις!Ξέρεις ποιος σε έφερε εδώ;
Ο Αγιος Γεώργιος.
DOMINIQUE
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από DOMINIQUE »

Διαφέρει σε κάποια βασικά σημεία από αυτό που έχω ακούσει εγώ.Πάντως σ'ευχαριστώ. :)
Ολους τους θησαυρούς της γης εάν έχεις και δεν έχεις Θεό στην καρδιά σου,δεν έχεις τίποτα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”