Θαύμα Αγίου Ιωάννου του Ρώσσου

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Θαύμα Αγίου Ιωάννου του Ρώσσου

Δημοσίευση από efthumhs »

Ο Άγιος Ιωάννης ο Ρωσος θεραπεύει παράλυτο παιδί - τέλη δεκαετίας 1970

Στην Ιστιαία της Βόρειας Εύβοιας γεννήθηκε ένα βρέφος με τα πόδια γυρισμένα και κολλημένα στις πλάτες του! Τρισήμισι χρόνια οι γονείς του αγωνίζονταν με τους γιατρούς! Ώσπου μετά από αλλεπάλληλες εγχειρήσεις, οι γιατροί αποκόλλησαν τα πόδια από τους ώμους του παιδιού και τα έφεραν στην ευθεία τους:
«Ό,τι είχαμε να κάνουμε το κάναμε. Το παιδί όμως δεν θα περπατήσει, γιατί σχεδόν δεν υπάρχουν νευρώσεις στα πόδια του. Πηγαίνετε κι όπως σας έχει ο Θεός»…
Στο σπίτι, ο πατέρας βλέποντας το παράλυτο παιδί του στο κρεβάτι, θυμήθηκε τον Όσιο Ιωάννη το Ρώσο και λέει τότε με ένα πόνο αβάσταχτο:
«Αϊ Γιάννη μου, πώς θα βλέπω σ΄ όλη μου τη ζωή αυτό το δύσμοιρο παιδί μου κατάκοιτο; Πώς θα σηκώσω αυτό το φορτίο; Έχεις κάνει τόσους καλά σ΄ όλο τον κόσμο, κάνε τούτο το φτωχό να στεριώσει στα πόδια του, να περπατήσει! Ξυπόλητος θα έρθω στη χάρη σου! Δε μου έχει απομείνει τίποτε να σου φέρω δώρο. Ένα ζωντανό αρνάκι έχω μόνο στον κήπο. Αυτό θα σου φέρω».
Και πράγματι κίνησαν ξυπόλητοι! Πότε ο πατέρας το παιδί στον ώμο, πότε η μάνα το αρνί, δυόμισι μέρες και νύχτες περπατούσαν μέσα στα δύσβατα δάση και τους γκρεμούς της βόρειας Εύβοιας, από την Ιστιαία ως το Προκόπι, με την κρυφή ελπίδα ότι ένας Άγιος θα άκουγε τους πόνους και θα έδινε ό,τι ποθούσαν.
Όταν επιτέλους φτάνουν μετά από 100 ολόκληρα χιλιόμετρα εξαντλητικής πορείας, γίνεται στην Εκκλησία του Οσίου θερμή Παράκληση στον Άγιο Ιωάννη τον Ρώσο, μπροστά ακριβώς στο ιερό, ολόσωμο, άφθαρτο λείψανό του!
Ψάλει ο Ιερέας, κλαίνε πατέρας και μάνα, βουβό το παιδάκι κοιτάζει ξαπλωμένο επάνω στο μάρμαρο όπου στηρίζεται η Λάρνακα του Οσίου, βελάζει το αρνάκι-τάμα, δεμένο καθώς είναι και όλα μαζί ένας ύμνος, ένας πόνος αβάσταχτος, ένα δράμα, από τα αμέτρητα που ζουν συνάνθρωποι δίπλα μας και δεν τους παίρνουμε πολλές φορές είδηση.
Το βράδυ οι γονείς δε θέλουν κοιμηθούν στον ξενώνα της Εκκλησίας ή σε ξενοδοχείο, παρά στρώνουν ένα στρωσίδι μπροστά στην κλειδωμένη πόρτα της Εκκλησίας…
Περασμένα μεσάνυχτα, ο πατέρας ξυπνάει το παράλυτο παιδί του. Ξυπνάει και η γυναίκα του ταυτόχρονα και του λέει:
«Αναστάση, τι ώρα είναι, γιατί ξυπνάς το παιδί, τι το θέλεις»;
«Ξύπνα γυναίκα και ο Άγιος έχει κάνει το θαύμα του! Σήκω παιδί μου, άιντε, ρίξε μου λίγο νερό να πιω. Στην άκρη ήταν ένα κανάτι με νερό. Δεν διψάει για νερό ο πατέρας. Διψάει να δει το θαύμα. Και το παιδί σηκώνεται και κάνει τα πρώτα βήματα της ζωής του!!!

Οι γονείς φωνάζουν μέσα στη νύχτα! Ξυπνάει το χωριό, ξυπνάνε οι ξένοι προσκυνητές και ζουν το θαυμαστό γεγονός της ενέργειας του Θεού δια του Αγίου Του!
Κι από τότε, κάθε χρόνο, ένα λεβεντόπαιδο, μ΄ ένα ζωντανό αρνάκι στην αγκαλιά του, κάθε χρόνο προς το φθινόπωρο, φέρνει το τάμα της ζωής του στον Όσιο. Αγκαλιάζει το Ιερό Λείψανο και το ασπάζεται πολλές πολλές φορές κι ύστερα γυρίζει στον αγώνα της ζωής. Μιας ζωής, που χάρη στη μεσιτεία του Οσίου, είναι από τότε αλλιώτικη!..

Πηγή: Από το βιβλίο του π. Ιωάννου Βερνέζου "Βίος και θαύματα του Οσίου Ιωάννου του Ομολογητού"
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Θαύμα Αγίου Ιωάννου του Ρώσσου

Δημοσίευση από efthumhs »

Η ευωδία του Αγίου...

Διηγείται κάποιος:

Το καλοκαίρι του 2007, μπαίνοντας στον Ιερό Ναό του Αγίου Ιωάννου και πηγαίνοντας δεξιά να πάρω κεριά για να τα ανάψω, όπως και έκανα μου ήρθε δυο φορές μια έντονη μυρωδια (ευωδία) απο τα δεξιά μου. Δεδομένου ότι κανεις απο την παρεα μου δεν κατάλαβε κάτι αλλά και εκεί δεν ήταν κάποιος/α ή κατι που να το δικαιολογεί (κάποια άτομα ήταν πολύ μακρυά από εμένα), δεν έχω να το αποδώσω πουθενά αλλού παρά στον άγιό μας...Δόξα στο Θεό και τους Αγίους του!

Άλλοτε στις 26/3/2011 πηγαίνοντας στον άγιο με μια φίλη μου (προσωπικά φρόντιζα όσες φορές πήγαινα και πηγαίνω στον Όσιο να είμαι εξομολογημένος όπως και αυτή τη φορά) προσκυνόντας την εικόνα του Χριστού, της Παναγίας, του Οσίου και το λείψανό του αισθάνθηκα μια ευωδία. Μετα απο εμένα προσκύνησε και η φίλη μου και μετά, αφού καθήσαμε λίγο στην εκκλησία, φύγαμε για καφέ στη πλατεία του χωριού (κλασσικά!!!). Αργότερα πήγαμε για φαγητό στα Goodys στον Άγιο Στεφανο (επιτρέφοντας στην Αθήνα). Εκεί, στη συζήτηση της είπα εντελώς φυσικά για την όμορφη μυρωδιά που αισθάνθηκα εκεί. Εκείνη μου είπε πως δεν την ένοιωσε. Εγω επέμενα πως δεν εκανα καμια ιδιαίτερη προσπάθεια για να την αισθανθώ και εκείνη επέμενε πως δεν ένοιωσε, ούτε μύρισε, τίποτα. Μάλιστα επειδή επέμενα για το γεγονός εκείνη ενοχλήθηκε πολύ απο τη φορτικότητά μου οπότε και σταμάτησα...
Αυτό μου εχει ξανασυμβεί και παλιότερα (γύρω στο 1998) ως φοιτητής που με μια παρέα συμφοιτητών μου είχαμε επισκεφτεί ξανά τον Όσιο..
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Θαύμα Αγίου Ιωάννου του Ρώσσου

Δημοσίευση από efthumhs »

Πράγματα ανερμήνευτα απο τη λογική...

Μια οικογένεια απο τη Πάτρα έφερε στο κόσμο το παιδί τους. Τι τραγικό όμως... Η γλώσσα του παιδιού κρεμόταν έξω απο το στόμα του, ήταν δυσανάλογα μεγάλη, με αποτέλεσμα ούτε να φάει να μπορεί και τα σάλια του έτρεχαν διαρκώς εξω απο το στόμα του. Η μητέρα του πάγωσε στο θέαμα αυτό, καθώς και όλη η οικόγενεια. Άρχισαν να τρέχουν σε γιατρούς να κάνουν θεραπείες αλλά μάταια. Μέχρι και στη Σουηδία έφτασαν, σε ειδικό θεραπευτικό κέντρο αλλά αποτέλεσμα μηδεν: Η γλώσσα του παιδιού ήταν πάντα μεγάλη και δυσκολευόταν να φάει. Η πίκρα και η αγωνία για το μέλλον του αλλά και η μελαγχολία τους στο κατακόρυφο. Τρία χρόνια τουλάχιστον αγωνιζότουσαν για τη θεραπεία αλλά δεν είχαν καταφέρει το παραμικρό.Τότε (ήταν μόλις είχαν γυρίσει απο τη Σουηδία και ήταν βράδυ) και ενώ ήταν συγκεντρωμένοι και οι συγγενείς μαζί με την οικογένεια, μια ψυχή πρότεινε να τάξουν το παιδί στον Άγιο Ιωάννη το Ρώσο και ταυτόχρονα να πάνε όλοι μαζί στο ναό της Παντάνασσας και να κάνουν παράκληση στον Άγιο, ας ήταν κουρασμένοι, θεωρώντας πως η προσευχή και μάλιστα η πονεμένη όταν γίνεται για τους άλλους, φερνει αποτελέσματα. Πραγματι πήγαν και ο Ιερέας έψαλλε τη παράκληση. Όταν γύρισαν στο σπίτι και άναψαν το φως στο δωμάτιο τι είδαν; Η γλώσσα ανεξήγητα είχε μικρύνει και είχε πάει στη θέση της. Αυτό που δεν είχαν καταφέρει οι γιατροί και τα ερευνητικά κέντρα τρια χρόνια τουλάχιστον, το έκανε ο Άγιος Ιωάννης ο Ρώσος σε χρόνο dt!To τι επακολούθησε δεν περιγράφεται. Αλλαλαγμοι χαράς και δάκρυα ευγνωμοσύνης πλημμύρισαν τα μάτια όλων για τη βοήθεια του Αγίου που τόσο απλόχερα και γρήγορα εδωσε τέλος στο δράμα τους...

Πηγή: Γενική περιγραφή απο το βιβλίο του π. Ιωάννου Βερνέζου "Βίος και θαύματα του Οσίου Ιωάννου του Ομολογητού"
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Θαύμα Αγίου Ιωάννου του Ρώσσου

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

efthumhs έγραψε:Πράγματα ανερμήνευτα απο τη λογική...

Μια οικογένεια απο τη Πάτρα έφερε στο κόσμο το παιδί τους. Τι τραγικό όμως... Η γλώσσα του παιδιού κρεμόταν έξω απο το στόμα του, ήταν δυσανάλογα μεγάλη, με αποτέλεσμα ούτε να φάει να μπορεί και τα σάλια του έτρεχαν διαρκώς εξω απο το στόμα του. Η μητέρα του πάγωσε στο θέαμα αυτό, καθώς και όλη η οικόγενεια. Άρχισαν να τρέχουν σε γιατρούς να κάνουν θεραπείες αλλά μάταια. Μέχρι και στη Σουηδία έφτασαν, σε ειδικό θεραπευτικό κέντρο αλλά αποτέλεσμα μηδεν: Η γλώσσα του παιδιού ήταν πάντα μεγάλη και δυσκολευόταν να φάει. Η πίκρα και η αγωνία για το μέλλον του αλλά και η μελαγχολία τους στο κατακόρυφο. Τρία χρόνια τουλάχιστον αγωνιζότουσαν για τη θεραπεία αλλά δεν είχαν καταφέρει το παραμικρό.Τότε (ήταν μόλις είχαν γυρίσει απο τη Σουηδία και ήταν βράδυ) και ενώ ήταν συγκεντρωμένοι και οι συγγενείς μαζί με την οικογένεια, μια ψυχή πρότεινε να τάξουν το παιδί στον Άγιο Ιωάννη το Ρώσο και ταυτόχρονα να πάνε όλοι μαζί στο ναό της Παντάνασσας και να κάνουν παράκληση στον Άγιο, ας ήταν κουρασμένοι, θεωρώντας πως η προσευχή και μάλιστα η πονεμένη όταν γίνεται για τους άλλους, φερνει αποτελέσματα. Πραγματι πήγαν και ο Ιερέας έψαλλε τη παράκληση. Όταν γύρισαν στο σπίτι και άναψαν το φως στο δωμάτιο τι είδαν; Η γλώσσα ανεξήγητα είχε μικρύνει και είχε πάει στη θέση της. Αυτό που δεν είχαν καταφέρει οι γιατροί και τα ερευνητικά κέντρα τρια χρόνια τουλάχιστον, το έκανε ο Άγιος Ιωάννης ο Ρώσος σε χρόνο dt!To τι επακολούθησε δεν περιγράφεται. Αλλαλαγμοι χαράς και δάκρυα ευγνωμοσύνης πλημμύρισαν τα μάτια όλων για τη βοήθεια του Αγίου που τόσο απλόχερα και γρήγορα εδωσε τέλος στο δράμα τους...

Πηγή: Γενική περιγραφή απο το βιβλίο του π. Ιωάννου Βερνέζου "Βίος και θαύματα του Οσίου Ιωάννου του Ομολογητού"

Άραγε πήγαν να τον ευχαριστήσουν , και ,,,,, πηγαίνουν έκτοτε πάντα.

Πάντως και όσον αφορά το θέμα της ευωδίας λειψάνων η οποία δεν γίνετε ευρέως αντιληπτή ,
είχα και προσωπική εμπειρία.

Όταν προ οκταετίας περίπου η ελεεινότητά μου επεσκέπτετω την σκήτη της Αγίας Άννας, … ενώ με τον υιό μου είχαμε διάστημα λίγων δευτερολέπτων στην προσκύνηση της Αγίας Κάρας Της,
του Κωνσταντίνου του βούλωσε η μύτη από την ευωδία που εξέπεμπε το Άγιο λείψανο,
καθόσον με αφορά …….. δεν αντελήφθην τίποτα.

Ταις πρεσβείες του Αγίου Ιωάννου του Ρώσου , Κύριε ελέησον και συνχώρησον.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Θαύμα Αγίου Ιωάννου του Ρώσσου

Δημοσίευση από efthumhs »

Ο Άγιος Ιωάννης ο Ρωσσος απαντά στο "γιατί" μιας γυναίκας

Η Α.ήταν παντρεμένη 8 χρόνια και δεν είχε παιδιά. Προσπαθούσε όλα αυτά τα χρόνια αλλά το παιδί δεν ερχόταν αν και το λαχταρούσε παρα πολύ. Απο μικρή προσευχόταν και πίστευε γιατί έτσι την είχε μάθει η μητέρα της. Πολλές φορές είχε επισκεφτεί και τον Άγιο Ιωάννη το Ρώσσο και τον παρακαλούσε για το θέμα της. Μάλιστα του έλεγε "ότι θα περιμένει την απάντηση απο τους Ουρανούς", ωστόσο ήταν πικραμένη που ο καιρός περνούσε έτσι ενώ ο συζυγός της προσπαθούσε να τη παρηγορήσει, ακόμα και με πνευματικά λόγια. Ήταν χειμώνας του 1979 όταν πήγε για άλλη μια φορά απο τις τόσες πήγε στο εικονοστάσι της να προσευχηθεί αλλά δεν μπορούσε ούτε καν να συγκεντρωθεί.Είχε αποκάμει απο την "υπομονή" της όλα αυτά τα χρόνια. Μάλιστα ένοιωθε ένα κόμπο να την πνίγει και ήθελε να φωνάξει.Όντας σε μια τέτοια άσχημη ψυχολογική κατάσταση είδε την εικόνα του Αγ. Ιωάννη του Ρώσσου και του λέει φωναχτά:

- Επιτέλους, τι σου έχω κάνει άγιε μου; Γιατί ο Θεός δε μου δίνει παιδιά; Γιατί; Άγιέ μου με μισείς;

Περασμένα μεσάνυχτα, αφού έπεσε να κοιμηθεί με το σύζυγό της, άκουσαν και οι δυο κάποιον να ανεβαίνει τα εξωτερικά σκαλιά και ξύπνησαν. Νόμισαν πως ήταν κάποιος απο τους υπαλλήλους της εταιρίας που έκανε λάθος την ώρα και για κάποιο λόγο ήρθε στο σπίτι.Άκουσαν να χτυπά η πόρτα (που ήταν κλειδωμένη) και αυτή ξαφνικά άνοιξε, και μέσα σε μια λάμψη εμφανίστηκε ο Άγιος Ιωάννης ο Ρώσσος και της είπε γλυκά:

- Α,τι προσευχή ήταν αυτή που έκανες απόψε;Οι άγιοι παιδί μου δε μισούν κανέναν. Δεν είναι θέλημα Θεού να κάνεις ακόμα παιδιά. Θα περάσουν άλλα δυο χρόνια και τότε θα έρθει αυτή η χαρά!!

Πράγματι, πέρασαν τα δυο χρόνια, ήρθε το 1981 και ήρθαν απο τότε τα παιδιά που τόσο λαχταρούσε η Α...
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Θαύμα Αγίου Ιωάννου του Ρώσσου

Δημοσίευση από efthumhs »

efthumhs έγραψε:Ο Άγιος Ιωάννης ο Ρωσσος απαντά στο "γιατί" μιας γυναίκας

Η Α.ήταν παντρεμένη 8 χρόνια και δεν είχε παιδιά. Προσπαθούσε όλα αυτά τα χρόνια αλλά το παιδί δεν ερχόταν αν και το λαχταρούσε παρα πολύ. Απο μικρή προσευχόταν και πίστευε γιατί έτσι την είχε μάθει η μητέρα της. Πολλές φορές είχε επισκεφτεί και τον Άγιο Ιωάννη το Ρώσσο και τον παρακαλούσε για το θέμα της. Μάλιστα του έλεγε "ότι θα περιμένει την απάντηση απο τους Ουρανούς", ωστόσο ήταν πικραμένη που ο καιρός περνούσε έτσι ενώ ο συζυγός της προσπαθούσε να τη παρηγορήσει, ακόμα και με πνευματικά λόγια. Ήταν χειμώνας του 1979 όταν πήγε για άλλη μια φορά απο τις τόσες πήγε στο εικονοστάσι της να προσευχηθεί αλλά δεν μπορούσε ούτε καν να συγκεντρωθεί.Είχε αποκάμει απο την "υπομονή" της όλα αυτά τα χρόνια. Μάλιστα ένοιωθε ένα κόμπο να την πνίγει και ήθελε να φωνάξει.Όντας σε μια τέτοια άσχημη ψυχολογική κατάσταση είδε την εικόνα του Αγ. Ιωάννη του Ρώσσου και του λέει φωναχτά:

- Επιτέλους, τι σου έχω κάνει άγιε μου; Γιατί ο Θεός δε μου δίνει παιδιά; Γιατί; Άγιέ μου με μισείς;

Περασμένα μεσάνυχτα, αφού έπεσε να κοιμηθεί με το σύζυγό της, άκουσαν και οι δυο κάποιον να ανεβαίνει τα εξωτερικά σκαλιά και ξύπνησαν. Νόμισαν πως ήταν κάποιος απο τους υπαλλήλους της εταιρίας που έκανε λάθος την ώρα και για κάποιο λόγο ήρθε στο σπίτι.Άκουσαν να χτυπά η πόρτα (που ήταν κλειδωμένη) και αυτή ξαφνικά άνοιξε, και μέσα σε μια λάμψη εμφανίστηκε ο Άγιος Ιωάννης ο Ρώσσος και της είπε γλυκά:

- Α,τι προσευχή ήταν αυτή που έκανες απόψε;Οι άγιοι παιδί μου δε μισούν κανέναν. Δεν είναι θέλημα Θεού να κάνεις ακόμα παιδιά. Θα περάσουν άλλα δυο χρόνια και τότε θα έρθει αυτή η χαρά!!

Πράγματι, πέρασαν τα δυο χρόνια, ήρθε το 1981 και ήρθαν απο τότε τα παιδιά που τόσο λαχταρούσε η Α...
Πηγή: Γενική περιγραφή απο το βιβλίο του π. Ιωάννου Βερνέζου "Βίος και θαύματα του Οσίου Ιωάννου του Ομολογητού"
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Θαύμα Αγίου Ιωάννου του Ρώσσου

Δημοσίευση από efthumhs »

O Άγιος Ιωάννης ο Ρώσος θεραπεύει μια καρκινοπαθή και έγκυο γυναίκα - 2010

Ὁ ἐφημέριος τοῦ προσκυνήματος, ὁ π. Ἰωάννης Βερνέζος, μέ τό βιωματικό του κήρυγμα στήν ἀγρυπνία (σχόλιο efthumhs: εννοεί στην αγρυπνία του 2011), συγκίνησε τό λαό καί ὅπως κάθε χρόνο, ἀναφέρθηκε σέ καινούργια θαύματα τοῦ Ἁγίου.

«Πέρσι» (σχόλιο efthumhs: το 2010), εἶπε χαρακτηριστικά, «μία ἔγκυος γυναίκα διαγνώστηκε ὅτι ἔχει καρκίνο καί ὁ γιατρός τῆς πρότεινε νά διακόψει τήν κύηση γιά νά ὑποβληθεῖ σέ χημειοθεραπεία. Ἐκείνη ἀρνήθηκε νά σκοτώσει τό παιδάκι της καί προσευχήθηκε στό Θεό λέγοντας: Κύριε δέν ὑπάρχει καί γιά μένα ἕνας ἅγιος γιά νά μέ βοηθήσει; Τό βράδυ εἶδε στόν ὕπνο της ὅτι μπῆκε μέσα σέ ἕνα ναό ὅπου ἦσαν τοποθετημένες τέσσερις λάρνακες. Ξαφνικά μία ἀπό αὐτές ἄνοιξε, βγῆκε ἕνας λαμπρός νέος καί τῆς εἶπε: Ἐγώ εἶμαι ὁ Ἰωάννης ἀπό τό Προκόπι καί θά σέ κάνω καλά. Πράγματι ἡ ἐγκυμοσύνη ἐξελίχθηκε ὁμαλά, ὁ καρκίνος ἐξαφανίστηκε καί τό ζευγάρι ἦρθε μέ τό παιδάκι νά προσκυνήσουν καί νά εὐχαριστήσουν τόν Ἅγιο».

Πηγή: http://anavaseis.blogspot.com/2011/05/b ... _2985.html
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Θαύμα Αγίου Ιωάννου του Ρώσσου

Δημοσίευση από Domna »

O ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΡΩΣΟΣ Ο ΟΜΟΛΟΓΗΤΗΣ
http://www.youtube.com/watch?v=TpFDWsU9 ... UBuOWp5Y4f
ΟΡΘΟΔΟΞΟΝ ΙΔΡΥΜΑ "Ο ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΒΑΡΝΑΒΑΣ"
http://www.apostolosvarnavas.gr
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Θαύμα Αγίου Ιωάννου του Ρώσσου

Δημοσίευση από efthumhs »

Ο Άγιος Ιωάννης Ρωσσος θεραπεύει καρκινοπαθή γυναίκα - 1978

Το 1978 νοσηλευόταν μια γυναίκα, μητέρα 5 παιδιών,με καρκίνο στα τελευταία της στο αντικαρκινικό νοσοκομείο "Άγιος Σάββας" στην Αθήνα. Μια μέρα έφτασε στα τελευταία της ενώ ήταν και σε κώμα. Τα παιδιά ήταν γύρω της και κλαίγοντας περίμεναν το μοιραίο. Τότε πέρασε απο το θάλαμο μια κυρία και αφού ρώτησε τα παιδιά γιατί κλαίνε σταύρωσε τη γυναίκα στο μέτωπο με λαδάκι απο το καντήλι του Αγίου Ιωάννου του Ρώσου και εφυγε. Μετα απο λίγο η γυναίκα συνήλθε απο το κώμα και αφού ρώτησε τα παιδιά γιατί κλαίνε, τους είπε "πως είδε έναν στρατιώτη που της είπε πως θα ξαναγυρίσει στη ζωή". Απο τότε βελτιώθηκε η υγεία της και έγινε καλά!

Πηγή: Γενική περιγραφή απο το βιβλίο του π. Ιωάννου Βερνέζου "Βίος και θαύματα του Οσίου Ιωάννου του Ομολογητού"
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Θαύμα Αγίου Ιωάννου του Ρώσσου

Δημοσίευση από efthumhs »

Απο την εκπομπή Θαύματα και Θαυμάσια του μακαριστού Πατρός Δανιήλ Γούβαλη...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”