Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από dionysisgr »

Δεν αναφερομουν σε εσενα Βασιλη,
μιλαγα για νοοτροπιες, που παγιδευονται,
συνεχως απο την επικαιροτητα,
που ψαχνουν να βρουν, τι φταει στον κοσμο, γενικα,
λες και δεν ξερουν πως πορευεται ο κοσμος απο καταβολης του,
και χανουν το δασος, και καθονται και ασχολουνται με το δεντρο.

Αυτο εννοουσα. Ουτε ειπα να μην εχει γνωμη ο καθενας.Αλλο αυτο.

Και δεν κανω τον πονηρο, ουτε τον εξυπνο, αλλα ουτε και τον πνευματικο.

Αυτο που θελω να τονισω, ειναι οτι ειδικα εμεις, που λεμε ταχα μου,
οτι ειμαστε λογω και εργω Ορθοδοξοι Χριστιανοι και αγωνιζομενοι πνευματικα,
στα σοβαρα και με συνειδηση, πρεπει να γνωριζουμε απο που ερχομαστε και που παμε,
και να βλεπουμε τα πραγματα στην αληθινη οντολογικη τους διασταση,
και οχι να μας διαμορφωνει γνωμη η φθηνη και ευκαιρη πορνη, που ονομαζεται καθημερινοτητα.

Διοτι εαν και εμεις που βαυκαλιζομαστε οτι ειμαστε του Θεου, δεν εχουμε την δυνατοτητα,
να δουμε τον κοσμο, και τα τεκταινομενα, μεσα απο το πρισμα ακριβως αυτης της ιδιοτητος μας,
εστω με τον ελαχιστο φωτισμο, που δεχεται ο καθενας, κατ'αναλογιαν και αντιδοση,
τοτε τσαμπα παιδευομαστε και κανουμε κοπους..

Σε τι διαφερουμε τοτε απο τον κοινον κοσμικο νουν,
που οπως ειπε και ο μεγας της θεολογιας,
Αγιος Γρηγοριος ο Παλαμας: "Νους αποστας εκ Θεου, η κτηνωδης γινεται, η δαιμονιωδης";

Συνεχως μιλαμε για διακριση, αλλα εμεις πρωτιστως αφηνουμε τα διαφορα συμφεροντα, να μας την στερουν,
εστω αυτην την οποια αναιμικη εχουμε.

Αμα αυριο πεταξουν λασπη στην Μεγιστη Λαυρα, η την Σιμωνοπετρα, να ειστε σιγουροι, οτι θα εχουμε,
παλι λαϊκα δικαστηρια, γιατι ο καθενας, θελει καπου να πεταξει την ενοχη και την αμαρτια του,
και οταν προκυψει καποιο εξιλαστηριο θυμα, πετανε ολοι την σκουφια τους, να βρουν καποιον
να του κραμασουν την αμαρτια του κοσμου..

Μηπως και στον Ιδιο τον Κυριο μας, αυτο δεν Του εκαναν;

Ανομο, βλασφημο, ανηθικο, και πλανο Τον ελεγαν.
Και ας ηταν ολοι βουτηγμενοι μεσα στην βρωμα και ειχε σαπισει η ψυχη τους, ενω το σωμα τους ηταν υγιεστατο.

Γιατι περισσευει η υποκρισια, και η αναιδεια, και γιατι κατα βαθος, ειμαστε πολυ χειροτεροι, τωρα, 2.000 χρονια μετα,
απο τον παλαιο Ισραηλ, που στο κατω κατω δεν ζουσε και στην εποχη της χαριτος.

Ας μην το συνεχισω παρακατω, ουτως η αλλως,
οσο περνουν οι μερες μας,
το να συννενοηθουμε ακομα και μεταξυ μας, εμεις που ειμαστε μεσα στην Εκκλησια,
(δεν μιλω για παραεξω, γιατι εκει η κατασταση θα ειναι ξεκαθαρα δαιμονικη),
θα ειναι πολυ δυσκολο, εως και αδυνατο.

Τοσο δραστικα και καταλυτικα θα κινηθουν οι μηχανισμοι του σκοτους.

Και οποιος αντεξει αδερφοι μου αγαπητοι. Οποιος αντεξει..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Δικαίωση για Ιερά Μονή Βατοπαιδίου
Εικόνα
Προκάτ Σκάνδαλο χωρίς ίχνος στοιχείων που να αποδεικνύουν τα περί του αντιθέτου που διαλαλεί η κυβέρνηση αποδεικνύεται πλέον η υπόθεση του Βατοπαιδίου.

Οι τέσσερις εκθέσεις που υπάρχουν στη δικογραφία τεκμηριώνουν ότι δεν υπάρχει ζημιά του Δημοσίου από τις περίφημες «ιερές ανταλλαγές».

Δεν υφίσταται διασπάθιση του δημοσίου χρήματος. Με άλλα λόγια, χθες είχαμε την απόλυτη δικαίωση του πρώην πρωθυπουργού Κώστα Καραμανλή. Για μία φορά ακόμη, με το υπόμνημά του που κατέθεσε στην Προανακριτική, δήλωνε ξεκάθαρα και με σθένος ότι ανέλαβε την πολιτική ευθύνη για την υπόθεση που τάραξε τα νερά της πολιτικής ζωής και ότι τίποτα επιλήψιμο δεν υπάρχει.

ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ που πλανάται είναι τι ακριβώς ψάχνει τώρα πλέον το ΠΑΣΟΚ; Τι θέλει να αποδείξει και πώς; Διότι, αν δεν δέχεται ως σωστές τις υπάρχουσες εκθέσεις των ορκωτών λογιστών, γιατί έχει προχωρήσει τώρα στην Προανακριτική Επιτροπή;

Οπως έγινε γνωστό από τους ιδίους τους βουλευτές που συμμετέχουν σε αυτήν, θα χρειασθούν τουλάχιστον δύο χρόνια έως ότου ολοκληρωθεί η διαδικασία, εφόσον ζητηθούν νέες εκθέσεις.
Εικόνα

ΕΙΝΑΙ ΕΜΦΑΝΗΣ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ. Είναι εμφανής η ανάγκη της κυβέρνησης του Γιώργου Παπανδρέου να κρατάει ένα θέμα στην επικαιρότητα, να διακηρύσσει ότι δήθεν υπάρχει σκάνδαλο ώστε να περνάει μηνύματα σε αφελείς και ανενημέρωτους πολίτες.

Σε πολίτες που δεν έχουν αντιληφθεί ακόμη ότι αυτού του είδους οι πολιτικές θα πρέπει να παταχθούν αν πραγματικά θέλουμε να κάνουμε ένα βήμα μπροστά. Θα πρέπει σύντομα να γίνει κατανοητό από όλους ότι οι λαϊκισμοί άλλων εποχών δεν έχουν καμία πέραση πλέον.

Η απαντητική επιστολή του Κ.Καραμανλή, στον πρόεδρο της προανακριτικής Επιτροπής για την υπόθεση Βατοπαιδίου:

Απαντώντας στην επιστολή σας, υπενθυμίζω ότι στην υπόθεση Βατοπεδίου έχω αναφερθεί επανειλημμένα στο παρελθόν. Στις δημόσιες εκείνες τοποθετήσεις μου δεν έχω να προσθέσω οτιδήποτε. Τις συνοψίζω κατά συνέπεια στις ακόλουθες επισημάνσεις:

1) Το ιδιοκτησιακό καθεστώς της λίμνης Βιστωνίδας και των παρόχθιων εκτάσεων είχε οριστικοποιηθεί από τις προ του Μαρτίου 2004 Κυβερνήσεις. Το Δημόσιο είχε αναγνωρίσει υπέρ της Μονής την κυριότητα της εν λόγω περιοχής. Οι σχετικές υπουργικές αποφάσεις και τα αντίστοιχα πρωτόκολλα παράδοσης παραλαβής είχαν σημειωθεί στα βιβλία μεταγραφών των οικείων Υποθηκοφυλακείων ήδη από το 2003.

2) Δεσμευόμενοι από τις αποφάσεις αυτές και λόγω του κοινωνικού προβλήματος που είχε δημιουργηθεί στους κατοίκους των γειτονικών περιοχών και της αξίωσής τους να αντιμετωπισθεί το πρόβλημά τους, αλλά και λόγω της έλλειψης των απαιτούμενων πόρων για τυχόν απαλλοτριώσεις, οι υπουργοί της Κυβέρνησης της Ν.Δ., ο καθένας στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων του, υιοθέτησαν την καθ’ όλα νόμιμη διαδικασία των ανταλλαγών. Διαδικασία που άλλωστε έχει εφαρμοστεί συχνά στο παρελθόν.

3) Κατά τη διάρκεια των εργασιών των δύο συνεχόμενων εξεταστικών επιτροπών που συνεστήθησαν, της μακρόχρονης διερεύνησης της υπόθεσης και της εξέτασης μεγάλου αριθμού μαρτύρων ουδέν το επιλήψιμο προέκυψε. Δηλαδή, ούτε καν σκιά υποψίας περί ποινικών ευθυνών για τα πολιτικά πρόσωπα. Και αυτό παρά την εμφανή εμπάθεια και προκατάληψη που επιδείχθηκε από διάφορες πλευρές.

4) Δεν είμαι σε θέση να αξιολογήσω τις αποτιμήσεις της αξίας των ακινήτων και τις λοιπές διαδικαστικές πράξεις. Είναι αξιοσημείωτο, πάντως, ότι 4 εκθέσεις εκτιμήσεων που διενεργήθηκαν, δύο από το Σώμα Ορκωτών Ελεγκτών και δύο από ξένους ανεξάρτητους οίκους, δεν εντόπισαν οτιδήποτε μεμπτό, επιλήψιμο ή ύποπτο, ούτε ζημία του Δημοσίου. Και είναι επιεικώς περίεργο ότι η ύπαρξη των εκθέσεων αυτών αποσιωπήθηκε στη δεύτερη Εξεταστική Επιτροπή. Οπως επίσης και το γεγονός ότι μόλις τώρα ζητείται η διενέργεια επιπρόσθετων εκτιμήσεων.

5) Αφού άρχισε η δικαστική έρευνα και προκλήθηκε ο σχετικός θόρυβος, η Κυβέρνηση αποφάσισε τότε αφενός τη σύσταση Εξεταστικής Επιτροπής και αφετέρου την ανάκληση των αποφάσεων περί κυριότητας των εν λόγω περιοχών, ώστε να μην υπάρχει έστω και υπόνοια βλάβης του δημοσίου συμφέροντος. Προς την κατεύθυνση αυτή κινήθηκαν επίσης χωρίς παρέκκλιση και με αυστηρή τήρηση της νομιμότητας όλοι οι συναρμόδιοι υπουργοί.

6) Την πολιτική ευθύνη την ανέλαβα ευθέως σε ομιλία μου στη συνεδρίαση της Κ.Ο. της Ν.Δ. της 16-12-2008. Φρονώ ότι είναι χρέος του εκάστοτε Πρωθυπουργού να αναλαμβάνει την αντικειμενική πολιτική ευθύνη για οτιδήποτε απασχολεί το δημόσιο βίο, έστω και αν πιστεύει ότι ούτε κατ’ ελάχιστον υφίστανται επιλήψιμες συμπεριφορές από πλευράς πολιτικών προσώπων.

Κύριε πρόεδρε,

Στο θέμα αυτό δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Εύχομαι και ελπίζω η υπό την προεδρία σας Επιτροπή να αναζητήσει την αλήθεια. Και πάντως να αποφύγει τις μικροκομματικές σκοπιμότητες, τη σπίλωση προσωπικοτήτων και την απόπειρα κατασκευής επικοινωνιακών τεχνασμάτων. Δηλαδή παθογόνων φαινομένων που δυστυχώς καθόλου σπάνια επαναλαμβάνονται στο δημόσιο βίο μας.

Με εκτίμηση

Κ. Καραμανλής

Πηγη
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από filotas »

Δημήτρη, το διάβασα κι εγώ, αλλά δε θεώρησα σκόπιμο να το αναδημοσιεύσω, επειδή το κείμενο περιέχει κυρίως στοιχεία που αφορούν το πολιτικό ρεπορτάζ κι όχι ένα Χριστιανικό forum. Ήδη από μέρες έχει γίνει φανερό, ότι σκάνδαλο Βατοπαιδίου δεν υπάρχει, ούτε υπήρξε ποτέ, κι ότι όλα τα δημιούργησε η φαντασία των στελεχών του ΠΑΣΟΚ και των "λοιπών δημοκρατικών δυνάμεων" προκειμένου να ρίξουν την τότε κυβέρνηση και να χτυπήσουν την Εκκλησία και το Άγιο Όρος. Σήμερα η κυβέρνηση προσπαθεί απεγνωσμένα να διατηρήσει τη σκανδαλολογία σαν προπέτασμα καπνού για την αντιλαϊκή πολιτική της, αλλά δε θα το καταφέρει για πολύ ακόμη.

Ευτυχώς οι πατέρες της Μονής αξιοποίησαν τον πόλεμο εναντίον τους, για να αυξήσουν την ταπείνωσή τους και την ασκητική τους διάθεση με περισσότερη νηστεία και προσευχή, κι έτσι το πνευματικό αποτέλεσμα γι αυτούς θα είναι μάλλον θετικό. Ας μιμηθούμε κι εμείς το παράδειγμά τους, όταν έρθει η ώρα να συκοφαντηθούμε και να διωχθούμε εξ αιτίας της πίστης μας και της επιμονής μας να ομολογούμε Χριστόν, σ' ένα κόσμο που προσπαθεί να Τον ξεχάσει, γιατί δεν τους εξυπηρετεί στα σχέδιά τους.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Η Βιστωνίδα ανήκε στο Βατοπαίδι!!!!

Δημοσίευση από ψυχουλα »

Η Βιστωνίδα ανήκε στο Βατοπαίδι...!
Παρασκευή, 15 Οκτώβριος 2010
Συντάχθηκε απο τον/την Ελεύθερος Τύπος / Κατερίνα Κατσαβού 16:13
E-mail Εκτύπωση PDF

Ένα ακόμη έγγραφο, με την υπογραφή του Αθανάσιου Ξυνίδη, αδελφού του αναπληρωτή υπουργού Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας Σωκράτη Ξυνίδη δημοσιεύεται σήμερα και τινάζει στον αέρα το τελευταίο επιχείρημα που εφηύρε η κυβέρνηση για την υπόθεση του Βατοπαιδίου.

Τις τελευταίες δηλώσεις και τους ισχυρισμούς κυβερνητικών στελεχών ότι τα ακίνητα που αντάλλαξε το Δημόσιο με τη μονή δεν ήταν ιδιοκτησίας της όχι μόνο ανατρέπει, αλλά διαψεύδει η Εκθεση Εξέτασης του Σωκράτη Ξυνίδη, με ημερομηνία 25 Σεπτεμβρίου 2008, προς τον αντιεισαγγελέα Ηλία Κολιούση.

Στο έγγραφο αυτό, ο Αθανάσιος Ξυνίδης, πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου Ξάνθης την επίμαχη περίοδο 1999-2005, στην κατάθεσή του δηλώνει ρητά και κατηγορηματικά ότι τα ακίνητα που ανταλλάχθηκαν με το Δημόσιο ήταν ιδιοκτησίας της μονής, καταρρίπτοντας έτσι το ύστατο «οχυρό» της κυβέρνησης.

Τι λέει η Ν.Δ.

Σύμφωνα με «γαλάζια» στελέχη, η Εκθεση Εξέτασης του κ. Αθ. Ξυνίδη είναι μία ακόμη απόδειξη ότι η κυβέρνηση επιχειρεί να κατασκευάσει σκάνδαλο στο Βατοπαίδι, αφού το προηγούμενο επιχείρημά της, ότι δηλαδή υπήρξε ζημία του Δημοσίου, έπεσε επίσης στο κενό.

Η επίμαχη φράση του πρώην προέδρου του Δικηγορικού Συλλόγου Ξάνθης, ο οποίος υπερασπιζόταν τους φορείς της περιοχής στη μάχη τους κατά της μονής, αναφέρει: «… οι αντιδράσεις των φορέων της Ξάνθης έχουν ως αποτέλεσμα όχι τη μη αναγνώριση των δικαιωμάτων της μονής στην περιοχή μας, αφού αυτή έχει ήδη συντελεστεί (σ.σ. είναι το πρώτο επίμαχο σημείο), αλλά την απόφαση να ανταλλαχθεί η αξία της αναγνωρισμένης ιδιοκτησίας της μονής (σ.σ. το δεύτερο σημείο) με ίσης αξίας ακίνητα του Δημοσίου σε άλλες περιοχές της Ελλάδος».

«Με άλλα λόγια», συνεχίζει ο κ. Αθ. Ξυνίδης, «οι κινητοποιήσεις μας είχαν ως αποτέλεσμα την επίτευξης της μη παράδοσης αυτούσιων των διεκδικουμένων εκτάσεων στην περιοχή μας στη μονή, αλλά την ανταλλαγή τους με άλλες δημόσιες εκτάσεις σε διάφορες περιοχές της χώρας».

Ένα επίσης αδιαμφισβήτητο γεγονός που θέτει προ των ευθυνών του το ΠΑΣΟΚ για την παραπλάνηση που επιχειρεί όπως λένε στελέχη της ΝΔ, είναι ότι πρόσφατα το Ελληνικό Δημόσιο κατέθεσε ενώπιον του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Αθηνών αγωγή του κατά της Ιεράς Μονής Βατοπαιδίου, με την οποία αιτείται μεταξύ άλλων να αναγνωριστεί ότι ουδέποτε η Ιερά Μονή είχε την κυριότητα της λίμνης Βιστωνίδας.

Σύμφωνα με τα ίδια στελέχη, αλλά και κατά την επιστολή που κατέθεσε στις 11 Οκτωβρίου 2010 ο βουλευτής Ξάνθης Αλέξανδρος Κοντός στον πρόεδρο της Προανακριτικής Επιτροπής της Βουλής, «σε ποια κυριότητα του Ελληνικού Δημοσίου στηρίζεται το παραπάνω συμπέρασμα όταν τώρα το Δημόσιο ξεκίνησε να διεκδικεί την κυριότητα δικαστικά και επιπλέον, αν το Δημόσιο είχε κυριότητα επί της λίμνης, τότε ποιος ο λόγος να κάνει αγωγή για να τη διεκδικήσει;».

Πρωτόκολλο Παράδοσης και Παραλαβής!

Υπενθυμίζεται ότι η λίμνη είχε κατοχυρωθεί υπέρ της μονής με γνωμοδοτήσεις που αποδέχθηκαν οι τότε υπουργοί κ.κ. Δρυς και Φωτιάδης και μάλιστα τo 2003 μεταβιβάστηκε από το Ελληνικό Δημόσιο στη Μονή Βατοπαιδίου με Πρωτόκολλο Παράδοσης και Παραλαβής, βάσει του οποίου έγινε και η μεταγραφή της δικαιοπραξίας και της παραχώρησης της λίμνης στη μονή στα οικεία υποθηκοφυλακεία.

Τόσο το έγγραφο όσο και oι γνωμοδοτήσεις αποτελούν για τη ΝΔ άλλη μια τρανή απόδειξη ότι τα κυβερνητικά στελέχη ψάχνουν εναγωνίως να «ανακαλύψουν» έστω και μία αιτία για να βασίσουν την επιχείρηση «Βατοπαίδι… γαλάζιο σκάνδαλο» που έχει γίνει μπούμερανγκ.

«Στροφή»

Είναι χαρακτηριστικά ότι η «στροφή» στον ισχυρισμό ότι το Δημόσιο αντάλλαξε με τη μονή εκτάσεις που δεν ανήκαν στην κυριότητά της έγινε, μετά την επιστολή του τέως πρωθυπουργού κ. Κ. Καραμανλή στην Προανακριτική Επιτροπή, υπογραμμίζοντας ότι δεν υπήρξε ζημία του Δημοσίου, όπως προκύπτει από τις εκτιμήσεις του ΣΟΕ και δύο διεθνών οίκων που διενεργήθηκαν.

Ο πρόεδρος της Προανακριτικής Επιτροπής για το Βατοπαίδι βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Δημήτρης Τσιρώνης δήλωσε τότε στους δημοσιογράφους ότι «το ΠΑΣΟΚ θεωρεί ότι η Λίμνη ανήκε στο Δημόσιο και αυτές οι ανταλλαγές δεν θα έπρεπε να γίνουν», ενώ στις 28 Σεπτεμβρίου, στο κείμενο που διένειμε το ΠΑΣΟΚ σε βουλευτές και δημοσιογράφους, όπου ουσιαστικά άλλαζε τη στρατηγική του σε σχέση με τον υπολογισμό της ζημίας, αφού από τις ανταλλαγές δεν προέκυψε ζημία, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις, ανέφερε μεταξύ άλλων «Στο σκάνδαλο της Μονής Βατοπαιδίου το Δημόσιο αντάλλαξε εκ μέρους της μονής τα νερά της λίμνης Βιστωνίδας, η οποία κανονικά ανήκε στο Δημόσιο, με δεκάδες ακίνητα υψηλής στρεμματικής αξίας, που ανήκαν και αυτά στο Δημόσιο!».

http://www.romfea.gr/index.php?option=c ... 8-08-37-46
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από filotas »

Γέροντας Ιωσήφ Βατοπαιδινός – Διωγμοί και θλίψεις – Η τελευταία απολογία του (Υπόμνημα Παροχής Εξηγήσεων)
7 Οκτωβρίου, 2009 — VatopaidiFriend

Εικόνα

Η τελευταία απολογία του Γέροντα Ιωσήφ του Βατοπαιδινού

Ο Γέροντας Ιωσήφ ο Βατοπαιδινός κατόπιν παραγγε­λιών του Προϊσταμένου της Εισαγγελίας Εφετών Αθηνών στις 5 Μαρτίου 2009, δηλαδή 4 μήνες πριν κοιμηθεί, κατέθεσε «Υπόμνημα Παροχής Εξηγήσεων» στο οποίο έλεγε τα παρακάτω:

********

Γεννήθηκα στην Δρούσια Πάφου της Κύπρου το 1921.

Είμαι ηλικίας 88 ετών, 73 χρόνια μοναχός και ο Γέροντας Εφραίμ και όλη η αδελφότητα είναι δικά μου πνευματικά παιδιά. Λυπούμαι που στας δυσμάς του βίου μου ασχολούμαι με μία υπόθεση που δεν έχει κανένα πραγματικό υπόβαθρο για να αποδοθεί ψόγος στα πνευματικά μου παιδιά, αλλά κατασκευάσθηκε για να εξυπηρετηθούν άλλοι σκοποί.

Σε ηλικία 15 ετών με προετοίμαζαν οι γονείς μου, επειδή ήμασταν πολυμελής και πτωχή οικογένεια, για να μεταναστεύσω στην Αμερική, όπου ήδη είχαν μεταναστεύσει δύο αδελφοί μου.

Ενώ είχα έτοιμα τα εισιτήριά μου, πέρασα από τη Μονή Σταυροβουνίου της Κύπρου και χωρίς να γνωρίζω τίποτε ιδιαίτερο για το μοναχικό βίο, μου προκάλεσε δυνατή συγκίνηση η ζωή στη Μονή και ζήτησα από τους γονείς μου να μου επιτρέψουν να παραμείνω στη Μονή μέχρι την ενηλικίωσή μου, οπότε θα αποφάσιζα αν θα γινόμουν μοναχός. Πράγματι, ασπάστηκα τον μοναχικό βίο και γνώρισα πατέρες, μεγάλους ασκητές, από τους οποίους μερικοί είχαν ασκηθεί στο Άγιον Όρος και επέστρεψαν στη Μονή Σταυροβουνίου. Οι διηγήσεις τους για την υψηλή πνευματική ζωή του Αγίου Όρους και ιδιαίτερα για τη θαυμαστή ζωή των ασκητών με παρώθησαν να πάω στο Άγιον Όρος για να διδαχθώ την ασκητική ζωή και το δρόμο της αγιότητας.

Σε ηλικία 25 ετών μου έδωσε την ευλογία του ο Ηγούμενος της Μονής Σταυροβουνίου να πάω στο Άγιον Όρος και να αναζητήσω να βρω αυτό που επιθυμούσα. Έφτασα το 1946, μέσα σε δύσκολες συνθήκες και σύντομα ανακάλυψα μια μεγάλη ασκητική μορφή στις σπηλιές της Μικράς Αγίας Αννας, τον Γέροντα Ιωσήφ τον Ησυχαστή. Μαζί του ήταν και ο Γέρων Αρσένιος ο συνασκητής του. Η ζωή τους ήταν πάρα πολύ σκληρή, σε τέλεια ακτημοσύνη, νηστεία, αγρυπνία και αδιάλειπτη προσευχή. Ζήτησα να μείνω μαζί τους και μετά από προσευχή με δέχτηκαν.

Έμεινα 12 χρόνια κοντά στο Γέροντα Ιωσήφ μέχρι το θάνατό του. Στο διάστημα αυτό ήρθαν ακόμη και έμειναν μαζί μας ο γέροντας Χαράλαμπος, μετέπειτα Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Διονυσίου, ο γέροντας Εφραίμ, μετέπειτα Ηγούμενος της Μονής Φιλόθεου, ο οποίος επάνδρωσε τις Μονές Καρακάλου, Κωσταμονίτου, Ξηροποτάμου με Ηγουμένους, δικά του πνευματικά παιδιά και ο οποίος σήμερα είναι πνευματικός πατέρας των Ηγουμένων των προαναφερόμενων Μονών και έχει ιδρύσει 20 περίπου Μονές στην Αμερική.

Μετά το θάνατο του Γέροντα Ιωσήφ το 1959, μέχρι το 1979 παρέμενα στην ήσυχη ασκητική ζωή του Αγίου Όρους. Το 1979 ζήτησα την ευλογία από τον Γέροντα Παϊσιο, επειδή ήμασταν σύγχρονοι, να επιστρέψω στην Κύπρο για να ενισχύσω το φρόνημα του καταπονημένου από την εισβολή λαού της πατρίδας μου Κύπρου.

Αν και τελείωσα μόνο την τρίτη τάξη του Δημοτικού, λόγω της μακράς πνευματικής εμπειρίας μου και του πνευματικού βιώματος της μετανοίας της ασκητικής ζωής, που αποτελεί βασική προϋπόθεση της Ορθόδοξης Θεολογίας, με καλούσαν συχνά σε Σχολές, Μητροπόλεις, Συλλόγους κ.λπ., όπου επιτελούσα Ιεραποστολικό Πνευματικό Έργο.

Το όνομα του Γέροντά μου, Γέροντα Ιωσήφ του Ησυχαστή, είχε γίνει πλέον ευρέως γνωστό, όχι μόνο στο Άγιον Όρος, αλλά και εκτός αυτού και εκλεκτοί νέοι άρχισαν να στρέφονται προς το μοναχισμό, ως αποτέλεσμα της γνωριμίας τους με τα προαναφερθέντα πνευματικά του παιδιά, αλλά και της έκδοσης επιστολών του Γέροντα Ιωσήφ προς πνευματικά του παιδιά, από την Ιερά Μονή Φιλοθέου, με τίτλο «Εκφραση Μοναχικής Εμπειρίας» και λίγο αργότερα, από την έκδοση του βίου του, που συνέγραψα, αναξία χειρί, ο ελάχιστος εγώ.

Στο διάστημα που ήμουν στην Κύπρο ήρθαν κοντά μου για να διδαχθούν τη μοναχική ζωή ο νυν Μητροπολίτης Λεμεσού Αθανάσιος, που τότε ήταν Ιεροδιάκονος, φοιτητής Θεολογίας και αγαπητό πνευματικό παιδί του Αρχι­ε­πισκόπου Κύπρου Χρυσοστόμου, ο νυν Γέροντας Εφραίμ, τότε καθηγητής Θεολογίας στην Ιερατική Σχολή της Εκκλησίας της Κύπρου «Απόστολος Βαρνάβας», και ο Γέροντας Γερμανός ο οποίος διετέλεσε «Πρωτεπιστάτης» του Αγίου Ὀρους. Ήρθαν και άλλοι μονα­χοί, άρχισε να μεγαλώνει ση­μαντικά η αδελφότητα και αρχίσαμε να αντιμετωπίζουμε δυσκολίες από τον τοπικό Επίσκοπο, ενώ παράλληλα οι νέοι είχαν σφοδρή επιθυμία και ζήλο να βιώσουν την ασκητική ζωή του Αγίου Όρους. Έτσι αποχωρήσαμε από την Κύπρο για να εγκατασταθούμε στο Άγιον Όρος.αρχικά, προσωρινά στην Ιερά Μονή Κουτλουμουσίου, όπου κατετάγη στην αδελφότητά μας το 1982 ο νυν μοναχός Αρσένιος, και στη συνέχεια στη Νέα Σκήτη. Το 1988 μας κάλεσαν, επειδή ήμασταν ήδη μια μεγάλη αδελφότητα, με πολλές δυνατότητες, οι ελάχιστοι Γέροντες της Ιεράς Μεγίστης Μονής Βατοπαιδίου και μας ζήτησαν να επανδρώσουμε τη Μονή τους, γιατί αυτοί ήταν λίγοι και μεγάλης ηλικίας. Το 1990 το Οικουμενικό Πατριαρχείο και η Ιερά Κοινότητα, μετά από αίτησή μας, μετέτρεψε την Ιερά Μονή από ιδιόρρυθμη σε κοινοβιακή και ενθρόνισε τον εκλεγέντα από την αδελφότητα πρώτο Ηγούμενο Γέροντα Εφραίμ, ο οποίος εξελέγη αφενός γιατί ήταν το πλέον εκλεκτό από τα πνευματικά μου παιδιά και αφετέρου μπορούσε να εκλεγεί Ηγούμενος, γιατί ήταν Ιερομόναχος.

Πριν ακόμη αναλάβουμε τα ηνία της διοίκησης της Μονής, επειδή συνήθιζα καθημερινά, μετά το Απόδειπνο, να νουθετώ τους αδελφούς και επειδή ως ο γεροντότερος, με μεγάλη διαφορά ηλικίας, γνώριζα το Άγιον Όρος και τις ιστορικές διαστάσεις των Μονών, έλεγα στους αδελφούς ότι «η Ιερά Μονή, όπως βλέπετε, εκτός από το τεράστιο κτιριακό μέγεθός της, έχει και τεράστιο πλήθος κειμηλίων, χειρογράφων, παλαιτύπων βιβλίων, χρυσο­κεντη­μάτων κ.λπ. Από τις επιγραφές των κειμηλίων και των αρχι­τεκτονημάτων θα διαπιστώσετε ότι η Μονή αυτή έχει πολύ μεγάλη ιστορία και η παρουσία της είναι γνωστή σε όλο τον Ορθόδοξο χώρο, διότι όλοι οι βυζαντινοί αυτοκράτορες με κάθε τρόπο την ευεργέτησαν, ο λαός των Σέρβων σέβεται και τιμά με ιδιαίτερη ευγνωμοσύνη τη Μονή, διότι οι δύο ιδρυτές του Σερβικού Κράτους, Στέφανος Νεμάνια και ο γιος του, πρίγκιπας Ράτσκο, αγίασαν στη Μονή μας και η Μονή μας τους έδωσε το χώρο για να κτίσουν το δικό τους Μοναστήρι, τη Μονή Χιλανδαρίου, με την οποία η Μονή συνεχίζει και σήμερα να έχει ιδιαίτερες πνευματικές σχέσεις. Επίσης να γνωρίζετε ότι ο Ρωσικός λαός συνδέεται πνευματικά και τιμά ιδιαίτερα τη Μονή, διότι πληθώρα ενάρετων βατοπαιδινών ανδρών βοήθησαν ιεραποστολικά την Ορθοδοξία στη Ρωσία και το ρωσικό λαό, με κορυφαίο τον Άγιο Μάξιμο τον Γραικό τον Βατοπαιδινό. Μετά την πτώση της Πόλης στα χέρια των Τούρκων, από το 1495 ο ιδρυτής του Μολδαβικού Κράτους Άγιος Στέφανος ο Μέγας έγινε προστάτης τη Μονής και στη συνέχεια οι Φαναριώτες στη Βλαχία και Μολδαβία δώρισαν στη Μονή 45 Μονές και Σκήτες, στρεμματικού μεγέθους 1.300.000 στρεμμάτων. Έτσι η Μονή αυτή έφτιαξε την Αθωνιάδα Ακαδημία το 1749 σαν Πανεπιστήμιο, από την οποία προήλθαν και δίδαξαν πολύ μεγάλες προσωπικότητες, που κατά τους ιστορικούς διαμόρφωσαν το ιδεολογικό πλαίσιο που οδήγησε στην επανάσταση του 1821. Μεταξύ αυτών ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός, ο Ρήγας Φεραίος, ο Άγιος Νικόδημος ο Αγιορείτης, ο Άγιος Αθανάσιος ο Πάριος, ο επίσκοπος Ευγένιος Βούλγαρης κ.α. Πριν την επανάσταση του 1821 μάλιστα τα όπλα του Υψηλάντη ευλόγησε Βατοπαιδινός Επίσκοπος και τεράστιες οικονομικές ενισχύσεις δόθηκαν για τον Αγώνα.

Μεγαλώσατε πνευματικά στη Νέα Σκήτη, όπου εκεί ήμασταν ακτήμονες και ουδέποτε παραμελήσαμε το πρόγραμμα της προσευχής, των νηστειών, των αγρυπνιών και όλου του τυπικού του Ορθόδοξου μοναχισμού. Επιθυμώ το πρόγραμμα αυτό να το τηρήσετε σε όλη σας τη ζωή και επειδή η Μονή αυτή, με την πίστη, το ζήλο και την εργατικότητά σας, με την αγάπη και την ενότητά σας πιστεύω ότι θα επανέλθει στην ιστορική της διάσταση, δεν θέλω η καρδιά σας να δεθεί σε τίποτε το υλικό, αλλά να διαχειρίζεσθε την περιουσία της σαν πράγματα που ανήκουν στο Θεό και στο Έθνος υπέρ των ανθρώπων».

Σήμερα η Μονή έχει πλέον των εκατό μοναχών, έχουν γίνει μεγάλης έκτασης αναστηλώσεις, έχουν συντηρηθεί πολλά μοναδικά ιστορικά κειμήλια και τοιχογραφίες, έχουν γίνει παρά πολλές σημαντικές εκδόσεις σε δύο τομείς, πνευματικές εκδόσεις πλέον των 15, τις οποίες μέχρι πρόσφατα είχα τη δυνατότητα να συγγράφω ο ίδιος και ο Γέροντας Εφραίμ, ενώ ομάδα αδελφών παρουσιάζει σε ιστορικές εκδόσεις, την ιστορία, τα αρχιτεκτονήματα και τον κειμηλιακό πλούτο της Μονής, με βράβευση από την Ακαδημία Αθηνών, ενώ το 2008 τα ιστορικά σκευοφυλάκια στα οποία εκθέτονται με σύγχρονο τρόπο τα ιστορικά κειμήλια της Μονής πήραν έπαινο από την Europa Nostra.

Όταν πήγαμε στη Μονή, με κάλεσαν οι Γέροντες και, μεταξύ άλλων, μου ζήτησαν, αφού η αδελφότητά μας θα είχε πλέον και νέους και μορφω­μένους αδελφούς, να επιμεληθούμε τα μετόχια της Μονής, τα οποία για πολλά χρόνια δεν είχαν δυνατότητα να φροντίσουν. Μεταξύ αυτών έδιναν ιδιαίτερη σημασία στη λίμνη Βιστωνίδα, από την οποία, όπως έλεγαν, έτρωγε ψάρι όλο το Άγιον Όρος. Η λίμνη και όλη η περιοχή γύρω από αυτή είχε παραχωρηθεί στη Μονή από τους βυζαντινούς αυτοκράτορες, με χρυσόβουλλα, τα οποία υπάρχουν σε πρωτότυπα στη Μονή μας και η κτήση αυτή επιβεβαιώθηκε διαχρονικά με πατριαρχικά σιγίλια και επι­στολές, που επίσης σώζονται στη Μονή. Έχω όμως τη γνώμη ότι αφού η Μονή έδωσε το 1924, 35.000 στρέμματα στη Χαλκιδική στο Ελληνικό Δημόσιο, το Δημόσιο αναγνώρισε την κυριότητα της Μονής στη λίμνη. Εξάλλου κανείς δεν θα μεταβίβαζε 35.000 στρέμματα καλλιεργήσιμα και παραθαλάσσια στη Χαλκιδική για να λαμβάνει τη δεκαετία του 1990, 30.000.000 δρχ. το χρόνο και να παραιτηθεί από την κυριότητα του Μετοχίου στη λίμνη. Μέχρι το 1995 δεν ασχοληθήκαμε ιδιαίτερα με το θέμα του Μετοχίου, γιατί μας απασχολούσε πρωτίστως το κτιριακό πρόγραμμα και οι αναστηλώσεις της Μονής. Αφορμή για να ασχοληθούμε δόθηκε από τις Υπηρεσίες, όταν μας ζήτησαν να τους αποστείλουμε τους τίτλους ιδιοκτησίας μας για το Μετόχι. Αποτέλεσμα της διαδικασίας ήταν η έκδοση Γνωμοδότησης, που αναγνώριζε ότι το Δημόσιο δεν έχει δικαίωμα στη νησίδα Αντά Μπουρού.

Στη συνέχεια και επειδή ο πατέρας Αρσένιος δεν μπορούσε, λόγω της κατάστασης της υγείας του, γιατί είχε παρουσιάσει ένα σοβαρό εγκεφαλικό ανεύρυσμα, να ασχοληθεί με άλλα διακονήματα, του ανέθεσε η Γεροντία να παρακολουθήσει το θέμα του Μετοχίου. Εκδόθηκαν έτσι με αίτηση της Μονής δύο γνωμοδοτήσεις που αναγνώριζαν ότι το Ελληνικό Δημόσιο δεν είχε δικαιώματα, ούτε στις παραλίμνιες εκτάσεις ούτε στη λίμ­νη Βιστωνίδα. Για τις ενέργειές μας είχαμε ενημερώσει και τον Οικου­μενικό Πατριάρχη, ο οποίος προκειμένου να ενισχύσει την προσπά­θειά μας απέ­στειλε και σχετική επιστολή στον τότε Υπουργό Γεωργίας, Γιώργο Ανω­μερίτη, υποστηρίζων τα δίκαιά μας.

Μετά λύπης μας αντιληφθήκαμε ότι ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ξάν­θης δημιουργούσε προβλήματα σε βάρος της Μονής, οπότε αποτανθή­καμε στο Οικουμενικό Πατριαρχείο, που ανταποκρίθηκε στην έκκλησή μας με επιστολή. Ήταν για μας αδιανόητο πως ο Μητροπολίτης ένωσε τους φορείς εναντίον της Μονής μας, ώστε και σήμερα να πρωτοστατεί εναντίον μας, προστατεύοντας δήθεν τους ψαράδες, ενώ οι τελευταίοι αγαπούν τη Μονή, θέλουν τη συνεργασία με τη Μονή και αναγνωρίζουν τα δικαιώματά μας.

Όλοι αυτοί λοιπόν πίεζαν εναντίον της Μονής και ανάγκασαν το Δημόσιο να καταλήξει στην πρόταση ανταλλαγής της λίμνης με άλλες εκτάσεις του Δημοσίου, η οποία έγινε δεκτή από τη Γεροντία μας, όχι γιατί θέλαμε να αφήσουμε τη λίμνη, αλλά για χάρη της ειρήνης και της αγάπης.

Συγχαίρω τα παιδιά μου γιατί ακολουθούν τις πνευματικές μου συμβουλές, φροντίζουν για τη Μονή και όχι για τον εαυτό τους, προστατεύουν και φροντίζουν τους αδελφούς της Μονής, που δεν είναι στη Διοίκηση, με κόπους και αυτοθυσίες, δεν έχουν καμία προσωπική περιουσία, αγαπούν το Θεό, τίμησαν και φρόντισαν μέχρι το θάνατό τους τους παλαιούς πατέρες της Μονής, παρουσίασαν ένα πολύπλευρο πνευματικό έργο, που έκανε σημαντικές προσωπικότητες, Έλληνες και ξένους, να θαυμάζουν τον ελληνικό ορθόδοξο πολιτισμό και να σέβονται την ορθοδοξία.

Γι’ αυτό ζητώ να εννοήσετε τον κόπο και την αυτοθυσία των παιδιών μου και να τα απαλλάξετε από την άδικη ταλαιπωρία που υφίστανται.

Εύχομαι ο Θεός να σας δίνει υγεία και να ευλογεί το έργο σας.

Πηγή: www.voreini.gr
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από aposal »

Αρχίζουν να καταρρέουν οι κατηγορίες για τη Μονή Βατοπαιδίου

pentapostagma.gr - 7 Μαΐου 2015, 5:00 μμ

Μια απρόοπτη εξέλιξη φαίνεται να παίρνει η πολύκροτη υπόθεση της Ιεράς Μονής Βατοπαιδίου, καθώς ο βασικότερος μάρτυρας κατηγορίας, κ. Αθανάσιος Ξυνίδης, υπεραμύνθηκε τελικά στη δίκη των μοναχών.

Ο μάρτυρας , αδελφός του πρώην υπουργού του ΠΑΣΟΚ και φίλου του πρώην πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου κυρίου Ξυνίδη την περίοδο που διαδραματίσθηκε η υπόθεση ήταν πρόεδρος του δικηγορικού συλλόγου Ξάνθης.

Σύμφωνα με την καταθεσή του άρχισαν να καταρρέουν οι κατηγορίες για τον ηγούμενο της Ιεράς Μονής αρχιμανδρίτη Εφραίμ και τον Μοναχό Αρσένιο .

Ο κύριος Ξυνίδης αν και μάρτυρας κατηγορίας, τόνισε ότι δεν είχε πρόθεση να δει τους μοναχούς στο σκαμνί.

Παραδέχθηκε ότι ουδέποτε ένιωσε την παραμικρή ενόχληση απο τους ίδιους τους μοναχούς για παρέμβαση στην υπόθεση των ανταλλαγών και οτι κατανοεί την προσπάθειά τους να διεκδικήσουν τις ιδιοκτησίες για τις οποίες είχαν οι ίδιοι οι μοναχοί βρει χρυσόβουλα και πατριαρχικά έγγραφα που επιβεβαίωναν τις ιδιοκτησίες τους.

Στη συνέχεια της κατάθεσής του παραδέχθηκε επίσης οτι Ιερά Μονή Βατοπαιδίου έκανε και κάνει βαρυσήμαντο φιλανθρωπικό έργο, φιλοξενεί χιλιάδες κόσμου ετησίως ενώ τα κημείλια που συντηρεί η Μονή ειναι ανεκτίμητης αξίας !

Όλα τα παραπάνω συνιστούν έντονη δραστηριότητα όπως παραδέχθηκε ο μάρτυρας , από τη Μονή για να μπορέσει να ανταπεξέλθει οικονομικά στις υποχρεώσεις της.

Το παραπάνω γεγονός δικαιολογεί τις κινήσεις τους σε διάφορες δράσεις ειπε ο κύριος Ξυνίδης ενώ τόνισε την αγωνία του να μην δει τους μοναχούς στο σκαμνί .

Ο επόμενος μάρτυρας κατηγορίας που ήταν ο πρώην υπουργός Γεώργιος Πεταλωτης τελικά δεν κατέθεσε στο δικαστήριο.

Ως μέλος της εξεταστικής επιτροπής της Βουλής κρίθηκε οτι ειχε προανακριτικά καθήκοντα και ως εκ τούτου εχει κώλυμα να καταθέσει.



πηγή: http://www.pentapostagma.gr/2015/05/%ce ... z3ZXR8AoqF
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από greekboy1981 »

Δόξα σοι ο Θεός ! Χαίρομαι πάρα πολύ !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”