Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Επισης ηταν απιστευτη αγενεια, αν βλεπεις οτι διαφωνεις με εναν ανθρωπο, να λες οτι σε ταλαιπωρει με τις διχασμενες αποψεις του. Και ολα αυτα γιατι; Επειδη θεωρω οτι το σκανδαλο Βατοπεδιου ότι ειναι οντως σκανδαλο, όπως και η πλειοψηφια του ελληνικου λαού. Μακαρι να παρεις πρεφα καποια στιγμη οτι μιλας αγενως και να συνειδητοποιήσεις οτι με οποιον διαφωνεις αντι να απαντας με επιχειρηματα του επιτιθεσαι φραστικά. Αυτο λεγεται συμπεριφορα γηπέδου.
τελος παντων, εγω αλλιως εχω μαθει να συμπεριφερομαι και να μιλαω, νομιζα οτι στον χωρο της εκκλησιας ειναι αυτονοητη η ευγενεια αλλα τελικά εχω πολλα να μαθω ακομα. δεν συνεχιζω τη συζητηση, οι φραστικες επιθεσεις δεν ειναι του χαρακτηρος μου.
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από fosterer »

Αγαπητέ filota.
Σίγουρα δεν διάβασες προσεχτικά τα όσα έγραψα.
Δεν είπα να περιέλθει η περιουσία της εκκλησίας στο δημόσιο αλλά σε ακτήμονες και φτωχούς.
Δεύτερο,δεν μίλησα για δήμευση αλλά για δωρεά.Κανένας δεν μπορεί να δημεύσει περιουσίες χωρίς λόγο όμως δεν θα ήταν πολύ καλό και Θεάρεστο να βοηθήσει η εκκλησία χιλιάδες φτωχούς να αποκτήσουν από ένα στρέμα γη?
Και κάτι τελευταίο.
Φυσικά δεν λέω ότι η εκκλησία έκλεψε όση περιουσία έχει. Εκτός από μερικές περιοχές που υπάρχουν αμφισβητήσεις για τον τρόπο που την απέκτησε,σ'όλες τις άλλες περιπτώσεις προέρχεται από δωρεές πιστών.
Αυτοί οι πιστοί όμως,δεν έκαναν τις δωρεές για να μεγαλώσει η εκκλησία την περιουσία της αλλά γιατί πίστευαν ότι η εκκλησία θα βοηθήσει μ'αυτή τους την δωρεά άτομα που έχουν πραγματικά ανάγκη!
Εγώ πιστεύω ότι δεν έχεις συμπεριφορά γηπέδου. Πιστεύω ότι απλά υπερασπίζεσαι με πάθος τις απόψεις σου.Έτσι περιμένω και θέλω να διαβάσω την απαντησή σου.
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

fosterer έγραψε:Αγαπητέ filota.
...Πιστεύω ότι απλά υπερασπίζεσαι με πάθος τις απόψεις σου.Έτσι περιμένω και θέλω να διαβάσω την απαντησή σου.
Καλο είναι το πάθος αλλά οταν αυτο το πάθος δεν ελέγχεται παίρνει τους άλλους η μπάλα! Εμένα πριν μου ανέβηκε η πίεση με την αντιμετώπιση της οποίας έτυχα, τώρα έχω συνέλθει λίγο!
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Επιτέλους όλοι αυτοί οι "σκεπτικοί" προς την Ορθοδοξία ας απαντήσουν ένα ερώτημα : είναι υπέρ της Ορθοδοξίας ή κατά ?.

Ολα τα άλλα ειναι μεσοβέζικα.

Ας ξεχάσουμε για λίγο την Εκκλησία και ας επικεντρωθούμε στην Ορθοδοξία.

Η μάχη δυστυχώς στρέφεται εναντίον των "αντιπροσώπων της Ορθοδοξίας" που ακόμη κάθονται και υπομονετικά αντιμετωπίζουν τις επιθέσεις.

Εγώ θα αντιδρούσα διαφορετικά.

Εγώ όμως είμαι ο κανένας και το μόνο που πραγματικά μπορώ να κάνω είναι να βελτιώσω τον εαυτό μου...

Τίποτε άλλο.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από fosterer »

Αυτή είναι και η διαφορά του πιστού από τον φανατικό.
Ο πιστός,πιστεύει αλλά έχει και κρίση ενώ ο φανατικός απλά ακολουθεί!
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από filotas »

vasilis_m21 έγραψε:Καλά filotas, ποιος σου είπε ότι είμαι κομμουνιστής; Καμμια σχεση. Δεν ανήκω σε κάποιο κόμμα, και δεν δέχομαι να με προσδιοριζουν ετσι.
Το χειρότερο είναι ότι, ενώ υποστηρίζεις με πάθος τις ιδέες τους, δεν παραδέχεσαι ότι έχεις επηρεαστεί τουλάχιστον από τους κομμουνιστές. Αν στ' αλήθεια δεν είσαι κομμουνιστής τότε πάψε να υπερασπίζεσαι με πάθος τις ιδέες τους.

Τι θα κάνεις, όταν όλες οι δικαστικές αποφάσεις δικαιώσουν το Βατοπέδι; Μήπως κι εσύ θα κάνεις την ...πάπια όπως τα ΜΜΕ ή θα συνεχίσεις την αναμετάδοση των συκοφαντιών τους;

Fosterer η περιουσία της Εκκλησίας ανήκει στους φτωχούς και αδυνάτους και σ' αυτούς καταλήγει. Η απογύμνωση της Εκκλησίας από τους πόρους της θα της στερήσει τη δυνατότητα να ενισχύει τους φτωχούς και τους αδύνατους, επομένως αυτούς που προσπαθείς να βοηθήσεις αυτούς ακριβώς θα βλάψεις.
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

filotas έγραψε:Το χειρότερο είναι ότι, ενώ υποστηρίζεις με πάθος τις ιδέες τους, δεν παραδέχεσαι ότι έχεις επηρεαστεί τουλάχιστον από τους κομμουνιστές. Αν στ' αλήθεια δεν είσαι κομμουνιστής τότε πάψε να υπερασπίζεσαι με πάθος τις ιδέες τους.

Τι θα κάνεις, όταν όλες οι δικαστικές αποφάσεις δικαιώσουν το Βατοπέδι; Μήπως κι εσύ θα κάνεις την ...πάπια όπως τα ΜΜΕ ή θα συνεχίσεις την αναμετάδοση των συκοφαντιών τους;

Καλά τι επιθετικότητα είναι αυτή;

Ας αθωώσουν όλες οι δικαστικές αποφάσεις το Βατοπέδι και τοτε ολος ο κοσμος θα αναθεωρήσει. Προς το παρόν καλώς ή κακώς η πλειοψηφία στην κοινωνία θεωρεί την υπόθεση Βατοπεδίου μείζον σκάνδαλο, τα παράπονά σας στην ελληνική κοινωνία.

Ο κάθε άνθρωπος πρέπει να διαβάζει για όλες τις κοσμοθεωριες προτού κατασταλάξει κάπου. Εγώ δεν είπα ότι έχω κατασταλάξει κάπου, ούτε υπερασπίζομαι καμια κοσμοθεωρία. Επίσης, το να αναφέρω ένα επιχείρημα που ακούγεται γενικότερα δεν σημαίνει ότι το ασπαζομαι ή ότι συμφωνώ εντελώς. Είναι χάριν της συζητησης, για να ανφερθούν και άλλες πτυχές ενός θέματος.

Αλλά πολύ ανάκριση βλέπω. Εδωσε κανείς αναφορά εδώ και μου ζητάς να δώσω; Μη χειρότερα. Γίνε και συ λίγο δίκαιος και πες μας και εσύ τι ιδέες έχεις και τι ψηφιζεις, εγώ απάντησα στην περιέργειά σου και σου είπα οτι ψηφίζω λευκό!
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από fosterer »

Η εκκλησία αγαπητέ κύριε Νίκο δεν είναι Α.Ε. για να προσβλέπει σε πόρους κέρδη και επενδύσεις!
Ας μην έχει σε τελική ανάλυση πόρους. Έτσι κι αλλιώς δεν συντηρείται από το κράτος?
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από panagiotisspy »

filotas έγραψε:
vasilis_m21 έγραψε:Να ρωτησω, κι αν λοιπόν δεν υπαρχει σκανδαλο με το Βατοπεδι οπως υποστηριζετε εδω, γιατι οι πολιτικοι που ενεπλακησαν δεν αντιδρουν για να δικαιωθουν, αλλα απεναντιας στο κομμα που ενεπλακη απαιτουν πολιτικοι και ψηφοφόροι να μην κατεβουν στις εκλογες οι εμπλεκομενοι; Γιατι ας πουμε ο Βουλγαρακης ειπε οτι δεν κατεβαινει στις εκλογες; Ολα αυτα για το τιποτα; Ειναι ολα αθωα και γινεται αυτος ο χαλασμος; Ο λαος λεει όπου υπαρχει καπνος υπαρχει φωτια. Ειτε το θελουμε ειτε οχι, στον ελληνικο λαο το σκανδαλο Βατοπεδιου ειναι απτα μεγαλυτερα μετα την μεταπολιτευση και όλοι οι εμπλεκομενοι, πολιτικοι και ρασοφοροι, κοινως ''λαμογια''.
Βασίλη αν συνεχίσεις να μιλάς μ' αυτό το ύφος, θα πρέπει να πάψω να σου απαντάω. Δεν αρμόζει σε Χριστιανό να μιλάει μ' αυτό τον τρόπο για κανένα συνάνθρωπό του. Μαγκιά δεν είναι να μιλάς μάγκικα, αλλά να μάθεις να συγκρατείς τη γλώσσα σου και να μιλάς μ' επιχειρήματα.

Επιχειρήματα δεν είναι η περιρρέουσα ατμόσφαιρα, που δημιουργεί η δυσοσμία των ΜΜΕ. Το όπου καπνός υπάρχει και φωτιά το εισήγαγε στην πολιτική ο Γκαίμπελς με το περίφημο, "πέτα λάσπη κι όλο και κάπου θα πιάσει". Συμφωνείς μαζί του;

Οι πολιτικοί, που κατά τη γνώμη των ΜΜΕ ενεπλάκησαν στο "σκάνδαλο" Βατοπεδίου, αποσύρθηκαν και δεν διεκδίκησαν το δίκιο τους αυτή τη στιγμή, επειδή θεώρησαν, ότι δεν θα κέρδιζαν τίποτε μέσα στο νοσηρό προεκλογικό κλίμα, που επικρατεί, και παράλληλα θα έβλαπταν το κόμμα τους. Αυτό δε σε δικαιώνει να τους κατηγορείς χωρίς αποδείξεις.

Κανένας δεν καταδικάστηκε μέχρι σήμερα για την υπόθεση Βατοπεδίου. Αντίθετα σταδιακά αποδεικνύεται, ότι πολλά απ' όσα έχουν λεχθεί ήταν από ανακριβή έως τελείως ψέμματα. Ο πολιτικός φορέας, που πρωταγωνίστησε στην επίθεση κατά της Εκκλησίας και ο αρχηγός του ήδη υφίστανται την αποδοκιμασία του κόσμου κι εσύ επιμένεις να θεωρείς δεδομένο, ότι σε βολεύει πολιτικά.

Πρέπει να μάθεις να μην είσαι οπαδός και να επαναλαμβάνεις ότι σου λένε από το κόμμα. Σου έχω πει κι άλλοτε, Χριστιανός και Κομμουνιστής δε γίνεται. Είναι δύο κοσμοθεωρίες αντίθετες. Η μια βασίζεται στο πνεύμα κι η άλλη στην ύλη. Η μια θεωρεί τον άνθρωπο πρόσωπο κι η άλλη άτομο, μονάδα μέσα στην κοινωνία. Παρ' το απόφαση, ότι δεν μπορείς να στέκεσαι σε δυο βάρκες, ή από δω θα πας ή από κει, αλλιώς θα συνεχίσεις να μας ταλαιπωρείς άδικα με τις διχασμένες απόψεις σου.

Από μένα, αν δεν αλλάξεις ύφος, τέλος η συζήτηση.


Αγαπητέ αδελφέ μου Νίκο (Filotas):
Εκφράζω την εκτίμησή μου και τον σεβασμό μου απέναντί σου, για την βοήθεια που πολλές φορές προσφέρεις σε πολλούς εδώ, (και σε μένα), καθώς και την αναγνώρισή μου στο υψηλού επιπέδου γνωστικό σου υπόβαθρο, που βοηθά στην όσο το δυνατό αντικειμενικότητα και ευθυκρισία σου.
Αλλά δεν μπορώ να μην διαφωνήσω έντονα σε αυτό που λες (και Χριστιανός και κομμουνιστής δεν γίνεται).
Γνωρίζω ανθρώπους (λίγους βέβαια), που ανήκουν στην κατηγορία αυτή και μάλιστα με πίστη βαθειά, συχνό εκκλησιασμό και έχουν και πνευματικό.
Και από την άλλη, θεωρώ μείζον λάθος, τον συλλήβδην χαρακτηρισμό ενός όχι ευκαταφρόνητου ποσοστού συμπατριωτών μας. Μιλάμε για ένα εκατομμύριο περίπου ανθρώπους. Δεν μπορούμε να πούμε σε τόσους ανθρώπους, ότι δεν έχουν το δικαίωμα, να αυτοπροσδιορίζονται ως Χριστιανοί. Γιατί και αν ακόμα δεν είναι, τους κόβουμε την όποια εσωτερική προαίρεση και καλή τους διάθεση να γίνουν μελλοντικά.
Δεν είναι νομίζω, όλος αυτός ο κόσμος οπαδός της στυγνής και αιμοσταγούς δικτατορίας, που εξαπέλυε διωγμούς και κατεδάφιζε ναούς.
Κάποιοι μάλιστα κινούνται σε αυτή την κατεύθυνση, απλά και μόνο λόγω καταβολών ή παράδοσης. Για παράδειγμα μπορεί να είχαν έναν παππού στον εμφύλιο ή κάποιο θύμα του αδελφοκτόνου πολέμου στην οικογένειά τους.

Να δηλώσω επίσης ότι δεν ανήκω στο συγκεκριμένο κόμμα. Αισθάνομαι όμως ότι δεν είναι σωστό και πρέπον που την κάνω αυτή τη δήλωση, κάτι τέτοιο δεν θα έπρεπε να αποτελεί κριτήριο έναντι ουδενός, μέσα σε ένα Χριστιανικό forum.
Ζητώ συγγνώμη αν η παρέμβασή μου είναι άστοχη. Το ότι τουλάχιστον απευθύνομαι σε σένα Νίκο, μου μειώνει αυτό το "άγχος", διότι ξέρω πως απευθύνομαι σε πρόσωπο διόλου τυχαίο.

Γενικότερα ήθελα επίσης να πω, πως ακόμα δεν προκηρύχθηκαν οι εκλογές και παρατηρείται μια ένταση και μια έξαρση παθών γενικότερα. Ακόμα και στο forum.
Το να λέμε ότι είμαι με αυτόν, δεν είμαι με αυτόν, ή ακόμα και ότι δεν είμαι με κανέναν, δημιουργεί αμέσως διαφωνίες και έριδες. Δεν λέω ότι πρέπει να είμαστε και μουγγοί, αλλά τείνουμε να ξεφεύγουμε.
Εχουμε ένα σαράκι επ αυτού, εμείς οι Ελληνες.
Ας κάνουμε μια προσευχούλα όλοι.


Αν και το θέμα βέβαια είναι το Βατοπαίδι. Πάλι ξέφυγα απ το θέμα.
Καλημέρα Νίκο, καλημέρα αδελφές και αδελφοί μου.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από filotas »

Παναγιώτη δεν μιλάω για σοσιαλισμό (κοινωνικοποίηση) μιλάω για κομμουνισμό. Ο κομμουνισμός συνοδεύει το σοσιαλισμό με την αντίστοιχη κοσμοθεωρία, η οποία προσπαθεί να υποκαταστήσει τη θρησκεία δημιουργώντας δικά της πρότυπα συμπεριφοράς. Ο κομμουνισμός από τη θεωρία του είναι αντίθετος με την Ορθοδοξία, αλλά και γενικότερα με κάθε θρησκεία. Αυτό δεν το λέω εγώ αλλά ο Μάρξ.

Όσο για τους κομμουνιστές που συμφωνούν με την αρχική κομμουνιστική κοσμοθεωρία στην Ελλάδα δεν είναι περισσότεροι από 300.000 - 400.000. Αυτοί δεν πηγαίνουν σε καμιά Εκκλησία, επειδή η κοσμοθεωρία τους λέει ότι η θρησκεία είναι το όπιο των λαών. Μάλιστα όταν πεθαίνουν δεν κάνουν χριστιανική κηδεία, αλλά πολιτική. Αν αμφιβάλεις, θυμήσου τις τελευταίες κηδείες των επώνυμων μελών του ΚΚΕ.

Επομένως εγώ ούτε χαρακτηρίζω ούτε κατακρίνω, απλά αναφέρω ένα γεγονός. Όποιος προσπαθεί να συνδυάσει τη Χριστιανική πίστη με τον κομμουνισμό, ή δεν συμφωνεί θεωρητικά με το ένα ή με το άλλο ή και με τα δυο. Γι αυτό μίλησα για διχασμό. Αν θέλετε περισσότερη συζήτηση γι αυτό το θέμα, τότε ν' ανοίξουμε άλλη ενότητα και να αναλύσουμε τη θεωρία του κομμουνισμού για να δούμε αν συμφωνεί ή όχι με την Ορθοδοξία.

Να σου πω ενημερωτικά ότι στα νιάτα μου υπήρξα αριστερός, αλλά όχι κομμουνιστής, και ξέρω πολύ καλά τις σχετικές θεωρίες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”