Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

O άγιος ήταν στη ζωή του λαμπάδα αναμμένη μπροστά στο θρόνο του Θεού φλεγόταν από την αγάπη στο Θεό και τον άνθρωπο, την πατρίδα του και κάθε πονεμένη και ταλαιπωρημένη ψυχή. Στήριξε πνευματικά ένα ολόκληρο έθνος σε μια από τις πιο δύσκολες καμπές της ιστορίας του. Δίδαξε και στήριξε με το παράδειγμά του χιλιάδες ανθρώπους τι θα πεί ορθή πίστη στο Θεό και αγάπη προς την πατρίδα. Για εμένα – θα πω τη σκέψη μου – υπήρξε κάτι σαν Πρόδρομος μαζί με τους άλλους συγχρόνους αγίους, του ανθρώπου Του Θεού που όπως είπε και ο άγιος Πορφύριος, αναμένεται να ποιμάνει τη χώρα και όχι μόνο.
( Όποιος θέλει πιστεύει όποιος όχι είναι νοικοκύρης του εαυτού του).
Επίσης πιστεύω ότι δεν είναι τυχαίος ο χρόνος που έγινε η αγιοκατάταξή του.
Γι’αυτό θα πω το παράπονο μου, τώρα – σήμερα, αν όχι χθες, έπρεπε να ηχούν όλες οι καμπάνες όλων των ιερών ναών και στις μεγάλες πόλεις,σε όλες τις Μητροπόλεις και όχι σποραδικά ή καθόλου, να ρωτάνε οι ταλαιπωρημένοι και βεβαρυμμένοι από τα προβλήματα συνέλληνες που δεν έχουν ακόμα μάθει τίποτα, και δεν μετέχουν πιο ενεργά στη ζωή της Εκκλησίας ή είναι απέναντι σ’ αυτήν, να ρωτάνε, τι συμβαίνει;
-Αγιοκατατατάχθηκε, ο γέρων Παϊσίος ανακηρύχτηκε άγιος.
- Μα υπάρχουν σήμερα άγιοι;

Δεν λέω τίποτα άλλο μήπως και διαψευσθώ πράγμα που εύχομαι ολόψυχα. Αλλιώς το πτώμα δεν όζει μόνον, είναι σε προχωρημένη αποσύνθεση.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από dionysisgr »

E, αφου το ξερεις Κυριακο, οτι πανε πολλα χρονια πλεον,
που η μετανεωτερικη αρρωστια του "πολιτικα ορθου", (political correct),
εχει εμφυλοχωρησει και εντος της Εκκλησιας,
τοσο διοικητικα, στους ποιμενες οσο και επι του συντριπτικου ποσοστου του ποιμνιου.

Που να χτυπαγανε οι καμπανες τωρα;
θα σκανδαλιζοντουσαν οι απανταχου προοδευτικοι post-modern μηδενιστες,
του εξελικτικου γενους: homo-nothing-exists-except-myself!

Εδω πολλοι φοβουνται να κανουν σταυρο δημοσια, για να μην ενοχλησουν..

Τι γυρευεις και εσυ τωρα..

Πολλα ζητας! Μεινε με τα λιγα, και δοξολογησε :lol:
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Ο Δημόκριτος γέλαγε συνεχώς και μέχρι παρεξηγήσεως για τα κατάντια των συμπολιτών του και των ανθρώπων γενικώτερα, ενώ ο Ηράκλειτος έκλεγε συχνά. Κλαυσίγελως δηλαδή πράγματι μας αξίζει.....
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
kimon
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από kimon »

Δόξα στον Πανάγαθο Τριαδικό Θεό που ευδόκησε ώστε να Αγιοκαταταχθεί και επίσημα ο Όσιος Παΐσιος!!
(στις καρδιές όλων μας βέβαια ηταν ήδη Άγιος)
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από ntinos »

Χθες, από την ώρα που το έμαθα, έλεγα «να πάω να ανάψω ένα κεράκι μόλις φύγω από τη δουλειά». Τέλειωσα κ κατέβηκα κέντρο (Αθήνα) για κάτι δουλειές. Πέρασε η ώρα και χωρίς να το καταλάβω πήγε 9 παρά…Το θυμήθηκα τότε…που να βρεις εκκλησία τέτοια ώρα?…πήγα σε κανα 2 από τις μεγάλες, αλλά που?...εμένα θα περίμεναν τέτοια ώρα?

Κρίμα, λέω από μέσα μου, τέτοια μέρα κ να μην ανάψω ένα κερί?...Τέλος πάντων, ανέβηκα σπίτι, κ κάθισα να φάω…έχω τη συνήθεια όταν τρώω να ακούω κάποια ομιλία (τηλεόραση την έχω κόψει προ πολλού). Αυτή τη φορά είπα να μπω σε κανά σάϊτ να χαζέψω….εκεί που χάζευα (κ έτρωγα) βλέπω: «Αγρυπνία στον εκκλησάκι των Αγ. Πάντων στους Αμπελόκηπους για την Αγιοκατάταξη του γ. Παϊσιου»!!...10’ απ’το σπίτι μου!...παρατάω μαχαίρια, πιρούνια, ούτε ξέρω πως έφυγα!

Λοιπόν, παίζει να ήταν η πιο ωραία αγρυπνία που έχω πάει!...αρκετός κόσμος, μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι το 90% ήταν νέοι κ νέες (!)...Πολύ όμορφα, πολύ κατανυκτικά, ένα μικρό πέτρινο εκκλησάκι κάπως «χωμένο» που δεν το παίρνει ο νους σου όταν περνάς απ’έξω…ο κόσμος δεν χωρούσε μέσα γιατί ήταν μικρή η εκκλησία κ πολλοί κάθονταν απέξω…δεν ακουγόταν κιχ!...πολύ όμορφα!....λειτούργησαν ένας γέροντας απ’το Βατοπαίδι (νομίζω) και ένας Μεξικάνος (!) ιερέας με το πνευματικό του παιδί…πρώτη φορά άκουγα ευχές, κλπ στα Μεξικάνικα!...ωραία γλώσσα, παρεμπιπτόντως…στο τέλος μας μίλησε κ ο π. Θεόκλιτος (έτσι τον έλεγαν νομίζω), πνευματικό παιδί του Οσιου Παισιου, από τη μονή (νομίζω) του Αγ. Αρσενίου στη Χαλκιδική, όπου μας είπε προσωπικές εμπειρίες. Άκουσα για πρώτη φορά την ακολουθία του Οσίου Παϊσίου κ ομολογώ ότι είναι πολύ όμορφη, γλυκιά…συγκινήθηκα.

Στο τέλος αντίδωρο κ βουρ για το σπίτι καθότι την επομένη πρωϊνό ξύπνημα. Την ευχή του κ την ευλογία του λοιπόν να έχουμε όλοι μας!
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από nickzark »

Δόξα το θεό. Πολύ ευχάριστα νέα. Γνωρίζει κανείς αν γίνει λειτουργία για τον Άγιο Παισιο στην Αθήνα???? Βρήκε καιρό να είμαι και εγώ στα ξένα μακριά απο Σουρωτή
Άβαταρ μέλους
Αχιλλέας Παλαμάς
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2010 6:10 pm

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από Αχιλλέας Παλαμάς »

Κατατάχθηκε επιτέλους και ο μακαριστός γέροντας στο νέφος τον αγίων της Ορθοδοξίας μας.Tις πρεσβείες του Αγίου να έχουμε!
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από eleimon »

Ας έχουμε την ευχή του
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από aposal »

Η αγιοκατάταξη έγινε σχετικά γρήγορα. 20,5 έτη μετά την κοίμηση του Αγίου.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
kimon
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου!

Δημοσίευση από kimon »

Στην Σουρωτή πάντως από την Τετάρτη μέχρι και το Σάββατο έχουν αγρυπνία για την αγιοκατάταξη του γέροντος,ενώ στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα τους έχουν μόνο το Σάββατο (βέβαια εαν δεν έχουν κι αυτοί αγρυπνία ποιοί θα έχουν!!

Κι εγώ δεν μπορώ να απολαύσω ούτε μια από αυτές αφού τις απογευματινές ώρες δουλεύω και είναι και με το αγιορείτικο τυπικο!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”