Εκοιμήθει τα ξημερώματα ο Πρωτοπρεσβύτερος Γεώργιος Κρητικός

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Εκοιμήθει τα ξημερώματα ο Πρωτοπρεσβύτερος Γεώργιος Κρητικός

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Εκοιμήθει τα ξημερώματα ο Πρωτοπρεσβύτερος Γεώργιος Κρητικός
της Ιεράς Μητροπόλεως Πειραιώς.
Ο π. Γεώργιος Κρητικός σαρκικός πατέρας του Αρχιμ. Μεθοδίου Κρητικού, Ηγουμένου της Ιεράς Μονής Αναστάντος Χριστού, εφημέριος στον Ιερό Ναό Αγίων Αναργύρων Καραβά κατήγετο από την Κέρκυρα.
Εμπνευστής και πνευματικός πατέρας αρκετών κληρικών, αντιμετώπιζε όλους σαν παιδιά του και ο μεγάλος του πόθος δεν ήταν να βρισκόντουσαν δίπλα σε εκείνον, αλλά μαζί με το Χριστό.
Από της ιδρύσεως του Ραδιοφωνικού Σταθμού «Πειραϊκή Εκκλησία» είχε την ευθύνη της εβδομαδιαίας εκπομπής «Κάτω από το Πετραχήλι».
Το σκήνωμα θα τεθεί σε προσκύνηση το πρωΐ της Δευτέρας ενώ η ακολουθία της κηδείας θα τελεσθεί στο Ιερό Ναό Αγίων Αναργύρων Καραβά στις 3.00 το μεσημέρι.
Η ταφή θα γίνει στο Μετόχι της Ιεράς Μονής Αναστἀντος Χριστού στο Βαρνάβα Αττικής.


http://agiatriadapeiraios.blogspot.gr/2 ... -post.html


εις μνήμην αιώνιαν, θα μου λείψει πολύ γιατι τον άκουγα τον άγιο παππούλη και ειρήνευα

Καλόν Παράδεισο άγιε πάτερ! Την ευχή σου και τις πρεσβείες σου ας έχουμε άπαντες! Θερμά συλληπητήρια στην ευλογημένη οικογένειά του
ιδιαιτέρως στον Αρχιμανδρίτη π. Μεθόδιο Κρητικό


+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”