Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από nkope »

Θα παρακαλέσω όλους τους αδελφούς, που επισκέφτηκαν τα τελευταία χρόνια το Άγιο Όρος και θέλουν να μοιραστούν μαζί μας την εμπειρία τους, να το κάνουν σ΄αυτό το topic.

Αν υπάρχουν και φωτογραφίες που να ενισχύουν το κείμενο θα ήταν ευπρόσδεκτες.

Θα ζητήσω προκαταβολικά την άδεια όσων θελήσουν να γράψουν τις εμπειρίες τους να τις δημοσιεύσω αυτούσιες σε βιβλίο με τον τίτλο "Εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους", που θα κυκλοφορήσει μέσω των Ορθόδοξων sites στο Inetrnet για κείνους που δεν είχαν ακόμη την ευλογία να επισκεφτούν το Άγιο Όρος και ιδιαίτερα για τις κυρίες που δεν μπορούν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nkope την Δευ Νοέμ 20, 2006 7:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

Καθε γιορτη της οποιαδηποτε Μονης ειναι και μια εμπειρια
εδω ενα συντομο βιντεακι απο την τραπεζα της Διονυσιου στη γιορτη του Αγιου Νηφωνα
http://rapidshare.com/files/2481476/tra ... 2.3gp.html
Εικόνα
PRETORIAN
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2007 6:00 am

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ

Δημοσίευση από PRETORIAN »

Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΙΑΔΡΑΜΑΤΙΣΤΗΚΕ ΤΟ 2002.ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΑΒΑΚΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΥΛΕΥΤΗΡΙΑ (ΑΓ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ) ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑ ΜΟΝΟΣ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΜΟΝΑΧΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΟΙΤΟΥΣΑ ΑΜΕΡΙΜΝΟΣ ΤΟ ΤΟΠΙΟ ΜΕ ΦΩΝΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ' ΚΟΙΤΑ ΔΕΛΦΙΝΙΑ' ΚΑΙ ΜΕ ΞΑΝΑΦΩΝΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΡΟΦΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ. ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΝΑΝ ΠΑΤΕΡΑ- ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ- Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΩ ΚΑΘΟΜΑΣΤΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΥΟΜΑΙ ΓΙΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ! ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΑ ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΑΡΝΗΘΗΚΑ ΟΤΙ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΜΟΝΗΣ ΤΟΥ ΜΟΝΑΧΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΘΗΚΑ...ΕΤΣΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΔΕΝ ΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΒΓΑΛΕ ΕΝΑ ΠΕΤΡΑΧΗΛΙ ΚΑΙ ΜΕ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΕ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΑΘΗ!
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΤΕΡ ΜΟΥ ΓΙΑ ΟΛΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΛΘΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΟΛΙ ΝΑ ΣΕ ΞΑΝΑΝΤΗΣΩ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ....
Touigi
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2007 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Touigi »

Καλησπέρα. Σε ευχαριστώ που σκέφτεσαι τις κυρίες που δεν μπορούν να πάνε στο Άγιον Όρος Είναι πολύ καλή η ιδέα σου και σε ευχαριστώ γι' αυτό
filotheitis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: ATHENS

Δημοσίευση από filotheitis »

ΣΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ ΑΝΕΒΗΚΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ .ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ.,ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΙ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΠΑΝΤΑ ΑΝΑΒΑΛΟΤΑΝ.
ΤΕΛΙΚΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΟΙΚΟΝΟΜΗΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ.
Η ΣΥΖΗΓΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΕΠΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕΙ.ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΟΛΥΚΑΤΑΛΑΒΩ,ΤΗΣ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΕΓΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΟΛΥΣΚΕΦΤΩ,ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ ΝΑ ΑΝΕΒΩ.
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΟΛΑ ΥΠΗΡΞΑΝ ΠΟΛΛΑ ΕΜΠΟΔΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ.
ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΑΝΑΙΡΕΣΩ ΤΗΝ ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΜΟΥ,ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ,ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ.
ΠΩΣ ΑΝΕΒΗΚΑ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΟΜΗ,ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΗΚΕ ΕΠΑΝΩ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.
Η ΖΕΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΕ ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΖΗΣΕΙ.
Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΔΙΑΤΗΡΩ ΑΚΟΜΗ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠ
ΗΣΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΛΥΝΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥΣ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΛΑΧΤΑΡΑ ΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ Η ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΞΑΝΑΒΡΕΘΩ ΠΑΛΙ ΕΚΕΙ :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
ANTREAS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από ANTREAS »

καλησπερα.εγω ειχα την τυχη να δω και να ακουσω για περιπου 20 λεπτα τον γεροντα ιωσηφ τον βατοπαιδινο..αυτο το πραγμα που ενιωσα τοτε δεν το εχω νιωσει ποτε...μιλουσε με μια απλοτητα για πραγματα που εμεις δεν προκειται ποτε να τα δουμε...μας ελεγε οτι καποτε που ειχε προβλημα με το στομαχι του και δεν ηθελε να παρει φαρμακα ειδε τον Αγιο Παντελεημωνα και τον εκανε καλα...ελεγε οτι εχει δει παρα πολλους Αγιους και επισης οτι εχει δει παρα πολλες φορες την ΠΑΝΑΓΙΑ μας και εχουν συζητησει ακομα και μερικα προβληματα του κοσμου.επισης μας εξηγησε οτι εχει δει πολλες φορες τον γεροντα του τον Γεροντα Ιωσηφ τον ησυχαστη και οτι τον εχει βοηθησει παρα πολλες φορες και τον εχει συμβουλεψει.απιστευτα πραγματα που εμενα με αφησαν αφωνο.ειναι παρα πολυ καλος και πνευματικος ανθρωπος αλλα ταλαιπωρειτε πολυ και αυτος απο πολλα προβληματα υγειας που εχει και δεν μπορει να δεχεται ευκολα κοσμο.

αυτα που ανεφερα ειναι 100% αληθεια..το τονιζω αυτο γιατι το ειχα αναφερει σε καποιους φιλους που δεν πολυπιστευουν και γελασαν...μακαρι να ηξεραν.
filotheitis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: ATHENS

Δημοσίευση από filotheitis »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ SITE.ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΟΡΟΣ.ΑΛΛΑ ΜΕΣΩ ΑΥΤΟΥ ΤΟ SITE ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΣΥΝΤΟΜΑ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΜΕ ΑΞΙΩΣΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Μακάρι να πάμε όλοι στο Άγιον Όρος! Πήγα μόνο μία φορά, το 1996, αλλά τότε πολλά πράγματα περνούσαν από δίπλα μου και δεν με άγγιζαν! Η παρέα μου κι εγώ, δώσαμε από τότε υπόσχεση να ξαναπάμε με την πρώτη ευκαιρία! Κάθε χρόνο λέμε να πάμε, αλλά...
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Αδελφέ έλα μετα την Σαρακοστή παμε καρούλια Αγία Άννα και Γρηγορίου!
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
prokopi
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Πέμ Απρ 17, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευση από prokopi »

Καλημέρα αδέλφια.
Επισκέφτηκα το Άγιο Όρος για πρώτη φορά το Μάρτη του 2005.
Μολονότι σπούδαζα στη Θεσ/νίκη από το 1996 έως το 2000, και είχα φιλία με πολλούς ανθρώπους που σχετίζονται πνευματικά με το Άγιο Όρος εν τούτοις δεν αξιώθηκα να το επισκεφτώ εκείνη την περίοδο.
Αισθάνομαι ότι ο Θεός μας αξιώνει να το επισκευτούμαι όταν είμαστε "έτοιμοι" να λάβουμε όλα αυτά που μας προσφέρει.

Μετά την πρώτη μου επίσκεψη, πέρασε μια διετία για να προσκυνήσω ξανά και αυτό συνέβει όταν ο Θεός έκρινε ότι ήμουν έτοιμος να "ακούσω" αυτά που μου υπόθηκαν στο Άγιο Όρος.

Τον Ιούλιο του 2007 σε μια περίοδο όπου πνευματικά ήμουν σε πολύ άσχημη κατάσταση, αναζήτησα "βοήθεια" στο Άγιο Όρος. Αποφάσισα να επισκεφτώ κάποια από τα Μοναστήρια της δυτικής ακτής του Άθωνα, χωρίς να ψάχνω την καθοδήγηση κάποιου συγκεκριμένου πνευματικού.

Σε ένα από τα μοναστήρια (επειδή δεν έχουν ανάγκη από διαφήμιση δεν θα αναφέρω το όνομα) άκουσα κάποια πράγματα επί προσωπικού, τα οποία με συγκλόνισαν. Ένα μηνά πιο πριν να είχα ακούσει αυτά που μου είπαν εκεί, θα είχα φύγει τρέχοντας και ίσως δεν ξαναπατούσα ποτέ.

Ο Κύριος επιτρέπει ακόμη και μια τυπική επίσκεψή μας στο Άγιο Όρος να γίνει στο χρονικό εκείνο σημείο που θα είναι επωφελέστερο για την ψυχή μας.

Από τότε έχω ξαναεπισκεφτεί το Άγιο Όρος άλλη μια φορά, και μάλιστα είχα την ευλογία να συμμετέχω και σε αγρυπνία Πανηγύρεως, που είναι συγκλονιστική εμπειρία, και μολονότι είμαι πολύ μακριά και το προσκύνημα είναι πολυέξοδο, εν τούτοις ευελπιστώ, με την ευλογία του Κυρίου και της Παναγίας, να το επαναλάβω σύντομα. Μάλιστα πολύ φίλοι μου, που δεν το έχουν επισκεφτεί ποτέ μέχρι σήμερα, θέλουν να το επισκεφτούν μαζί μου και αυτό είναι κάτι πολύ ελπιδοφόρο και όμορφο.

Συγνώμη αν σας κούρασα με την πολυλογία μου.
Εύχομαι καλή Μεγαλοβδομάδα σε όλους.

Ταχύ εισάκουσον μου, Κύριε, εξέλιπε το πνεύμα μου· μη αποστρέψης το πρόσωπον σου απ' εμού, και ομοιωθήσομαι τοις καταβαίνουσιν εις λάκκον.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”